گفتگو با ایلیا سلمانی -میانگین تراز 6410 -ششم دبستان

از چهارم ابتدایی حدود دو سال ، دلیلش این بود که درس هایم را از اول با نظم بخوانم و دوست دارم در مدرسه تیزهوشان درس بخوانم . به پیشنهاد خودم و خانواده ام ، بله

گفتگو با ایلیا سلمانی   -میانگین تراز 6410 -ششم دبستان
ایلیا سلمانی    
     نام شهر: اردبیل
پایه تحصیلی:پنجم دبستان   میانگین تراز6410
تحصیلات مادر: لیسانس  
شغل مادر: خانه دار
تحصیلات پدر: فوق لیسانس عمران
شغل پدر: مدیرعامل شرکت ساختمانی

تعداد سال حضور در کانون: 2 سال

تعداد آزمون های امسال: 57 آزمون
تعداد آزمون های امسال: 42 آزمون

تعداد آزمون های هدفگذاری: 12 آزمون

تعداد آزمون های مشابه پارسال: 10 آزمون


                              

 شرکت در آزمون‌های کانون

  از چه زمانی وارد کانون شدید و در چه پایه‌هایی در آزمون‌های کانون شرکت کردید و چند سال؟آیا خودتان به این نتیجه رسیده بودید از این سال در آزمون ها شرکت کنید؟ 

از چهارم ابتدایی حدود دو سال ، دلیلش این بود که درس هایم را از اول با نظم بخوانم و دوست دارم در مدرسه تیزهوشان درس بخوانم . به پیشنهاد خودم و خانواده ام ، بله 


دلیل حضور مداوم و پیوستگی شما در آزمون های کانون چه بود؟ مهم ترین ویژگی آزمون‌ها از نظر شما چیست؟ 

آزمون دادن را خیلی دوست دارم و چون اسمم همیشه در بین نفرات برتر هستش دوست ندارم اسمم از لیست حذف شود و رقابت در آزمون را خیلی دوست دارم.


 آیا در سال‌های حضور خود در کانون در آزمون‌ها غیبت کردید؟ 

اصلاً غیبت نداشتم. 

 

شرایط کرونا و آنلاین بودن آزمون ها، تاثیری در نحوه شرکت و آزمون دادن شما گذاشته بود؟  

از اولین آزمون آنلاین مشکلی نداشتم پاسخ نامه به موقع در سایت گذاشته می شد . دفترچه سوال را پدرم از کانون صبح روز جمعه می گرفت و به موقع جواب می دادم به سوالات با انگیزه و اشتیاق جواب می دادم سعی می کردم به موقع تمام کنم و همیشه در پردازش اول قرار می گرفتم .


 آیا در آزمون های هدف گذاری شرکت می کردید؟ آزمون های هدف گذاری چه تاثیری در تعادل مطالعاتی و ساعت مطالعه شما وپیشرفت در هر آزمون داشت؟

  به نظر من آزمون هدف گذاری ، آمادگی برای آزمون اصلی بود و به من خیلی کمک می کرد و آمادگیم را بیشتر می کرد و باعث می شد در طول هفته ساعت مطالعاتی من بیشتر شود.


  آیا در تابستان در آزمون ها شرکت می کردید؟ از چه سالی تابستان را جدی گرفتید؟ و شرکت در آزمون های تابستان به شما در طول سال و در دوران مدرسه چه کمکی کرد؟

دو سال کانون اومدم تابستان که قرار بود کلاس پنجم بروم در آزمون شرکت نکردم ولی امسال که میرم کلاس ششم در آزمونهای تابستانی شرکت کردم . شرکت در آزمون تابستان باعث می شود که آمادگی بیشتری برای تیزهوشان داشته باشم .


در زمان هایی که خسته و یا نا امید بودید و یا اینکه به برنامه آزمون نرسیده بودید، آیا در آزمون ها حاضر می شدید؟ 

اصلاً نگران نمی شدم برای اینکه به خودم اطمینان کامل داشتم به سوال هایی که می دانستم با تمرکز بیشتر و با آرامش جواب می دادم نهایت تلاش را می کردم که در آزمون حاضر شوم.

