گفت‌وگوهای پرستو عسکری: آرشام آثار، کلاس نهم از تهران

از طریق تبلیغات متفاوتی که از کانون دیده بودم، با آزمون‌های کانون آشنا شدم.

گفت‌وگوهای پرستو عسکری: آرشام آثار، کلاس نهم از تهران

گفت‌وگو با آرشام آثار از تهران

از پنجم دبستان تا کلاس نهم

در برگزاری آزمون‌های غیرحضوری منظم هستم


آرشام آثار در یک نگاه

شهر: تهران

مدرسه: علامه طباطبایی

سال‌های حضور در کانون: از پنجم دبستان تا کلاس نهم به‌مدت 5 سال

میانگین‌تراز: 7155

تحصیلات و شغل پدر: فوق‌تخصص جراحی قلب و عروق

تحصیلات و شغل مادر: مهندسی کامپیوتر، دانشجوی کارشناسی‌ارشد تاریخ، خانه‌دار

داستان آشنایی‌ات با کانون را برایمان بگو.

از طریق تبلیغات متفاوتی که از کانون دیده بودم، با آزمون‌های کانون آشنا شدم. مادرم هم خودشان سال‌ها پیش کانونی بودند و می‌دانستند که برنامه‌ریزی منظم کانون به پیشرفت دانش‌آموز کمک می‌کند. به همین دلیل در پایه‌ی پنجم در آزمون‌ها ثبت‌نام کردم. در پایه‌ی ششم، آزمون تیزهوشان داشتم که برای آن هم آماده می‌شدم. هم در پایه‌ی ششم و هم در مرحله‌ی تکمیل ظرفیت در پایه‌ی هفتم، در آزمون تیزهوشان پذیرفته شدم؛ اما ترجیح دادم در مدرسه‌ی علامه طباطبایی درس بخوانم.

کدام درس نقطه‌قوت تو در آزمون‌هاست؟

نقطه‌قوت من ریاضی است و تابه‌حال نمره‌ی کمتر از 9 از 10 در این درس نداشته‌ام.

برای رسیدن به این سطح در درس ریاضی، با چه روشی مطالعه می‌کنی؟

وقتی دبیر درس جدیدی را تدریس می‌کند، ابتدا به درس‌نامه‌های کتاب‌های کانون مراجعه می‌کنم تا مفاهیم را به‌خوبی یاد بگیرم. بعد به سراغ حل سؤالات متنوع از کتاب‌های متعدد می‌روم و از سؤالات آسان به دشوار پیش می‌روم. از کتاب‌های آبی و سه‌سطحی تست کار می‌کنم و سپس سؤالات سطح بالاتری را که در کتاب‌های مدارس تیزهوشان موجود است، حل می‌کنم. با وجود اینکه در مدرسه‌ی تیزهوشان درس نمی‌خوانم، به‌دلیل علاقه‌ای که داشتم، کتاب‌های آموزش‌و‌پرورش را که برای مدارس تیزهوشان تألیف شده و کتاب‌های تست مخصوص به آن‌ها را تهیه کرده‌ام و سؤالات این کتاب‌ها را هم تمرین می‌کنم. سؤالات بسیار زیادی حل می‌کنم و خودم را با آن‌ها درگیر می‌کنم تا توانایی‌ام را در هر مبحث تا حد امکان افزایش بدهم.

اگر در حل سؤالات، مشکل داشته باشی، چگونه اشکالات را رفع می‌کنی؟

چه زمانی که ایراد داشته باشم و چه زمانی که آموزش در فضای مجازی برایم کافی نباشد و به راهنمایی بیشتری نیاز داشته باشم، به پدرم مراجعه می‌کنم و ایشان با وجود مشغله‌ی کاری، هم برای من و هم برای خواهرم وقت می‌گذارند و ابهاماتم را رفع می‌کنند. پدرم اولین و بهترین مشاور من هستند و هر سؤالی در هر زمینه‌ای داشته باشم، از ایشان می‌پرسم. مواجه‌شدن با سؤالات دشوار، حتی اگر توان پاسخ‌گویی به آن‌ها را نداشته باشم، برایم خوش‌حال‌کننده است؛ چون قرار است از این سؤالات درس‌های تازه‌ای بیاموزم.


