جعبه‌ابزار دفتر برنامه‌ریزی

برای تعمیر یک وسیله، داشتنِ اطلاعات کافی نیست. گاهی شما می‌دانید که باید قسمتی از یک قطعه باز شود

جعبه‌ابزار دفتر برنامه‌ریزی

برای تعمیر یک وسیله، داشتنِ اطلاعات کافی نیست. گاهی شما می‌دانید که باید قسمتی از یک قطعه باز شود و با کمک دست ساعت‌ها زمان گرفته می‌شود که حتی ممکن است موفق نشوید، اما با یک آچار ساده در چند دقیقه کار انجام شود. هر کاری ابزار مورد نیاز خود را دارد. درس خواندن نیز نیازمند ابزاری مثل برنامه‌ریزی، کتاب، آزمون، دفتر برنامه‌ریزی و .... است. گفته می‌شود بدون برنامه درس نخوانید. من معتقدم که بدون دفتر برنامه‌ریزی هم درس نخوانید. گاهی پیش می‌آید که اولیا سوال می‌کنند که چرا فرزندم در آزمون‌ها شرکت می‌کند اما پیشرفت نکرده یا نمرات مدرسه‌اش تغییر نکرده؟ که این سوال بسیاری از دانش‌آموزان هم هست. جواب بسیاری از این افراد را از یک سوال ساده به آن‌ها برگردانده‌ایم. آیا دفتر برنامه‌ریزی داری و آن را پر می‌کنی؟ و اگر جواب خیر باشد معما در لحظه‌ی اول حل شده که البته دلایل دیگری می‌توان ذکر کرد، اما طبق تجربه مهم‌ترین آن‌ها عدم توجه به دفتر برنامه‌ریزی بوده است.

دفتر برنامه‌ریزی یک جعبه‌ابزار است شامل برنامه‌ریزی، ثبت ساعات مطالعه و کارهای جانبی، پیش‌بینی مطالعه، هدف‌گذاری و دیگر ابزاری که مهم‌ترین اثر آن مقایسه‌ی فرد با خودش می‌باشد. شما قرار است با خودتان مقایسه شوید و از وضعیتی که قرار دارید پله‌پله بالا بروید. در اینجا تاکید می‌کنم، پله پله. زیرا همه می‌دانند که "سنگ بزرگ، علامتِ نزدن است".

هر روز پس از اتمام مطالعات روزانه، در جدول طراحی شده، ساعات مطالعه‌ی درس‌های مختلف یادداشت می‌شود و در پایان هفته چندین جمع داریم، جمع مطالعه‌ی هر درس و جمع کل و حتی جمع کارهای متفرقه. در یک نگاه متوجه می‌شوید که در این هفته چه اتفاقی افتاده. هفته‌ی بعد و هفته‌ی بعد و هفته‌های بعد تکرار می‌شود و ناخواسته خودتان تشویق می‌شوید که رکورد مطالعه‌ی روزانه‌ی خود را بشکنید، رکورد هفته‌ی خود را بشکنید و در یک کلام محدودیت پیشرفت خود را بشکنید و پیشرفت را پرواز کنید. تغییری که با انجام دفتر برنامه‌ریزی در روند مطالعه‌ی هر فرد ایجاد می‌شود باورنکردنی است و تنها فردی این موضوع را درک می‌کند که برای پرواز، بر بال‌های این دفتر سوار شده باشد و بی‌وقفه ادامه داده باشد. زمان مهم‌ترین گنج شماست. امیدوارم بدون ابزار دفتر برنامه‌ریزی، به آن آسیب نزنید.