گفت‌وگوهای پرستو عسکری: مه‌لقا حنیفی با میانگین تراز 7058

سال ششم هدفم این بود که در آزمون ورودی مدارس نمونه‌دولتی یا تیزهوشان پذیرفته شوم.

گفت‌وگوهای پرستو عسکری: مه‌لقا حنیفی با میانگین تراز 7058

مه‌لقا حنیفی از آذرشهر

از ششم دبستان تا دهم تجربی

خواندن یکی از مصاحبه‌های مجله‌ی آزمون مسیر زندگی‌ام را عوض کرد


مه‌لقا حنیفی در یک نگاه

شهر: آذرشهر (استان آذربایجان شرقی)

مدرسه: نمونه‌دولتی فرزانگان

سال‌های حضور در کانون: از ششم دبستان تا دهم تجربی به‌مدت 5 سال

میانگین‌تراز دهم: 7058

تحصیلات و شغل مادر: دیپلم، خانه‌دار

کمی از روند درس‌خواندنت در 5 سال کانونی‌بودنت بگو.

سال ششم هدفم این بود که در آزمون ورودی مدارس نمونه‌دولتی یا تیزهوشان پذیرفته شوم. به همین دلیل تابستان قبل از ورود به پایه‌ی ششم، در کانون ثبت‌نام کردم. یک هفته قبل از آزمون تیزهوشان پدرم را در حادثه‌ی سیل از دست دادم و ایشان فوت کردند. وضعیت روحی خوبی نداشتم و در آزمون تیزهوشان پذیرفته نشدم. در متوسطه‌ی اول به مدرسه‌ی نمونه‌دولتی رفتم. تا سال هشتم هم زیاد در درس‌خواندن جدی نبودم و در سطح مدرسه درس می‌خواندم. تمرکز و آمادگی روحی خوبی نداشتم و کمی از فضای درس فاصله گرفته بودم.

چطور توانستی این وضعیت را پشت‌سر بگذاری و پیشرفت کنی؟

سال هشتم که بودم، در مجله‌ی‌ آزمون گفت‌وگو با رتبه‌ی 6 انسانی کشور را خواندم. توانسته بود از تراز 4800 خودش را به رتبه‌ی یک‌رقمی برساند و تا این حد پیشرفت کرده بود. خواندن همین گفت‌وگو در مجله‌ی آزمون مسیر زندگی‌ام را عوض کرد. امید و انگیزه گرفتم که تلاشم را بیشتر کنم. از آن به بعد برنامه‌ریزی بهتری کردم. ترازم از 6200 به 7000 رسید.

چه تغییراتی در روند درس‌خواندنت ایجاد کردی؟

حل تست را به برنامه‌ی درسی‌ام اضافه کردم و روش‌های مدیریت زمان را تمرین کردم. تا قبل از آن به حل تست و مدیریت زمان توجهی نداشتم. آزمون‌دادن هم تجربه‌ام را افزایش داد و سرعت‌عملم بیشتر شد. با برنامه‌ریزی خوب توانستم ترازم را افزایش بدهم. دلیل پیشرفتم فقط افزایش ساعت مطالعه نبود. به‌طورکلی شیوه‌‌ی زندگی تحصیلی‌ام را تغییر دادم.

مطالعه‌ی درس‌های دهم تجربی را از چه زمانی شروع کردی؟

در تابستان دوباره می‌بایست در آزمون نمونه‌دولتی شرکت می‌کردم. کرونا هم باعث شده بود کمی انگیزه‌ام را از دست بدهم. به همین دلیل متأسفانه تابستان را که زمان مهمی برای درس‌خواندن بچه‌هاست، از دست دادم. شروع مطالعه‌ی درس‌های دهم تجربی از مهر بود. در آزمون نمونه‌دولتی هم دوباره قبول شدم. سال‌های قبل که از تابستان استفاده می‌کردم، کارم در طول سال تحصیلی راحت‌تر بود.

کدام درس‌ دهم تجربی نقطه‌قوت توست؟ این درس‌ را با چه شیوه‌ای می‌خوانی؟

به شیمی علاقه‌ی زیادی دارم. معلمم در متوسطه‌ی اول شیوه‌ی تدریس خیلی خوبی داشتند و این باعث شد پایه‌ام در این درس قوی باشد. نمره‌ی شیمی‌ام در آزمون‌ها 9 یا 10 از 10 است. ابتدا تدریس معلمم را گوش می‌دهم و سعی می‌کنم یاد بگیرم. کتاب درسی را می‌خوانم و نکات مهمی را که یاد گرفته‌ام، یادداشت می‌کنم. درس‌نامه را هم می‌خوانم و وقتی بر مطالب درسی مسلط شدم، تست آموزشی کار می‌کنم. زمانی که احساس کنم اغلب نکات مهم را در تست‌های آموزشی آموخته‌ام، تست زمان‌دار کار می‌کنم.


از چه منابعی برای یادگیری و حل تست استفاده می‌کنی؟

برای تمام درس‌هایم از کتاب‌های آبی کانون استفاده می‌کنم. سطح تست‌های آبی کانون استاندارد است و برایم جنبه‌ی آموزشی دارند. کتاب‌هایی که سطح تست‌هایشان استاندارد نباشد، انگیزه‌ی دانش‌آموز را برای ادامه‌ی مسیر کاهش می‌دهند؛ اما حل‌کردن و یادگیری تست‌های کتاب‌های آبی اعتمادبه‌نفسم را افزایش می‌دهند.