 

 برنامه راهبردی 

 تا چه حد با منطق برنامه راهبردی کاملا آشنا بودید؟چگونه آن را اجرا می کردید و برای خودتان شخصی سازی می کردید ؟ 

طبق توضیحات پشتیبانم با برنامه راهبردی آشنا بودم همیشه درسهایم جلوتر از برنامه راهبردی بود ، برنامه راهبردی نقشه راه را به ما نشان می دهد طبق بودجه بندی کتاب درسی آهسته و پیوسته پیش می رفت از چهارم ابتدایی برنامه ریزی را شروع کردم ولی امسال جدی گرفتم.


 چقدر برنامه مدرسه و برنامه راهبردی برای شما فرق داشت؟ چگونه برنامه مدرسه و برنامه آزمون ها را با هماهنگ کردید؟

 هفته اول به درس مدرسه و کتاب کار کانون اختصاص می دادم و هفته دوم برای مرور کتاب درسی و کتاب های سه سطحی و آبی  در کل به نمره هایم در هر درس بیشتر اهمیت می دادم.


 منابع شما در تابستان چه بود؟ از کدام کتاب ها و به چه دلیل استفاده کردید؟ منابع شما در طول سال چه بود؟ منابع مطالعاتی شما در دوران جمع بندی چه بود؟ چرا؟ 

کتابهای درسی را مرور می کردم و از کتاب های آموزشی و تستی کانون هم و کتاب خیلی سبز کمک می گرفتم.


 آیا از کتاب آبی ، سه سطحی ،تابستان ،نوروز و زرد و.... استفاده کردید؟ مهم ترين ويژگي هاي اين كتاب هايي كه استفاده كرديد را توضيح دهيد؟

بله از کتاب آبی و سه سطحی کتاب نوروز استفاده می کردم باعث می شد که از کتاب پرتکرار و سه سطحی سوالات سخت و بیشتری حل کنم.


وقتي مدارس غير حضوري شد چگونه برنامه ريزي براي درس خواندن كرديد؟

در ساعات درسی مدرسه اول درسهای آنلاین را می خواندم و چون زمان بیشتری داشتم ، ساعات مطالعه ام را افزایش دادم بیشتر سوالات هوش و استعداد تحلیلی حل می کردم .


در هر درس منابع کانونی خود را بنويسيد، مهم ترين ويژگي و فايده و دلیل انتخاب اين كتاب ها برای شما چه بوده، لطفا توضيح دهيد؟

کتاب های سه سطحی ، پرتکرار ، آبی ، استعداد تحلیلی ، فلش کارت های درسی و هوشی کتاب های سه سطحی را خیلی دوست داشتم چون سوال هاش سخت بود و باعث می شد بیشتر تلاش می کردم و فلش کارت ها هم برایم به عنوان تفریح بود.


 کارنامه و سایت

 از سایت کانون در این مدت چه استفاده هايي کردید ؟

از صفحه ی شخصی بیشتر استفاده می کردم به نمونه سوالات نگاه می کردم و کارنامه ام را می گرفتم و به نفرات برتر نگاه می کردم چون رقابت را بیشتر دوست دارم.


 روز جمعه كارنامه را چه ساعتي مي گيري ؟ و چگونه و به كدام قسمت ها بيشتر توجه مي كنيد؟

از ساعت 5/2 منتظر جواب بودم تا 3 کارنامه ام را در یافت می کردم.


چگونه از کارنامه آزمون های اصلی و ازمون های هدف گذاری در جهت کشف نقاط قوت و ضعف خود استفاده می کردید؟ 

  از کارنامه درس ها را از جوانب مختلف بررسی می کردم و باعث می شد دلایل پیشرفت و پسرفت خودم را راحت تر متوجه شوم . هدف گذاری برایم خیلی مهم بود.


 بعد از برگزاري آزمون، آزمون‌ها راچگونه تحلیل می‌کردید؟

 بعد از برگزاری و تمام شدن آزمون تا کارنامه ها بیاید استراحت می کردم و شب همون روز ریاضی را با پدرم و بقیه درسها را با مادرم تحلیل می کردم.


