گفتگو با مهدی گنجی وطن؛ دانش آموز برتر دوازدهم تجربی

در این مقاله با گفتگو مهدی گنجی وطن؛ دانش آموز برتر دوازدهم تجربی را می‌خوانید

گفتگو با مهدی گنجی وطن؛ دانش آموز برتر دوازدهم تجربی

نام و نام خانوادگی : مهدی گنجی وطن

پایه: دوازدهم تجربی

نام شهر و استان: شهرآزادشهر- استان گلستان

شغل و تحصیلات مادر: خانه دار - دیپلم 

شغل و تحصیلات پدر: فوت شده است. 

سال‌های حضور در کانون: 3 سال (ازسال دهم تا دوازدهم ) 

میانگین تراز:6730

تعداد آزمون: 85 آزمون

 

مصاحبه گر : مهسا امیرحسینی                                                       

 

شما چگونه با کانون آشنا شدید؟ آیا فردی در خانواده شما عضو کانون بوده یا هست؟ چه نتیجه ای کسب کردند؟

از طریق آشنایان و یکی از دوستانم با کانون آشنا شدم  (آقای شجاعی داروسازی بابل قبول شدند) چون خودشان با شرکت در آزمون های کانون به هدف دلخواه خود رسیدند به من هم توصیه کردند که در آزمون ها شرکت کنم.

 

دستاورد شما از شرکت در آزمون های کانون چه بود؟

تا قبل از شرکت در آزمون های کانون به صورت نوسانی درس خواندم  یک روز زیاد یک روز کم ، همین موضوع باعث شد آن نتیجه ی دلخواه را نگیرم و به تمام مباحث درسی نرسیدم اما شرکت در آزمون ها به مطالعه ام نظم می دهد.

 

چرا این تعداد آزمون شرکت کردید؟ خسته نشدید؟ 

خب طبیعتا برای موفق شدن در هر کاری استمرار و پیوستگی نیاز است . من از همان اول که وارد کانون شده ام در تمام آزمون ها شرکت کردم، یادم نمی آید در آزمونی غیبت کرده باشم،  حتی پیش آمده برای یک آزمون اصلا مطالعه نداشتم، اما با این حال در آزمون شرکت کردم و به سؤالاتی که برایم آشنا بود جواب دادم و حداقل تراز را کسب کردم.

 

پشتیبان تحصیلی شما در منزل چه کسی است؟

در خانواده مادرم به درسم اهمیت می دهند و تمام تلاش خودشان را می‌کنند که من به هدفم برسم و در این راه هر چیزی که نیاز داشته باشم را برایم فراهم می کنند .در بین اقوام هم خاله و همسر دایی ام خیلی به من کمک می کنند هر جا که در درسی مشکلی داشته باشم  از آن ها کمک می گیرم.

 

آیا این افراد دبیر هستند ؟ دیگردوست دارید  چه افرادی را یاد کنید؟

بله خاله ی من دبیر فیزیک هستند و همسر داییم لیسانس شیمی دارد و معاون مدرسه هستند،

پشتیبان دفترکانون(خانم سنگ سفیدی) و مدیر مدرسه ام ، هم هر جا که به مشاوره ای نیاز داشته باشم راهنماییم می کنند ، خلاصه هر کسی به نحوی در این مسیر کمکم می کند.

 

 از ابتدا دانش آموز بورسیه بودید ؟

بله ازسال 99 از ابتدا بدلیل اینکه پدرم فوت شد ه است و مادر سرپرستم بود، بورسیه شده ام.

 

واژه ی دانش آموزبورسیه دربین دوستان و آشنایان برحسب شرایط زندگی شما آیا در روند تحصیلی شما تاثیر داشته است؟ 

نه من از اول که آمدم رشته ی تجربی  در کانون برایم هیچ فرقی نداشت،  دانش آموز عادی باشم یا بورسیه به نظر من تلاش، تلاش است و ربطی به شرایط ندارد.

