پاسخ به سؤالات شما دبستانی‌ها (1)

درس خواندن باید با برنامه‌ریزی و رعایت اصول مطالعه انجام شود.

پاسخ به سؤالات شما دبستانی‌ها (1)

من برای درس خواندن زمان کم می‌آورم. شما چه پیشنهادی دارید؟

مینا عیسی‌زاده:

درس خواندن باید با برنامه‌ریزی و رعایت اصول مطالعه انجام شود. یکی از دلایل کم آوردن زمان در مطالعه، فقدان برنامه‌ی واحد، منظم و واقع‌بینانه است. واقع‌بینانه از آن جهت که اگر برنامه‌ریزی هر فرد متناسب با عادت‌های مطالعه‌ی او نباشد، نمی‌تواند آن را اجرایی کند و پیش ببرد؛ ازاین‌رو دچار سردرگمی می‌شود و نمی‌تواند زمان‌بندی روزانه‌ی خود را به‌درستی مدیریت کند. سعی کنید شروع مطالعه از درس مورد علاقه‌تان باشد. درس‌هایی را که نیاز به تمرکز بیش‌تر دارند در ساعات اولیه‌ی مطالعه قرار دهید. بعد از یک ساعت مطالعه، حتماً یک ربع استراحت داشته باشید. یادداشت‌برداری کنید تا برای جمع‌بندی، خلاصه‌ی درس‌ها را مطالعه کنید. استفاده از دفتر برنامه‌ریزی کمک بزرگی به مدیریت در زمان می‌کند.

آیا می‌توان از پشتیبان‌ها در مورد درس‌هایی که مشکل داریم سؤال کنیم؟

مریم موسی‌زادگان:

می‌توانید در زمینه‌ی تخصصی پشتیبان خود، سؤالات و اشکالات درسی را از ایشان بپرسید. سعی کنید سؤالات را یادداشت کرده و هنگام مراجعه‌ی حضوری از ایشان بپرسید. در زمان تماس تلفنی هم، در مورد روش‌های صحیح مطالعه از ایشان راهنمایی بگیرید.

فرزند من کلاس اول است. خیلی زود از نوشتن خسته می‌شود و حتی نمی‌تواند تکالیف مدرسه‌اش را به طور کامل انجام دهد. برای او مداد HB تهیه کرده‌ام تا نرم‌تر باشد و دست او را خسته نکند.

لیلا خداوردیان:

سرعت نوشتن کودکان و در ادامه خوش‌خطی آن‌ها تا حدی به قدرت عضلات انگشتان دست آن‌ها بستگی دارد. کند نوشتن دانش‌آموزان سال اول دبستان تا اندازه‌ای طبیعی است ولی در ادامه با تمرین و نوشتن بیش‌تر، کندنویسی آن‌ها کاهش می‌یابد. تمرین‌هایی برای تقویت انگشتان دست وجود دارد که خوب است آن را با کودکتان انجام دهید. می‌توانید از کتاب کار برش (قیچی کردن) نیز استفاده کنید تا انگشتان دست فرزندتان تقویت شود. در مورد مداد نیز، همان مدادی که انتخاب کردید خوب است ولی میزان فشار نوک مداد بر روی کاغذ به مرور زمان اصلاح خواهد شد.

گاهی اوقات سؤالاتی را که خیلی راحت هستند غلط می‌زنم و بعداً افسوس می‌خورم.

مینا سلیمانی:

سؤالات ساده هم بخش مهمی از هر آزمون استاندارد را تشکیل می‌دهند. شاید گاهی اوقات مشکل دانش‌آموزان این است که سؤالات ساده را باور نمی‌کنند؛ یعنی ذهن را آن‌قدر به حل کردن سؤالات پیچیده و دشوار عادت می‌دهیم که گاهی اوقات باور نمی‌کند یک مسئله از یک راه‌حل ساده و کوتاه هم به پاسخ می‌رسد؛ بنابراین سعی می‌کنیم از راه‌های مختلف آن را حل کنیم و با فرمول‌های عجیب، زمان را هدر می‌دهیم و درنهایت به پاسخی می‌رسیم که صحیح نیست. پس بهتر است مراحل مطالعه را به‌خوبی رعایت کنید و بین تمرینات خود فقط به سراغ سؤالات دشوار نروید. بدانید که هر آزمون چند سؤال ساده نیز دارد که به‌سادگی می‌توانید پاسخ آن‌ها را به دست آورید.

در نیم‌سال اول میانگین تراز 6400 داشتم. هدف‌گذاری‌ام این است که در نیم‌سال دوم آن را رشد دهم. چه راهی پیشنهاد می‌کنید؟

گلناز محمدی:

باید برتر فکر کرد و برتر عمل کرد و برتر بودن مستلزم هدف‌گذاری درست، پشتکار فراوان و تداوم در هدف است. باید بدانید که در مدت درس خواندن بیش‌تر در پی یادگیری باشید و روی نقاط قوت خود توجه کنید و از تجربیات و روش‌های خود در درس‌هایی که موفق بوده‌اید و روش‌های سایر افراد موفق استفاده کنید. نقاط قوت شما پشتوانه‌ی اصلی برای ادامه‌ی مسیر است.

3/23/2023 5:17:36 AM