 آيا كلكسيون روش هارا مي بينيد؟بهترین چیزی که از کلکسیون روش ها یاد گرفتید، چه بود؟

  از فلش کارتها ، کتاب ها ، کتاب های درسی و کانون تست می زدم.


چه قسمت‌هایی از سایت کانون را مطالعه می‌کردید؟ .

صفحه ی شخصی ، کارنامه و گفتگو با رتبه های برتر و مقالات آقای قلم چی را بیشتر دنبال می کردم دوست داشتم با خواندن نظریه نفرات برتر بیشتر بر اطلاعاتم بیفزایم.


 از جعبه‌ی ابزار کارنامه، از کدام کارنامه‌ها استفاده ‌کردید؟ 

کارنامه اصلی آزمون   کارنامه هدف گذاری             کارنامه پروژه ای                 کارنامه 5 نوع درس              کارنامه اشتباهات     


 برنامه ریزی شخصی و روش مطالعه

 آيادفتر برنامه ريزي داشتيد؟ دفتر برنامه ريزي چه كمكي به شما كرد؟

بله باعث می شد رقابت درستی با خودم داشته باشم و بتوانم به درسی ساعات مطالعه ام را بهتر و بیشتر بکنم.


 آيا كارنامه هاي خودرا به دفتربرنامه ريزي سنجاق مي كرديد چه فايده اي برايتان داشت؟

نه سنجاق نمی کردم ولی از امسال همین کار را می کنم تا دقت بیشتری در مطالعه ام داشته باشم ، تا بی دقتی و اشکالات درسی ام را متوجه شوم.


 میانگین ساعت مطالعه روزانه و هفتگی شما در تابستان و در طول دوران مدرسه چقدر بود؟

بله در تابستان کم بود ولی در طول دوران مدرسه خیلی دقیق تر و حساس تر بودم چون مادر به تکلیف های من حساس بود همیشه به موقع انجام می دادم و دفتر برنامه ریزی باعث شد به زمان و وقت ارزش قائل بشوم و درس هایی که ضعیف بودم بیشتر مطالعه کنم.


کتاب خودآموزی براي شما چه فايده اي دارد؟

کتاب خودآموز باعث می شد اشتباهاتم را بنویسم و آنها را مرور کنم و تمرین و مطالعه بیشتری داشته باشم تا پیشرفت زیادی داشته باشم.


در کدام درس ها روش مطالعه ی خود را تغییر دادید و پیشرفت زیادی داشتید ؟

در درس ریاضی فارسی و علوم ، بله 

 

 آموزش مهارت های خودتنظیمی :فراشناخت + هوش هیجانی 

 آيا هدف گذاري چند از 10را انجام مي داديد؟ براي كدام درس ها ؟ چگونه انجام مي داديد؟ ايا براي هدف گذاري از اين كارنامه ها استفاده مي كرديد؟

بلی ، برای همه درس ها مثلاً ریاضی 80 درصد می زدم برای آزمون بعدی تصمیم می گرفتم ریاضی باید 90 درصد بزنم.


 شما درسال گذشته بيشتر با روش بازيابي درس مي خوانديد يا باروش دوباره خواني؟ نظر خودرا راجع به روش بازيابي بنويسيد.

دوباره خوانی و مرور اول درس هایم را به طور کامل و دقیق می خواندم بعد آزمون می دادم.


 آیا خلاصه نویسی داشتید؟ روش خلاصه نویسی شما چگونه بود؟ 

  بله مطالبی که یاد گرفتنش برایم سخت بود سعی می کردم خلاصه نویسی کنم که با تمرین و تکرار بتونم یاد بگیرم مثلاً در درس فارسی لغت هایی که برایم سخت بود می نوشتم و به دیوار می چسباندم.


بهترین تراز شما در کدام درس ها بود ؟ روش مطالعه شما در این درس ها چه بود ؟ 

در درس علوم ، ریاضی ، اجتماعی ، هدیه ، فارسی اول سعی می کردم کتاب درسی را کامل بخوانم و بعد به کمک مادرم تمرین و تکرار می کردم و بعد از کتاب های کانون استفاده می کردم درس علوم نقطه قوتم  بود دلیلش علاقه داشتم .


