گفت‌و‌گو با سوگل احمدی نژاد؛ داوطلب برتر کنکور هنر

من اول توضیح دهم که دانش آموز نیستم؛ فارغ التحصیل رشته آی تی ورودی 94 هستم و الان تصمیم دارم رشته هنر را دنبال کنم .

گفت‌و‌گو با سوگل احمدی نژاد؛ داوطلب برتر کنکور هنر

سوگل احمدی نژاد

شهر: تهران

سال‌های حضور در کانون: 2 سال

میانگین تراز کانونی: 8442

تعداد آزمون: 32 آزمون

به نظر شما چه عواملی باعث شدند در کنکور سال قبل نتیجه نگیرید؟ 

من اول توضیح دهم که دانش آموز نیستم؛  فارغ التحصیل رشته آی تی ورودی ۹۴ هستم  و الان تصمیم دارم رشته هنر را دنبال کنم .

از سال تحصیلی ۱۴۰۰-۱۴۰۱ آزمون های کانون را ثبت نام کردم،  از طرفی این تغییر رشته برام خیلی سخت بود و خودم داشتم همه چیز را پیش می‌بردم و سعی می کردم از این فضا سر در بیاورم، زمان برد تا بتوانم خودم را با دروس وفق دهم.

 

به نظر شما چه عواملی باعث می شوند که امسال بتوانید این نتایج درخشان را  بگیرید؟

من پارسال نمی‌توانستم نتایج خوبی بگیرم و سردرگمی زیادی داشتم، برای پیدا کردن منابع و خواندن و جمع بندیشون . از بعد از عید فکر می‌کنم چندتا ازمون را شرکت نکردم، چون تازه فهمیده بودم که چه مسیری را باید طی کنم و حجم دروسی که جمع شده بود به شدت بهم فشار می‌اورد .... همین باعث شد انگیزه‌ام را از دست بدهم و در کنکور هم عملکرد خوبی نداشته باشم.

اما امسال آزمون هارا منظم شرکت کردم و غیبتی نداشتم . اگر مسیر برای افراد مشخص باشد ، به نظرم بودجه بندی های کانون کمک بزرگیست برای پیشبرد اکثر دروس و مرور و جمع بندیشون . 

تحلیل آزمون ها و خواندن نکات و بررسی اشکالات هم به روند یادگیری کمک زیادی میکند . تداوم در پیشبرد برنامه راهبردی و محک هر دو هفته، دقیقا میتواند نقاط ضعف و قوت را برای هر فرد مشخص کند .

 

به چه دلیلی تصمیم گرفتید در رشته هنر تحصیل و در کنکور شرکت کنید؟ 

من همیشه به رشته موسیقی علاقه مند بودم، اما بنا بر شرایط زمان خودم امکان پیگیری آن را در آن مقطع زمانی نداشتم . در حال حاضر امکانش فراهم شده و تصمیم دارم جدی دنبالش کنم .

 

اولین ترازتان و بیشترین ترازتان چند بود؟ 

 امسال اولین ترازم در ازمون تعیین سطح ۶۷۰۰  و در اخرین ازمون برنامه راهبردی ۸۶۰۰ بود . 

 

نظر خانواده نسبت به تصمیم دوباره کنکور دادن شما چه بود ؟ 

 خانواده واقعا یکی از بزرگترین حامی های من در این مسیر بودند . شرایطی که فراهم شده تا بتوانم به فعالیت مد نظرم بپردازم و همین‌طور حمایتشان از برنامه درسی و عملیم؛ همواره مشوقم بودند و از تصمیمات و فعالیت هایم پشتیبانی کردند.  البته دوستان و اساتیدم هم در طی کردن این مسیر به شدت پشتیبانم بودند و باعث شدند این راه برایم هموارتر شود. 

 

 در چه درس هایی امسال تغییر رادیکال داشتید؟ روش مطالعه این درس ها را توضیح می‌دهید؟  

 من به نسبت آزمون های سال گذشته میتوانم این سوال را جواب دهم . 

درس درک عمومی هنر برای من رشد چشمگیری داشته است. علت اصلی هم مشخص بودن منابع و برنامه مطالعاتیم در سال جاری بوده است. در مواردی که در منابع آزاد ذکر شدند ، من از کتاب های کمک درسی استفاده می‌کنم . مثل کتاب درک عمومی آبی قلم چی بررسی و تحلیل آزمون ها و سوالات کنکور هم کمک بزرگی هستند.


در سال آخر خسته نشدید ؟ چه چالش هایی در سال آخر داشتید ؟ چه کاری برای رفع خستگی انجام می دادید ؟ 

 خستگی من دوره ای اتفاق می‌افتد. با توجه به شرایطم برنامه روزانم به شدت منسجم و غیر منعطف  و حداکثر تا جایی که بتوانم سعی می‌کنم اختلالی به وجود نیاید،  اما وقتی که به نقطه‌ای می‌رسم که احساس فشار می‌کنم و نیاز با استراحت دارم، یک یا دو روز را برای خودم آزاد می‌کنم و سعی می‌کنم فعالیت های غیر مرتبط با کنکور را انجام دهم و ذهنم را آروم کنم تا بتوانم مجدد با انرژی برنامه‌ام را پیگیری کنم .

