گفت‌وگو با رتبه 7 منطقه 1 کنکور تجربی99: نگین السادات مظلومی

گفت‌وگو با نگین السادات مظلومی رتبه 7 منطقه 1 کنکور تجربی99 با میانگین تراز 7948 از شهر تبریز

گفت‌وگو با رتبه 7 منطقه 1 کنکور تجربی99: نگین السادات مظلومی

امیرحسین عبرت بین: گفت‌وگو با نگین السادات مظلومی رتبه 7 منطقه 1 کنکور تجربی99 با میانگین تراز 7948 از شهر تبریز


تحصیلات پدرم فوق لیسانس پرستاری و شغلشان پرستاری است. تحصیلات مادرم دیپلم ریاضی و خانه دار هستند.

بیشترین نقش را در دوران کنکور پدر و مادرم داشتند. از لحاظ انگیزشی و پشتیبانی ، حفظ آرامش در محیط خانه و تامین غذای مناسب  و همچنین گفت و گو با آن ها در مشکلات نقش مهمی را ایفا کردند.

 دوستانم از لحاظ آموزشی من را بسیار درسخوان و هدفمند می‌شناسند چرا که تمام تلاشم برای کسب نتیجه مطلوب  کرده بودم و محدودیت های بسیاری برای خودم برای رسیدن به هدفم تعریف کرده بودم. به صورتی که رفت و آمدم محدود بود ، از حضور در جشن های خانوادگی و یا دوستانه بیشتر اوقات اجتناب می‌کردم تا به درس هایم برسم و با نتایج به دست آمده طی چند سال تحصیلم ، افراد خانواده و آشنایان  من را به عنوان دختری با پشتکار و تلاشگر می‌شناسند. در مسابقات علمی بسیج رتبۀ کشوری به دست اوردم و به خاطر کنکور، زیاد موقعیت حضور در هنر را به صورت حرفه ای نداشتم.

من دردبیرستان فرزانگان 1 ولی عصر تحصیل کردم.

خانم زهرا نامور پشتیبان ویژه من بود ، از تمامی لحاظ راهنمای من و  تا روز کنکور همراهم بودند.


حضور در کانون، آزمون‌های برنامه‌ای و برنامه‌ی راهبردی

 علت ثبت نام در کانون را پایندی به برنامه و نظم برای مرور مطالب به صورت دوره ای میدانم. از سال چهارم دبستان تا سال دوازدهم به صورت پیوسته به مدت 9 سال در آزمون های کانون شرکت میکردم .

از سال چهارم با تراز 6560 شروع کردم و  با حضور پیوسته در آزمون ها  و در نظر داشتن نقاط ضعف و قوت و برنامه ریزی برای رفع نواقص توانستم پیشرفت تراز داشته باشم‌.

مهم‌ترین ویژگی آزمون‌های برنامه‌ای کانون را برنامه منظم دو هفته ای میدانم.بنظر من با انطباق دادن برنامه مطالعاتی با برنامه راهبردی طی دو هفته ما بین آزمون ها ، تسلط کافی روی مباحث کسب می‌شود.

به علت مسافرت و عدم امادگی به دلیل اسباب کشی  حدود 3 غیبت داشتم، غیبت هایم در سال دوازدهم به صورتی بود که آزمون را در منزل غیرحضوری اجرا می‌کردم.

اغلب اوقات برنامه مدرسه با برنامه راهبردی مطابقت داشت و در صورت مغایرت با تقسیم بندی مطالب در روزهای هفته سعی می‌کردم تعادل را برقرار کنم.


کلکسیون روش مطالعه

مهمترین نقطه قوت من درس ریاضی بود که برای هر مبحثی از کتاب های مختلف در حد توان تست کار میکردم تا کل تیپ تست ها را یاد بگیرم و اینگونه بود که سر جلسه دیگر برای این که از چه راه حلی استفاده کنم وقت نمی گذاشتم و مستقیما به سراغ راه حل میرفتم.

نقطه قوت بعدی من درس فیزیک بود ، در این درس باید مفاهیم جا بیفتند برای همین مسئله او سعی کردم درسنامه های کتب کمک درسی را مطالعه کنم تا قلق کار دستم بیاید، مرحلۀ بعد تست زنی بود. همچون درس ریاضی تیپ تست های متفاوت هر مبحث را حل میکردم و در صورت نیاز فرمول های جدیدی که کار را آسان تر میکردند را یادداشت در کتاب درسی، و یا تست را علامت دار میکردم.

در درس زیست شناسی، درسنامه های کتاب های کمک درسی را ارجح از متن کتاب درسی می‌دانستم اما با گذشت چند آزمون اهمیت توجه و وقت کافی به تک تک کلمات درسی را یافتم ، در این درس تسلط هرچه تمام تر به شکل ها و متن درسی حرف اول را می‌زند.

در درس ادبیات ، در پایه دهم تست ها را درس به درس کار می کردم و به صورت مبحثی یعنی تست لغت، قرابت و آرایه ها و ... کمتر کار می‌کردم اما در پایه های بعدی تست های مبحثی به یک درس را صرفا برای تفهیم بهتر استفاده میکردم .من همچنین تست روزانۀ لغت ، املا ، آرایه و قرابت و دستور کار میکردم.