 

به نظر شما الان که در نیم سال دوم هستیم  ،تلاش مهم تر است یا هدف گذاری ؟ 

از نظر من هدف گذاری مهم تر است، من خودم اول  هدف گذاری می کنم و برحسب آن تلاش می کنم.

 

آیا در آزمون هدف‌گذاری و مشابه پارسال هم شرکت می کنید؟ دلیل آن چیست؟

بله چند روز قبل از آزمون اصلی برای جمع بندی مطالب از سؤالات آزمون مشابه پارسال  استفاده می کنم ، این کار به من کمک می کند بفهمم چه مباحثی را کامل یاد گرفتم و چه مباحثی را مشکل دارم و طی یکی 2 روز مانده به آزمون اصلی یادگیری های ناقص را کامل می کنم.

 

مطابق برنامه‌ی راهبردی درس می خوانید؟ چگونه برنامه‌ریزی می کنید؟

بله همانطور که قبلا گفتم برنامه ی راهبردی کانون به مطالعه من نظم و هدف می دهد ، مثلا می دانم در طی این دو هفته پیش رو باید چه مباحثی را مطالعه کنم و چقدر روی هر مبحث وقت بگذارم.برهمین اساس برای خودم برنامه ریزی می کنم و سعی می کنم خودم را به بودجه بندی هر آزمون برسانم و اگر در جایی از برنامه عقب ماندم در هفته های بعد آن را جبران کنم.

برای برنامه ریزی هم سعی می کنم مطالبی که برایم سخت تر است و جدید است را در هفته ی اول مطالعه کنم و در هفته ی دوم تست های بیشتری از آن مبحث می زنم.

 

کدام درس ها نقطه قوت شماست؟ روش مطالعه این درس ها چگونه است؟ 

من از همان سال دهم در درس های اختصاصی نسبت به عمومی بهتر بودم ازبین درس های اختصاصی درس زیست و فیزیک اوضاع درسی بهتر داشتم و در اکثر موارد نمره ی بالایی برای این دروس کسب می کنم.

برای زیست اول متن کتاب را چندین بار می خواندم تا کلیات مطالب برایم جا بیافتد، سپس به سراغ جزئیات متن و شکل ها بودم تا نکات را از آنها استخراج کنم به نظر من کتاب زیست مثل یک کتاب هایی است که باید خودمان معمایی از آن‌ها را حل کنیم و به نکات نهفته در آن پی ببریم.

 

 

در طول این سال ها درسی بوده که ضعیف باشید اما با تغییر روش، آن را به نقطه قوت تبدیل کرده باشید؟ 

بله . در سال دهم  اوایل با درس فیزیک خیلی مشکل داشتم  و اصلا نمی توانستم با آن ارتباط برقرار کنم اما به مرور متوجه اشتباهاتم درمطالعه این درس شدم و آن‌ها را اصلاح کردم . من برای این درس صرفا فرمول ها را حفظ کردم و هیچ درکی از آن ها نداشتم همین مساله باعث شد که نتوانم در آزمون ها درصد خوبی کسب کنم، اما به مرور سعی کردم این درس را مفهومی بخوانم و روی تک تک فرمول ها فکر کنم  که چگونه از ترکیب دیگر فرمول ها  به دست می آید به نظر من فیزیک درسی است که اگر یکی در آن بخواهد صرفا با حفظ فرمول نتیجه بگیرد  به جایی نخواهد رسید و لازمه ی موفقیت در این درس درک آن و مسائلش است.

 

روزی چند ساعت درس می خوانید؟ چند درصد زمان خودتان را به تست زدن اختصاص می دهید؟  

روزهایی که به مدرسه می روم سعی می کنم حداقل 7-6ساعت را بخوانم  اما در روزهای تعطیل این  زمان را به 11-10ساعت می رسانم . سعی می کنم بیشتر ساعت مطالعه ام مربوط به تست زدن باشد، یعنی پس از اینکه مطالب پایه ای را یادگرفتم سراغ تست زنی رفته و آنجا یادگیری را تکمیل می کنم.