 

چرا کانون را درسال کنکور انتخاب کردید؟ به نظر شما مهم ترین ویژگی آزمون‌های کانون چیست؟ 

انضباط و دقت در برنامه ریزی مطالعاتی دروس در برنامه راهبردی و تضمین مرور و جمع بندی دروس در این بازه، استمرار در برگزاری آزمون ها که به دیسیپلین و انضباط مطالعاتی بچه ها کمک بزرگی می‌کند، جامعه آماری خوب و مناسب برای محک عملکرد و همچنین وجود پشتیبان ها و افرادی که در این مسیر راهنما هستند و برای من به عنوان مثال که زمان زیادی از این فضا دور بودم ، کمک خوبی بوده است ،  این موارد دلایل من برای انتخاب قلم چی به عنوان مسیر مطالعاتی کنکورم بوده است . 

 

آیا مطابق برنامه های راهبردی حرکت می‌کنید؟ 

 بله من کاملا مطابق با برنامه راهبردی دروس را پیش می‌برم.  اولویت بندی می‌کنم و با توجه به نقاط ضعفم و همچنین ضرایب درس ها در کنکور، برنامه ریزی می‌کنم و سعی می‌کنم در هر هفته هم مطالعه دروس را در نظر داشته باشم و هم مرور آن ها را .  با توجه به حجم خیلی زیاد منابع کنکور هنر، مرور چندباره برای فراموش نشدن مطالب خوانده شده خیلی مهم می‌باشد. 

 

 تحلیل آزمون را چگونه انجام می‌دهید؟ 

 در جمعه بعد  از جمعه ازمون تحلیل را انجام می‌دهم و در هفته باقی مانده سعی می‌کنم اشکالاتم را برطرف کنم. 

 

ساعت مطالعه شما در طول امسال به چه صورت بود؟  

 به طور میانگین بین ۵ تا ۶ ساعت در روز را به مطالعه دروس اختصاص می‌دهم .

 با توجه به اینکه رشته مد نظر من ازمون عملی هم دارد و آزمون عملی هم ضریب زیادی در نمره نهایی ما دارد، باید زمانی را هم در روز به آن اختصاص دهم . 

 

در صورتی که افت تراز داشتید،‌ واکنش شما نسبت به آن چطور بود؟

راستش با توجه به تجربه پارسالم من افت تراز زیادی نداشتم، در مجموع میانگین ترازم حدود ۸۵۰۰ هست و ترازهای آزمون هایم در همین بازه هستند،  اما می‌توانم بگویم چنین چیزی اتفاقا می تواند نقطه کلیدی برای شناسایی نقاط مشکل دار تلقی شود.

مثلا اگر در ازمونی تاریخ هنر ایران بوده و من افت تراز داشتم میتوانم متوجه شوم در این درس مشکلی وجود دارد و باید درصدد شناخت و رفعش برآیم ،  اینجوری قطعا در ازمون های بعدی روند بهتری خواهم داشت . 

 

شما از چه منابع کانون استفاده می‌کنید؟ این منابع چه ویژگی هایی دارند؟

 من تمام منابع مطالعاتی قلم چی مربوط به کنکور هنر را تهیه کردم . برای من اینجور بوده که نکات گفته شده، جمع بندی ای که از کتاب ها و منابع مختلف انجام شده و در نهایت تست های گرد آوری شده ، چه در روند مطالعه اولیه، چه در مرحله مرور درس ها و چه در مرحله نکته و تست، از منابع اصلیم بودند و همواره در برنامه مطالعاتیم هستند،  البته که اصلا نباید از کتب درسی اصلی غافل شد . می‌توانیم اولویت بندی و مطالعه کنیم .

 

 هدف خاصی برای رشته و دانشگاه تعیین کردید؟

 هدف که دارم :) . تجربه محیط آکادمیک برای من بزرگترین محرک در این مسیره  و اینکه سعی می کنم تا حد امکان حواس پرتی های محیطی را کنار بزنم و تمرکزم را از دست ندهم . 

 

در این راه، پشتیبان ویژه شما چه کمک هایی به شما می‌کند؟

پشتیبان من خانم رقیه محبی؛ در این مدت در روشن شدن مسیر، معرفی بخش مهم منابع مطالعاتی، کمک به طی کردن این پروسه تغییر رشته  و همین طور تحلیل کارنامه ها و شناسایی نقاط ضعف کمک زیادی بهم کردند و با راهنمایی هایش باعث شده که بتوانم عملکرد بهتری داشته باشم.

                                                                                              مصاحبه گر: فاطمه چاوشیان

 

3/25/2023 11:29:20 PM