پاسخ به سؤالات شما دبستانی‌ها (4)

من همیشه درس می‌خوانم اما سطح آزمون‌ها فراتر از انتظار من است و زمان کم می‌آورم. به نظر شما چه‌کار کنم؟

پاسخ به سؤالات شما دبستانی‌ها (4)
  • 1- من همیشه درس می‌خوانم اما سطح آزمون‌ها فراتر از انتظار من است و زمان کم می‌آورم. به نظر شما چه‌کار کنم؟

  • مریم موسی‌زادگان:

  • در صورتی که در جلسه‌ی آزمون زمان کم دارید، یعنی نمی‌رسید که همه‌ی سؤال‌ها را پاسخ دهید پیشنهاد می‌کنم از تکنیک‌ ضربدر و منها استفاده کنید. ابتدا سؤالاتی را که بلد هستید پاسخ ‌دهید. برای سؤالاتی که احساس می‌کنید بلدید اما زمان‌بر هستند، علامت ضربدر بزنید. در آخر آزمون و زمان اضافه به سراغ آن‌ها بروید. سؤالاتی را که بلد نیستید علامت منها بزنید و در زمان اضافه، روی آن‌ها فکر نکنید. به خاطر داشته باشید که امتیاز سؤالات آسان با امتیاز سؤالات دشوار در آزمون یکی است؛ پس بهتر است زمان خود را صرف سؤالاتی کنید که می‌دانید به نتیجه می‌رسید.

2- من از 7 صبح تا ساعت 2:45 بعدازظهر مدرسه هستم. وقتی به منزل برمی‌گردم سریعاً به سراغ انجام تکالیف می‌روم؛ اما خوابم می‌برد و از برنامه عقب می‌افتم.

مینا سلیمانی:

برنامه‌ریزی روزانه باید قابل اجرا باشد؛ یعنی مطابق با توانایی‌ها و شرایط شما باشد تا ضمانت اجرایی داشته باشد. وقتی زمان زیادی را در مدرسه صرف می‌کنید و بدن شما نیاز به استراحت دارد، وقتی این استراحت را از خودتان دریغ می‌کنید، هم بدن خسته‌تری دارید که توانایی یادگیری‌اش کم‌تر است و هم برنامه‌ای دارید که اجرا نشده است و احساس بدی به شما منتقل می‌کند. می‌توانید بعد از مدرسه اندکی استراحت کنید و با خیال آسوده بخوابید و بعد از بیدار شدن، با انرژی درس خواندن را شروع کنید. در این حالت به‌راحتی می‌توانید برنامه‌تان را اجرا کنید و از این‌که به برنامه‌تان می‌رسید احساس خوبی خواهید داشت.

3- من خیلی درس می‌خوانم اما مفهوم درس را درک نمی‌کنم. راه چاره‌ای وجود دارد؟

لیلا خداوردیان:

شما باید بعد از درس ‌خواندن بازیابی داشته باشید؛ به این معنا که درسی را که مطالعه کردید، کتاب یا جزوه را ببندید و آن‌چه را یاد گرفته‌اید بنویسید یا در ذهن خود مرور کنید. پیشنهاد می‌کنم ابتدا بعد از خواندن حجم کمی از مطالب این کار را انجام دهید تا ذهن شما آمادگی بیش‌تری پیدا کند. در ادامه می‌توانید پس از پایان مطالعه‌ی یک درس به طور کامل، این روش را اجرا کنید. یکی دیگر از کارهایی که به یادگیری شما و درک درست مفاهیم کمک می‌کند، حل سؤال است؛ پس از مطالعه‌ی هر درس به سراغ سؤال‌ها و تمرین‌های کتاب درسی و کتاب‌های پرتکرار یا کار بروید و سعی کنید مسائل و سؤال‌های آن را حل کنید.

4-  تراز من 5900 است. چگونه می‌توانم این تراز را برای آزمون بعدی، به حداقل 7000 برسانم؟

الهام شاهپوری:

شما اولین گام را برای پیشرفت برداشته‌اید؛ یعنی هدف‌گذاری دارید؛ اما بهتر است بدانید که هدف‌گذاری باید واقع‌بینانه باشد؛ یعنی برای‌تان قابل دسترس باشد. بهتر است این هدف‌ها را به هدف‌های کوچک‌تری تقسیم کنید تا با رسیدن به هر کدام از این هدف‌های کوچک بتوانید گام بعدی را محکم‌تر بردارید. برای آزمون بعدی ساعت مطالعه‌تان را بالا ببرید و آزمون قبل را به‌دقت بازبینی کنید.

5- من هنگام درس خواندن نمی‌توانم خوب تمرکز کنم و خیلی زود از درس خواندن خسته می‌شوم.

گلناز محمدی:

خسته شدن شما از درس خواندن به این دلیل است که در یک زمان، ذهن شما درگیر چند موضوع شده است. باید عوامل مزاحم و مواردی را که موجب حواس‌پرتی شما می‌شوند از خودتان دور کنید. مثلاً از تلویزیون، تلفن، گوشی موبایل یا از هر چیزی که شما را به خود مشغول می‌کند دوری کنید. اگر عوامل مزاحمی ندارید و فقط ذهن شما درگیر می‌شود، بهتر است زمان مطالعه‌ی خود را کوتاه‌تر کنید؛ مثلاً اگر می‌خواهید یک ساعت علوم بخوانید این یک ساعت را به دو قسمت تقسیم کنید و هر 30 دقیقه به ذهنتان استراحت 5 دقیقه‌ای بدهید و دوباره شروع کنید.

6- کلاس سوم دبستان هستم و می‌خواهم قبل از هر آزمون، تعداد تمرینات بیش‌تری حل کنم. برای این کار می‌توانم از سایت استفاده کنم؟

فاطمه میرزایی:

برای هر آزمون در صفحه‌ی شخصی شما آزمونک‌های آنلاینی وجود دارد که می‌توانید مطابق با برنامه‌ی آزمون آن‌ها را تمرین کنید. این آزمونک‌ها را روی سایت پاسخ می‌دهید و نتیجه‌ی آن را دریافت می‌کنید. از طرفی قبل از برگزاری هر آزمون تمرینات ویژه‌ی آمادگی آزمون هم در صفحه‌ی دبستانی‌ها قرار می‌گیرد. می‌توانید این سؤالات را دانلود کرده و تمرین کنید.

3/23/2023 4:59:42 AM