گفتگو با محمدرضا جاهد -میانگین تراز 7058 -ششم دبستان

من تابستان سال گذشته (99) به پیشنهاد همکار پدرم در کانون ثبت نام کردم.ایشان به پدرم توصیه کرده بودند چرا که فرزندانش با شرکت درکانون موفقیت‌های تحصیلی بالایی در کنکور کسب کرده بودند.

گفتگو با محمدرضا جاهد -میانگین تراز 7058  -ششم دبستان
نام و نام خانوادگی دانش‌آموز: محمدرضا جاهد      
  نام شهر:    تبریز
  مقطع تحصیلی:   ششم دبستان    
میانگین تراز:  7058    
 تحصیلات پدر: فوق لیسانس عمران-سازه  
  شغل پدر:مهندس عمران
تحصیلات مادر: فوق لیسانس عمران-سازه های هیدرولیکی  
  شغل مادر:مهندس عمران

تعداد سال حضور در کانون: 1 سال

تعداد کل آزمون ها در 1 سال: 55 آزمون
تعداد آزمون های امسال: 55 آزمون

تعداد آزمون های هدفگذاری: 14 آزمون

تعداد آزمون های مشابه پارسال: 14 آزمون


                                                                                                                                                                                 

 

                                                                                               شرکت در  آزمون‌های کانون

  از چه زمانی وارد کانون شدید و در چه پایه‌هایی در آزمون‌های کانون شرکت کردید؟آیا خودتان به این نتیجه رسیده بودید از این سال در آزمون ها شرکت کنید؟ 

 من تابستان سال گذشته (99) به پیشنهاد همکار پدرم در کانون ثبت نام کردم.ایشان به پدرم توصیه کرده بودند چرا که فرزندانش با شرکت درکانون موفقیت های تحصیلی بالایی در کنکور کسب کرده بودند.


 دلیل حضور مداوم و پیوستگی شما در آزمون های کانون چه بود؟ مهم ترین ویژگی آزمون‌ها از نظر شما چیست؟ 

 سال تحصیلی 1400-99 بدلیل شرایط کرونایی یک سال خاصی محسوب می‌شد. 

از یک طرف مدارس بصورت حضوری تشکیل نمی شد و کیفیت آموزشی بمراتب افت کرده بود از طرف دیگر زمان مناسبی جهت شرکت در تمامی آزمونها را داشتم.

آزمون‌ها و سیستم آموزشی کانون طوری هست که هر دانش آموزی می تواند با تکیه بر برنامه ریزی ها و مطالعه کتابهای کانون و شرکت در آزمون ها بدون نیاز به مدرسه آموزش ببیند.

 

به نظر شما آزمون‌های آنلاین چه فايده اي دارد؟ ايا در آزمون‌ها غیبت می‌کردی؟ علت تداوم در شرکت در آزمون‌ها چه بود؟ 

با توجه به اینکه در شرایط کرونایی اگر آزمون ها آنلاین نبود ، عملا آزمون ها برگزار نمی شد و ثانیا آزمون آنلاین طوری است که زمان رفت و آمد مخصوصا برای والدین هدر نمی شود . من در هیچ کدام از ازمون ها حتی هدف گذاری و مشابه پارسال غیبت نداشته ام و علت این تداوم این بود که آزمون های کانون را مکملی برای دروس مدرسه میدانستم. من همیشه سعی میکردم تا ساعت 5/8 ازمون را آغاز کنم و اغلب کارنامه ام را در پردازش اول دریافت کنم. من طبق راهنمایی های پشتیبان برنامه ریزی می کردم چون ایشان تجربه ی بسیار بالایی در این زمینه داشتند.

 

چقدر تراز و رتبه و درصد دیگران برای شما مهم بود؟ با توجه به آنلاین بودن آزمون آیا نگران تقلب برخی دانش آموزان بودید و چقدر این موضوع برایتان مهم بود؟ 

با توجه به اینکه ازمون تیزهوشان در نوع رقابتی بر گزار می شود، تراز و رتبه ی دوستانم مخصوصا در سطح شهری برایم بسیار مهم بود و البته نگران نیز بودم که نکند بعضی از رفقایم خدای ناکرده تقلب کنند . ولی این امر بیشتر باعث خوشحالیم می شد چون با خود میگفتم: من که تقلب انجام نداده ام  به احتمال زیاد رتبه ی واقعیم از متقلبان بهتر خواهد بود .

