گفت و گو با زینب حیدرنیا - تراز 7416 - برتر هنر

گفت و گو با زینب حیدرنیا - میانگین تراز 7430 - برتر هنر

گفت و گو با زینب حیدرنیا - تراز 7416 - برتر هنر
نام و نام خانوادگی دانش‌آموز: زینب حیدرنیا
نام شهر : اقلید
رشته‌ تحصیلی : گرافیک
منطقه یا سهمیه‌ی کنکور : منطقه2
تحصیلات پدر : دیپلم
شغل پدر : کارمند بانک
تحصیلات مادر: دیپلم
شغل مادر: خانه دار
تعداد آزمون های امسال : 22تعداد سال های حضور در کانون : 1


میانگین درصد هر درس در آزمون های برنامه ای  کانون:

ادبیات:70        عربی:70     دین و زندگی:60      زبان : 80      خلاقیت نمایشی:40    خلاقیت تصویری :80

موسیقی: 40        خواص مواد :30                 درک عمومی :40      ریاضی :30               ترسیم فنی: 30


نام و نوع مدارسی که درس خواندید از دبستان تا کنکور:

اول تا سوم دبستان دولتی مقداد

چهارم تا ششم شاهد شهید محسنی

متوسطه 1 دولتی هاجر

متوسطه 2 هنرستان دولتی ابن سینا


شرکت در آزمون های کانون 


 1.  از چه زمانی وارد کانون شدید و در چه پایه‌هایی در آزمون‌های کانون شرکت کردید و چند سال؟ دلیل آن چه بود؟ آیا به پیشنهاد خودتان بود یا دوستان و خانواده؟ آیا خودتان به این نتیجه رسیده بودید از این سال در آزمون ها شرکت کنید؟
 2. _  از سال دهم به مدت سه سال در آزمون های کانون شرکت کردم هدفم سنجش بهتر خودم در دروس و امادگی برای کنکور بود. خودم به این نتیجه رسیدم که شرکت در ازمون های کانون در پیشرفت درسی و آشنایی دقیق تر من با دروس و سوالات کنکور موثر است. و همینطور هم بود.


دلیل حضور مداوم و پیوستگی شما در آزمون های کانون چه بود؟ مهم ترین ویژگی آزمون‌ها از نظر شما چیست؟

_ با برنامه آزمون ها همراه بودم این کار به پیشرفت درسی خودم در مدرسه کمک می کرد علاوه بر این شرکت در آزمون ها باعث درک وسیع تر نسبت به دروس و تیپ های مختلف سوالات شد. مهم ترین ویژگی آزمون ها از نظر من همه جانبه بودن سوالات است که باعث خودارزیابی دانش آموز می شود.  


 1. نحوه حضور شما در آزمون ها در سال های پایه با سال کنکور چه تفاوتی برای شما داشت؟ در سال دوازدهم چند غیبت داشتید؟ اگر در آزمون‌ها هیچ غیبتی نداشتید، دلیل عدم غیبت شما چه بود؟
 2. _ در سال های پایه هم سعی میکردم زیاد غیبت نداشته باشم و با برنامه راهبردی همراه باشم اما در سال کنکور جدی تر از قبل بودم به طوری که خیلی دقیق  در ازمون ها شرکت می کردم و فقط دو غیبت در سال دوازدهم داشتم.


 1. شرکت آزمون ها به صورت آنلاین در مقایسه با سال قبل چه تفاوتی برای شما داشت؟ چگونه خود را مدیریت می کردید و شرایط آزمون را برای خود فراهم می کردید؟
 2. _ اوایل برایم خیلی سخت بودم بخصوص وقتی  مشکل ضعیف بودن اینترنت روبرو بودم اما به مرور مشکلاتم کمتر شد و تا جای ممکن سعی میکردم دفترچه کاغذی را از کانون تهیه کنم و بعد پاسخ ها را در صفحه شخصی وارد میکردم.خانواده در روزهای ازمون شرایط را برایم فراهم میکردند و خودم هم زمانبندی دفترچه هارا رعایت میکردم.


 1. چقدر تراز و رتبه و درصد دیگران برای شما مهم بود؟ با توجه به آنلاین بودن آزمون آیا نگران تقلب برخی دانش آموزان بودید و چقدر این موضوع برایتان مهم بود؟
 2. _ به اندازه ای که رقبای خودم را بشناسم مهم بود، خیر تقلب فقط به خود آن ها ضربه میزند و درکنکور همه چیز مشخص می شود. به همین دلیل من کار خودم را انجام می دادم و این موضوع برایم مهم نبود.


