مصاحبه با مینا پرویزپور که از سوم دبستان کانونی بوده است

مصاحبه با مینا پرویزپور که از سوم دبستان کانونی بوده است و امسال تیزهوشان پذیرفته شده است.

مصاحبه با مینا پرویزپور که از سوم دبستان کانونی بوده است

مینا پرویزپور

میانگین تراز: 6516

از شهر: تبریز

سال‌های حضور در کانون: از سوم دبستان

شغل پدر: استاد دانشگاه

شغل مادر: پزشک


خواهر یا برادر کانونی داری؟

بله خواهرم نهم است و از پنجم دبستان کانونی بوده و با هم در یک سال ثبت‌نام کردیم.

چگونه با کانون آشنا شدید و تصمیم گرفتید در آزمون‌ها ثبت‌نام کنید؟

دخترداییِ من در آزمون‌های کانون شرکت می‌کرد و یک روز که ما خانه‌ی داییم بودیم دخترداییم از آزمون آمد و به ما توضیح داد که آزمون دادن چگونه است و ما هم خوشمان آمد و در آزمون‌ها ثبت‌نام کردیم.

چقدر در درس خواندن از پدر و مادر کمک می‌گیری؟

وقتی در یکی از درس‌ها مخصوصاً عربی اشکال داشته باشم از مادرم سؤال می‌کنم که مشکلم حل شود ولی بیشتر سعی می‌کنم درس‌ها را خودم بخوانم و به پدر و مادر وابسته نباشم و یا از خواهرم بپرسم.

چگونه در درس‌هایت برنامه‌ریزی می‌کردی؟

با استفاده از برنامه‌ی راهبردی، برای هر آزمون یک برنامه‌ی دوهفته‌ای را در یک کاغذ می‌نوشتم و در دو هفته فرصت داشتم که درس‌هایم را برای آزمون بخوانم.دس هایبرنامه ی راهبردی برای دو هفته را تک تک تقسیم میکردم و هرروز قسمتی را می خواندم و یکی دو روز آخر را هم برای دوره کردن درس‌ها اختصاص می‌دادم.

ما در مدرسه آزمون‌های ماهانه داشتیم و من مباحث آن را در این برنامه‌ام جا می‌دادم و به این ترتیب می‌توانستم هم برای آزمون‌های کانون و هم مدرسه آماده شوم.

از دفتر برنامه‌ریزی هم استفاده می‌کردید؟

بله چون خیلی برایم مفید بود و می‌توانستم ساعت مطالعه‌ی هفتگی‌ام را متوجه شوم و اگر کم بود بیشتر تلاش کنم تا هفته‌ی بعد آن را بالا ببرم.

از کتاب خودآموز هم استفاده می‌کردید؟

بله- همه‌ی غلط‌هایم را نمی‌نوشتم مثلاً سوالاتی که از سر بی‌دقتی بود را نمی‌نوشتم و سوالاتی که بلند نبودم را وارد آن می‌کردم تا در آزمون بعدی اگر مشابه به این سوال آمد، آن را درست پاسخ دهم.

از کدام کتاب‌های کانون استفاده می‌کردید؟

از کتاب جادوی ششم، کتاب پرتکرار و سه‌سطحی استفاده کرده‌ام.

از کتاب پرتکرار بیشتر چه زمان‌هایی استفاده می‌کردید؟

برای امتحانات مدرسه و آزمون‌های کانون برای پاسخ به سؤالات عادی آن. سؤالات این کتاب سؤالات مهمی است وکاملاً مناسب امتحانات مدرسه است.

در دوران امتحانات چگونه به همه‌ی کارهایتان می‌رسیدید؟

من باید خوب برنامه‌ریزی می‌کردم و صبح‌ها زودتر بیدار می‌شدم و ساعت مطالعه‌ام را زیاد می‌کردم که هم به امتحان‌هایم برسم و هم مباحث آزمون را بخوانم.

ویژگی مثبت کتاب سه‌سطحی از نظر شما چه بود؟

برای آزمون‌های کانون چه سوالات عادی و چه تیزهوشان کاملاً من را آماده می‌کرد و چون سه‌سطح سؤال داشت می‌توانستم از سطح اول شروع کنم و کم‌کم سوالات سخت را حل کنم تا آماده‌تر شوم.

از سوم دبستان که وارد کانون شدی، چه تغییری در درس‌هایت ایجاد شد؟

من اولین آزمونی که در کانون شرکت کردم ترازم خیلی بد و افتضاح شد و هر چه که من از کتاب‌های کانون تست بیشتری حل می‌کردم و آزمون‌های بیشتری را شرکت می‌کردم پیشرفت بیشتری هم می‌کردم و معلمم در مدرسه از من یکبار پرسید که تازگی کار خاصی انجام می‌دهی که وضعیت درس‌ها بهتر شده و من گفتم که آزمون‌های کانون را شرکت می‌کنم.

چقدر با دوستانت در مدرسه رقابت داشتی؟

ما در مدرسه همیشه دوست داشتیم بهترین باشیم و هر ماه که آزمون‌های ماهانه در مدرسه برگزار می‌شد به نفرات اول تا سوم مدال می‌دادند و همین موضوع باعث شده بود هر کداممان بیشتر تلاش کنیم تا بهتر شویم.

در درس خواندنت روش خاصی داشتی که باعث شود درس را مدت بیشتری به یاد داشته باشی؟

بله- من اول یکی دو بار متن درس را می‌خواندم و بعد می‌‌آمدم و بعد چند دقیقه آن را به طور کامل حفظ می‌کردم و بعد از این‌که حفظ شدم از کتاب‌های کار تست می‌زدم و بعد که تست‌ها تمام شد درس دیگری را شروع می‌کردم.

شب قبل از اینکه بخوابم بدون اینکه کتاب را باز کنم در ذهنم درس‌ها را مرور می‌کردم ببینم چقدر یادم مانده و بعد کتاب را باز می‌کردم.

این کار باعث می‌شد که درس را کامل یاد بگیرم و به حافظه‌ام بسپارم.

دلیل استمرارت در آزمون‌های کانون تا به حال چه بوده؟

من هر بار که آزمون می‌دهم می‌خواهم ببینم هر درس را چقدر یاد گرفته‌ام و وقتی نفرات برتر را می‌بینم با رقیب‌هایم و سطح آن‌ها آشنا می‌شوم و همین موضوع باعث می‌شود که تلاشم را بیشتر کنم و همیشه آماده باشم.

توصیه به دبستانی‌ها:

عادت نکنید که با پدر و مادر درس‌ها را بخوانید چون باعث وابسته شدن می‌شود و همچنین درس‌ها را برای امتحان، دقیقه‌ی 90 نخوانند و از قبل خوب برنامه‌ریزی کنند و کم‌کم آن را به صورت کامل بخوانند.


6/1/2023 2:38:17 AM
Menu