 

چگونه و در چه زمانی در آزمون هدف گذاری و آزمون مشابه پارسال شرکت می کردید؟ چه هدفی از شرکت در این آزمون ها داشتید؟ آیا در یک یا چند نوبت به درس ها پاسخ می دادید یا اینکه به همه درس ها در یک زمان پاسخ می دادید؟ آزمون هاي هدف گذاري چه فايده اي برايتان داشت ؟

 من اغلب از روزی که ازمون هدف گذاری در سایت کانون گذاشته می شد، آن را انجام می دادم ولی بدلیل این که می خواستم ازمون مشابه پارسال برایم مروری باشد برای ازمون اصلی، آن را اغلب،روز پنجشنبه ی هفتی دوم انجام می دادم. من، ازمون هدفگذاری را انجام می دادم چون میخواستم اثر بخشی نحوه ی برنامه ریزی ام ، به حل سوالات را بدانم و ازمون مشابه پارسال را برای مرور درس ها و مقایسه ی نمرات خودم با نمرات افرادی که سال قبل همان ازمون را داده بودند، انجام میدادم . من همیشه این دو ازمون را سر هم انجام می دادم و زمان نیز می گرفتم. هر دوی این امتحانات ، برایم کمک کردند که اطلاعاتم را نسبت به دروس بالا ببرم و نمرات برتری در ازمون های کانون و مدرسه بدست بیاورم. ازمون هدفگذاری به من تا حدی کمک کرد که برنامه ی شخصی ام را داشته باشم و با استفاده از برنامه ی پشتیبان و برنامه ی خودم ، برنامه ای ایده ال را اجرا کنم.

 

  

  آیا در تابستان در آزمون ها شرکت می کردید؟ از چه سالی تابستان را جدی گرفتید؟ و شرکت در آزمون های تابستان به شما در طول سال و در دوران مدرسه چه کمکی کرد؟   

 من از همان سال اول یعنی ششم ، در ازمون های تابستانه شرکت کرده ام و کتاب های کمک درسی را تا جایی که در تابستان مطالعه کردم نوشته ام و کتاب تابستان را تمام کرده ام . این ازمون ها به من کمک می کردند که در مهر ، نسبت به هم کلاسی ها و هم دوره ای هایم بهتر عمل کنم . به نظرمن، در تابستان نیز باید مطالعه کنیم تا اولا یاد گرفته هایمان در سال پیشین از یادمان نرود و ثانیا قسمت هایی از دروس سال اینده را یاد بگیریم . من اکنون نیز در ازمون های تابستانه شرکت می کنم. 

 

 اولین ترازی که در کانون گرفتید چند بود و به چه ترازی رسیدید؟ دلیل پیشرفت خود را چه می دانید؟

اولین تراز من در دروس عادی ، 5289 بود و اخرین ترازم 7457 و علت این پیشرفت را تلاش و کوشش شبانه روزی می دانم . 


در زمان هایی که خسته و یا نا امید بودید و یا اینکه به برنامه آزمون نرسیده بودید، آیا در آزمون ها حاضر می شدید؟ چگونه خود را مدیریت می کردید؟ آیا از اینکه ترازتان کم شود نگران نبودید؟ 

من وقتی نا امید می شدم با خود می گفتم: اولا که اگر نمره ی بدی گرفته ام همه اش تقصیر خود خودم است و این دفعه تلاش می کنم تا نمره ی بهتری بگیرم و ثانیا اگر ترازم هم بد شود چیزی نمی شود ولی باید سعی کنم و سعی کنم ;ولی نمره ام هر چه شود ، بگذار بشود !

 

در صورتی که در یک مقطع از سال افت تراز داشتید بگویید علت این افت چه بود و چگونه و با چه روش هایی توانستید دوباره به مسیر درست برگردید ؟

 من ، اگر افتی داشته ام بدلیل کاهلی خودم بوده و با تلاش ، تلاش و باز هم تلاش ان را تا حدودی جبران کرده ام.