 1. چگونه و در چه زمانی در آزمون هدف گذاری و آزمون مشابه پارسال شرکت می کردید؟ چه هدفی از شرکت در این آزمون ها داشتید؟
 2. _ پنج شنبه هفته اول در اولین فرصت در ازمون هدف گذاری شرکت می کردم و هدفم شناخت نقاط ضعف و قوت و هدف گذاری برای هفته دوم و ازمون اصلی بود.


  • اولین ترازی که در کانون گرفتید چند بود و به چه ترازی رسیدید؟ دلیل پیشرفت خود را چه می دانید؟
  • _ فکر میکنم اولین ترازم در سال دهم 6500 بود و در سال دوازدهم به میانگین تراز 7500رسیدم بالاترین ترازم هم 8000 بود . مطالعه دقیق و مستمر به روشی که برای خودم بهتر بود.

 3. در زمان هایی که خسته و یا نا امید بودید و یا اینکه به برنامه آزمون نرسیده بودید، آیا در آزمون ها حاضر می شدید؟ چگونه خود را مدیریت می کردید؟ آیا از اینکه ترازتان کم شود نگران نبودید؟ 
 4. _ بله شرکت میکردم سعی میکردم فقط سوالاتی را که می دانم جواب بدهم تا نمره منفی نگیرم ، خیر نگران ترازم نبودم زیرا می دانستم در آزمون های بعد جبران می کنم.


 1. برای رسیدن به تراز کنونی، چطوربرنامه‌ریزی‌های خود چه تغییری‌ای ایجاد کردی؟
 2. _ با مشاورم صحبت می کردم و از راهنمایی های او استفاده میکردم و سعی میکردم نقاط قوت خودم را افزایش دهم و و نقاط ضعفم را از بین ببرم ، با کمک تحلیل آزمون ها به خود ارزیابی خودم می پرداختم و این کمک بزرگی به من کرد.


برای پیشرفت کردن، با کسی مشورت کردی و از کسی کمک گرفتی؟

_ فقط مشاور کانون که از تهران با من تماس میگرفتند.


به نظرت درس خواندن در تابستان، لازم است؟ آيا در آزمون‌های تابستان شرکت می‌کنی؟

_ تا حدودی بله اما بیشتر تابستان را برای استراحت می دانم اما نه به گونه ای که درس خواندن را کاملا کنار بگذارم . خیر در آزمون های تابستان شرکت نکردم.


برنامه راهبردی


 1. چقدر برنامه مدرسه و برنامه راهبردی برای شما فرق داشت؟ چگونه برنامه مدرسه و برنامه آزمون ها را با هماهنگ کردید؟
 2. _ برنامه مدرسه معمولا از برنامه راهبردی عقب بود  اما من خودم با مطالعه درس های بعد سعی میکردم برای آزمون ها اماده شوم. و همین باعث میشد که تا حدودی در تست های مفهومی به مشکل بخورم.


آیا روش مطالعه شما در سال کنکور با سال های پایه تفاوتی کرد؟ چه تفاوتی؟ آیا در باره روش های مطالعاتی خود با دیگران نیز مشورت می کردید؟ چقدر دانستن روش مطالعه دیگران به شما کمک کرد؟

_ در سال کنکور ساعت مطالعه من بیشتر شد اما روشم تغییر نکرد فقط با یک مشاور در مورد روش های مطالعه صحبت میکردم و در اخر به روشی که انتخاب می کردم مطالعه میکردم ، روش مطالعه دیگران به من کمکی نکرد.


 1. شما پیوستگی زیادی در آزمون های اصلی داشتید ودر آزمون ها غیبت نداشتید، علت پیوستگی تان چه بود ؟برنامه ی راهبردی را چگونه اجرا می کردید ؟ چگونه برنامه را برای خودتان شخصی سازی می کردید ؟ اجرای برنامه راهبردی آزمون ها چقدر برای شما اهمیت دارد؟
 2. _ درک بهتر دروس و اشنای با سوالات علت پیوستگی من بود. به روش خودم و همراه با برنامه راهبردی.


