گفتگو با فرهاد صالحی؛ دانش آموز برتر یازدهم انسانی

آیا از کتاب نوروز در ایام عید استفاده می‌کنید؟ در سال‌های قبل چطور؟ چه ویژگی در این کتاب دیدید که هر سال استفاده کردید؟بله این کتاب کمک می‌کند که دانش آموز از فضای درسی و آزمون دور نشود

گفتگو با فرهاد صالحی؛ دانش آموز برتر یازدهم انسانی

 

 نام و نام خانوادگی : فرهاد صالحی

نام شهر ، استان :  بوکان – آذربایجان غربی

پایه :  یازدهم انسانی

سال های حضور در کانون : دهم و یازدهم- 2 سال

تعداد کل آزمون ها : 87آزمون ، بدون غیبت

مصاحبه‌گر: مهسا امیرحسینی


چطور با کانون آشنا شدید؟

یکی از دوستانم که خودش هم در کانون بود و پیشرفت زیادی کرده بود به من پیشنهاد کرد تا در این آزمون ها شرکت کنم.

آیا در آزمون‌های کانون ، تا به حال غیبت کرده‌اید؟ چرا ؟

خیر- زیراطی دو هفته یعنی فاصله بین دو آزمون می‌توانم با شرکت در آزمون  متوجه می‌شوم که طی این دو هفته چقدر توانستم درس را یاد بگیرم و از همه مهم تر در چه مباحثی مشکل دارم که بتوانم آن را رفع کنم و در برنامه مطالعاتی خود بر آن قسمت توجه بیشتری داشته باشم تا دوباره دچار اشتباه نشوم.

آیا ارزیابی آزمون‌ها را انجام می‌دهید؟

بله همانطور که گفتم خیلی مهم است که شناخت واقعی از خودمان داشته باشیم و بتوانیم به مرور این جایگاه را ارتقا بدهیم  پس ارزیابی آزمون می تواند در این امر خیلی به ما کمک کند تا به مسیر درست ادامه بدهم و موانع رو از راه بردارم.

کدام یک از کتاب های کانون را استفاده می‌کنید؟ این کتاب ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

کتاب‌های آبی ریاضی و سه سطحی‌ها. 

کتاب آبی ریاضی دو ویژگی مهم دارند: درسنامه نکته به نکته - تست های خیلی قوی و خوب که در هر سوال آن می‌توان نکاتی مفید را پیدا کرد .

 کتاب های سه سطحی پله به پله ذهن را آماده می کند و مثل یک چراغ جاهایی از کتاب و مباحث رو مورد توجه قرار می دهد که شاید پیش از این آن قسمت را  ندیده باشم.

 

دلیل این که در آزمون‌های تابستان شرکت کرده اید چه بود؟

به نظرم تابستان مرحله طلایی است که نباید از دست داد بلکه باید ضمن مرور دروس سال گذشته پیش‌خوانی دروس آینده را هم در برنامه قرار داد و این دقیقاً چیزی است که آزمون‌های تابستان مورد نظر قرار داده است.

 

دفتر برنامه‌ریزی دارید؟ تکمیل این دفتر چه کمکی به شما از لحاظ درسی و غیردرسی کرده است؟

بله و همیشه آن را تکمیل می‌کنم. مشخص کردن این‌که فردا به چه درسی بپردازم کمک می کند که ذهنم آمادگی بیشتری داشته باشد و با راندمان بالاتری درس‌هایم را بخوانم و به لحاظ ذهنی آرامش داشته باشم.

 

مطابق برنامه‌ی راهبردی درس می‌خوانید؟ چگونه برنامه‌ریزی می‌کنید؟

بله درس های اختصاصی امسال و سال گذشته را در یک برنامه سه روزه قرار داده ام.  یعنی هر سه روز یکبار این بخش را مطالعه می‌کنم.

 اما دروسی مانند ریاضی و فلسفه و منطق و عربی در دو روز باقی مانده می‌خوانم.

 

 کدام درس ها نقطه قوت شماست؟ روش مطالعه این درس ها چگونه است؟ در مدرسه یا آزمون ها چه نمره‌ای برای این درس ها کسب می‌کنید؟

فکر کنم در دروس عربی، جامعه شناسی و روان شناسی ثبات بیشتری دارم. البته که اولین و مهمترین گام در تثبیت  دروس فهمیدن مفهومی آنها و سپس خواندن خط به خط کتاب درسی و سپس کتاب کمک درسی است. اما دروسی مانند ریاضی و فلسفه و منطق و علوم و فنون علاوه بر مفهومی خواندن نیازمند تست زیادی هستند تا با دیدن نکته های مختلف، بیشتر با نشانه های این نوع دروس آشنا بشویم.

