گفت‌وگوهای پرستو عسکری: آناهیتا دینی با میانگین تراز 7326

پدرم از طریق تبلیغات تلویزیونی با کانون آشنا شده بود. دوستان و آشنایانمان هم در آزمون‌های کانون شرکت می‌کردند.

گفت‌وگوهای پرستو عسکری: آناهیتا دینی با میانگین تراز 7326

آناهیتا دینی از میانه

از پنجم دبستان تا دهم تجربی

حل تست بیشتر، مهم‌ترین تفاوت زندگی تحصیلی امسال


آناهیتا دینی در یک نگاه

شهر: میانه (استان آذربایجان شرقی)

مدرسه: فرزانگان

سال‌های حضور در کانون: از پنجم دبستان تا دهم تجربی به‌مدت 6 سال

میانگین‌تراز دهم: 7326

تحصیلات و شغل پدر: کارشناسی‌ارشد توسعه‌ بازرگانی، مهندس شرکت فولاد

تحصیلات و شغل مادر: کارشناسی حقوق، کارشناس دادگستری

چرا از پنجم دبستان آزمون‌دادن را شروع کردی؟

پدرم از طریق تبلیغات تلویزیونی با کانون آشنا شده بود. دوستان و آشنایانمان هم در آزمون‌های کانون شرکت می‌کردند. پدرم معتقد بود چون در پایه‌ی ششم آزمون تیزهوشان دارم، بهتر است آزمون‌دادن را حداقل یک سال زودتر شروع کنم تا با نحوه‌ی آزمون‌دادن و حل تست‌ آشنا شوم. من هم از پنجم دبستان آزمون‌دادن را شروع کردم. در پایه‌ی ششم هم آزمون تیزهوشان دادم و همان سال هم پذیرفته شدم.

چرا تصمیم گرفتی رشته‌ی تجربی را انتخاب کنی؟

به دندان‌پزشکی علاقه‌ی زیادی دارم و راه ورود به این رشته، انتخابِ رشته‌ی تجربی بود. فضای علمی مدرسه‌ی ما به گونه‌ای بود که اکثر بچه‌ها به رشته‌ی تجربی گرایش پیدا می‌کردند. هر دوی این دلایل در انتخاب من مؤثر بود.

کدام درس‌های رشته‌ی تجربی نقطه‌قوت تو هستند؟

ریاضی و فیزیک و شیمی درس‌هایی هستند که در آن‌ها قوی‌ترم. نمره‌ام در این درس‌ها بالاتر از 9 از 10 است.

روش خاصی برای مطالعه و یادگیری این درس‌ها داری؟

دلیل نمره‌های خوبم در درس ریاضی این است که همیشه پایه‌ی درسی‌ام برای ریاضی قوی بوده است. سعی می‌کردم برای هر سؤال راه‌حل‌های متفاوتی ارائه بدهم و معلم‌هایم از این راه‌حل‌ها خوش‌شان می‌آمد و تشویقم می‌کردند. الان هم همان شیوه را برای ریاضی دنبال می‌کنم و به دنبال کشف راه‌حل‌های جدید هستم. الان برای فیزیک هم سعی می‌کنم راه‌حل‌های مختلف را مطالعه کنم تا بتوانم هر سؤال را با روش‌های مختلفی حل کنم. یک دلیل موفقیتم در این درس‌ها حل تست‌های زیاد و متنوع است که من را با طراحی متنوع تست‌ها و روش‌های متنوع پاسخ‌گویی به سؤالات آشنا می‌کند. در جلسه‌ی آزمون اگر سؤالی را با روشی حل کنم و به پاسخ نرسم، روش دیگری را امتحان می‌کنم.


برای درس شیمی چه شیوه‌ای داری؟

درس شیمی را در روزی که دبیر تدریس می‌کنند، همان روز مطالعه می‌کنم. کتاب درسی را به‌دقت مطالعه می‌کنم. بعد سعی می‌کنم از درس‌نامه‌ی کتاب‌هایم نکات بیشتری یاد بگیرم و سپس تست حل کنم. با حل تست مطالب درس‌ها را در ذهنم تثبیت می‌کنم.

