تحلیل سوالات دشوار خلاقیت تصویری و تجسمی آزمون 21 خرداد

تحلیل و بررسی سوالات دشوار و دام‌دار خلاقیت تصویری و تجسمی آزمون 21 خرداد

تحلیل سوالات دشوار خلاقیت تصویری و تجسمی آزمون 21 خرداد

دوستان عزیز سلام.

در آزمون 21 خرداد، 5 سوال دشوار و یا دام‌دار در درس خلاقیت تصویری و تجسمی داشتیم که در ادامه به تحلیل این سوالات می‌پردازیم:سوال 182:گزینه‌ی «3»

پوستر مورد نظر، اثر «يان لينستا» و برای اپرای وتسك طراحي شده است.


خوب به تصویر نگاه کنید و بعد تصویر رو برای خودتون توصیف کنید.

در تصویر نیم‌تنه‌ی یک فرد رو می‌بینیم که به صورت لایه‌لایه تصویر شده و همین لایه‌لایه بودن می‌تونه نشونه‌ای از روانکاوی و یا روانشناسی باشه اما باز هم ادامه می‌دیم. 

لایه‌های موجود هر کدوم با یک طیفی از خاکستری رنگ شدن و در وسط صورت این تصویر دهان باز همراه با دندان دیده می‌شه. داخل دهان سیاهه و نسبت به لایه‌های دیگه تیرگی بیشتری داره و همچنین دندان‌های سفید هم روی این زمینه‌ی تیره موجب جلب توجه چشم مخاطب به وسط تصویر که در واقع  دهان باز هست شده و تءکید به وجود اومده.

پس از اونجایی که تأکید بر دهانه، گزینه‌های 1 و 2 نمی‌تونن درست باشن.


                                                                                  **********************************************************

سوال 193:
گزینه‌ی «3»

تصوير مورد نظر، اثر «رائول هاوسمان» هنرمند دادائيست است. حتي اگر اثر وهنرمند را هم نشناسيد با دقت در تصوير مي‌توان دريافت عناصر دادائيستي نظيرتركيب‌بندي تصادفي عناصر، جاي‌گيري غيرمنطقي و نامفهوم بودن تصوير همگيدلالت بر دادائيستي بودن اين اثر دارند.


برای پاسخگویی به این سوال ابتدا نگاهی به گزینه‌ها داشته باشیم.

خب در توضیحی مختصر ویژگی‌های بارز هر سبک‌ رو به یاد بیارید:

می‌دونیم که سبک پاپ آرت هنر مردمیه و اشیاء و وسایل روزمره‌ی زندگی مردم، رسانه‌ها، مصرف‌گرایی و .... از عناصری هستند که در سبک پاپ‌آرت وجود داره و ما هیچ عنصری مرتبط با تعاریفی که از این سبک داریم در تصویر نمی‌بینیم.

نئورئالیسم سبکی هنریه که به مسائل اجتماعی و سیاسی می‌پردازه و اون رو از بسیاری جنبه‌ها مترادف با واقع‌گرایی اجتماعی می‌دونن. آیا موضوع تصویر به این مسائل اشاره‌ای داره؟ تقریبا هرچی بیش‌تر به تصویر نگاه کنید هیچ موضوع و یا ربط و مفهومی رو نمی‌تونید ببینید.:)

سبک سوررئالیسم رو هم که می‌دونیم به رویا، خیالات و تصاویر وهم‌انگیز و خیالی مربوطه که شاید فکر کنید که این تصویر صحنه‌ای از یک خوابه اما گزینه‌ دادائیسم رو هم بررسی کنیم:

دادا سبکیه که به هیچی نمی‌پردازه در واقع:) عناصر و ترکیب‌بندی‌های تصادفی، نامفهوم بودن تصویر و معنا و .... همگی ویژگی آثار دادائیستی هستن که به وضوح در تصویر داده شده می‌بینید. پس گزینه‌ی درست دادائیسته.


                                                                                  **********************************************************

سوال 199:


گزینه‌ی‌«1»

در تصوير مورد نظر، اولين و مهم‌ترين عامل زاويه‌ی ديد و جهتی است كه هنرمندبرای بيان مفهوم از آن استفاده كرده است. ساير گزينه‌ها همگي از عوامل تأثيرگذارهستند اما زاويه‌ي ديد و جهت بر مفهوم و حس اثر تأثير بيش‌تري دارد.


اول به تصویر نگاه می‌کنیم و بعد تصویر رو کامل توصیف می‌کنیم. تعدادی عابر در حال عبور رو می‌بینیم که تصویرشون روی آب انعکاس داره و قابی تیره به صورت کج تصویر را در بر گرفته که تیرگی شدیدش با کنتراست تیرگی و روشنی داخل تصویر هم‌خوانی داره. به سبب کج بودن قاب‌بندی یا بهتر بگیم زاویه‌ی دید و جهت نگاه عکاس، حالت کشیدگی و وحو شدگی هم در تصویر به‌وجود اومده به علاوه اینکه اینتخاب این زاویه و جهت موجب ثبت انتزاعی فرم‌ها و حالت فیگور‌های موجود شده. جهت اریب موجود در تصویر هم پویایی و تحرک رو اضافه کرده. حالا اگر تصویر رو صاف و کاملاً افقی در نظر بگیریم، تمامیه‌ عواملی که توضیح دادیم اهمیت خودشون رو از دست می‌دن، پس زاویه‌ی دید و جهت مهم‌ترین عامل در اثرگذاری تصویره.موفق باشید.

برای آگاهی از شرایط ثبت نام در آزمون های برنامه ای کانون فرم موجود را تکمیل کنید. ( کلیک کنید )