5 نکته‌ی مهم برای انتخاب رشته‌ی بهتر

ورود به دانشگاه همراه با یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی یعنی انتخاب رشته است؛ انتخابی که مسیر و تا حد زیادی سرنوشت شما طی سال‌های آتی زندگی را رقم می‌زند.

5 نکته‌ی مهم برای انتخاب رشته‌ی بهتر

ورود به دانشگاه همراه با یکی از مهم‌ترین تصمیمات زندگی یعنی انتخاب رشته است؛ انتخابی که مسیر و تا حد زیادی سرنوشت شما طی سال‌های آتی زندگی را رقم می‌زند. برای گرفتن بهترین تصمیم از خود بپرسید: «می‌خواهم چه‌کاره شوم؟»

با پاسخ به این سؤال کار را از هدف شروع کرده‌اید و این پاسخ اجازه می‌دهد تا انتخابی در راستای شغل و تخصصی که برای آینده در نظر گرفته‌اید داشته باشید نه انتخاب یا انتخاب‌هایی فقط برای قبولی و ورود به دانشگاه. سال‌هاست که دوره‌ی مدرک‌گرایی به پایان رسیده و آن‌چه جامعه به آن نیاز دارد تخصص است، نه افراد دانشگاه‌رفته‌ی دارای مدرک ولی بدون تخصص.

در راستای انتخاب رشته‌ی درست به این عوامل توجه کنید و سهم هر یک را در انتخاب خود در نظر بگیرید:

  • علاقه: بی‌تردید از مهم‌ترین عوامل انتخاب رشته است ولی صرفاً داشتن علاقه برای یک انتخاب صحیح کافی نیست؛ زیرا سایر عوامل هم اهمیت بسزایی دارند و نادیده گرفتن آن‌ها خطای بزرگی است.

  • استعداد و توانایی: لازمه‌ی موفقیت در هر رشته‌ای، داشتن استعداد و توانایی است. افراد موفق در هر شغلی به طور قطع این عامل را دارند؛ پس در این زمینه با خود روراست باشید.

  • آینده‌ی شغلی: اگر داشتن شغل و کسب درآمد از رشته‌ای که در دانشگاه می‌خوانید برای‌تان مهم است در مورد بازار کار آن تحقیق کنید و در این مورد بی‌تفاوت نباشید. حداقل هزینه‌ی آن بیکاری و تبعات ناشی از آن بعد از فارغ‌التحصیلی است.

  • مشورت با پدر و مادر و مشاوران مورد اعتماد: هیچ کس بهتر از پدر و مادر شما را نمی‌شناسد؛ پس از نظراتشان استفاده کنید و سعی کنید همراهی آن‌ها را در تصمیماتی که می‌گیرید داشته باشید. هم‌چنین چیدمان انتخاب رشته‌، موضوعی مهم و دشوار است که مشاوران آگاه می‌توانند در این امر به شما کمک کنند.

  • احتمال قبولی: در کنار عوامل گفته‌شده لازم است احتمال قبولی خود را با توجه به نمره و رتبه‌ای که کسب کرده‌اید در رشته‌ و دانشگاه‌های انتخابی خود ببینید تا انتخاب رشته‌ی شما به قبولی و ورود شما به دانشگاه بینجامد.

6/1/2023 11:47:16 AM
Menu