پس خانواده حامی خوبی برایت هستند؛ خصوصاً در این روزهای کرونایی.

خانواده حامی بسیار خوبی برایم هستند. علاوه بر پدرم که هرطور که می‌توانند پشتیبانی‌ام می‌کنند، مادرم از لحاظ عاطفی به من کمک زیادی می‌کنند و هم‌صحبت خوبی برایم هستند. با هم گفت‌وگو می‌کنیم و هر مسئله‌ای داشته باشم، با ایشان در میان می‌گذارم و کمک‌ می‌گیرم. همیشه پدر و مادرم پیگیر درس‌ها و نتایج آزمون‌هایم هستند و هر جا لازم باشد راهنمایی‌ام می‌کنند.

در کدام درس پیشرفت کرده‌ای؟

قبلاً در کلاس پنجم، کمی با درس ادبیات مشکل داشتم که با مطالعه‌ی بیشتر و تمرکز روی مباحثی مثل قرابت‌معنایی توانستم در این درس به سطح خوبی برسم. تابستان امسال دوباره در درس ادبیات در آزمون، دو غلط داشتم که نگرانم کرد. سعی کردم برای این درس زمان بیشتری صرف کنم و به نمره‌ی 10 از 10 رسیدم. کمی در نقش‌های دستوری مشکل داشتم. سعی کردم تست‌های بیشتری کار کنم و به نکات ریزتری در کتاب درسی توجه کنم. همین تغییر رویکرد در مطالعه و حل تست و همچنین همراهی دبیرم، آقای رازقی موجب شد پیشرفت کنم.

سبک درس‌خواندنت در این وضعیت جدید چه تغییراتی کرده است؟

قبلاً به‌دلیل اینکه ساعت‌های زیادی در مدرسه بودیم، در خانه ساعت مطالعه‌ی مفید کمتری داشتم؛ اما الان کلاس‌های مجازی مدرسه زودتر تمام می‌شود و بعد از نیم ساعت استراحت می‌توانم درس‌خواندن را شروع کنم. این موضوع باعث شده بتوانم ساعت مطالعه‌ام را بیشتر کنم و بازده مطالعه‌ام بیشتر شود.

در برگزاری آزمون‌های غیرحضوری چقدر جدی هستی؟

یکی از دلایل انتخاب کانون، برنامه‌ی راهبردی بسیار دقیق آن بود. برنامه‌ی درسی مدرسه ممکن است کند یا تندتر از حالت عادی پیش برود؛ اما برنامه‌ی راهبردی همیشه متعادل است. این برنامه باعث می‌شود حتی زمانی که در مدرسه عقب‌تر هستیم، با کمک منابع متعدد، خودآموزی را تمرین کنیم و توانایی خودمان را بیشتر کنیم. جمعه‌ها سر ساعت 8 صبح، آزمون‌دادن را شروع می‌کنم. نظم در برگزاری آزمون‌ها را رعایت می‌کنم تا کارنامه‌ی اصلی آزمون را در پردازش اول دریافت کنم و بتوانم از فرصت خوب روزهای جمعه برای تحلیل مؤثر آزمون و ادامه‌ی مطالعه‌ام بهره ببرم.

