گفت‌وگو با سینا گلریز از صومعه‌سرا (تیزهوشانی‌ها)

در متوسطه‌ی اول هم حضورم در آزمون‌ها را ادامه دادم و تجربه‌ام را زیاد کردم تا در نهایت، در آزمون تیزهوشان کلاس نهم پذیرفته شدم.

گفت‌وگو با سینا گلریز از صومعه‌سرا (تیزهوشانی‌ها)

قبولی در تیزهوشان

گفت‌وگو با سینا گلریز از صومعه‌سرا (تیزهوشانی‌ها)

برای آزمون تیزهوشان برنامه‌ریزی دقیق داشتم


سینا گلریز در یک نگاه

شهر: صومعه‌سرا (گیلان)

سال‌های حضور در کانون:‌ از کلاس ششم تا دهم تجربی به‌مدت ۵ سال

تحصیلات و شغل پدر: کارشناسی زبان انگلیسی، معلم

تحصیلات و شغل مادر: کارشناسی علوم اجتماعی، معلم

گفت‌وگو با سینا گلریز از صومعه‌سرا (تیزهوشانی‌ها)


چه شد که تصمیم گرفتی از ششم دبستان در آزمون‌های کانون شرکت کنی؟

وقتی ششم بودم، می‌خواستم در آزمون ورودی مدارس تیزهوشان و نمونه‌دولتی شرکت کنم. تصمیم گرفتم خودم را بسنجم؛ بنابراین در آزمون‌های کانون ثبت‌نام کردم. چون تجربه‌ام در آزمون‌دادن کم بود، اشتباهات زیادی داشتم. در متوسطه‌ی اول هم حضورم در آزمون‌ها را ادامه دادم و تجربه‌ام را زیاد کردم تا در نهایت، در آزمون تیزهوشان کلاس نهم پذیرفته شدم.


چرا رشته‌ی تجربی را انتخاب کردی؟

به ادامه‌ی تحصیل در رشته‌ی دندان‌پزشکی علاقه‌ی زیادی داشتم و وقتی مباحث زیست‌شناسی را می‌خواندم لذت می‌بردم. با مشورت با پدر و مادرم و جست‌وجو درباره‌ی این رشته، به این نتیجه رسیدم که رشته‌ی تجربی برای من مناسب‌تر است.


تا الان 5 سال است که آزمون می‌دهی. در این سال‌ها چه مهارت‌هایی را یاد گرفتی؟

کسی که سال‌های متمادی در آزمون‌ها شرکت می‌کند، قدرتش در تجزیه و تحلیل‌ تست‌ها و سؤال‌ها زیاد می‌شود. دقتش هم به‌مرور بیشتر می‌شود و تعداد اشتباهاتش در آزمون کاهش پیدا می‌کند. برای من هم همین اتفاق‌ افتاد.

برای بالابردن میانگین تراز چه تصمیمی گرفته‌ای؟

اشتباهی که مرتکب شدم این بود که در تابستان سال 97 در آزمون‌ها شرکت نکردم. بنابراین در مهرماه با حجم زیادی از درس‌ها مواجه شدم. امسال تصمیم گرفتم در آزمون‌های تابستان هم شرکت کنم و دقتم را در پاسخ‌گویی به سؤالات بیشتر کنم. آزمون‌های تابستان در روند مطالعه‌ در طول سال تحصیلی تأثیر بسزایی دارد.

گفت‌وگو با سینا گلریز از صومعه‌سرا (تیزهوشانی‌ها)


از دفتر برنامه‌ریزی هم استفاده می‌کنی؟

بله. من مرتب از دفتر برنامه‌ریزی استفاده می‌کنم. هر روز برنامه‌ی کوتاه‌مدت دارم و ساعت مطالعه‌ام را به‌دقت ثبت می‌کنم. میزان مطالعه‌ی هفتگی‌ام را با هفته‌های قبل مقایسه می‌کنم و سعی می‌کنم نسبت به گذشته پیشرفت کنم. دفتر برنامه‌ریزی نقاط قوت و ضعفم را نمایان می‌کند و طبق دفتر برنامه‌ریزی سعی می‌کنم ساعت مطالعه‌ی درس‌ها را متعادل نگه دارم.


اهل فعالیت غیردرسی هم هستی؟

حدود پنج سال است که به کلاس زبان انگلیسی می‌روم و اثر مثبتی در یادگیری‌ام در مدرسه داشته است.


چه ویژگیِ‌ آموزشی‌ای‌ داری که باعث شد در آزمون تیزهوشان پذیرفته شوی؟

از تجربه‌ی قبول‌نشدنم در ششم دبستان استفاده کردم و به‌اصطلاح عبرت گرفتم. در طول دوره‌ی متوسطه‌ی اول تلاشم را بیشتر کردم و باعث شد این بار قبول شوم.


از کدام منابع کانونی استفاده می‌کردی؟

برای آزمون تیزهوشان از کتاب جامع تیزهوشان کانون استفاده کردم.


سال گذشته که هم آزمون داشتی و هم امتحانات تشریحی مدرسه، چطور بین مطالعه‌ی تستی و تشریحی تعادل برقرار کردی؟

هفته‌های نزدیک به آزمون تیزهوشان برنامه‌ی دقیقی نوشتم تا هم بتوانم درس‌های هشتم و نهم را دوره کنم و هم از پس امتحانات مدرسه برآیم. درس‌های نهم را که می‌خواندم، هم تست می‌زدم و هم نمونه‌سؤال کار می‌کردم.


برای تابستان چه تصمیماتی داری؟

اول از همه می‌خواهم در آزمون‌های کانون شرکت کنم. بعد، با دقت و با برنامه‌ریزی بهتری پیش بروم. باید تمرین کنم تا سؤالات را کامل و دقیق بخوانم و پاسخ بدهم. باید برای تمام درس‌ها به اندازه‌ی کافی وقت بگذارم.


در دوره‌ی متوسطه‌ی اول دبیری داشتی که در موفقیت تو اثر زیادی داشته باشد؟

در متوسطه‌ی اول، دبیر عربی‌ام، آقای مهرنیا بودند. پسر ایشان در مدرسه‌ی تیزهوشان تحصیل می‌کرد و به همین دلیل ما را به تلاش برای قبولی در این آزمون تشویق می‌کردند و به ما انگیزه می‌دادند. دوست داشتند درس بخوانیم تا آینده‌ی درخشانی برای خودمان بسازیم. به ما توصیه‌ می‌کردند شیوه‌های مختلف مطالعه را امتحان کنیم تا به شیوه‌ی مناسب خود برسیم.

پدر و مادرت چه نقشی در موفقیتت داشتند؟

پدر و مادرم همیشه پیگیر عملکردم در کانون و مدرسه هستند و با توجه به نتیجه‌ راهنمایی‌ام می‌کنند.

گفت‌وگو با سینا گلریز از صومعه‌سرا (تیزهوشانی‌ها)


6/1/2023 11:51:51 AM
Menu