چطور یک برنامه‌ی مطالعاتی اصولی بنویسیم؟

تا الان برای بسیاری از ما پیش آمده است که برنامه‌ای برای مطالعه تنظیم کردیم ولی یا نتوانستیم به آن عمل کنیم و یا اگر عمل کردیم، به نتیجه‌ای که می‌خواستیم نرسیدیم.

چطور یک برنامه‌ی مطالعاتی اصولی بنویسیم؟

تا الان برای بسیاری از ما پیش آمده است که برنامه‌ای برای مطالعه تنظیم کردیم ولی یا نتوانستیم به آن عمل کنیم و یا اگر عمل کردیم، به نتیجه‌ای که می‌خواستیم نرسیدیم. مشکل برخی دانش‌اموزان در این زمینه این است که اصول برنامه‌ریزی صحیح را نمی‌دانند. همان‌طور که همیشه گفته شده تعیین هدف برای ایجاد انگیزه و در نهایت مطالعه‌ی بیشتر اهمیت زیادی دارد و شاید اساسی‌ترین و اولین قدم برای نوشتن یک برنامه‌ی خوب هم همین تعیین هدف هست که باعث می‌شود شما به برنامه‌ای که نوشتید پایبند باشید.

در قدم بعدی سعی کنید واقع‌بینانه برنامه‌ریزی کنید. احساسی عمل نکنید و مثلا برای شروع، برنامه‌ای برای 10 ساعت مطالعه‌ی روزانه تنظیم نکنید. توان خود را بسنجید. ممکن است عملا این مقدار مطالعه از توانایی شما خارج باشد. پس دومین قدم در نوشتن یک برنامه‌ی موفق، منطقی بودن و توجه به توانایی‌های واقعی خودتان است.

قدم بعدی چیدمان مناسب درس‌هاست. به عنوان مثال نباید ریاضی و فیزیک را پشت سر هم مطالعه کنید یا برعکس دو درس حفظی را کنار هم بگذارید. همچنین نباید شروع مطالعه‌ی شما با درسی باشد که علاقه‌ای به آن ندارید و یا در آن بسیار ضعیف هستید. سعی کنید این نوع درس‌ها را بین دو درس دیگری بگذارید که به آن‌ها علاقه دارید و جزو نقاط قوت شما هستند.

در گام بعدی مشخص کردن بازه‌های مطالعاتی را انجام دهید. سعی کنید بازه‌های مطالعاتی شما هفتگی باشند و در ابتدای هفته برای کل هفته برنامه‌ریزی کنید. در این مرحله می‌توانید با کمک دفتر برنامه‌ریزی شناخت کافی از عملکرد خودتان تاکنون به دست آورید.

قدم آخر انعطاف‌پذیر بودن برنامه است. شما نباید به یک ساعت خاص مقید باشید. اگر به هر دلیلی یک روز یکی از درس‌ها را نخواندید یا حتی نیمی از روز را از دست دادید باید به ادامه‌ی برنامه رسیدگی کنید. ساعت خاصی برای برنامه در نظر نگیرید. زیرا هر روز شرایط متفاوتی نسبت به روز قبل تجربه می‌کنید.

فراموش نکنید که در نوشتن برنامه حتما جای خالی برای جبران زمان‌های احتمالی از دست رفته در طول هفته در نظر بگیرید تا اگر به هر دلیلی نتوانستید مطالعه کنید، زمان برای جبران داشته باشید.

10/6/2022 6:09:07 PM
Menu