فیلم:کوشا جافریان رتبه 3 کنکور 95 از منابع و کتاب‌هایش می‌گوید

در مقاله‌ی زیر کوشا جافریان رتبه‌ی 3 کشوری ریاضی کنکور 95، در مورد منابع مطالعاتی خود بخصوص کتاب‌های سه‌سطحی اشاره کرده است...

فیلم:کوشا جافریان رتبه 3 کنکور 95 از منابع و کتاب‌هایش می‌گوید

لطفا خودتان را معرفی کنید و بفرمائید چه رتبه‌ای را در چه رشته‌ای کسب کردید؟

کوشا جافریان هستم، از تهران رتبه‌ی 3 کشوری و رتبه‌ی 2 ریاضی منطقه‌ی 1 را در کنکور 95 کسب کردم.

شما از کدام کتاب‌های کانون استفاده کردید؟

در تابستان که می‌خواستم شروع به مطالعه‌ کنم به ویژه در درس‌های ریاضی و فیزیک  از کتاب‌های آبی استفاده کردم بعد در آزمون کانون که نتایجم کمی بهتر شد دنبال سوالات دشوارتر بودم و برای تسلطم از کتاب‌های سه‌سطحی در درس‌های ریاضی، فیزیک و شیمی استفاده کردم.

لطفا به ویژگی‌های کلی کتاب‌های سه‌سطحی یا به ویژگی‌های هر کدام از آن‌ها به صورت مجزا اشاره ‌کنید؟

اول این‌که کتاب‌های سه‌سطحی سوالات سختی داشتند که برای تسلط بیشتر مفید بود. نکته‌ی مهم‌تر این بود که سوالات سختش سوالات استاندارد بودند یعنی سوال سختی بودند که با دانش دبیرستان و کتاب درسی حل می‌شد برخلاف برخی از سوالات که در برخی از کتاب‌ها می‌گذارند و غیراستاندارد هستند چون برای آزمون‌های خود کانون بودند و می‌دانستم چه تعداد از دانش‌آموزان این سوالات را حل کرده اند.

نکته‌ی مهم دیگر این بود که از سه‌سطح تشکیل شده بودند نسبتا دشوار، دشوار، دشوارتر و می‌توانستم مدیریت زمان را بهتر انجام بدهم به این صورت که در ریاضی و فیزیک چون زمان داشتم از سوالات نسبتا دشوار شروع کردم و در شیمی چون کتاب آن را دیرتر تهیه کردم و زمان نداشتم از سوالات دشوارتر شروع کردم و چون سوالات سه سطح داشت می‌توانستم مدیریت زمان را بهتر انجام بدهم.

نکته‌ی سوم این‌که چیدمان سوالات یک روند ساده به دشوار داشت، البته آسان نداشت ولی با سوالات نسبتا آسان شروع می‌شد و سوالات کم‌کم سخت می‌شدند و این‌طوری یک‌باره با سوال سخت خیلی عجیب مواجه نمی‌شدیم و باعث می‌شد راحت‌تر بتوانیم سوالات خیلی سختش را هم حل کنم و این در نهایت سبب می‌شد اعتماد به نفس من بالا برود.


یک موضوعی که همیشه با آن مواجه هستیم اولویت استفاده از کتاب‌هاست؛ یعنی نقش کتاب آبی در کنار کتاب سه‌سطحی یا آموزش چگونه است و شما چگونه از این کتاب‌ها در کنار کتاب‌های دیگر استفاده کردید؟ آیا اول جزوه و درس را می‌خواندید و یک سری تست کنکور هم می‌زدید بعد از کتاب سه‌سطحی استفاده می‌کردید یا برای برخی از دروس از خود کتاب سه‌سطحی آغاز می‌کردید؟

من هیچ درسی را از سه‌سطحی شروع نمی‌کردم، در بعضی از درس‌ها از کتاب‌های آبی که در تابستان کار کردم یا کتاب‌های دیگر برای شروع استفاده می‌کردم و وقتی به یک تسلط نسبی روی مبحث رسیدم و احساس کردم درصدم از یک حدی بالاتر رفته است و می‌خواهم به تعداد کمی سوالات سخت که در هر آزمون مطرح می‌شود مسلط شوم سراغ کتاب‌های سه‌سطحی می‌رفتم یعنی در درس‌های مختلف کتاب‌های سه‌سطحی کتاب دوم و سوم من بودند.


در کتاب فیزیک سه‌سطحی، آیا مبحثی بود که به طور خاص این کتاب به شما کمک زیادی کرده باشد تا به تسلط در آن مبحث برسید؟

مثلا از الکتریسیته جاری و مدارها مسائل پیچیده‌ای هم گاهی در کنکور مطرح می‌شود که دوست داشتم سوال ترکیبی پیچیده‌تر در این مبحث داشته باشم که کتاب سه‌سطحی واقعا خیلی به من کمک کرد و باعث شد پیشرف زیادی کنم.