 

در کارنامه ابتدا به سراغ دیدن نمره کدام درس ها می‌روید؟ ایرادات هر درس را چگونه برطرف می‌کنید؟

دروسی مانند ریاضی فلسفه و عربی و فنون- زیرا قسمت عمده وقت مطالعه خود را صرف این دروس می کنم  و اگر در قسمتی اشتباه کرده بودم آن را در کتاب پیدا و نکات آن را یادداشت می کنم.

 

به غیر از خودتان چه کسی از اعضای خانواده‌تان کارنامه شما را  بررسی می‌کنند؟ برخورد آن‌ها با نتیجه آزمون چطور می‌باشد؟

پدر و مادرم کارنامه را نمی بینند اما خودم اوضاع کلی کارنامه را با توجه به سطح آزمون برای آنها شرح می‌دهیم.

 

آیا هم کلاسی های شما هم در آزمون های کانون شرکت می‌کنند؟ در مورد آزمون ها و  بهبود تراز صحبت می‌کنید؟

بله معمولا در مورد روش هایی را که هر کدام برای پیشرفت بکار گرفته‌ایم یا در مورد عوامل پیشرفت و سطح آزمون صحبت می‌کنیم.

 

روزی چند ساعت درس می‌خوانید؟ چند درصد زمان خودتان را به تست زدن اختصاص می‌دهید؟

بیشتر از زمان سعی می‌کنم بر کیفیت مطالعه توجه داشته باشم و این موضوع از زمان مطالعه برایم مهم‌تر است و آخرهمان  شب، مرور درس آن روز و تست زدن از دروس روز قبل  را انجام می‌دهم. 

 

 آیا در روزهای تعطیل بیشتر درس می‌خواندید؟ چقدر؟

بله قطعاً،  بخشی از برنامه مدرسه مربوط به دروس عمومی و دروسی به لحاظ الویت در مراحل بعدی هستند را در روهای تعطیل مطالعه می‌کنم و باقی زمان را هم به دروس اختصاصی می‌پردازم.

  

آیا از کتاب نوروز در ایام عید استفاده می‌کنید؟ در سال‌های قبل چطور؟ چه ویژگی در این کتاب دیدید که هر سال استفاده کردید؟

بله این کتاب کمک می کند که دانش آموز از فضای درسی و آزمون دور نشود و مطالب نیمسال اول همچنان در ذهن دانش آموز جریان داشته باشد و دیگر نگرانی بابت آن مطالب نداشته باشد.

امسال برای دوران طلایی عید چه تصمیم و  برنامه ای دارید؟

سال دهم را به طور کامل مرور و جمع بندی و سال یازدهم را تا نیمسال اول مرور می کنم و تا حدودی نگاهی به سال دوازدهم خواهم داشت.

 

دو آزمون هدیه 5 و 12 فروردین  را ثبت نام کرده‌اید؟ شرکت خواهید کرد؟

ویژگی اصلی این آزمون مرور کل سال دهم است و با این آزمون می توانم سال دهم را بی خوبی جمع بندی کنم پس بله شرکت خواهم کرد

 

آیا در دوران طلایی عید تفریح هم خواهید داشت؟

بله اما  برنامه فشرده ام نسبت به گذشته کمتر خواهد بود.


 و در آخر  مهمترین کاری که پدر و مادر شما در مسیر تحصیل شما انجام داده اند و فکر می کنید باعث ایجاد انگیزه در شما شده است ،چه کاری است ؟ 

پدر و مادر از کلاس اول دبستان تاکنون به من انگیزه می‌دهند، پدر و مادرم روز اول مدرسه را به گونه‌ای دیگر برای من تداعی می کردند یعنی آن روز با تمام روزهای دیگر فرق داشت البته مادرم پیش از اینکه وارد دبستان شوم با من کمی ریاضی و حروف الفبا هم کار می‌کرد،  یک دفتر داشتم که برام سرخط می نوشتند و من هم از روی آن می‌نوشتم البته یک عامل دیگه هم که باعث شد خیلی علاقمند به خواندن و نوشتن شوم این بود که برایم کتاب داستان می خواندند و من نیز علاقه نشان می‌دادم. الان هم معتقدم که این علاقه‌ی من نسبت به مسائل درسی معلول انگیزه‌ای است که پدر و مادرم در من ایجاد کردند. 

 

 

6/5/2023 7:26:23 PM
Menu