انتخاب شهر - دانشگاه هنرستانی‌ها

انتخاب شهر - دانشگاه هنرستانی‌ها- معرفی دانشکده‌های فنی و حرفه ای

انتخاب شهر - دانشگاه هنرستانی‌ها

آزمون هدیه (رایگان) ۷ مرداد:

کانون برای داوطلبان هنرستانی (چه کانونی و چه غیر کانونی) یک آزمون مطابق کنکور سراسری را در ۷ مرداد ۱۴۰۱ تدارک دیده است. این آزمون به طور آنلاین برگزار می‌شود.

برای ثبت نام در این آزمون کد دستوری#13*8451*6655* را وارد کنید.

بعد از این آزمون ،طبق برنامه‌ی راهبردی،  آخرین آزمون جامع (مطابق کنکور ) یک هفته قبل  از کنکور سراسری، در تاریخ ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ برگزار خواهد شد.

یک هفته‌ی پایانی را به تورق و مرور سریع خواهید پرداخت.

ثبت نام در کنکور:

طبق اعلام سازمان سنجش، ثبت نام کنکور 1401 هنرستانی‌ها در بازة یک هفته‌ای 14 تا 21 تیر و بصورت اینترنتی از طریق سایت سازمان سنجش انجام می‌شود.

تمدید مهلت: مهلت ثبت نام تا 26 تیر 1401 تمدید شد.

50 انتخاب:

دقت کنید ثبت نام کنکور با انتخاب شهر – دانشگاه هم‌زمان انجام می‌شود. در واقع بر خلاف نظر‌ی‌ها انتخاب دانشگاه یا شهر هنرستانی‌ها قبل از شرکت در کنکور و دریافت کارنامه انجام می‌شود. بنابراین لازم است دقت و تمرکز کافی‌ بر این انتخاب‌ها صرف کنید. مبنای این انتخاب، دفترچه راهنمایی است که در سایت سازمان سنجش کشور در 14 تیر 1401 ( طبق اعلام قبلی) بار‌گذاری می‌شود.

اولویت‌ها و ترتیب 50 انتخاب:

قبل از هر چیز لازم است بدانید، جایگاه انتخاب، شانس قبولی یک انتخاب معین را  تغییر نمی‌دهد، یعنی اگر یک "دانشگاه – شهر مشخص" چه در انتخاب اول و چه در انتخاب پنجاهم قرار گیرد،  شانس قبولی‌تان را تغییر نخواهد داد. بنابراین هر انتخاب شما، باید از تمام انتخاب‌های قبلی آن از ترجیح کم‌تر و از تمام انتخاب‌های بعدی‌تان از ترجیح بیشتری برخوردار باشد.

بنابراین: انتخاب‌های خود را به ترتیب ترجیح از شماره (1) تا (50) بچینید.

ترجیح یعنی چه:

ترجیح جمع بندی یا برایند تمام ویژگی‌های مهم یک انتخاب است. برخی از ویژگی‌های مهم عبارتند از:

1) شهر      2) نوع دانشگاه (سراسری – غیرانتفاعی)      3) دورة تحصیلی (روزانه، شبانه)      4) گرایش رشته

معرفی دانشکده‌‌های فنی و حرفه‌ای 

دانشکده‌ها را می توان به سراسری (دولتی) روزانه، سراسری دولتی شبانه، غیرانتفاعی تقسیم کرد.

دانشکده‌های دولتی:

دانشکده‌‌های دولتی، اغلب از حیث قدمت، امکانات و قابلیت‌های علمی نسبت به سایر دانشکده‌ها برتری دارند، تحصیل در دانشکده‌های دولتی روزانه، رایگان است. اما برای تحصیل در دوره شبانه نیاز به پرداخت شهریه است. اما از حیث کادر علمی، اساتیدو اهمیت مدرک، تفاوتی بین روزانه و شبانه وجود ندارد. 

دانشکده‌های غیر انتفاعی:

تحصیل در دانشگاه‌های غیر انتفاعی (غیردولتی) نیاز به پرداخت شهریه است و در مقایسه با دانشگاه‌های دولتی اغلب در اولویت پایین تری قرار دارد.

دفترچه انتخاب شهر - دانشگاه:

اطلاعات پذیرفته شدگان داوطلبان کانونی در دانشکده‌های فنی، به تفکیک دختران و پسران در سال‌های 99 و 1400، آمده است. دقت کنید، داوطلبان کانون که در آزمون‌ها شرکت کرده‌اند، اغلب نسبت به سایرین وضعیت پاسخ گویی بهتری داشته‌اند و گاه جهش‌های قابل توجهی را طی کرده‌اند.


بحث پایانی:

نوع دانشگاه‌ها که در بالا توضیح داده شد یکی از ویژگی‌ها یا مولفه‌های موثر در انتخاب است. شهر محل تحصیل خود به تنهایی یک مولفه مهم است. بدیهی است داوطلبی که شهر خود را انتخاب می‌کند، در کنار خانواده خود و با آرامش بیشتر و هزینة کم‌تر تحصیل خواهد کرد. بنابراین، توصیه می‌کنم، با در نظر گرفتن همة متغیرها و به خصوص مشورت با خانواده، انتخاب‌های خود را به ترتیب از ترجیح بالاتر به ترجیح پایین‌تر انجام دهید.

مراحل ثبت‌نام در فیلم زیر به طور کامل توسط خانم بیان فاتحی توضیح داده شده است.

 

محمد جعفر مفتاح

 

4/2/2023 8:18:39 AM