توانایی‌های لازم برای رشته طراحی لباس چیست؟

نگاهی دقیق و کامل به رشته‌ی طراحی لباس و بررسی مطالبی که لازم است درباره‌ی آن بدانیم

توانایی‌های لازم برای رشته طراحی لباس چیست؟

توانایی‌های لازم برای رشته طراحی لباس چیست؟

داشتن خلاقیت و دید هنریدید مناسب به رنگ‌ها، زمینه و اشکالآشنایی با هنر‌های تجسمیاطلاع دقیق از پارچه‌ها ، مواد ، چگونگی کاربرد و فرایند تولید انواع پوشاکداشتنمهارت طراحی و فنی مانند دوختتوانابی استفاده از برنامه‌های طراحی کامپیوترداشتن شم تجاری مخصوصاً برای آن دسته از طراحانی که به صورت مستقل و آزاد کار می‌کنند .توانایی کار تیمی برای همکاری با تولید کنندگان و مشتریان و ….توانایی ارائه گزارش کار و فعالیت‌هاتوانایی طراحی انواع لباس بانوان و آقایان

  استعداد های مرتبط با طراحی لباس

 اگر ملاک را استعداد های ۱۲گانه بنیاد استعداد‌یابی جانسون اوکانر قرار دهیم، مهم‌ترین استعداد‌هایی که شما را در این مسیر موفق‌تر میکند به شرح زیر است: 

 استعداد حافظه طراحياستعداد تشخيص و تفكيک رنگ‌هااستعداد كار با انگشتاناستعداد تجسم فضايي و درك ساختارها

  آینده رشته طراحی لباس چگونه است؟در این بخش از معرفی رشته طراحی لباس ، آینده شغلی این رشته را از جهات مختلف بررسی خواهیم کرد. 

  بهترین مشاغل طراحی لباس 

 طراحان لباس می‌توانند در مؤسسات تولید لباس، کارگاه های دوخت لباس عروس، آموزشگاه های خیاطی، کارخانه های تولید پوشاک، کارخانه های نساجی و کارگاه های آزاد در زمینهطراحی و دوخت لباس مشغول به کار شوند . محل کار طراحان در دفاتر کاری یا کارگاه‌ها می‌باشد که گاهی اوقات به دیدار تولیدکنندگان یا مشتریان می‌روند . لازم است بدانید که طراحان لباس به صورت مستقل و در ساعات نامشخص کار می‌کنند . افرادی که به طراحان لباس مراجعه می‌کنند گاهی اوقات افرادی معروف چون بازیگر، ورزشکار، سیاستمدار و… که به صورت دوخت سفارشی و گاهی اوقات هم عموم مردم به مزون های طراحان لباس مراجعه می‌نمایند. برخی طراحان به دلیل حرفه شان به حوزه سینما و تلویزیون ورود پیدا می‌کنند. 

  بهترین مشاغل طراحی لباس در ایران 

 آن دسته از افرادی که در رشته طراحی لباس تحصیل می‌کنند بایستی فردی خلاق و حرفه ای باشند تا بتوانند ایده و طرح ‌های خود را عرضه نمایند و فارغ التحصیلان می‌توانند در صنایع و شرکت‌هایی که در ارتباط با طراحی لباس است مانند طراحی پارچه، لباس، کیف، کفش و غیره استخدام و مشغول به کار شوند و حتی می‌توانند به صورت مستقل و آزادانه با داشتن قابلیت‌هایی چون تبحر، سرمایه و تجربه کافی تولید و طراحی لباس را راه اندازی و فعالیت کاری خود را آغاز نمایند . 

  بهترین مشاغل طراحی لباس در خارج از کشور 

طراح مد ( Fashion designer )طراح گرافیک ( Graphic designer )طراح پارچه ( Textile designer ) 

 آینده شغلی طراحی لباس در ایران 

 طراحان زیادی در دنیا وجود دارند که با استفاده از ایده و خلاقیت توانسته اند به میزان محبوبیت و معروفیت برسند اما در ایران به دلیل رعایت شئونات اسلامی هنوز طراحان نتوانسته اند مطابق با فرهنگ ایرانی لباسی را طراحی کنند و به آن میزان از محبوبیت برسند و نیازات جامعه را رفع نمایند اما با این وجود بازار کار طراحی لباس بسیار خوب است و طراحان با کمی پشتکار، انگیزه و تلاش می‌توانند در این رشته بدرخشند و از طراحان خوبی به شمار آیند . 

 

  آینده شغلی طراحی لباس در خارج از کشور

کمی قبل تر در مورد بازار کار طراحان لباس در ایران صحبت شد اما در مورد بازار کار طراحی لباس در خارج از کشور می‌توانیم بگوییم که در کشور آمریکا میزان استخدامی طراحان در سال 2010 تا 2020 رشد نداشته و هیچ گونه تغییری نکرده است در حالی که متوسط میزان رشد برای همه مشاغل حدود 14% است . اما در مورد کشور استرالیا میزان استخدام طراحان لباس 27% رشد داشته و حتی پیش بینی شده است که در سال‌های آینده هم رشد به سزایی خواهد داشت .