در صورتی که در یک مقطع از سال افت تراز داشتید بگویید علت این افت چه بود و چگونه و با چه روش هایی توانستید دوباره به مسیر درست برگردید ؟

سعی می کردم افت تراز نداشته باشم در طول این مدت فقط در یک آزمون افت داشتم ، اونم اصلاً مطالعه نکرده بودم ولی امیدم را از دست ندادم و به خود و توانایی هایم  باور داشتم و می دانستم با تلاش و جدیت باز می توانم جبران کنم.


پدر و مادرت چگونه اوضاع درسی‌ات را پیگیری می‌کردند؟

  پدر و مادرم هر دو در پیشرفت تحصیلی من تلاش زیادی می کنند پدرم در درس ریاضی و مادرم در بقیه درسها خیلی کمکم می کند و خیلی پیگیری می کند ، مادرم از همان دوران برایم زیاد کتاب داستان می خواند وقتی بیرون می رفتم می تونستم بعضی علامت ها را بخوانم.


 آيا درس هارا پيش خواني مي‌كرديد ؟ كدام درسها و چطور؟تجربه‌ای از مطالعه‌ی درسی بدون تدریس معلم دارید؟

  حتماً صد در صد مادرم قبل از اینکه درس تدریس بشود یک روز قبلش به من می گفت پیشخوانی کنم تا در کلاس درس آماده باشم مثلاً در درس فارسی کلاً لغات را پیدا می کردم تا در موقع تدریس معلم آماده بشوم بله تجربه دارم گاهی وقت خودم به جای معلم در کلاس تدریس می کردم.


از اشتباهات خودتان در آزمون ها چگونه کمک می گرفتید ؟ تبدیل یادگیری ناقص به یادگیری های کامل را چگونه انجام می دادید؟

سعی می کردم اشتباهاتی که در آزمون قبلی کرده بودم از طریق دفتر خودآموز جبران کنم و یادگیری خود را کامل کنم و سعی می کردم از مبحث هایی که برایم سخت بود و اشتباه زیاد داشتم سوال زیادی حل کنم.


 برای آینده چه برنامه‌ای دارید؟ 

چون هدفم قبولی در آزمون تیزهوشان هست ، سعی می کنم درس هایم را با جدیت تمام بخوانم ، ساعت مطالعه ام را بیشتر کنم و با حل سوالات هوش خودم را بهتر آماده کنم ، از تفریحاتم کم کنم و به درس خواندم اضافه کنم و با کیفیت درس بخوانم.


 روش های مدیریت زمان

برا ی مدیریت زمان سر جلسه آزمون چکار کردید؟ 

سعی می کنم سوالها را نسبت به زمانش انجام دهم و وقتم را تلف نکنم و سوالهایی که برایم سخت است در وقت اضافی حل کنم .

زمان نقصانی و ضربدر منفی


چگونه آرامش خود را درروز آزمون حفظ می کردید؟

سعی می کردم استرس نداشته با شم به زمانم زیاد اهمیت می دادم به خودم اعتماد کامل داشتم چون همیشه برای آزمون آماده بودم.


 روش شما به پاسخگویی به سوالات در روز آزمون چه بود؟ ایا ترتیب دفترچه سوال را رعايت كرديد یا تغيير داديد؟

به ترتیب به سوالات پاسخ می دادم ولی بعضی سوال هایی که نیاز به زمان بیشتری داشت نشان دار می کردم و در وقت اضافی به آنها جواب می دادم.


 آیا درسی بود که در آزمون شما را غافلگیر کرده باشد؟ چگونه خودتان را در آن شرایط مدیریت کردید؟

مثلاً درس ریاضی که بعضی سوال هایش سخت بود سعی می کردم در مرحله اول با پدرم حل کنم و اگر باز هم مشکلی برایم پیش می آمد سعی می کردم با تمرین و تکرار بیشتر یاد بگیرم.  

 

3/30/2023 5:45:18 AM