گفت‌وگوهای پرستو عسکری: نازگل ابراهیمی با میانگین تراز 8292

یکی از دلایلش این است که امسال کلاس‌ها غیرحضوری است و این باعث شده است در خانه زمان مفید بیشتری برای مطالعه داشته باشم.

گفت‌وگوهای پرستو عسکری: نازگل ابراهیمی با میانگین تراز 8292

گفت‌وگو با نازگل‌السادات ابراهیمی‌‌وفائی از تبریز

از ششم دبستان تا یازدهم تجربی

به همه‌ی آزمون‌های کانون اهمیت زیادی می‌دهم


نازگل‌السادات ابراهیمی‌وفائی در یک نگاه

شهر: تبریز (استان آذربایجان شرقی)

مدرسه: فرزانگان

سال‌های حضور در کانون: از ششم دبستان تا یازدهم تجربی به‌مدت 6 سال

میانگین‌تراز یازدهم: 8292

تحصیلات و شغل پدر: پزشک، متخصص طب اورژانس

تحصیلات و شغل مادر: پزشک، جراح زنان

امسال نسبت به سال گذشته 1000 واحد افزایش میانگین‌تراز داشتی. این پیشرفت چگونه حاصل شده است؟

یکی از دلایلش این است که امسال کلاس‌ها غیرحضوری است و این باعث شده است در خانه زمان مفید بیشتری برای مطالعه داشته باشم. امسال وقت تلف‌شده‌ی بسیار کمتری نسبت به سال گذشته دارم. از زمانی که دارم، برای مرور زیاد درس‌ها استفاده می‌کنم. مثلاً اگر سال گذشته فرصت می‌کردم هر درس را یک دور برای هر آزمون بخوانم، الان هر درس را یک بار عمیق می‌خوانم و در زمان کوتاهی، چند بار هم همان درس را مرور می‌کنم. ازطرفی برای حل تست از کتاب‌های متنوع‌تری استفاده می‌کنم و تعداد تست‌هایم را نیز افزایش داده‌ام.

کدام درس‌ها نقطه‌قوت توست؟

شیمی، فیزیک، زیست و زبان نقاط قوت من هستند. معمولاً این چهار درس را 10 از 10 پاسخ می‌دهم. چهارم دبستان که بودم، در یکی از مؤسسه‌‌های زبان نام‌نویسی کردم و چند سال برای این درس وقت گذاشتم. این مسئله به من کمک کرد تا در آزمون‌ها نتایج بسیار خوبی بگیرم. الان دیگر به آن مؤسسه نمی‌روم. خودم زبان می‌خوانم و معلم خصوصی هم دارم. معلمم ابتدا گرامر سه سال را به من آموزش دادند و الان بیشتر تست واژگان کار می‌کنیم. برای این درس خیلی تست واژگان و ریدینگ و کلوزتست کار می‌کنم.

برای درس‌های شیمی و فیزیک و زیست چه روش مطالعه‌ای داری؟

برای این درس‌ها ابتدا کتاب درسی را خیلی خوب می‌خوانم. تقریباً پیش از اینکه به سراغ حل تست بروم، متن کتاب درسی را سه‌چهار بار می‌خوانم. ابتدا از روی یک منبع تست کار می‌کنم تا مفاهیم برایم تثبیت شوند. بعد تمام تست‌های کتاب‌های آبی را حل می‌کنم. در روزهای نزدیک به آزمون‌ هم روی تست‌های کتاب‌های سه‌سطحی تمرکز می‌کنم.

در روز چند ساعت مطالعه می‌کنی که به تمام این کارها می‌رسی؟

در روزهایی که کلاس دارم، 7 ساعت درس می‌خوانم و اگر کاملاً تعطیل باشم، 8 ساعت از زمانم را صرف درس‌خواندن می‌کنم. همیشه بار اولی که درسی را می‌خوانم، وقت زیادی برای آن صرف می‌کنم؛ ولی مرورکردن زیاد طول نمی‌کشد و با همین مقدار مطالعه به کارهایی که دارم، می‌رسم.


برای نیم‌سال دوم چه اهدافی داری؟

از روند درس‌خواندنم در نیم‌سال اول نتیجه‌ی خیلی خوبی گرفتم و دلم می‌خواهد در ادامه‌ی سال تحصیلی هم با همین شیوه درس بخوانم. البته شاید کمی ساعت مطالعه‌ام را افزایش بدهم؛ چون نیم‌سال دوم بسیار مهم‌تر از نیم‌سال اول است و حجم مطالب هم افزایش می‌یابند.