منابع مطالعاتی

کتاب برنامه ریزی من دفتری مخصوص خودم بود و در آن مباحث مطالعاتی را یادداشت می‌کردم و ساعات مطالعه را ثبت می‌کردم. بدون نقشه راه مسیر را گم می‌کنیم پس بدون دفتر برنامه ریزی مسیر درس خواندن را هم گم خواهیم کرد ، یادداشت برنامه و تلاش برای اجرای دقیق و رقابت با خود برای افزودن به ساعات مطالعه مهم ترین ویژگی این دفتر می‌باشد زیرا هرکسی از روندی که در پیش گرفته مطلع خواهد بود و از اشتباهات در روند مطالعه اش برای بهبود وضعیت استفاده خواهد کرد.

برای درس فیزیک از کتاب های پیمانه ای فیزیک استفاده میکردم؛ تست های این کتاب به خوبی اکثر تیپ های تستی مربوط به هر مبحث را پوشش می‌دهد.

برای درس آمار از کتاب‌های سه سطحی استفاده میکردم قسمت مربوط به سوال های دشوار و مقایسه سطح خود با آمار پاسخ دهی من را از سطح خود آگاه می‌ساخت به طوری که می‌دانستم کدام نوع سوالات را بیشتر باید کار کنم.


اطلاع‌رسانی و جعبه ابزار کارنامه

3 بار درهفته به سایت کانون مراجعه میکردم. قسمت صفحه شخصی سایت برای من جذاب تر و مفیدتر بود ؛ زیرا در این صفحه می‌توان به تمامی موارد مرتبط با سابقه تحصیلی دسترسی داشت و انواع کارنامه را استفاده کرد. از نظر من هر فردی باید در اولویت اول شناخت کاملی از نواقص خود داشته باشد و در مراحل بعدی از کمک بقیه استفاده کند بنابراین ابتدا صفحۀ شخصی خود و سپس گفت و گوها برایم مهم تر بود.

بیشتر از کارنامه های اصلی و پروژه ای استفاده میکردم.

گاهی در زیر گفت و گوهای انجام شده با رتبه های برتر کامنت می‌گذاشتم اما در سال دوازدهم بیشتر کامنت هایم زیر گفت و گوی خودم در رابطه با سوالاتی بود که سایرین از من پرسیده بودند..

در مجله ی سرای دانش از تک تک مطالب این جملۀ علمی علی الخصوص گفت و گوها با نفرات برتر استفاده می‌کردم.

از نظر من هریک از مصاحبه های انجام شده اهمیت خاص خود را داشتند و با خواندن هر کدام اطلاعات متفاوتی کسب میکردم که بسیار کمک کننده بوده.


روز کنکور و سایر موارد

روز کنکور بر خلاف تصورم با تمامی آزمون ها فرق داشت ، استرس قبل آزمون برایم شیرین بود زیرا می‌دانستم بالاخره روز آخر است. از اتفاقات غیر منتظره خیلی می‌ترسیدم که البته بعضی موارد اتفاق افتاد چرا که در سالن ورزشی دو پرنده پرواز می‌کردند و جای صندلیم دقیقا جایی بود که آفتاب از پنجره می‌افتاد و خیلی گرم بود. با توجه به این که سطح سوالات از انتظارش سخت تر و وقت گیر تر بود بعد از دریافت سوالات استرسم کمی بیشتر شد ولی کم کم عادت کردم و فقط به سوالات پرداختم و دیگر به چیزی فکر نمی‌کردم.

سر جلسه از تکنیک ضربدر منها و استراتژی بازگشت و تا حدودی زمان های نقصانی استفاده کردم. به نظر من چون سوالات وقت گیر بود در اجرای تکنیک زمان نقصانی کمی به مشکل میخوردم و سعی کردم  با ضربدر منها سوالات را طبقه بندی کنم تا در انتها دوباره بازگشته و به سوالات نزده برسم چرا که نگاه مداوم به ساعت خیلی استرس میداد و زمان نقصانی را آن گونه که برنامه ریزی کرده بودم اجرا نشد.

زمان اضافه را طبق انتظاری که  برای روز کنکور داشتم،نتوانستم ذخیره کنم اما در حد توان بعد از اتمام دفترچه عمومی به ترتیب دینی، زبان ، عربی و فارسی حدود 10 دقیقه زمان آوردم و سوالاتی که علامت زده بودم را دوباره مرور کردم و پاسخ دادم اما باز هم تعدادی سوال  نزده ماند. در اختصاصی ها زمین، زیست ، فیزیک و شیمی را پاسخ دادم.در زمانی اضافه ای که آوردم  برگشتم و نزده ها را تا حد توان پاسخ دادم اما سوالات زمان بر بود و نتوانستم همه را تکمیل کنم.


*** جهت مشاهده مطالب تخصصی رشته تجربی می توانید به طور روزانه به صفحه اینستاگرام رتبه های برتر رشته تجربی و کانال تخصصی کنکور تجربی در تلگرام مراجعه کنید ***