روشت در تحلیل آزمون چگونه است؟

ابتدا سؤالات نزده و پاسخ‌های غلط را پیدا می‌کنم و آن‌ها را به‌همراه پاسخ در کتاب خودآموزی‌ام می‌نویسم. سؤالات نزده به معنای یادنگرفتن مفهوم است و سؤالات نزده از پاسخ‌های نادرست برایم اهمیت بیشتری دارد. در سؤالاتی که به آن‌ها پاسخ نادرست داده‌ام، ممکن است اشتباه یا بی‌دقتی کوچکی کرده باشم؛ اما سؤالاتی که به آن‌ها پاسخی نداده‌ام، مفاهیمی داشته‌اند که آن‌ها را یاد نگرفته‌ام یا یادگیری‌ام ناقص بوده است و لازم است روی آن‌ها تمرکز ویژه‌ای داشته باشم. آن سرفصل‌ها را دوباره می‌خوانم و تست‌های بیشتری حل می‌کنم تا به توانایی دلخواهم دست پیدا کنم.

در آزمون‌های هدف‌گذاری و مشابه پارسال هم شرکت می‌کنی؟

آزمون‌های هدف‌گذاری در روز پنج‌شنبه‌ی هفته‌ی اول برگزار می‌شوند و تعداد سؤالات کمتری نسبت به آزمون اصلی دارند. این آزمون‌ها از نظر بودجه‌بندی در حد چند صفحه، کم‌حجم‌تر از آزمون اصلی هستند. در آزمون‌های هدف‌گذاری هم شرکت می‌کنم و با کمک آن‌ها متوجه می‌شوم نیمی از مسیر را برای هر آزمون تحت چه شرایطی پیموده‌ام و در روزهای بعد به چه تغییراتی در شیوه‌ و میزان مطالعه‌ام نیاز دارم. آزمون مشابه پارسال هم برایم بسیار مفید است و آمادگی‌ام را برای آزمون اصلی افزایش می‌دهد.

ساعت‌های استراحت را چگونه مدیریت می‌کنی؟

در ساعت‌های استراحتم مطالعه‌ی غیردرسی انجام می‌دهم. در فصل تابستان پشتیبانم کتاب برتری خفیف نوشته‌ی جف اولسون را پیشنهاد کردند که نثر روان و ساده‌ای داشت. این کتاب را مطالعه کردم. این کتاب را به بچه‌هایی پیشنهاد می‌کنم که در مسیر تلاش به دنبال انگیزه هستند. در عنوان این کتاب نوشته شده است: کارهای کوچک، اتفاقات بزرگ را می‌سازند. بیشترین زمان استراحتم را در کنار خانواده هستم. با هم گفت‌وگو می‌کنیم و تلویزیون می‌بینیم.

سایت کانون و مجله‌ی آزمون چه کاربردهایی برایت دارد؟

وقتی آزمون‌ها حضوری بود، اولین کاری که به‌همراه دوستانم بعد از آزمون انجام می‌دادیم، بررسی مجله‌ی ‌آزمون و جست‌وجوی اسم خودمان در فهرست نفرات برتر بود. بعد هم گفت‌وگوها را می‌خواندیم که برایمان بسیار جالب بود. الان هم در سایت کانون، گفت‌وگوها را می‌خوانم. همچنین سایت کانون آرشیو بسیار خوبی برای نمونه‌سؤالات امتحانی است و نمونه‌سؤالات امتحانی استان‌های مختلف را برای تمام درس‌ها و پایه‌ها جمع‌آوری کرده است. در طول سال تحصیلی از این نمونه‌سؤالات استفاده می‌کنم.

نکته‌ی دیگری هست که بخواهی بگویی؟

به‌نظرم هر دانش‌آموزی باید خودش برای خودش هدف انتخاب کند و برای آینده‌اش تلاش کند. مهم‌ترین کاری که ما در این سن باید به آن مشغول باشیم، درس‌خواندن است. از سال گذشته تصمیم گرفتم در درس‌خواندن جدی‌تر از قبل باشم. قطعاً اگر تلاش کنیم، به نتیجه‌ی دلخواهمان می‌رسیم.


سایر گفت‌وگوهای پرستو عسکری را در لینک زیر بخوانید:

گفت‌وگوهای پرستو عسکری