گفت‌وگو با رتبه 12 منطقه 1 کنکور تجربی 99:علی شیدایی

گفت‌وگو با علی شیدایی رتبه 12 منطقه 1 کنکور تجربی 99 از شهر مشهد

گفت‌وگو با رتبه 12 منطقه 1 کنکور تجربی 99:علی شیدایی

امیرحسین عبرت بین: گفت‌وگو با علی شیدایی رتبه 12 منطقه 1 کنکور تجربی 99 از شهر مشهد


پدرم دکتری دارد و پزشک است.

مادرم نیز فوق دیپلم دارد و خانه دار است.

یک برادر دارم که دانشجوی سال آخر پزشکی عمومی است و یک خواهر دارم که پایه پنجم است.

من راهنمایی پایه اول راهنمایی را در دبیرستان امیر معزی مشهد و ادامه تحصیل خود را در دبیرستان شهید هاشمی نژاد یک مشهد گذراندم. تعدادی زیادی از دانش­آموزان مدرسه ما کانونی بودند که در تمام سطوح دانش آموز یافت  می شد.


اهمیت کانون و برنامه‌ی راهبردی

جامعه آماری بالا، حضور داوطلبان  سطح بالا و رقابت با آنها و استاندارد بودن آزمونها علت ثبت نام من در کانون بود.

از سال 1398 در آزمون های کانون شرکت کردم. از تراز 6500 شروع کردم. برای پله به پله بالاتر بردن ترازم و پیشرفت در آزمونها انگیزه  بسیاری  داشتم. مهم‌ترین ویژگی آزمون‌های برنامه‌ای کانون را بودجه بندی صحیح می­دانم چون بودجه بندی آزمون­ها با  برنامه ریزی خودم منطبق بود. در آزمون ها 4 یا 5 غیبت داشتم. من مدرسه نمی رفتم و فارغ التحصیل بودم برای همین مشکلی با تطبیق برنامه راهبردی و برنامه مدرسه نداشتم. بعضی اوقات با توجه به پیشرفت تحصیلی خودم، در تاریخ دیگری آزمون را برگزار می­کردم؛ و سعی می کردم با توجه به درجه سختی سوالات و محاسبه حدودی ترازم در هر درس، میزان پیشرفتم را بسنجم.


کلکسیون روش مطالعه

دو درس ریاضی و فیزیک نقطه قوت من بود. تجربه خوب خواندن این دروس در نظام قدیم باعث شد که به مهارت نسبی در این دو درس برسم و پایه دروس ریاضی و فیزیک و محاسبات شیمی ام قوی شود؛ به طوری که فقط با مرور کردن می توانستم درصد خوبی در این دروس کسب کنم.

در سالهای گذشته سرمایه گذاری ام برای درس زیست شناسی فقط به صورت حفظ کردن مطالب بود که نتیجه ای برایم  حاصل نشد؛ اما امسال با تغییر روش مطالعاتی ام و اختصاص دادن زمان بیشتر برای خواندن این درس و زدن تعداد تست زیاد توانستم به مهارت قابل توجهی دست یابم و درکنکور به درصد 87 برسم.

با حفظ کردن متن آیات دین و زندگی و مسلط شدن به متن کتاب و مرور کردن متناوب، توانستم نقطه ضعفهایم را در این درس برطرف کنم و شاهد پیشرفتم باشم.


منابع مطالعاتی کانونی

من از فیزیک پایه و دوازدهم و زیست شناسی پایه و دوازدهم سه سطحی استفاده کردم چرا که سوالات هر قسمت با سطح علمی خودم متناسب بود.


ابزار کانونی

تقریباً هر روز به سایت می­آمدم. از صفحه شخصی، اخبار، پربازدید های هفته و بخش تخمین رتبه بیشترین استفاده را داشتم. کارنامه اصلی در مرکز توجه من بود زیرا مقایسه تراز برایم در اولویت قرار داشت.


نقش خانواده

نقش پر رنگ حمایتی داشتند و در فراهم نمودن امکانات برایم کم نگذاشتند. خیلی در جریان آزمونها و نتایج من نبودند چون به درس خواندن من اعتماد داشتند.


انگیزه کلید موفقیت

انگیزه و اراده مهم ترین ویژگی من است. شوخ طبعی و در عین حال جدیت در به پایان رساندن کاری که دوست دارم هم از خصوصیات خوب من است. به طور کلی من شخصیتی دارم که تا کاری را خودم دوست نداشته باشم کسی نمی تواند مرا مجبور به انجام آن کار کند، اما وقتی که تصمیم بگیرم کاری را انجام دهم سعی میکنم تمام انرژی ام را برای آن بگذارم و به نحو احسن آن را به پایان برسانم.

در رشته داستان نویسی و در رشته گروه نوازی مقام دوم استان را نیز به دست آوردم.

درصد هایی که در کنکور کسب کرده ام

زبان و ادبیات فارسی: 73.4

عربی: 89.4

دین و زندگی: 78.7

زبان خارجی: 62.7

زمین شناسی: 0

ریاضیات: 85.6

زیست شناسی: 86.7

فیزیک: 72.5

شیمی:  74.3


روز کنکور سراسری

این روز برایم پر از استرس بود. تمام برنامه ریزی های من بر اساس شروع آزمون در ساعت 8 صبح بود ولی در جلسه آزمون متوجه شدم که آزمون ساعت 8.30 برگزار می گردد به همین خاطر استرس بر هم خوردن تصویر ذهنی ام از عقربه های ساعت و زمان های نقصانی به استرس های قبلی ام اضافه شدکه با تنظیم ساعت مچی ام بر روی زمان 8 صبح توانستم این بحران را مدیریت کنم. اتفاق عجیب دیگری که در سر جلسه رخ داد این بود که 2 دقیقه قبل از شروع آزمون برق حوزه امتحانی قطع شد، که باعث شد سنت قرآن خواندن قبل از شروع آزمون انجام نشود.

با توجه به نقاط قوت و نقاط ضعفم زمانهای متفاوتی را برای پاسخگویی به سوالات دروس مختلف تعیین می کردم. با توجه به سخت تر بودن درس ادبیات نسبت به دیگر دروس عمومی و درس شیمی نسبت به دیگر دروس اختصاصی زمان بندی هایم را تغییر دادم و به این دو درس زمان بیشتری اختصاص دادم. در دروس عمومی به ترتیب دفترچه سوال پاسخ ­دادم و در دروس اختصاصی به ترتیب به ریاضی، زیست شناسی، شیمی، فیزیک و زمین شناسی پاسخ ­دادم.

پشتیبانم آقای عسگری خیلی به من کمک کردند و باعث پیشرفتم شدند. از همینجا از ایشان کمال تشکر را دارم.


*** جهت مشاهده مطالب تخصصی رشته انسانی می توانید به طور روزانه به صفحه اینستاگرام رتبه های برتر رشته تجربی و کانال تخصصی کنکور تجربی در تلگرام مراجعه کنید ***