گفت‌وگو با رتبه 7 کنکور هنرستان 99 رشته تربیت بدنی: مهسا طاهری

گفت‌وگو با مهسا طاهری رتبه 7 کنکور هنرستان 99 رشته تربیت بدنی از بندر انزلی

گفت‌وگو با رتبه 7 کنکور هنرستان 99 رشته تربیت بدنی: مهسا طاهری

گفت‌وگو با مهسا طاهری رتبه 7 کنکور هنرستان 99 رشته تربیت بدنی از بندر انزلی


پدرم دیپلم خشکشویی دار است و مادرم نیز دیپلم و خانه دار و یک خواهر کوچک تر که کلاس ۸هستش و کانونی نیست.

دبستان و راهنمایی مدرسه غیر انتفاعی طلوع فجر و سال اول هنرستان شرف ۲سال اخر هنرستان غیرانتفاعی نیایش بودم.


کانون و برنامه ی راهبردی

به خاطر کنکور دنبال روشی بودم که با جو و تست زنی آشنا بشم و کانون قلمچی جز محدود کانون هایی بود که برای رشته ما ازمون قوی برگزار میکرد. سال دوازدهم در ۱۵آزمون به صورت مداوم حضور داشتم،حضور مداوم در برنامه ریزی درست به من  کمک زیادی کرد. برنامه ی راهبردی در انگیزه من خیلی تاثیر گذار بود و باعث آمادگی به موقع دانش آموز کنکوری میشود. من تا قبل از این که به دلیل ویروس کرونا ازمون ها غیر حضوری شود یادم نمی اید حضور نداشته باشم ولی بعد از انلاین شدن به دلیل کرونا انگیزم را برای مدتی از دست دادم و در چند ازمون پشت سر هم حضور نداشتم. اولویت من برنامه راهبردی بود نه مدرسه یعنی اول طبق برنامه راهبردی درس میخواندم و در زمان اضافه درس های مدرسه را رسیدگی میکردم.


کلکسیون روش مطالعه دروس

من د رس های تخصصی رشته خودم را معمولا درصد بالا میزدم و میتوانم بگویم دلیل اول و مهم ترین دلیلش علاقه زیاد من به رشته م بود  من از خواندن درس های تخصصیم اصلا خسته نمی شدم و این باعث شد تا روز کنکور چندین بار دوره کرده باشم.درس هایی که عملی هم داشتند من برای اینکه بهتر در ذهنم بماند سعی میکردم همراه با خواندن حرکات عملی ان را انجام بدهم و این باعث شده بود که کاملا یاد بگیرم و در ذهنم ماندگار شود. در درس دینی من در آزمون های اول درصد دینیم منفی میزدم و این به خاطر عدم برقراری من با این درس و تست هایش بود ولی بعد از مدتی به این نتیجه رسیدم برای رتبه آوردن باید بتوانم با همه درس ها ارتباط برقرار کنم و با خواندن اول خود کتاب بعد درس نامه کتاب های تست دینی و در آخر زدن تست دینی درصدم را تا ۶۰٪ بالا بردم.


ابزارهای کانونی

من از دفتر برنامه ریزی استفاده میکردم و خیلی مفید برای من بود چون با مقایسه کردن ساعات درس خوندنم در هفته ها و نتیجه آزمون ها خودم را ارزیابی میکردم و متوجه میشدم باید در هفته پیش رو کدام درس ها را بیشتر در اولویت قرار دهم . به طور کل برای رشته ما کتاب زیادی تولید نشده در سراسر کشور و قلمچی تنها یک کتاب برای رشته تربیت بدنی انتشار کرده است. من فقط از کتاب های جامع درس های شیمی و  فیزیک و  ریاضی قلمچی استفاده کردم. درس های عمومی ریاضی۱،۲ و فیزیک و شیمی جامع قلمچی استفاده کرده ام. 

من از سایت کانون استفاده میکردم. و بعد ا هر آزمون از صفحه ی شخصیم استفاده میکردم و 

خودم را ارزیابی میکردم و نقطه ضعف هایم را سعی میکردم کم کنم. من از کارنامه اصلی آزمون و کارنامه ۵نوع درس استفاده میکردم و در کارنامه ۵نوع درس  متوجه میشدم باید به کدام درس هایم بها بیشتری بدهم. گفت وگو با نفرات برتر و خودم را جای آنها تصور میکردم و باعث انگیزم میشد.


نقش اولیا

بیشتر بچه های کلاس ما در کانون شرکت میکردن ولی رفته رفته تعدادشان کمک شد در آزمون های اخر تنها من بودم که شرکت میکردم. پدر و مادر من در تمام راه مشوق من بودن و به من ایمان داشتند.  برای آنها خواسته من مهمترین چیز بود و خودشان هیچ پافشاری در درس خواندن من نداشتن ولی انگیزی که به من میدادن باعث میشد روزهایی که کمک آوردم را سریع تر پشت سر بگذارم و از نوقوی تر ادامه دهم و من واقعا برای تمام روزهای سختی و پرفشاری که کنارم بودند از آنها  ممنونم.


کیفیت مطالعه

ساعت درس خواندن نشان دهنده کیفیت و درک افراد ازآن  درس نیست خیلی ها بودن که زمان بالاتری از من مطالعه داشتند ولی در آزمون ها تراز های پایین تری می آوردند و این باعث شده بود، بیشتر از زمان  درس خواندن برای من ،درک و یاد گیری درس ها مهمتر باشد.


خود باوری و موفقیت

من همیشه این باور را دارم که میتونم بهتر باشم از چیزی که تو اون لحظه هستم ....

من حتی زمان هایی که در آزمون ها رتبه ۳می آوردم به جای خوشحالی ،ناراحت بودم که چرا رتبه ۱نشدم و این باعث میشد بیشتر تلاش کنم و روحیه رقابتم بیشتر باعث درس خواندم می شد. من بازیکن کشوری والیبال هستم و در مسابقات نوجوانان و جوانان کشوری چند سال آخر در تیم گیلان بازی کردم و در مسابقات مدارس کشوری و لیگ استان نیز حضور داشتم.


روز کنکور

من در کنکور ریاضی نیز شرکت کرده بودم به همین دلیل مقداری با جو کنکور آشنا شده بودم و این باعث شده بود که بتوانم استرسم را کنترل کنم و برای من محیط کنکور دقیقا شبیه محیط آزمون هایی بود که در حوزه برگزار میشد. من کاملا آشنا و عادی به این جو بودم. و به همین دلیل خیلی خوب با جو کنکور کنار آمدم. روش ضربدر منفی باعث شد در کمترین زمان بیشترین سوال ها را جواب بدهم.

من به ترتیب سوالات کنکور سعی کردم در ابتدا پیش بروم ولی در عمومی ریاضی و فیزیک را حل نکردم وبه سراغ تخصصی ها رفتم و بعد از  اتمام تخصصی ها ریاضی و فیزیک راحل کردم چون نگران این بودم در درسهای محسباتی زمان  را از دست بدهم.

3/25/2023 11:31:32 PM