در فصل سرما، مراقب تحلیل رفتن عضله‌ها باشید

یک فوق تخصص روماتولوژی و بیماری‌های داخلی گفت: با توجه به اینکه در فصل سرما، خون رسانی کمتر است، درد بیشتری در عضله و استخوان‌ها احساس می‌شود.

در فصل سرما، مراقب تحلیل رفتن عضله‌ها باشید

                

یک فوق تخصص روماتولوژی و بیماری‌های داخلی گفت: با توجه به اینکه در فصل سرما، خون رسانی کمتر است، درد بیشتری در عضله و استخوان‌ها احساس می‌شود.                 

مریم مقدسی جهر، فوق تخصص روماتولوژی و بیماری‌های داخلی در گفت و گو با رادیو سلامت با بیان اینکه احساس درد اصولا در هوای سرد بیشتر می‌شود، گفت: در هوای سرد، رگ‌هایی که در محیط هستند انقباض بیشتری پیدا می‌کنند و خون به قسمت‌های حیاتی‌تر جریان پیدا می‌کند. اما عامل اصلی تشدید بیماری سرما نیست و باید مشخص شود.

وی با بیان اینکه در فصل پاییز، اصولا منشاء درد کمتری را در استخوان داریم و بیشتر در سنین بالا رخ می‌دهد، ادامه داد که منشاء آن، درد عضلات و مفاصل هستند به خصوص آرتروز‌ها که از آن با عنوان ساییدگی مفصل یاد می‌شود. درمان اصلی آرتروز‌ها به خصوص در زانو و کمر، یک سری مراقبت است و باید روی این نقاط خیلی فشار وارد نکیم و با بی تحرکی زیاد نیز، عضلات را ضعیف نکنیم؛ و از ورزش‌ها و نرمش‌هایی استفاده شود تا عضلات تقویت شوند.

ابن فوق تخصص روماتولوژی و بیماری‌های داخلی در ادامه افزود: کمتر اتفاق می‌افتد که مشکل رماتیسمی عامل درد‌های بیمار باشند؛ ولی احساس درد هم در مفاصل می‌تواند عامل رماتیسم باشد که با مراقبت و درمان صحیح دارویی می‌شود کنترل می‌شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا رطوبت در درد مفاصل در فصل سرما تاثیرگذار است؟ گفت: از نظر علمی این که رطوبت باعث درد مفاصل می‌شود تایید نشده و به اثبات نرسیده است. حتی بعضی از درمان‌ها برای بیماران مانند رماتیسم، آب درمانی است.

جهرمی با تائید بر اینکه سرما و رطوبت اصولا عامل اصلی درد مفاصل نیستند، ادامه داد: در سرما خون رسانی کمتر است به همین علت درد بیشتر حس می‌شود، مخصوصا در عصب‌های ریز ناحیه‌ای که قبلا شکسته یا مشکلی دارد، به همین علت تحریک پذیری آن ناحیه‌ها بیشتر می‌شود؛ لذا سرما، نباید باعث بی تحرکی افراد شود. در خانه یک سری ورزش‌های کششی و هوازی باید انجام دهند تا عضله تحلیل نرود.

وی در خصوص استفاده از زانوبند، تصریح کرد: زانو بند‌هایی که بسته می‌شود درحدی که گرم نگه می‌دارند اشکالی ندارند، اما زانوبند‌هایی که فشار و سفتی زیاد برای زانو دارند می‌تواند، مضر باشد. البته این نکته را بگویم که زانو‌هایی که متورم هستند و داخلشان مایع جمع شده باشد و بیمار این موضوع را متوجه شده باشد؛ اما برای بیمار تشدید درد به همراه دارد، و با گرم کردن مایعِ زانو، درد بیشتر می‌شود باید به پزشک مراجعه کند.

این فوق تخصص روماتولوژی و بیماری‌های داخلی با بیان اینکه از نظر علمی تاثیرگذاری مصرف روغن‌های گیاهی برای تسکین درد‌های مفصلی، ثابت شده است؛ اظهارداشت:، اما بعضی از بیماران با مصرف این روغن‌ها احساس تسکین درد را می‌کنند. در سنین جوانی و میانسالی سروصدا کردن مفصل‌ها خیلی علامت نگران کننده‌ای نیست؛ اما یکی از مواردی که می‌تواند نگران کننده باشد، آرتروز است که با خشکی مفصل همراه است.        


منبع :

3/20/2023 7:24:22 PM