 میانگین درآمد طراحی لباس در خارج از کشور 

طبق تحقیقات سایت Glassdoor درآمد سالیانه یک طراحی لباس تازه کار در آمریکا حدود 58،000 دلار است. پ

 ورود به رشته طراحی لباس از چه طریقی است؟

در این قسمت می‌خواهیم تمام راه‌های ورود به این رشته تحصیلی را بررسی کنیم. خوشبختانه هر شخص با هر شرایطی میتواند در این رشته یا رشته‌های زیر مجموعه آن شرکت نماید.افرادی که دارای دیپلم‌های 11 ساله مانند فنی حرفه ای هستند:این افراد می‌توانند در رشته های کاردانی پیوسته دانشگاه‌های فنی حرفه‌ای ، علمی کاربردی و دنشگاه آزاد به تحصیل بپردازند. 

 رشته‌های مشابه در دانشگاه فنی حرفه‌ایكارداني حرفه اي 

طراحي كيف و كفشكارداني حرفه اي دوخت و تكنولوژي لباسكارداني حرفه اي دوخت هاي سنتي ايرانكارداني حرفه اي طراحي لباسرشته‌های مشابه طراحی لباس در دانشگاه آزادكارداني حرفه اي دوخت و تكنولوژي لباسكارداني حرفه اي دوخت هاي سنتي ايرانكارداني حرفه اي طراحي كيف و كفشكارداني حرفه اي طراحي لباسرشته‌های مشابه طراحی لباس در دانشگاه علمی کاربردیدانشگاه علمی کاربردی داری 2 رشته مشابه طراحی لباس در کاردانی پیوسته می‌باشد.طراحي و دوخت طراحي پوشاك 

 افرادی که دارای دیپلم 12ساله هستند می‌توانند هم به صورت با شرکت با کنکور هم چنین بدون کنکور وارد رشته طراحی لباس شوند. 

 این افراد می‌توانند در یکی از دانشگاه‌های:

سراسری، پیام نور، غیرانتفاعی، آزاد اسلامی مشغول به تحصیل شوند

 ادامه تحصیل در رشته طراحی لباس

  افراد علاقه مند به این رشته می‌توانند با دریافت مدرک دیپلم در آزمون ورودی که مرتبط به رشته است شرکت کنند و یا در آزمون آموزشکده های فنی حرفه ای و دانشگاه آزاد شرکت نمایند هم چنین می‌توانند براساس شرط معدل و پرداخت شهریه در دانشگاه فراگیر پیام نور ، دانشگاه آزاد و علمی کاربردی شرکت و ادامه تحصیل دهند . تحصیل در رشته طراحی لباس تا مقطع کارشناسی ارشد امکان پذیر می‌باشد .ضمنا امکان ادامه تحصیل در مقطع دکتری تخصصی این رشته نیز فراهم است 

 بهترین دانشگاه‌های ایران در رشته طراحی لباس

  رتبه‌بندی دانشگاه‌ها بر اساس پارامترهای زیادی انجام می‌شود. همچنین سازمان‌های داخلی و خارجی زیادی دست به رتبه بندی دانشگاه‌ها می‌زنند. به همین دلیل احتمالاً هر دانشگاه از رتبه‌بندی‌ای استفاده کند که در آن جایگاه بهتری داشته باشد.از نظر کارشناسان مرکز مشاوره باخه ، بهترین رده‌بندی برای رشته طراحی لباس ، نظام رتبه‌بندی QS میباشد.

 در زیر 3 دانشگاه برتر ایرانی همراه با حدود رتبه جهانی آن‌ها را بررسی کرده‌ایم که به شرح زیر میباشد:

دانشگاه الزهرادانشگاه غیرانتفاعی علم و فرهنگدانشکده فنی و حرفه ­ای دختران (دکتر شریعتی) 

 ادامه تحصیل در خارج از کشور

  طی چندسال اخیر رشته طراحی لباس جزء محبوب ترین رشته‌ها قرار گرفته و دانشجویان بسیاری در رشته طراحی لباس فارغ التحصیل می‌شوند . اما برخی از دانشجویان پس از مدتی تصمیم به ادامه تحصیل در خارج از کشور می‌گیرند و دوره تخصصی رشته طراحی لباس را شرکت می‌نمایند .

 دانشجویان رشته طراحی لباس می‌توانند در کشور‌هایی چون انگلیس و ایتالیا و کانادا که از بهترین کشور های نام برده در رشته طراحی لباس می‌باشد به تحصیلات عالیه بپردازند.

منبع :

3/30/2023 4:51:51 AM