امسال که سال سرنوشت سازی برای شماست  در کدام درس‌ها با تغییر روش مطالعه، تغییر در درصد درس در کارنامه ایجاد کردید ؟ 

در اوایل سال تحصیلی با درس ریاضی مشکل داشتم و در آن نتایج خوبی کسب نکردم، علت این بود که برای این درس تست زیاد کار نمی کردم، اما حالا سعی می کنم با تست زیاد در این درس با سؤالات زیادی آشنا شوم و درصد خوبی را بدست بیاورم.

 

در کارنامه ابتدا به سراغ دیدن نمره کدام درس ها می روید؟ ایرادات هر درس را چگونه برطرف می کنید؟ 

ابتدا سراغ نمره درسی زیست و شیمی که ضریب بالاتری دارد و نسبت به ریاضی و فیزیک اهمیت بیشتری دارد می روم  و برای این دروس ازطریق تحلیل آزمون ایراداتم را مشخص می کنم که به چه علت بوده است، مثلا علت اشتباه پاسخ دادن به سؤال یادگیری ناقص بوده یا  بی دقتی بوده است در این موارد سعی می کنم یادگیری  ام را کامل کرده و از تکرار بی دقتی جلوگیری کنم .

 

آیا اعضای خانواده کارنامه‌ی شما را می بینند؟ اگر افت داشته باشید برخورد آن ها با این افت چگونه است؟

کارنامه ام را خودم اول می بینم و بعد نتایج را به خانواده انتقال می دهم ، اگر نتیجه ی دلخواه را گرفته باشم که همه خوشحال می شویم اگر نتیجه باب میلم نباشد  طبیعتا ناراحت می شوم و بعد از آن سعی می کنم خودم را زود جمع و جورکنم و برای آزمون بعدی بیشتر تلاش کنم.

 

دفتر برنامه ریزی دارید؟ تکمیل این دفتر چه کمکی به شما از لحاظ درسی و غیر درسی کرده است؟

بله. یادداشت ساعت مطالعه و...در دفتر برنامه ریزی مشخص می کند که برای هردرس در طول هفته چقدر وقت گذاشتم و چه نتیجه ای برای آن درس گرفتم،  علاوه برآن زمان های فوق برنامه را در هفته مشخص می کند که مثلا چقدر زمان خارج از مطالعه در هفته صرف کرده ام و باعث می شود هر هفته نسبت به هفته ی بعدی هدف گذاری بهتری در امور روزانه ی خود داشته باشم و نقاط قوت برنامه ی خود را تقویت کنم.

 

کدام یک از کتاب های کانون را استفاده می کنید؟ این کتاب ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

کتاب های سه سطحی کانون کتاب های خوبی هستند، زیرا سؤالات آن شناسنامه دارند و صرفا براساس فکر یک نفر انتخاب نشده است (سلیقه ای نیستد)، ویژگی مثبت دیگر این کتاب ها وجود درصد پاسخ گویی به سؤال است، زیرا این موضوع می تواند برای دانش آموزان متوسط روبه بالا جالب باشد، زیرا با حل یک سؤال یا عدم حل آن می تواند سطح علمی خود را تقریبا مشخص کنند.

 

دلیل این که در آزمون‌های تابستان شرکت کرده اید چه بود؟

دوست داشتم در تابستان در کنار درس خواندن یک سنجش از خودم داشته باشم و آزمون های کانون این شرایط را برایم فراهم کرد.

 

چه تصمیماتی برای بهتر شدن در نیم سال دوم گرفته اید؟ 

برای نیم سال دوم تصمیم گرفتم  برای دروس شیمی  و فیزیک  روی مسائل آن کار کنم و روی نقاط قوتی که داشتم تمرکز کنم. (معمولا فیزیک و شیمی را 80% در آزمون می زنم)

 

آیا در برنامه ریزی زمانی را به استراحت و تفریح اختصاص می دهید؟ چه کارهایی می کنید؟

بله حتما ، من ربات نیستم که 24 ساعت درس بخوانم حتما لازم است تا با انگیزه ی بیشتری به سراغ کتاب بروم زمانی که در خانه هستم سعی می کنم آن زمان استراحت را در کنار خانواده باشم و گاهی با دوستان، اگر هم مدرسه باشم از هر فرصتی برای ورزش استفاده می کنم  قبلا رزمی کار می کردم به خاطر کنکور فعلا کنار گذاشته ام.