 

 آیا در آزمون های دوران نوروز شرکت کردید؟ روش مطالعه و ساعت مطالعه در عید چقدر بود؟

متاسفانه من در ازمون های نوروزی شرکت نکردم و اگر شرکت می کردم ، بهتر از این نیز بودم . من در عید ، عین روز های معمولی مطالعه می کردم .

 

 

 آیا در آزمون های تیزهوشان نیز شرکت کردید؟ دلیل اینکه بعد از قبولی در آزمون تیزهوشان باز هم در آزمون‌ها شرکت کردید، چه بود؟ از چه زمانی قبولی در آزمون تیزهوشان براي شما جدی شد؟من در ازمون تیزهوشان هم شرکت کردم . ولی تا این لحظه که دارم با شما صحبت می کنم نتیجه  تیزهوشان را هنوز نمی دانم  . قبولی در ازمون تیزهوشان برایم از اوایل زمستان و مخصوصا از روز های عید که بیکار بودم برایم جدی تر شد

 

 

  بعد از شرکت در آزمون‌ها در مدرسه هم رشد داشتی؟ آزمون ها چگونه باعث رشد شما در مدرسه شده است؟ 

سوالات ازمون ها چون بیشتر ، از کتب درسی بود به من خیلی کمک کرد که نمرات بهتری در مدرسه دریافت کنم.

 

                                                                                                      برنامه راهبردی

 تا چه حد با منطق برنامه راهبردی کاملا آشنا بودید؟چگونه آن را اجرا می کردید و برای خودتان شخصی سازی می کردید ؟ مهمترین قسمت برنامه راهبردی برای شما کدام قسمت بود؟ مهم ترین ویژگی برنامه راهبردی را چه می دانید؟  از چه زمانی برنامه ریزی را به طور جدی شروع کردی؟

 من تقریبا با تمام برنامه ی راهبردی اشنا بودم و از قسمت هایی که در ان نوشته شده بود مطالعه ی خیلی زیادی  می کردم . تقریبا من همه ی برنامه ی راهبردی را مهم و حیاتی می دانستم . برنامه ی راهبردی تقریبا سوالات ازمون را جواب داه بود چون در ان نوشته بود که از کجا تا کجا امتحان داریم  ما ان قسمت را بیشتر مطالعه و مرور می کردیم .یک برنامه ریزی عالی ، همیشه به تمامی دروس اهمیت برابر و زیادی قائل است . من از اشنایی با کانون برنامه ریزی را جدی گرفتم.

 

 

 چقدر برنامه مدرسه و برنامه راهبردی برای شما فرق داشت؟ چگونه برنامه مدرسه و برنامه آزمون ها را با هماهنگ کردید؟

 تقریبا هر دو شبیه به هم بودند و همدیگر را پوشش می دادند. من هر وقت درسی از کتب درسی را در مدرسه مطالعه می کردم در کتب کانون آن قسمت را انجام می دادم و از هر قسمتی که قرار بود از ان امتحان کانون گرفته شود، ان قسمت را در کتاب مدرسه ای مطالعه می کردم.

 

 

 منابع شما در تابستان چه بود؟ از کدام کتاب ها و به چه دلیل استفاده کردید؟ منابع شما در طول سال چه بود؟ 

من در تمامی طول سال از کتب کانون و کتاب های مختلف مبتکران و گاج استفاده می کردم. چون تعریف زیادی از این کتب شنیده بودم

 

 

 آیا از کتاب آبی ، سه سطحی ،تابستان ،نوروز و هوش کلامی و غیر کلامی و.... استفاده کردید؟ در هر درس منابع کانونی خود را بنويسيد، مهم ترين ويژگي و فايده و دلیل انتخاب اين كتاب ها برای شما چه بوده، لطفا توضيح دهيد؟

 بله ، از کتاب آبی برای آموزش  و از کتاب پر تکرار برای آزمون‌های کلاسی استفاده می کردم و از کتاب سه سطحی برای محک زدن دانسته هایم استفاده می کردم و خودم را در سه سطح مختلف می آزمودم .

