گفت‌و‌گو با آیدا احمدی؛ دانش‌آموز برتر دوازدهم تجربی

در تابستان توانستم دروس دهم و یازدهم را جمع بندی کنم و ریاضی و فیزیک دوازدهم را پیش‌خوانی کنم.

گفت‌و‌گو با آیدا احمدی؛ دانش‌آموز برتر دوازدهم تجربی

«در تابستان توانستم دروس دهم و یازدهم را جمع بندی کنم و ریاضی و فیزیک دوازدهم را پیش‌خوانی کنم.»


نام و نام خانوادگی : آیدا احمدی

پایه : دوازدهم تجربی

نام شهر و استان : گناباد ، خراسان رضوی

میانگین تراز : 7386

سال‌های حضور در کانون : 7 سال

تعداد کل آزمون‌ها :‌ 202 آزمون

شغل و تحصیلات مادر : خانه دار ، فوق دیپلم

شغل و تحصیلات پدر : کارمند بازنشسته ، دیپلم


مصاحبه‌گر : محمدرضا خسروی


 1. شما چگونه با کانون آشنا شدید؟ آیا فردی در خانواده شما عضو کانون بوده یا هست؟ چه نتیجه ای کسب کردند؟
 2. خواهر بزرگترم که 6 سال از من بزرگ‌تر هستند از طریق مدرسه از سال سوم دبیرستان با کانون آشنا شدند و در آزمون ها شرکت می‌کردند و در حال حاضر دانشجوی سال آخر پزشکی هستند. من هم از همان سال که کلاس ششم بودم با شرکت در آزمون‌ها و قبولی در تیزهوشان مستمر در کانون حضور داشته ام.

 3. دستاورد شما از شرکت در آزمون‌های کانون چه بود؟
 4. با شرکت در آزمون ها توانستم دانش آموز خودآموزی شوم و نقاط  قوت و ضعفم را خودم پیدا کنم و بهتر درس بخوانم و اینکه برنامه ریزی را از کانون آموختم.

 5. چرا این تعداد آزمون شرکت کردید؟ خسته نشدید؟ 
 6. نه هرگز تا کنون خسته نشده‌ام، چرا که در سال های قبل هدفم این بود که همیشه در مدرسه خوب باشم و در حال حاضر چون هدفم قبولی در کنکور و در رشته دلخواهم هست همیشه با انگیزه در آزمون ها شرکت می‌کنم.

 7. پشتیبان تحصیلی شما در منزل چه کسی است؟ پدر و مادر یا خواهر و برادر؟ چه کمکی به شما می‌کنند؟ 
 8. پدر و مادرم که از تمام برنامه های تحصیلی‌ام با خبر هستند و کاملا حمایتم می‌کنند و همچنین خواهرم که برنامه ریزی را به من آموختند و تجربیات خودشان در زمینه کنکور را در اختیارم می‌گذارند.

 9. آیا در آزمون هدف‌گذاری و مشابه پارسال هم شرکت می‌کنید؟ دلیل آن چیست؟ 
 10. معمولا در آزمون‌های مشابه پارسال شرکت می‌کنم و از این طریق می‌توانم بفهمم در کدام درس ضعف دارم تا برای آزمون پیش‌رو ضعفم را برطرف کنم.

 11. از کدام یک از کارنامه‌های جعبه ابزار کارنامه استفاده می‌کنید؟ دلیل استفاده از هر کارنامه را ذکر کنید. 
 12. از کارنامه اصلی برای تحلیل آزمون استفاده می‌کنم و از کارنامه 5 نوع درس برای اینکه نقاط قوت و ضعفم را مشخص می‌کند و متوجه می‌شوم در کدام درس بهتر هستم، استفاده می‌کنم.

 13. مطابق برنامه‌ی راهبردی درس می‌خوانید؟ چگونه برنامه‌ریزی می‌کنید؟ 
 14. بله خیلی اوقات حتی از برنامه هم جلوتر هستم و روشم به این صورت هست که هفته اول دروس دوازدهم را تمام می‌کنم و 70درصد از پایه را می‌خوانم و هفته دوم اتمام دروس پایه و مرور دوازدهم را انجام می‌دهم و آخر هفته را به شرکت در آزمون مشابه پارسال و تست زدن اختصاص می‌دهم.

 15. کدام درس‌ها نقطه قوت شماست؟ روش مطالعه این درس‌ها چگونه است؟ در مدرسه یا آزمون‌ها چه نمره‌ای برای این درس‌ها کسب می‌کنید؟ 
 16. درس ریاضی که در این درس از همان دوران ابتدایی قوی بودم و همیشه سر کلاس خیلی خوب این درس را یاد می‌گیرم و بیشتر زمانم را تست می‌زنم و درصد کانونم بالای 80% و نمرات مدرسه‌ام در این درس 20 می‌باشد.

 17. در طول این سال ها درسی بوده که ضعیف باشید اما با تغییر روش، آن را به نقطه قوت تبدیل کرده باشید؟ کدام درس؟ چه کاری کردید؟
 18. در درس زیست اوایل ضعیف‌تر بودم که توانستم با مطالعه بیشتر و تیپ تست‌های بیشتر زدن بهتر شوم و درصدم بالای 70% هست.

 19. روزی چند ساعت درس می‌خوانید؟ چند درصد زمان خودتان را به تست زدن اختصاص می‌دهید؟
 20. روزهایی که مدرسه می‌روم 3 تا 4 ساعت و روزهای غیرمدرسه 6 تا 7 ساعت مطالعه دارم و تقریبا 80درصد از زمانم به تست زدن اختصاص دارد.

