علت پیشرفت بچه‌های دبستان در درس‌های نیم‌سال اول

بچه‌های دبستان در درس‌هایی که پیشرفت داشته‌اند چه علتی داشته است؟ در مقاله روز جمعه این علت‌ها را بررسی کردیم

علت پیشرفت بچه‌های دبستان در درس‌های نیم‌سال اول

علل موفقیت خود را بررسی کنید.

در مقاله روز جمعه 23 دی از دانش‌آموزان شرکت کننده در جلسه خواستیم که درس‌هایی را که در آن‌ها در نیم‌سال اول عملکرد خوبی داشته‌اند را بررسی کنند و بعد پاسخ دهند که علت این موفقیت آن‌ها چه بوده‌ است؟ یعنی شما در درس‌هایی که بهتر شده‌اید و پیشرفت کرده‌اید چه کارهایی انجام دادید؟

1- آیا برای آن درس‌ها بیشتر وقت گذاشتید و بیشتر درس خواندید؟

2- آیا بیشتر مسئله حل کردید و بیشتر تست زدید؟

3- آیا در کلاس بیشتر گوش کردید و به سوال‌های معلم جواب دادید؟

4- آیا درس‌ها را پیش‌خوانی کردید؟

5- آیا کتاب درسی و جزوه‌ی معلم را بیشتر مطالعه کردید؟

6- آیا امسال خودتان تصمیم گرفته بودید که بیشتر درس بخوانید؟

7- شاید هم پیشرفت شما علت دیگری دارد.

بر اساس کامنت‌ها دانش‌آموزان جلسه این علت‌های بیشتر را در جدول فراوانی به درصد مرتب کرده‌ایم تا شما ببینید که هر کدام از دانش‌آموزان دیگر کدام علت را در پیشرفت خود مهم‌تر دانسته‌اند؟

همانطور که می‌بینید حل تست و مسئله بیشترین درصد را به خودش اختصاص داده است و دانش‌آموزان زیادی از این روش نتیجه گرفته‌اند، بعد از آن می‌توان به مطالعه بیشتر و گوش دادن در کلاس درس اشاره کرد که تعداد زیادی از بچه‌ها با این روش پیشرفت کرده‌اند.

در مورد سایر علت‌ها هم بعضی علت‌ها در بین دانش‌آموزان مختلف تکرار شده بود که از میان آن‌ها می‌توان به مرور و تحلیل آزمون‌ها، خواندن درس هر روز در همان روز، شرکت در آزمون‌ها به طور پیوسته و نداشتن غیبت، استفاده از کتاب‌های کمک آموزشی، طرح سوال از درس و پرسیدن از خودتان، تدریس درس (به صورت کنفرانس یا کمک به دوستان یا تدریس خیالی)، استفاده از دفتر برنامه‌ریزی، استفاده از پلکان یادگیری، داشتن انگیزه برای موفقیت، حل تمرین با کمک والدین، استفاده از روش‌های خوب مطالعه دیگران (کلکسیون روش مطالعه)، حل مسئله با تیپ‌های مختلف، یادداشت‌برداری، خلاصه‌نویسی، تمرین نمونه‌سوال امتحانی، توجه به پاسخ‌نامه تشریحی کتاب و کشف روش خاص مطالعه برای یک درس اشاره کرد.

دبستانی‌های عزیز شما هم می‌توانید از روش‌های خوب موفقیت دیگران یاد بگیرید یا فرمول خاص موفقیت خودتان را کشف کنید!

3/23/2023 4:40:41 AM