 

 تعطیل شدن مدارس به خاطر کرونا چه تأثیری روی درس خواندن شما داشت؟ 

    وقتي مدارس غير حضوري شد چگونه برنامه ريزي براي درس خواندن كرديد؟ با تعطیل شدن مدارس به دلیل بیماری کرونا درس شما افت نکرد؟ ايا جدي تر درس خوانديد، مثل گذشته يا كمتر از گذشته ؟ خوشبختانه به جای اینکه در یادگیری دروس عقب بمانم ، برعکس برایم بسیار مفید بود چون از برنامه های کانون استفاده می کردم . چون با کانون پیش می رفتم هیچ نگرانی از تعطیلی مدارس نداشتم . به نظرم نسبت به گذشته بیشتر خواندم.

 

 

چه خاطره‌ی خوبی از شركت درآزمون‌های کانون داری؟ یک خاطره‌ی آموزشی از آزمون‌های برنامه‌ای کانون که تا الان شرکت کرده‌اید، بنویسید.

 اولین کارنامه ی کانونی که بدستم آمد نفر چهارم شهر شده بودم و بسیار خوشحال بودم.

 

 

 براي آمادگي درآزمون هاي تيزهوشان از كدام كتاب ها استفاده كردي و چه برنامه اي داشتيد؟

 از کتاب های هوش کلامی و غیر کلامی کانون و نیز هوش ET   و کتاب هوش کمپلکس و ...

 

 

 درهردرس منابع غیرکانونی خود را به ترتیب اولویت بنویسید؟

   در درس ریاضی رشادت مبتکرات  ، مرشد مبتکران در درس علوم مرشد مبتکران در درس فارسی مرشد مبتکران 

 

 

 

                                                                                                        کارنامه و سایت

  چگونه از کارنامه آزمون های اصلی و ازمون های هدف گذاری در جهت کشف نقاط قوت و ضعف خود استفاده می کردید؟ 

 در آزمون هدف گذاری نقاط ضعفم را می‌شناختم و در آزمون اصلی آنها را رفع می کردم.

 از هر کارنامه متوجه عملکردم در دو هفته گذشته میشدم . مهمترین قسمت کارنامه اصلی رتبه ام در شهر بود و در هدف گذاری دهکم بود .

 

 

 از کدام ابزارهای اطلاع‌رسانی استفاده می‌کردید؟ 

سایت کانون 

 

 چه قسمت‌هایی از سایت کانون را مطالعه می‌کردید؟ 

 صفحه ی شخصی ، جعبه ابزار کارنامه و گفتگو با رتبه های برتر و همیشه دوست داشتم یک روز با من هم مصاحبه شود . 

 

در صفحه‌ی شخصی ات در سایت کانون كدام قسمت هارا ميبيني؟ 

چند وقت يك بار به صفحه شخصي سر ميزني؟ کارنامه های اصلی ، کارنامه پنج نوع درس ، کارنامه پروژه ای و نفرات برتر آزمونها. هفته ای حداقل سه بار به صفحه ی شخصی مراجعه می کردم.

 

 

 از جعبه‌ی ابزار کارنامه، از کدام کارنامه‌ها استفاده ‌کردید؟ 

کارنامه اصلی ، پنج نوع درس ، کارنامه پروژه ای ، هدف گذاری 

 

 

معمولا روز جمعه كارنامه را چه ساعتي مي گيري ؟  روش شما برای بررسی کارنامه ها و تحلیل آزمون ها چگونه بود ؟ 

حوالی ساعت چهار . تراز مهمترین معیار بود و بعد از آن رتبه در شهر .به نقاط قوت .  به تراز ، رتبه در شهر و نیز درصد کل نگاه می کردم و با آزمون قبلی مقایسه می کردم.

 

                                                                                    برنامه ریزی شخصی و روش مطالعه

 آيا دفتر برنامه ريزي داشتيد؟ مهمترین ویژگی دفتر برنامه ریزی از نظر شما چیست؟ دفتر برنامه ريزي چه كمكي به شما كرد؟ 

 بله داشتم . با توجه به این دفتر از میزان مطالعه طی دو هفته اخیر مطلع میشدم. در هفته های اول روزی سه ساعت و در آخرای سال پنج الی شش ساعت . میانگین تابستان روزی دو ساعت و در طول سال چهار ساعت . دفتر برنامه ریزی خیلی موثر بود چون هفته ای که کمتر مطالعه می کردم کاملا مشخص بود .