تست‌ها را زمان‌دار می‌زدید یا بدون در نظر گرفتن زمان؟ کتاب آبی را چگونه استفاده می‌کردید؟

از کتاب‌های آبی در ابتدای یادگیری که برای مطالعه شروع می‌کردم استفاده می‌کردم و خیلی روی زمان کار نمی‌کردم اما خودم هم زمان زیادی صرف هر سوال نمی‌کردم حتی زمانی که به صورت آموزشی هم که تست می‌زدم روی هیچ تستی بیش از 5 دقیقه زمان نمی‌گذاشتم و اعتقاد دارم زیاد هم زمان بگذاریم خوب نیست و عادت بدی برای آزمون‌ها می‌شود.

کتاب‌های سه‌سطحی را گاهی اوقات سعی می‌کردم با زمان کار کنم تا اعتماد به نفس من بالا برود.


برخی از دانش آموزان فکر می‌کنند کتاب‌های سه‌سطحی فقط برای ترازهای بالاتر است نظر شما چیست و به نظر شما این کتاب‌ها برای دانش‌آموزان با چه ترازی قابل استفاده است؟

من فکر می‌کنم برای همه‌ی دانش‌آموزان این کتاب‌ها می‌تواند قابل استفاده باشد ولی خوب از تراز بالای 6000 فکر می‌کنم بهتر قابل استفاده باشد.


کتاب‌های سه‌سطحی چون سوالات دشوارتری دارند بعضا ممکن است دانش آموزان با ترازهای بالاتر هم نتوانند به برخی از سوالات پاسخ دهند و ناگزیر به پاسخ مراجعه کنند؛ ارزیابی شما از پاسخ کتاب‌های سه‌سطحی چگونه بود؟ آیا پاسخ‌ها را کافی می‌دانستید آیا نیاز دانش آموزان را برطرف می‌کرد؟آیا جنبه‌ی آموزشی هم داشت؟

به نظرم خوب بود من هر سوالی را که اشکال داشتم و از روی آن خواندم متوجه شدم و خیلی کمکم کرد و به طور کلی راضی بودم.


نقطه‌ی قوت کتاب‌های سه‌سطحی را در مقایسه با کتاب‌های مشابهی که کار کرده بودید در چه می‌دانید؟ با توجه به این‌که سوالات این کتاب‌ها آنالیزشده‌ی سوال‌های آزمون‌های کانون است و سوال کنکور نیستند.

حسن این‌که سوالات این کتاب‌ها، سوال کنکور نبودند این بود که سوال‌ها جدید بودند و ما قبلا در کتاب‌های دیگر آن‌ها را ندیده بودیم، از طرفی سوال‌های آزمون‌های کانون استاندارد هستند یعنی سوالاتی نیستند که با دانش دبیرستان و یا کتاب درسی حل نشود و این باعث می‌شد که یک مجموعه سوال سخت استاندارد داشته باشم که بتوانم تسلطم را بالا ببرم.


درصدهای شما در فیزیک و ریاضی در کنکور چند درصد بود؟

ریاضی 95 درصد و فیزیک 94درصد.


آیا فکر می‌کنید استفاده از این کتاب‌ها روی درصدهای شما در آزمون‌ها یا کنکور تاثیر داشت؟

بله قطعا روی درصد و نتیجه‌ی من تاثیرگذار بود.


اگر در یک جمله بخواهید کتاب‌های سه‌سطحی را توصیف کنید چه می‌گویید؟

یک مجوعه سوال خوب با سطح مناسب و استاندارد.


همان‌طور که از نام این کتاب‌ها مشخص است، سوال‌ها به لحاظ چیدمان، در این کتاب‌ها سه سطح دارند، این سطح‌بندی با حس واقعی شما به لحاظ سطح دشواری انطباق داشت؟

به طور کلی هماهنگ بود ولی مثلا در سوالات نسبتا دشوار ممکن بود سوالی باشد که من نتوانم آن را حل کنم و در سوالات دشوارتر هم ممکن بود سوالی باشد که من بتوانم آن را حل کنم اما به طور کلی سوالات دشوارتر خوب سخت‌تر بودند و به طور کلی هم هماهنگ بود.


این گفتگو با تلاش امیرحسین برادران، محمدعلی مرتضوی، ناهید منجمی و حامد هوشیاران تهیه شده است.

فایل های ضمیمه

کوشا جافریان رتبه 3 کنکور 95 از منابع و کتاب‌هایش می‌گوید