چگونه شرایط امنی برای حضور بچه‌ها در فضای مجازی ایجاد کنیم؟

اگر اعضای خانواده‌ی شما هم در دوران همه‌گیری کرونا در قرنطینه‌ی خانگی باشند، به احتمال زیاد فرزندان شما هم زمان زیادی را در اینترنت می‌گذرانند.

چگونه شرایط امنی برای حضور بچه‌ها در فضای مجازی ایجاد کنیم؟

اگر اعضای خانواده‌ی شما هم در دوران همه‌گیری کرونا در قرنطینه‌ی خانگی باشند، به احتمال زیاد فرزندان شما هم زمان زیادی را در اینترنت می‌گذرانند. کلاس‌های مدرسه، گفت‌وگو با دوستان و نزدیکان و کلاس‌های مهارتی تغییر زیادی کرده‌اند. حفظ ارتباط برای کودکان و نوجوانان از طریق اینترنت، به آن‌ها کمک می‌کند که به ادامه‌ی مسیر زندگی احساس بهتری داشته باشند؛ اما دغدغه‌ی جدیدی را پیش روی پدرها و مادرها قرار می‌دهد. چگونه می‌توانید از فرصت‌هایی که اینترنت برای شما ایجاد می‌کند، حداکثر استفاده را بکنید، درحالی‌که آسیب احتمالی آن را به حداقل می‌رسانید؟ حفظ تعادل در استفاده از اینترنت در روزهای عادی، کار ساده‌ای نیست؛ چه برسد به اکنون که در وضعیت همه‌گیری کووید19 قرار داریم.

با فرزندانتان درباره‌ی زمان و مکان و چگونگی برقراری ارتباط با اطرافیان از طریق فضای مجازی، صادقانه گفت‌وگو کنید و از آن‌ها بخواهید این ارتباطات را با شما در میان بگذارند. سعی کنید آن‌ها را در استفاده از فضای مجازی آزاد بگذارید؛ اما بر تعاملات و جست‌وجوهای آن‌ها، به‌خصوص فرزندان کوچک‌تر، از طریق نرم‌افزارها و اپلیکیشن‌های خاصی که وجود دارد، نظارت داشته باشید و به آن‌ها مسیر درست را آموزش بدهید.

حریم خصوصی را به کودکتان آموزش بدهید و به او بگویید که برای دریافت فایل یا ثبت‌نام در سایت‌های آموزشی لازم نیست از عکس و اطلاعات شخصی خودش استفاده کند. کودکان باید بدانند که اطلاعات ارزشمند هستند و نباید آن‌ها را در فضای مجازی به اشتراک گذاشت. حتی اصول برقراری تماس تصویری حتی در کلاس‌های درس، مسئله‌ای است که به آموزش دقیق نیاز دارد. وظیفه‌ی این آموزش به عهده‌ی پدرها و مادرهاست.

برای برقراری تعاملات با نزدیکان و دوستان، در کنار کودکتان باشید. این کار علاوه بر اینکه به نظارت بهتر شما کمک می‌کند، در کودک احساس همدلی ایجاد می‌کند. مثلاً زمانی که کودک با دوستش ارتباط مجازی برقرار می‌کند، شما هم می‌توانید با اولیای او تعامل داشته باشید. ایجاد دوستی و همدلی به افزایش اعتماد بین اولیا و کودکان کمک زیادی می‌کند.

به کودک خود کمک کنید تا اطلاعات نادرست و محتوا و تبلیغات نامناسب با سن خود را که ممکن است اضطراب ناشی از ویروس کرونا را افزایش دهد، تشخیص دهد و از آن اجتناب کند. منابع دیجیتالی بسیاری از سازمان‌های معتبر مانند یونیسف و سازمان بهداشت جهانی در دسترس شما و فرزندتان است تا با هم درباره‌ی این ویروس اطلاعاتی کسب کنید. برای شناسایی برنامه‌ها و بازی‌ها و سایر سرگرمی‌های مناسب سن، با کودک خود وقت بگذارید.