 

 آيا كارنامه هاي خود را به دفتر برنامه ريزي سنجاق مي كرديد چه فايده اي برايتان داشت؟

همیشه جلوی چشمم بود . تقریبا در همه ی درس ها پیشرفت داشتم.

 

کتاب خودآموزی براي شما چه فايده اي دارد؟ 

تمام اشکالاتم را حل می کردم و چندین بار مرور میکردم.


 

                                                                                      

                                                                                      مهارت های خودتنظیمی: فراشناخت + هوش هیجانی

 آيا هدف گذاري چند از 10 را انجام مي دادي؟ براي كدام درس ها ؟ چگونه انجام مي دادي؟ 

بله . برای همه درس ها . مثلا وقتی دهکم پایین می آمد برای آرمون اصلی آماده تر میشدم. بله مهمترین قسمت نمره دهک از کارنامه بود.

 

 

بهترین تراز شما در کدام درس ها بود ؟ روش مطالعه شما در این درس ها چه بود ؟ کدام درس‌ها در آزمون‌های کانون نقطه‌ قوت شما بودند؟

 در هوش ، هوش منطقی و تصویری . در درس عادی در ریاضی و فارسی و هدیه های آسمانی.انجام تمرینات بیشتر و حل مسایل متنوع .

 

بدترین تراز شما در کدام آزمون یا آزمون ها بود؟ وقتی افت تراز و رتبه داشتید، واکنش شما و خانواده تان چگونه بود ؟

 بدترین ترازها در آزمونهای ابتدای سال بود . تصمیم می گرفتم بیشتر تلاش کنم. آنها همیشه همراه من بودند و مرا تشویق به تلاش و جبران تراز پایین می کردند.

 

 

 در کدام درس ها پیشرفت داشتید؟ چگونه پیشرفت کردید؟ آیا در روش مطالعه خود در این درس ها تغییری دادید ؟

 روش مطالعه ي اين درس را توضيح دهيد؟  در فارسی و هوش تصویری و سرعت دقت . روش مطالعه همان بود فقط زمان مطالعه را افزایش دادم. فارسی چون من در هفته اول آن را مطالعه می کردم و در هفته دوم آن را مرور می کردم و در نزدیکی آزمون اصلی تست های بیشتری از آن را حل می کردم.

 

 الان که بيشتر اوقات در خانه هستی پدر و مادرت چقدر و چطور در درس‌ها به تو کمک می‌کنند؟

 خیلی زیاد . چون سواد بالایی دارند می توانند در هر زمینه ای به ویؤه درس ریاضی تمام اشکالاتم را رفع کنند. آنها با توجه به کارنامه های کانون از اوضاع درسی من آگاه میشدند . چون من در مدرسه دولتی درس می خواندم با شیوع کرونا کیفیت تدریس در مدرسه ام خیلی افت کرد به طور مثال روزی یک ربع تدریس داشتیم. به همین خاطر من در کانون و در چند کلاس آنلاین که هزینه نسبتا بالایی هم داشت ثبت نام کردم. 

 

 درس خواندن در تابستان چه تأثیری روی رشد درسی شما دارد؟ آيا درس هارا پيش خواني مي‌كردي ؟ 

 پیشخوانی درس‌های سال بعد را آيا انجام می‌دهی؟ چگونه پيش خواني مي كني؟خیلی زیاد . چون نسبت به دروس اصلی یک دید کلی پیدا میکنم. بله از پیش درس ها را می خواندم. در تابستان با کتابهای کانون درس ها را پیش خوانی می کردم. بله از درس های سال های آینده هم تا حدودی می خوانم. اینطوری با تسلط بیشتری در کلاس های حال حاضر حضور می یابم .  

 

 از اشتباهات خودتان در آزمون ها چگونه کمک می گرفتید ؟  قویترین درس شما چیست؟ براي درس هايي كه قوي هستي از کدام کتابها استفاده کردی؟ 

اشتباهاتم را بیشتر مطالعه میکردم . اول با دقت کتابهای آبی را می خواندم بعد کتابهی سه سطحی را از سطح پایین به سطح بالا مطالعه می کردم. قویترین درس من ریاضی است.

  

 قبل از دبستان پدر و مادر چه چیزهايي به شما یاد دادند؟

.شمردن اعداد. خواندن و نوشتن الفبا . شعر . خواندن ساعت .و ...