در آزمون‌های هدف‌گذاری شرکت می‌کنی؟

در آزمون‌های هدف‌گذاری شرکت می‌کنم و با کمک این آزمون‌ها در هفته‌ی اول از روند درس‌خواندنم سنجش خوبی دارم. متوجه می‌شوم که در روزهای پیش رو باید برای کدام قسمت‌ها بیشتر تمرین کنم. اگر هم جایی کم‌کاری کرده باشم، در هفته‌ی دوم جبران می‌کنم. با کمک هر آزمون به نقاط قوت و ضعفم پی می‌برم و این آزمون اصلاً وقت زیادی هم از من نمی‌گیرد.

در جعبه‌ابزار کارنامه، کدام کارنامه‌هایت را بررسی می‌کنی؟

از کارنامه‌های اصلی و ۵‌نوع‌درس استفاده می‌کنم. دوست دارم در هر بازه‌ی زمانی نقاط قوت و ضعفم را بسنجم و برای آن‌ها هدفمند کار کنم.

در کدام درس با تغییر روش مطالعه پیشرفت کرده‌ای؟

قبلاً در درس ادبیات کمی مشکل داشتم و نمره‌ام در حدود 7 از 10 بود. هم علاقه‌ام به این درس کمتر بود و هم به‌صورت درس‌به‌درس می‌خواندمش و تست کار می‌کردم. امسال تصمیم گرفتم موضوعی بخوانم و علاقه‌ام هم بیشتر شده است. قبلاً آرایه‌های ادبی و قرابت‌معنایی را در هر درس کار می‌کردم؛ اما نکته‌های زیادی یاد نمی‌گرفتم. از زمانی که مباحث را جداگانه کار می‌کنم، یادگیری‌ام بیشتر شده است. نمره‌ام در این درس به 9 از 10 رسیده است.

با درس زیست مشکل خاصی نداری؟

اوایل فکر می‌کردم حفظ‌کردن کتاب درسی برای زیست کافی است. نکته‌به‌نکته‌ی کتاب را حفظ می‌کردم؛ اما به نتیجه‌ای که می‌خواستم، نمی‌رسیدم. بعد سعی کردم اول مفهوم هر درس را درک کنم و بعد به ذهن بسپارم. یادگیری مفهوم هر مبحث از زیست بسیار مهم است و باید به آن توجه ویژه‌ای کرد.

مادرت در پیشرفت و موفقیت تو چه سهمی دارد؟

در برنامه‌ریزی و درس‌خواندن مستقلم؛ اما مادرم همیشه حامی‌ام هستند. وجود مادرم باعث می‌شود برای درس‌خواندن انگیزه و امید داشته باشم. هیچ‌وقت برای نتیجه‌ی آزمون‌ها سرزنشم نمی‌کنند و برای تلاش بیشتر در آزمون‌های بعدی تشویقم می‌کنند. به‌خاطر من برنامه‌های دیگرشان را کنار می‌گذارند تا فرصت کافی برای درس‌خواندن داشته باشم و فضای خوبی برایم فراهم باشد.

تکمیل دفتر برنامه‌ریزی چه کمکی به تو می‌کند؟

نوشتن ساعت مطالعه در دفتر برنامه‌ریزی کمک می‌کند واقع‌بین‌تر باشم. کسی که ساعت مطالعه‌اش را یادداشت نمی‌کند، اغلب فکر می‌کند زیاد درس می‌خواند. وقتی می‌نویسیم، می‌فهمیم که چقدر می‌توانیم تلاشمان را بیشتر کنیم و کی و برای چه درسی کم‌کاری کرده‌ایم. این دفتر به من کمک می‌کند تلاشم را بیشتر کنم.

به‌جز درس‌خواندن به چه کارهایی مشغولی؟

قبل از کرونا ورزش می‌کردم. الان هم چون به زبان و شیمی علاقه دارم، در این زمینه‌ها مطالعه‌ی غیردرسی دارم. زمان استراحتم را در کنار خانواده می‌گذرانم.

انجام چه کاری به‌طور مداوم باعث پیشرفتت شده است؟

قبلاً پایه‌ی ریاضی‌ام خوب نبود. تصمیم گرفتم هر روز 30 تست ریاضی کار کنم و چون پیشرفتم را دیدم، تا الان هم این کار را ادامه داده‌ام. سحرخیز هستم و همیشه قبل از شروع کلاس‌هایم بیدار می‌شوم و درس‌هایم را مرور و پیش‌خوانی می‌کنم. این کار باعث می‌شود با ذهن آماده‌تری در کلاس‌ها شرکت کنم.

نکته‌ی دیگری هست که بخواهی برایمان بگویی؟

زمانی که پدرم فوت کردند، اوضاع خوبی نداشتم و ضربه‌ی روحی بدی خوردم. اطرافیانم فکر می‌کردند درس‌خواندن را رها می‌کنم؛ اما امیدم را از دست ندادم. دوست دارم به بچه‌ها بگویم هر اتفاقی هم بیفتد، باید قوی باشیم و با امید و انگیزه مسیرمان را ادامه بدهیم.


سایر گفت‌وگوهای پرستو عسکری را در لینک زیر بخوانید:

گفت‌وگوهای پرستو عسکری