  • در هر درس منابع کانونی خود را بنويسيد، مهم ترين ويژگي و فايده و دلیل انتخاب اين كتاب ها برای شما چه بوده، لطفا توضيح دهيد؟
  • _ در همه ی درس ها منابع من کتاب های کانون بود به غیر از درس زبان که یک منبع غیر کانونی هم داشتم.  برای دروس عمومی بیشتر کتاب های آبی و برای درس های تخصصی هم اکثرکتاب های سبز و آبی رشته هنر را مطالعه میکردم. این کتاب ها به صورت جزئی در مورد سوالات توضیح داده بود و کمک بسیار زیادی به من  برای موفقیت در آزمون ها کرد. کتاب های زرد هم در دوران جمع بندی کمک زیادی به من کرد.

 1. کارنامه و سایت


 2. روز جمعه كارنامه را چه ساعتي مي گيري ؟ و چگونه و به كدام قسمت ها بيشتر توجه مي كني؟
 3. _ صادقانه بگویم ساعت 8 شب کارنامه را میگرفتم و به تراز و رتبه کشوری و درصدهایم و بیشتر توجه میکردم . اینکه در هر درس در چه دهکی هستم هم برایم خیلی مهم بود.

 4. چه قسمت‌هایی از سایت کانون را مطالعه می‌کردید؟
 5. _ بیشتر صفحه شخصی برای گرفتن کارنامه و همچنین مقالات اقای قلم چی و هر از گاهی هم گفت گو با رتبه های برتر را میخواندم.


  • به جز كارنامه ي اصلي از کدام کارنامه‌ها بیشتر استفاده کردید؟ چرا؟
  • _ کارنامه اشتباهات -بررسی دقیق تر اشتباهاتم و برطرف کردن نقاط ضعف


 6. هفته ی اول و دوم برنامه تان چگونه بود؟روزهای جمعه آزمون را در چه زمانی شروع می کردید؟ آیا در پردازش اول کارنامه می گرفتید؟ يادر پردازش هاي بعدي ؟چرا؟
 7. _ معمولا ساعت 9 ازمون را شروع میکردم و در پردازش اول کارنامه میگرفتم چون برایم مهم بود که کارنامه ام اصلی باشد و مقایسه بهتری با رقبایم داشته باشم.


شما در بررسی کارنامه ی آزمون هایتان آیا ابتدا به نقاط ضعف خود توجه می کردید یا به نقاط قوت ؟ چگونه آزمون ها را تحلیل می کردید؟

_ نقاط ضعف زیرا می خواهم آن ها را ازبین ببرم ، آزمون ها را با کمک مشاورم تحلیل می کردم .و برای بهبود نقاط ضعف برنامه ریزی میکردم.


 1. در سال های دهم و یازدهم از نظر آموزشی چه وضعیتی داشتید؟ در آزمون ها چه ترازی داشتید؟ اگر نسبت به سال های پایه پیشرفت داشته اید، دلیل و انگیزه ی این پیشرفت چه بود؟
 2. _ وضعیتم تقریبا خوب بود و تراز بین 6500 تا 7500 داشتم و از نظر پیشرفت در سطح خوبی قرار داشتم اما در سال دوازدهم انگیزه ام به خاطر نزدیک شدن به کنکور بیشتر بود و مطالعه ام را بیشتر کردم.


برنامه ریزی شخصی و روش مطالعه


 آيادفتر برنامه ريزي داشتيد؟ دفتر برنامه ريزي چه كمكي به شما كرد؟

_ بله دفتر برنامه ریزی باعث شد مطالعه ام نظم بهتری پیدا کند و ساعات مطالعه ام را افزایش دهم دقیق بدانم برای هر درس چقد وقت میگذارم.


 1. میانگین ساعت مطالعه روزانه و هفتگی شما در تابستان و در طول دوران مدرسه و دوران جمع بندی چقدر بود؟ ساعت مطالعه شما در پایه با سال دوازدهم تفاوت داشت؟
 2. _ در تابستان روزانه دو ساعت، در طول مدرسه 6 ساعت و در دوران جمع بندی 8 تا 9 ساعت مطالعه داشتم در سال دوازدهم ساعت مطالعه ام را بیشتر کردم گاهی به 12 ساعت هم می رسید. 


چه برنامه ای برای مطالعه دروس عمومی و اختصاصی خود داشتید؟

_ به طور میانگین حدود 8 ساعت در روز مطالعه داشتم که از این مقدار 4 ساعت مطالعه دروس تخصصی 2 ساعت مطالعه دروس عمومیو 3 ساعت را به تست زدن اختصاص میدادم.