 

 بهترين پشتيبان هاي شما دركانون چه اشخاصي بودند، لطفا نام ايشان را بگوييد؟ و بگوييد چه كمك هايي به شما كردند؟ 

خانم آیلار دایمی که من از ایشان راضی هستم. در واتساپ گروهی تشکیل داده بودند و در آنجا رتبه های بچه ها را می نوشتند و نیز بسیار انگیزه می دادند و همه اطلاعات مربط به آزمون‌ها را به نحو احسنت اطلاع رسانی می کردند.

  

  

نظرات منفی و کنایه های دیگران چقدر مانع کار شما می شد ؟ تشویق ها و تحسین های دیگران چقدر سبب مغرور شدن و سست شدن شما در درس خواندن و پیشرفت می شد ؟ چگونه خودتان را در برابر مغرور شدن و ناامید شدن مدیریت می کردید ؟

 کنایه ها و حرف های منفی همیشه هستند ولی نباید توجهی به آنها کرد. و تشویق ها هرچند انرژی بخش هستند ولی بیش از حد بودن این تشویقها باعث غرور و حس همه چی رو بلدم به انسان میدهد . در برابر غرور بعضی وقت ها شکست خوردم یعنی گفتم همه چیز رو بلدم ولی هفته بعد که کارنامه ام آمد متوجه اشتباهم شدم . در صدد جبران بر آمدم.

 

کدام معلم خود را به عنوان معلم برتر معرفی می کنید؟چرا؟ كداميك از معلم هاي شما بهترين سوالات امتحاني را طرح مي كردند؟

آقای جبرییل آتش پز و خانم فریده صارمی و آقای نهال پرور . در همین جا از زحمات ایشان بسیار سپاسگزارم. 

 

 

 

                                                                                                    روش های مدیریت زمان

برا ی مدیریت زمان سر جلسه کنکور تیزهوشان چکار کردید؟ از کدام یک از روش هاي مدیریت زمان استفاده کردید؟ آیا در طول سال نیز از این روش ها استفاده می کردید؟ 

 از روش ضرب در منفی . بله تقریبا بعد از عید از این روش استفاده می کردم. خیر با توجه به افزایش زمان پاسخگویی به دفترچه ی اول که امسال لحاظ شده بود وقت اضافه هم آوردم. به طوری که تنقلاتی که با خودم سر جلسه برده بودم را هم میل کردم.

 

 

چگونه آرامش خود را درروز کنکور تیزهوشان حفظ کردید؟ آیا در روز کنکور با سوالات سخت چالشی و طراحی جدید مواجه شدید؟  چگونه احساسات و زمان خود را مدیریت کردید؟ کدام درس اینگونه بود ؟

 خوب من تمام تلاشم را کرده بودم پس دلیلی برای استرس نداشتم. هر چند باز هم نمه هایی از استرس را در خودم احساس می کردم. بله تا حدودی سوالات جدید بودند ، گفتم من هرچی بلدم می نویسم بعد اون باید به خدا توکل کرد . الا بذکرالله تطمین القلوب .

 

 روش شما به پاسخگویی به سوالات در روز کنکور تیزهوشان چه بود؟ ایا ترتیب دفترچه سوال را رعايت كرديد یا تغيير داديد؟

 من اول از سوالاتی شروع کردم که نیاز به زمان کمتری داشت هوش تصویری بعد سراغ هوش کلامی و سپس سراغ هوش منطقی رفتم . هر چند که هوش منطقی از نقاط قوت پایدار من بود ولی به علت وقتگیر بودن این نوع سوالات ، آن را در اولویت آخر قرار دادم.

 

 آیا اتفاق غیرمنتظره‌ای در جلسه ی کنکور تیزهوشان برایتان به وجود آمد؟ آیا درسی بود که در جلسه ی کنکور شما را غافلگیر کرده باشد؟ 

الحمدالله مشکل خاصی پیش نیامد . 

  

برای آینده چه برنامه‌ای داری؟ 

برنامه ها زیاد است . هر روز که از خواب بیدار میشوم برنامه ای جدید در ذهن دارم . ببینیم خدا چه برنامه ای برای ما دارد . 

 

 

6/1/2023 2:00:34 AM
Menu