 21. در کارنامه ابتدا به سراغ دیدن نمره کدام درس ها می‌روید؟
 22. ابتدا درس شیمی را می‌بینم چون مدتی در این درس ضعف داشتم که با تغییر روش و مطالعه درسنامه توانستم ایرادم را برطرف کنم و به همین دلیل ابتدا این درس را در کارنامه می‌بینم.

 23. آیا اعضای خانواده کارنامه‌ی شما را می‌بینند؟ اگر افت داشته باشید برخورد آن ها با این افت چگونه است؟
 24. بله پدر و مادر و خواهرم حتما کارنامه‌ام را می‌بینند و چون همیشه می‌گویند که ساعت مطالعه‌ام پایین است، اگر افت کرده باشم می‌گویند باید بیشتر درس بخوانی.

 25. دفتر برنامه ریزی دارید؟ تکمیل این دفتر چه کمکی به شما از لحاظ درسی و غیردرسی کرده است؟ 
 26. بله دارم. من همیشه کارنامه آزمونم را بین صفحات دفتر برنامه ریزی می‌گذارم و نمراتم را با ساعت مطالعه هفتگی چک می‌کنم تا عملکردم را بهتر متوجه شوم و این کار به من کمک می‌کند نظم بهتری به برنامه‌های خودم بدهم و همچنین در کل دفتر برنامه‌ریزی در صورت استفاده درست نظم و دقت بیشتری به شخص می‌دهد.

 27. کدام یک از کتاب های کانون را استفاده می‌کنید؟ این کتاب ها چه ویژگی‌هایی دارند؟
 28. از کتاب‌های آبی و سه سطحی کانون هم در مقطع دهم و یازدهم و هم دوازدهم استفاده می‌کنم. از کتاب‌های آبی به خاطر مبحث‌بندی خوب و اینکه تست‌های آزمون‌های کانون را دارد استفاده می‌کنم و کتاب‌های سه سطحی که سوالات دشوارتر و سطح بالاتر دارد خیلی به من کمک می‌کند.


دلیل این که در آزمون‌های تابستان شرکت کرده اید چه بود؟

در تابستان توانستم دروس دهم و یازدهم را جمع بندی کنم و ریاضی و فیزیک دوازدهم را پیش‌خوانی کنم.

چه تصمیماتی برای بهتر شدن در نیم‌سال دوم گرفته اید؟ 

ساعت مطالعه‌ام را افزایش دهم و بیشتر تست بزنم تا سریع‌تر به دوران جمع بندی برسم.

فکر می‌کنید مهم‌ترین ویژگی که شما دارید و باعث می‌شود خوب درس بخوانید، چیست؟

خودخوان و خودآموز بودنم باعث شده که منتظر تدریس و مثلا دیدن فیلم‌های آموزشی نباشم و بتوانم با سرعت بیشتری جلو بروم و اینکه هدفم برایم خیلی مهم هست و پیوستگی در درس خواندن دارم که همه این‌ها به من انگیزه بالایی می‌دهد.

آیا در برنامه ریزی زمانی را به استراحت و تفریح اختصاص می‌دهید؟ چه کارهایی می‌کنید؟ 

بله، معمولا بعد از ظهرهای روز جمعه را با وقت گذراندن با خانواده و فیلم دیدن می‌گذرانم.

آیا برای درس خواندن با دوستان صمیمی خود در ارتباط هستید؟ در مورد چه چیزی با هم گفت و گو می‌کنید؟ وضعیت درسی دوستان شما چگونه است؟

بله با دوستانم در مورد درس و کنکور همیشه گفتگو دارم و سعی می‌کنیم به هم در مواردی که پیش می‌آید کمک کنیم و با توجه به اینکه در مدرسه تیزهوشان درس می‌خوانم سطح درسی دوستانم هم بالاست.

شما پشتیبان ویژه کانون دارید؟ چه کمکی به شما می‌کنند؟

بله خانم یوکابد عالی محمدی که خودشان رتبه 25 کنکور تجربی هستند و هفته ای یکبار با من تماس می‌گیرند و از تجربیات خودشان در اختیارم می‌گذارند و در برنامه ریزی هم به من کمک می‌کنند و هر سوالی داشته باشم خیلی خوب پاسخ می‌دهند و من خیلی از ایشان ممنونم.

در مواجه با چالش‌های سال کنکور چقدر قدرت حل مسئله دارید و چطور با آن‌ها برخورد می‌کنید؟

من در کل انسان با آرامش و بدون استرسی هستم و هر مشکلی برایم پیش بیاید سعی می‌کنم ذهنم را درگیر آن مسئله نکنم و خیلی منطقی با آن موضوع برخورد می‌کنم و سعی می‌کنم تمرکزم فقط روی درسم باشد.

در کنکور دی ماه شرکت کردید؟ از تجربه‌تان بگویید.

بله شرکت کردم و بودن در فضای کنکور باعث شد متوجه شوم که کنکور آن غول بزرگی که فکر می‌کردم نیست و ترسم برطرف شد و با توجه به اینکه در کنکور 3 دفترچه وجود دارد و من در دفترچه اول و سوم خیلی خوب توانستم مدیریت زمان داشته باشم ولی در دفترچه دوم که شامل درس فیزیک و شیمی بود وقت کم آوردم و می‌خواهم تلاش کنم تا بتوانم در کنکور تیر ماه این مشکل را برطرف کنم و بتوانم زمانم را خوب مدیریت کنم و در کل تجربه خیلی خوبی بود.


5/28/2023 12:51:45 PM