آشنایی مختصری با زندگی شاعران(حافظ)

زندگی نامه خواجه شمس الدین محمدبن بهاالدین حافظ شیرازی شاعر بزرگ قرن هشتم (برابر با قرن چهاردهم میلادی)و یکی از سخنوران نامی جهان است

آشنایی مختصری با زندگی شاعران(حافظ)


زندگی نامه

خواجه شمس الدین محمدبن بهاالدین حافظ شیرازی شاعر بزرگ قرن هشتم (برابر با قرن چهاردهم میلادی)و یکی از سخنوران نامی جهان است .بیشتر شعرهای حافظ غزل هستند که به غزلیات حافظ شهرت دارند هر ساله در تاریخ 20 مهرماه مراسم بزرگ داشت حافظ در محل آرامگاه او در شهر شیراز با حضور پژوهشگران ایرانی و خارجی برگزار می گردد.در ایران این روز را روز بزرگ داشت حافظ نامیده اند.

نام پدرش بها الدین و مادرش اهل کازرون بوده است .در خانواده ای از نظر مالی در حد متوسط جامعه ی زمان خویش متولد شده است.در نوجوانی قرآن را به چهارده روایت آن از بر کرده از این رو به حافظ ملقب گشته است.

در دوران امارات شاه شیخ ابو اسحاق به دربار راه پیدا کرد .علاوه بر شاه اسحاق در دربار شاهان آل مظفر به نام شاه مبارزالدین ،شاه شجاع ،شاه منصورو شاه شاه یحیی راه داشته است .تولد او را برخی از مورخان 717 هجری قمری و برخی دیگر 727 هجری قمری می دانند .برخی تخمین می زنند سال وفات حافظ نیز 792 هجری قمری بوده است .

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظ در شهر شیراز و در منطقه ی حافظیه در فضایی آکنده از عطر و زیبایی گلهای جان پرور درآمیخته با شعرهای خواجه واقع شده است.

امروزه این مکان یکی از جاذبه های مهم گردشگری به شمار رفته و مسافران زیادی در داخل و خارج به این منطقه عزیمت کرده و از نزدیک با این مفاخر ارزشمند آشنا می شوند .اسکناس های هزار ریالی ایران از سال 1341 تا سال 1358 با نمایی از آرامگاه حافظ چاپ می شده است که نشان دهنده ی بالا بودن ارزش این شاعر می باشد .

 

دیوان حافظ

دیوان حافظ مشتمل بر 500 غزل ،چند قصیده ،دو مثنوی،چندین قطعه و تعدادی رباعی است .تا کنون بیش از چهارصد بار به اشکال مختلف به زبان فارسی و زبان های دیگر در دنیا به چاپ رسیده است.

غزلیات حافظ

حافظ را چیره دست ترین غزل سرای زبان فارسی می دانند .نوآوری اصلی حافظ در تک بیت های درخشان ،مستقل و خوش مضمون است که سروده است.

نمونه ی شعر

سایه ی معشوق گر افتاد بر عاشق چه شد    ما به او محتاج بودیم او به ما مشتاق بود


امروزه در هر خانه ی ایرانی یک دیوان حافظ یافت می شود و ایرانیان طبق سنت و رسوم قدیمی در روزهای ملی یا مذهبی نظیر نوروز بر سر سفره هفت سین و یا شب یلدا با کتاب حافظ فال می گیرند .برای این کار یک نفر از بزرگان خانواده که بتواند شعر را به خوبی بخواند یا کسی که دیگران معتقدند که به اصطلاح فال خوب می گیرد ،ابتدا نیت می کند و در دل ارزویی می کند سپس به طور تصادفی صفحه ای را از کتاب حافظ باز می کند و با صدای بلند شروع به خواندن می کند.


6/3/2023 4:39:22 AM
Menu