گفت‌وگو با فاطمه شاه‌علی‌رامشه، رتبه‌ی 2 کامپیوتر از تهران

دانش‌آموز هنرستان نمونه‌دولتی بتول آقامحمدی در منطقه‌ی 15 تهران بودم.

گفت‌وگو با فاطمه شاه‌علی‌رامشه، رتبه‌ی 2 کامپیوتر از تهران

نتیجه‌ی خوبی از آزمون‌دادن در کانون گرفتم


در کدام مدرسه درس می‌خواندی؟

دانش‌آموز هنرستان نمونه‌دولتی بتول آقامحمدی در منطقه‌ی 15 تهران بودم. ششم دبستان در آزمون‌های کانون شرکت کردم و در مدرسه‌ی نمونه‌دولتی پذیرفته شدم. از سال ششم، پیوسته در مدرسه‌ی نمونه‌دولتی درس خواندم.

شغل و تحصیلات پدر و مادرت چیست؟

مادرم دیپلم دارند و خانه‌دار هستند. پدرم هم دیپلم دارند و آشپزخانه‌ی تهیه‌ی غذا (کترینگ) دارند. پدر و مادرم باورم داشتند. مدام به من می‌گفتند مطمئن‌اند که رتبه‌ی برتر می‌شوم. باور آن‌ها در موفقیت من سهم مهمی داشت.

معدلت در کلاس نهم چند بود؟

۸۶/۱۹.

چرا تصمیم گرفتی هنرستان را انتخاب کنی؟

خیلی دوست داشتم سریع‌تر و در کوتاه‌ترین زمان ممکن وارد بازار کار بشوم. به کامپیوتر هم خیلی علاقه داشتم. اگر رشته‌ی ریاضی را هم انتخاب می‌کردم، انتخابم در دانشگاه صددرصد کامپیوتر بود. با هنرستان سریع‌تر می‌توانستم به هدفم برسم و مسیرم کوتاه‌تر می‌شد. وقتی می‌دانستم راه زندگی‌ام به کجا ختم می‌شود و به چه رشته‌ای علاقه دارم، ترجیح دادم به هنرستان بروم.

قبل از هنرستان، مهارتی در کامپیوتر آموخته بودی؟

از دبستان با کامپیوتر کار می‌کردم و تا قبل از ورود به هنرستان با نرم‌افزارهای زیادی آشنا بودم. در کلاس‌های کامپیوتر مدرسه هم شرکت می‌کردم و در همه‌ی کلاس‌ها هم عملکردم عالی بود و همه تشویقم می‌کردند.

هم‌زمان با تحصیل کار هم می‌کردی؟

چون مهارت عملی خوبی داشتم، دبیرانم کارهایی را به‌صورت دورکاری به من می‌سپردند و در وبگاه‌های فریلنسرینگ (آزادکاری) هم عضو بودم. درآمد خیلی کمی داشتم. همیشه درسم در اولویت بود؛ اما دوست داشتم با بازار کار هم آشنا باشم و خودم را به‌روز نگه دارم.

از چه سالی وارد کانون شدی؟

در پایه‌های ششم و نهم در کانون آزمون می‌دادم و کانون به من کمک کرد که هم در متوسطه‌ی اول و هم برای هنرستان در آزمون نمونه‌دولتی پذیرفته شوم. در پایه‌ی دوازدهم برای موفقیت در کنکور دوباره به کانون آمدم. درواقع سه سال دانش‌آموز کانون بودم. هر سه سال هم نتیجه‌ی خوبی از آزمون‌دادن گرفتم.

نقاط قوتت در آزمون‌های کانون کدام درس‌ها بود؟

پایه‌ی درسی‌ام از متوسطه‌ی اول قوی بود و همین باعث شد در درس‌های عمومی خیلی قوی باشم. دین‌وزندگی‌ و عربی‌ام خیلی قوی بود و در کنکور هم از این دو درس نمره‌ی کامل گرفتم. در آزمون‌ها هم نمره‌ام بالاتر از 8 از 10 بود. در آزمون‌ها در درس‌های اختصاصی بی‌دقتی‌هایی داشتم. به گزینه‌ها شک می‌کردم. با آزمون‌دادن تمرین کردم که دیگر به سؤالات شک‌دار پاسخ ندهم و این خیلی به من کمک کرد که در کنکور هم نتیجه‌ی خوبی بگیرم.

به‌نظرت چرا در درس‌های عمومی قوی بودی؟

به کتاب درسی خیلی اهمیت می‌دادم. می‌دانستم که منبع اصلی طراحان سؤال کنکورْ کتاب درسی است. کتاب‌های کمک‌آموزشی به من کمک می‌کرد دید بهتری پیدا کنم و مطالب کتاب را بهتر بفهمم؛ اما منبع اصلی‌ام همان کتاب درسی بود.

از چه منابع کمک‌درسی استفاده می‌کردی؟

از کتاب آبی جامع دوازدهم استفاده ‌کردم. کتاب‌های ریاضی و فیزیک کانون را هم داشتم. همیشه کنکور برایم مهم بود؛ بنابراین از زمانی که دهم بودم، کتاب‌های نظام‌قدیم کانون را از دیگران گرفته بودم و با درس‌های نظام‌جدید تطبیق می‌دادم و سؤالات را حل می‌کردم.

برای آینده‌ات چه برنامه‌ای داری؟

هدف اصلی‌ام برنامه‌نویسی بود. الان هم در طراحی سایت خیلی قوی هستم و از طرف چند شرکت به کار دعوت شده‌ام و به‌زودی مشغول می‌شوم. دوست دارم خودم کسب‌وکار جدیدی راه بیندازم. دوست ندارم به حقوق ثابت اکتفا کنم. دلم می‌خواهد کارآفرین باشم. ایده‌هایی هم در سر دارم.

6/1/2023 1:26:23 PM
Menu