چه ویژگی‌های خوبی در نیم‌سال اول داشتی که دوست داری آن‌ها را حفظ کنی؟

وقتی تلاشم را بیشتر کردم، اعتمادبه‌نفسم خیلی زیاد شد و دوست دارم این اعتمادبه‌نفس را حفظ کنم. وقتی نتایجم در آزمون‌های کانون رشد کرد و رتبه‌های کشوری خوبی کسب کردم، در اعتمادبه‌نفسم تأثیر خوبی گذاشت. به همه‌ی آزمون‌های کانون اهمیت زیادی می‌دهم. سال گذشته به‌شدت بی‌دقت بودم؛ اما امسال دقت و تمرکزم را افزایش داده‌ام و دلم می‌خواهد در روزهای پیشِ رو باز هم دقت و تمرکزم را افزایش بدهم.

برای کاهش بی‌دقتی‌هایت چه روشی داری؟

قبلاً متن سؤال را با دقت نمی‌خواندم و برای اینکه به جواب برسم، عجله داشتم. الان وقتی متن کتاب درسی را خیلی خوب می‌خوانم و سعی می‌کنم مفهوم درس را خیلی خوب بفهمم، به متن سؤال خیلی توجه می‌کنم تا هیچ کلمه‌ای را اشتباه نخوانم و به‌اشتباه متوجه نشوم. وقتی متن سؤال با دقت خوانده شود، تأثیر بسیار خوبی در پاسخ‌دهی به سؤال خواهد داشت.

جمعه‌های آزمون برایت چگونه سپری می‌شود؟

هفت‌ونیم صبح فایل سؤالات را دانلود و پرینت می‌کنم. دقیق مطابق با زمان پیشنهادی کانون به سؤالات آزمون پاسخ می‌دهم. اگر زمان اضافه داشته باشم، آن را صرف پاسخ‌دادن به سؤالات درس دیگری می‌کنم. مثلاً اغلب زبان و دین‌وزندگی را سریع‌تر جواب می‌دهم و از زمانش برای پاسخ‌دادن به سؤالات نزده یا وقت‌گیر فارسی استفاده می‌کنم. همیشه در پردازش اول، کارنامه می‌گیرم. از ابتدای سال، دفتری مختص آزمون‌ها دارم که در آن، صورت سؤالاتی را که اشتباه پاسخ داده‌ام، روش اشتباه خودم، روش درست حل سؤال و علت اشتباهم را یادداشت می‌کنم. برای هر آزمون، یک ‌بار تمام اشتباهاتم را از روی این دفتر مرور می‌کنم.

دفتر برنامه‌ریزی‌ات را هم تکمیل می‌کنی؟

این دفتر به من کمک می‌کند تا دقیق طبق برنامه‌ای که برای خودم نوشته‌ام، پیش بروم. درواقع دفتر برنامه‌ریزی باعث می‌شود دانش‌آموز از زمانش به بهترین نحو استفاده کند و وقت تلف‌شده‌ی بسیار کمی داشته باشد. دفتر برنامه‌ی به زندگی تحصیلی دانش‌آموز نظم و ترتیب می‌دهد.

نقش پدر و مادرت در موفقیت تو چیست؟

پدر و مادرم همیشه در هر زمینه‌ای در کنارم هستند. با اینکه همه اصرار داشتند مشاور داشته باشم، خودم ترجیح دادم از مشاوره‌ی پدر و مادرم استفاده کنم و با آن‌ها در زمینه‌ی تحصیلم مشورت کنم. نظارت پدر و مادرم بر روند تحصیلم خیلی زیاد بوده و هست. برایشان بسیار مهم است که تلاش کنم. شغل پدر و مادرم باعث شده به درس‌خواندنم سخت‌گیر باشند و انتظارات بالایی داشته باشند. من هم سعی کردم در حدی که از من انتظار دارند تلاش کنم و به همین دلیل پیشرفت کرده‌ام.

روش خاصی در درس‌خواندن داری که با انجام همیشگی آن پیشرفت کرده باشی؟

عادت دارم درس‌هایم را با صدای بلند می‌خوانم. تکرار صدایم در گوشم باعث می‌شود درس‌ها در ذهنم باقی بمانند و تثبیت شوند. موضوعی‌خوانی در درس فارسی هم روش دیگری است که هر شب با 10 تست قرابت‌معنایی، 10 تست لغت و 10 تست آرایه در اجرای آن پیوستگی دارم. هر شب یک ساعت برای تست‌های موضوعی وقت می‌گذارم. روش خوب دیگرم در درس‌خواندن هم این است که همیشه طبق بودجه‌بندی برنامه‌ی راهبردی درس می‌خوانم. هرگز از برنامه‌ی راهبردی جدا نمی‌شوم.


سایر گفت‌وگوهای پرستو عسکری را در لینک زیر بخوانید:

گفت‌وگوهای پرستو عسکری