کنکور یک امتحان مهارت‌محور است

کنکور یک امتحان مهارت‌محور است، یعنی اگر بخش مهارتی آن از بخش علمی مهم‌تر نباشد، کم‌اهمیت‌تر هم نیست.

کنکور یک امتحان مهارت‌محور است

کنکور یک امتحان مهارت‌محور است، یعنی اگر بخش مهارتی آن از بخش علمی مهم‌تر نباشد، کم‌اهمیت‌تر هم نیست. در زمان جمع‌بندی تمرکز روی مهارت‌ها مهم‌تر می‌شود، چرا که ارتقای مهارت‌ها، زمان و انرژی کمتری نسبت به ارتقای علمی نیاز دارد. در همین راستا می‌خواهم دو مهارت مهم روزهای جمع‌بندی را یادآور شوم.

1. دوباره حل کردن سوالات جزوه‌ی هوشمند از دو جنبه مفید است. جنبه‌ی اول که بسیار به آن پرداخته شده است یاد گرفتن سوالاتی است که در آزمون‌های قبلی تسلط کافی بر آن‌ها نداشته‌اید. این جنبه توضیح بیشتری نمی‌خواهد. در مورد جنبه‌ی دوم باید گفت جزوه‌ی هوشمند، تلفیقی از تجربه‌ی شما و دیگران است و از این ویژگی منحصربه‌فرد آن می‌توان برای به روز کردن تیپ‌بندی سوالات در تکنیک × و – بهره جست. یعنی در صورتی که درصد پاسخ‌گویی یک سوال زیاد بود و شما به آن سوال جواب نداده بودید، نیاز است که به مطلب مربوط به آن برگردید، چرا که چنین سوالی باید ساده باشد. شاید از صورت سوال ترسیدید یا در صورتی که آن مطلب را بلد نیستید می‌توانید در زمان نسبتا کمی آن را بیاموزید.

یا برعکس، اگر به سوالی که درصد پاسخ‌گویی آن کم بوده است پاسخ غلط داده‌اید و همچنان آن سوال برای شما وقت‌گیر است یا یادگیری آن به انرژی زیادی نیاز دارد، لازم است که آن تیپ را به خاطر بسپارید و تیپ‌های × و – خود را به روز کنید.

2. داشتن برنامه‌ی ثابت و یادگیری بخش‌هایی از درس‌های مختلف به کمک آن، خود یک مهارت است. در دفترچه‌ی سوالات عمومی سوالاتی مطرح می‌شود که به دنبال سنجش مهارت‌های دانش‌آموزان است (مثل متن زبان) و همچنین سوالاتی که کاملا جنبه‌ی حفظی دارند (مثل واژگان) و از این رو به مرور بیشتری نیاز دارند. از این دو گروه برای خود برنامه‌ی ثابتی ایجاد کنید و تا کنکور هر روز آن را اجرا کنید، چرا که این یک مسیر امتحان‌شده برای ارتقای درصد این گروه از سوالات است.

برای آگاهی از شرایط ثبت نام در آزمون های برنامه ای کانون فرم موجود را تکمیل کنید. ( کلیک کنید )