 

آیا برای درس خواندن با دوستان صمیمی خود در ارتباط هستید؟

بله  در مورد نتایج آزمون ها با هم صحبت می کنیم و سعی می کنم روش های خوب برای پیشرفت درسی را به هم یاد بدهیم ، اگر در مبحثی دچار چالش شدیم به کمک هم مشکل را بر طرف می کنیم . وضعیت درسی دوستانم تقریبا نزدیک به خودم است.

 

چرا کانون را در این سال ها انتخاب کردید؟ به نظر شما مهم ترین ویژگی آزمون‌های کانون چیست؟ 

یکی از ویژگی های کانون جامعه آماری بالای آن است. این موضوع به من کمک می کند نسبت به تعداد بیشتر دانش آموزان سراسر کشور سنجیده شوم و به وضعیت خودم و همه پی ببرم و با برنامه بودن مهم ترین ویژگی آزمون های کانون است.

 

تخلف برخی دانش‌آموزان در آزمون‌ها تاثیری بر روی شما نداشت؟

بالاخره این موضوع تغییری در میانگین تراز ما ایجاد نمی کند، می تواند کمی نتایج را تغییر دهد ولی من سعی می کنم روی درصد درس هایم تمرکز کنم و کم‌تر به تراز توجه کنم هرچند که تراز هم  برایم مهم است.

 

تحلیل آزمون را چگونه انجام می دهید؟ 

با بارگذاری پاسخ سؤالات روی سایت تحلیل را شروع می کنم و سعی می کنم در همان روز جمعه و نهایتا شنبه تحلیل را تمام کنم. در تحلیل آزمون  سؤالات مهم تر را مارک دار می کنم تا بعدا مرور کنم و از آن‌ها استفاده کنم. 

 

از سایت کانون و مجله آزمون استفاده می کردید؟ کدام بخش ها برای شما جالب تر بود؟

از مجله آزمون استفاده می کنم  و مصاحبه با برترها را می خوانم و سعی می کنم  اگر نکته ای یا مطالب مهمی پیدا کردم آن را در مسیر مطالعه ی خودم در کنکور بیاورم.

 در سایت نفرات برتر هر آزمون را می بینم.

 

تکنیک ها و روش‌های مدیریت زمان را تمرین و استفاده می کنید ؟ 

تا الان خیر، تصمیم گرفته ام از حالا به بعد باید پیاده کنم بدلیل استراتژی زمان برای دفترچه ی 2 فیزیک و شیمی لازم است.

 

فکر می کردید با شما یک روز به عنوان یکی از دانش آموزان برترکانون مصاحبه صورت گیرد؟ خیر ، هیچ وقت فکر نمی کردم.

این یعنی که خودتان را باور نداشتید ؟ 

باور داشتم ولی به مصاحبه ی قهرمان پیوستگی فکر نمی کردم  الان با این مصاحبه توقع از خودم بالا رفته و تلاشم را دو چندان می کنم.

 

به نظرتان مهم ترین خود ویژگی مثبت شما چیست ؟

اراده ی قوی در هر کاری و تلاش پی در پی 

 

توصیه ای برای دانش آموزان  دارید؟ 

برای چیزی که می خواهید بدست بیاورید، باید تلاش کنید.

سعی کنید تمام درس ها را مفهومی بخوانید و از حفظ کردن فرمول های بی اهمیت پرهیز کنید.

 

در پایان  در مقابل عامل موفقیت و انگیزه ی خودتان درمسیر زندگی  اولین کلمه که به ذهنتان خطور می کند را لطفا بیان کنید .

 میتوانم با یک شعر بخونم:  

 بدهکار مهربونی قلب یه زنم، که از بچگی صدام کرده پسرم؛ یعنی مادرم که همین جا ازشون خیلی تشکر می‌کنم.

6/9/2023 4:48:06 AM
Menu