برای پیشرفت در درس زیست چه برنامه‌ای داری؟

قبلا نمره‌ام در این درس حدود 6 از 10 بود. وقتی دبیرمان اولین امتحان زیست را از ما گرفت، از نمره‌ام راضی نبودم و از نحوه‌ی طراحی سؤالات متوجه شدم که هم باید وقت بیشتری برای این درس صرف کنم و هم باید این درس را دقیق‌تر بخوانم و نکته‌برداری کنم. بعد از آن سعی کردم نکته‌برداری کنم. نکات را یادداشت می‌کنم و چندین بار مرور می‌کنم. تلاشم این است که درس زیست را حفظ نکنم و مطالبی را که می‌آموزم، در ذهنم و در بدن خودم تجسم کنم. با این کارها توانستم نمره‌ام را به 9 از 10 برسانم و پیشرفت کنم. اگر بتوانم همیشه وقت زیادی برای این درس بگذارم، می‌توانم این درس را هم به نقطه‌قوت پایدارم تبدیل کنم.

شرایط جدید آموزش چه تغییری در زندگی تحصیلی تو ایجاد کرده است؟

در شرایط جدید دبیرانم سعی می‌کنند بیشتر از ما در سایت امتحان تستی بگیرند و به همین دلیل امسال زمان بیشتری را نسبت به سال‌های قبل صرف حل تست می‌کنم. امسال تشریحی‌خوانی را بیشتر برای درس‌هایی مثل دین‌وزندگی و زیست انجام می‌دهم و این تفاوت عمده‌ی زندگی تحصیلی امسالم با سال‌های قبل است. زمانی هم که ایراد داشته باشم، دبیرانم رفع اشکال می‌کنند. حتی اگر در آزمون‌های کانون ایراد داشته باشم، برایم رفع می‌کنند و کامل توضیح می‌دهند.

آزمون‌های کانون را چه ساعتی شروع می‌کنی؟

به‌خاطر کرونا برای دریافت دفترچه‌ی کاغذی به دفتر کانون نمی‌روم؛ اما اگر کسی بتواند این کار را بکند، خیلی بهتر است. با کامپیوتر آزمون می‌دهم و دقیقاً ساعت 8 آزمون را شروع می‌کنم. اوایل که با این شیوه آشنا نبودم، به خودم کمی زمان اضافه‌تر می‌دادم. سعی کردم به‌دلیل اهمیتی که مدیریت زمان در آزمون‌دادن دارد، دقیقاً طبق زمان پیشنهادی دفترچه، آزمون را سروقت به پایان برسانم.

چرا دفتر برنامه‌ریزی را تکمیل می‌کنی؟

دفتر برنامه‌ریزی دو مزیت بسیار مهم دارد. در مرحله‌ی اول وقتی نتایج آزمون‌هایم را با ساعت مطالعه‌ام مقایسه می‌کنم، دقیقاً متوجه می‌شوم کم‌کاری کرده‌ام یا درصدی که کسب کرده‌ام، ناشی از روش مطالعه‌ی نادرست یا بی‌دقتی بوده است. مزیت بعدی این است که با ثبت ساعت مطالعه تشویق می‌شوم میزان تلاشم را افزایش بدهم یا آن را تثبیت کنم. این دو مزیت باعث شده هر سال دفتر برنامه‌ریزی را تکمیل کنم.

پدر و مادرت چه نقشی در مسیر پیشرفت تو دارند؟

پدر و مادرم هرچیزی را که برای پیشرفت نیاز دارم، برایم تأمین می‌کنند. اگر کتابی بخواهم یا به وسیله‌ی خاصی نیاز داشته باشم، برایم فراهم می‌کنند. در کنار آن، هر زمان می‌خواستند جایی بروند و من درس داشتم، به‌خاطر من برنامه‌های خودشان را کنار می‌گذاشتند و فرصت را برای درس‌خواندن من مهیا می‌کردند. احساس می‌کنم درصد زیادی از موفقیت و پیشرفتم را مدیون این هستم که پدر و مادرم به‌خوبی من را درک کرده‌اند و فضا را برای تلاشم مهیا کرده‌اند. بهترین تصمیم و قدم مهم خانواده‌ام ثبت‌نامم در کانون بوده است. پدر و مادرم به من اعتماد دارند و این موضوع به من اعتمادبه‌نفس می‌دهد تا اگر نتیجه‌ی مطلوبم را هم نگرفتم، امیدوارانه مسیرم را ادامه بدهم.


سایر گفت‌وگوهای پرستو عسکری را در لینک زیر بخوانید:

گفت‌وگوهای پرستو عسکری

برای آگاهی از شرایط ثبت نام در آزمون های برنامه ای کانون فرم موجود را تکمیل کنید. ( کلیک کنید )