تبادلات گازی : فعالیت مقدار نسبی کربن دی اکسید - ملیکا کلانتری

یکی از فعالیت‌های مهم فصل تبادلات گازی که درباره‌ی تعیین مقدار نسبی کربن دی اکسید است در این جزوه توضیح داده شده است

تبادلات گازی : فعالیت مقدار نسبی کربن دی اکسید - ملیکا کلانتری

سلام

فعالیت مهم معرف های کربن دی اکسید و آزمایش مربوط به تعیین مقدار نسبی کربن دی اکسید بررسی شده است .

نمونه ای از صفحات جزوه: (جزوه ی کامل را می توانید به صورت پی دی اف از قسمت ضمیمه دانلود کنید)


برخی از پرسش و پاسخ های کامنتی شما : 

کامنت(کاربر) : در خون تیره و روشن مقدار اکسیژن بیشتر از کربن دی اکسید هست؟ - تاریخ ثبت : 14000314 ( از صفحه ی دوازدهم تجربی ) 

پاسخ تکمیلی :در هر رگی ؛ مقدار اکسیژن از کربن دی اکسید بیشتر است ؛  در کتاب درسی گفته شده که "در خون تیره مقدار اکسیژن کم است " در حالی که صحیح ترش این است که بگیم : " در خون تیره ، مقدار اکسیژن کمتر از خون روشن است " و حتی در خون تیره هم ؛ مقدار اکسیژن از کربن دی اکسید بیشتر است .


کامنت(کاربر):درصورت کاهش ترشح سورفاکتانت شدت انقباضات دیافراگم میره بالا یا تعداد انقباضات دیافراگم ؟- تاریخ ثبت : 14000314 ( از صفحه ی دوازدهم تجربی ) 

پاسخ تکمیلی :منظور صورت سوال : " اگر نیاز به اکسیژن داشته باشیم ؛ بهتر است عمق هر تنفس را بیشتر کنیم و نفس عمیق بکشیم یا تعداد تنفس را بیشتر کنیم ؟" به نظر من بیشتر کردن عمق تنفس بهتر است چون : به ازای هر بار تنفس مقداری از هوای دمی به شکل هوای مرده در مجاری تنفسی باقی می ماند ؛ هر بار تنفس نیازمند انقباض دیافراگم و ماهیچه های بین دنده ای است ؛ حجم هوای ذخیره ی دمی زیاد است و می تواند تامین کننده ی اکسیژن باشد .


دوستان عزیزم  ما تصمیم گرفتیم برای اینکه بتونیم ارتباطمون رو با هم بیشتر کنیم و قدم به قدم کنارتون باشیم، صفحه ی اینستاگرام متا رو بسازیم و همراهتون باشیم.


رتبه های برتر قلمچی


ملیکا کلانتری - دانشجوی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان