به شهر ما بیایید - چشمه‌های اسرارآمیز باداب‌سورت

فکر کنید روی صخره‌های نارنجی‌رنگی قدم می‌زنید که لایه لایه‌، زمین را بالا رفته‌اند و آب از بلورهای سنگی‌شان چکه می‌کند.

به شهر ما بیایید - چشمه‌های اسرارآمیز باداب‌سورت

فکر کنید روی صخره‌های نارنجی‌رنگی قدم می‌زنید که لایه لایه‌، زمین را بالا رفته‌اند و آب از بلورهای سنگی‌شان چکه می‌کند. رو که برمی‌گردانید، پشت سرتان زمین لایه لایه‌ سبزآبی است. کمی آن طرف‌تر، لایه لایه زرد. فکر کنید مشت‌تان را زیر یکی از قندیل‌های سنگی گرفته‌اید و آب صخره‌ها را مزه مزه می‌کنید؛ ترش، خنک، متفاوت! بعد یکی پیدا شود و از جادویی بودن این معجون زردرنگ بگوید که شفای بیماری‌هاست و دوای دو هزار درد! برای سفر به چنین سرزمین شگفت‌انگیزی حاضرید چه بهایی را بپردازید؟

مشابه این چشمه‌ها تنها در سه کشور ترکیه، امریکا و نیوزلند وجود دارد که اتفاقاً برخلاف باداب‌سورت که در کشور ما در حد یک چشمه‌ی محلی باقی مانده است، از توریستی‌ترین جاذبه‌های طبیعی این کشورها محسوب می‌شوند.

یک بلیط به مقصد ساری کفایت می‌کند تا اسرارآمیزترین نقطه‌ی زمین را ببینید. این‌جا سرزمین عجایب است. جایی که طبیعت بازی رنگ‌ها و سنگ‌ها را بهانه‌ی چند قرن شگفت‌زدگی انسان‌ها قرار داده است. کافی است پای‌تان به چشمه‌های آب معدنی باداب‌سورت برسد تا این تابلو اسرارآمیز را مقابل چشمانتان ببینید. پدیده‌ی حیرت‌آوری که در 68 كیلومتری شمال دامغان و غرب روستای بادله قرار گرفته و دومین اثر میراث طبیعی ثبت‌شده‌ی ایران به شمار می‌رود.

باداب‌سورت دو چشمه دارد با آب‌هایی که هر کدام رنگ، بو و مزه‌ی خودشان را دارند. یكی شور شور و دیگری ترش و شیرین!  چشمه‌ی شور باداب‌سورت استخر آبی كوچكی است كه معمولاً در تابستان برای آب‌تنی و شنا استفاده می‌شود و درمان دردهای كمر، پا، روماتیسم، میگرن و امراض پوستی است. روستاییان سنگ‌های این صخره‌ها را داخل آتش می‌گذارند و وقتی خوب داغ شد، آن‌ها را در آب گوگردی قرار می‌دهند و از آن برای التیام پوست و دردهای مختلف استفاده می‌كنند.

چشمه‌ی دیگر باداب‌سورت كه در نزدیکی این چشمه قرار گرفته، با آب زرد و نارنجی‌رنگش که از صخره‌ها نشئت می‌گیرد، اكسید آهن را از قعر صخره‌ها به زمین می‌آورد. آب‌های رسوبی این دو چشمه، هزاران سال است که از كوه سرازیر می‌شوند و ده‌ها حوضچه‌ی كوچك رنگین را در دل صخره‌ها پر می‌کنند. حوضچه‌هایی که تماشای سرخی و زردی و سبزی آن‌ها سر ذوقتان می‌آورد و باور طبیعی بودن منطقه را برای‌تان دشوار می‌کند. اگر خوش‌شانس باشید و بتوانید طلوع و غروب خورشید را هم در باداب‌سورت ببینید، از این هم شگفت‌زده‌تر می‌شوید! تلألؤ خورشید در حوضچه‌ها و انعكاس نور آن‌ها در سایه‌روشن طبیعت شاید زیباترین صحنه‌ای باشد که در عمرتان دیده‌اید.

برای دیدن این چشمه باید به شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، دهستان پشت كوه سفر کنید یا از جاده‌ی شهمیرزاد (سمنان)- ساری به سمت کیاسر حرکت کنید و در 35 كیلومتری كیاسر به سمت روستای اروست و مالخاست بروید. از این‌جا به بعد، 25 كیلومتر جاده‌ی فرعی پیش روی شماست که ظاهراً آسفالت چندان مناسبی هم ندارد. هر چند جاده‌های استان سمنان مسافت کم‌تری دارد و ایمن‌تر هستند اما در مقابل، جاده‌های استان مازندران (محور کیاسر) به‌مراتب زیباترند و به عنوان طولانی‌ترین جاده‌ی جنگلی کشور لقب گرفته‌اند که گذر از آن خالی از لطف نیست. این چشمه که هم‌زمان با آخرین چین‌خوردگی‌های البرز شكل گرفته، از شمال با ارتفاعات و تپه‌های پوشیده از جنگل‌های سوزنی‌برگ، از جنوب با دره، از شرق با ارتفاعات پوشیده از گیاهان بوته‌ای و درختچه و از غرب با معدن سنگ‌های تزیینی احاطه شده است.

باداب‌سورت به همین جا ختم نمی‌شود. اگر در امتداد این چشمه‌ها صدها متر به سمت شمال بروید، در ارتفاعات به باداب‌سورت قدیمی می‌رسید که البته از سال‌ها پیش خشک شده است اما آثار شگفت‌‌‌انگیز آن هنوز پابرجاست. غیر از این، باداب‌سورت دیگری هم وجود دارد که به باداب‌سورت کوچک یا شورسر معروف است. این چشمه‌ی بسیار کوچک که در روستای اروست قرار گرفته، خواص درمانی بسیار بیش‌تری دارد و یکی از گردشگرپذیرترین نواحی روستای اروست به حساب می‌آید.

اگر معنای باداب‌سورت را از محلی‌های این چشمه بپرسید، برای‌تان خواهند گفت که باداب به معنی آب گازدار است و سورت به معنای شدت اثر و این کلمه روی‌هم‌رفته معنای اثر آب گازدار را خواهد داد. با این حال، این چشمه‌ها در ایران به چشمه‌های طلایی یا قصر طلایی معروف شده‌اند که نامشان را از رنگ زرد و نارنجی‌شان وام گرفته‌اند.


6/3/2023 10:33:52 AM
Menu