 1. برنامه ریزی شما در طول دو هفته چگونه بود؟ در روز چند درس را می خواندید؟ مباحث پایه و دوازدهم را چگونه در برنامه تان قرار می دادید؟
 2. _  به صورت دقیق و از قبل برنامه را مشخص میکردم و در هر روز 4 درس می خواندم 2 تا 3 درس اختصاصی و 1 تا 2 درس عمومی.


 1. در کدام درس ها روش مطالعه ی خود را تغییر دادید و پیشرفت زیادی داشتید؟

_ در درس خلاقیت تصویری در روش خودم تغییر ایجاد کردم و نتیجه خوبی هم گرفتم تایم تست زنی را بیشتر از مطالعه در این درس کردم.


 مهارت های خود تنظیمی : فرا شناخت و هوش هیجانی


 1. شما درسال گذشته بيشتر با روش بازيابي درس مي خوانديد يا باروش دوباره خواني؟ نظر خودرا راجع به روش بازيابي بنويسيد. آيا اول آزمون مي داديد بعد درس مي خوانديد يا اول درس مي خوانديد بعد ازمون مي داديد؟

_ با استفاده از روش دوباره خوانی درس می خواندم اما در روزهای جمع بندی از روش بازیابی و کتاب های زرد کانون استفاده کردم.


آیا خلاصه نویسی داشتید؟ روش خلاصه نویسی شما چگونه بود؟ اشتباهات، سوالا های علامتدار را چگونه برای خود مشخص می کردید و چگونه از ان ها استفاده می کردید؟ بیشتر در چه زمان هایی برایتان مفید بود؟ چقدر در آزمون ها جمع بندی و زمان امتحانات به شما کمک کرد؟

_ بله خلاصه نویسی از اصلی ترین کارهای من بود ، من ابتدا بخشی را مشخص می کردم و دقیق ان قسمت را مطالعه میکردم سپس خلاصه خودم را روی کاغذ مینوشتم که باعث ثبت شدن اطلاعاتم در ذهنم می شود و مطالعه ان قبل از ازمون بسیار مفید و موثر بود. 


بهترین تراز شما در کدام درس ها بود ؟ روش مطالعه شما در این درس ها چه بود ؟ کدام درس‌ها در آزمون‌های کانون نقطه‌ قوت شما بودند؟دلیل این‌که این درس‌ها نقطه‌قوت شما بودند چه بود؟ 

_  درس زبان و خلاقیت تصویری به علت مطالعه دقیق و همچنین زمان زیادی که برای تست زدن در این درس ها اختصاص میدادم.


 1. با تعطیل شدن مدارس به دلیل بیماری کرونا درس شما افت نکرد؟ ايا جدي تر درس خوانديد مثل گذشته يا كمتر از گذشته ؟
 2. _ خیر زیرا من به رشته ی تحصیلیم علاقه بسیاری دارم و انگیزه زیادی برای رسیدن به هدفم دارم و همین باعث میشد در دوران کرونا هم جدی درس بخوانم و افت تحصیلی پیدا نکردم.


روش های مدیریت زمان


 1. برا ی مدیریت زمان سر جلسه کنکور چکار کردید؟ از کدام یک از روش هاي مدیریت زمان استفاده کردید؟ (ضربدر و منفي ، زمان هاي نقصاني ، استراتژي بازگشت) آیا در طول سال نیز از این روش ها استفاده می کردید؟ آیا وقت کم آوردید یا خیر؟ استراتژی شما چه بود؟
 2. _ از تکنیک ضربدر منفی و زمان های نقصانی استفاده کردم و باعث شد زمان کم نیاورم . من در تمام سال در ازمون های مانون هم از همین روش استفاده می کردم.


 1. چگونه آرامش خود را در روز كنكورحفظ کردید؟ آیا در روز کنکور با سوالات سخت چالشی و طراحی جدید مواجه شدید؟  چگونه احساسات و زمان خود را مدیریت کردید؟ کدام درس اینگونه بود؟
 2. _ در روز کنکور بسیار ارام و بدون استرس بودم زیرا می دانستم این کار فقط شرایط را برایم دشوارتر می کند. همه درس ها هم خوب و مناسب بود و من مشکلی نداشتم.


روش شما به پاسخگویی به سوالات در روز کنکور چه بود؟ ایا ترتیب دفترچه سوال را رعايت كرديد یا تغيير داديد؟

_ با روش همیشگی خودم و طبق ترتیب سوالات دفترچه پیش رفتم و نتیجه مناسبی هم داشتم.

برای آگاهی از شرایط ثبت نام در آزمون های برنامه ای کانون فرم موجود را تکمیل کنید. ( کلیک کنید )