جزئیات آزمون دکتری 92 تشریح شد

ثبت نام کنکور دکتری 92 از 7 آذرماه آغاز می شود و به گفته مشاور عالی سازمان سنجش، متقاضیان برای شرکت در این آزمون باید مبلغ 31500 تومان پراخت کنند. حسین توکلی در گفتگو با مهر، جزئیات ثبت نام، تار...

جزئیات آزمون دکتری 92 تشریح شد

ثبت نام کنکور دکتري 92 از 7 آذرماه آغاز مي شود و به گفته مشاور عالي سازمان سنجش، متقاضيان براي شرکت در اين آزمون بايد مبلغ 31500 تومان پراخت کنند. حسين توکلي در گفتگو با مهر، جزئيات ثبت نام، تاريخ برگزاري و ضرائب آزمون دکتري سال 92 را اعلام کرد.

اعلام زمان ثبت نام و انتشار دفترچه آزمون دکتري 92

وي در اين باره گفت: ثبت نام براي شرکت در آزمون ورودي دوره هاي دکتري نيمه متمرکز سال 92 براي پذيرش دانشجو در 9 گروه آموزشي از روز سه شنبه 7 آذرماه از طريق شبکه اينترنت آغاز مي شود و در روز يکشنبه 12 آذرماه پايان مي پذيرد.به گفته توکلي پذيرش دانشجو در هريک از رشته هاي امتحاني گروه آموزشي علوم پزشکي منحصراً براي دانشگاه تربيت مدرس صورت مي گيرد.
وي با بيان اينکه اطلاعيه سازمان سنجش در خصوص شرايط، ضوابط و نحوه ثبت نام از داوطلبان در روز دوشنبه 6 آذرماه در نشريه پيک منتشر و همزمان روي سايت سازمان قرار داده مي شود، ادامه داد: دفترچه راهنماي شرکت در آزمون برابر برنامه زماني پيش بيني شده قبل از ثبت نام روي سايت سازمان قرار داده مي شود و هر داوطلب ضرورت دارد در زمان مشخص شده بر اساس دستورالعمل درج شده در اطلاعيه ثبت نام پس از پرداخت مبلغ 31 هزار و 500 تومان به عنوان وجه ثبت نام از طريق شبکه اينترنت سازمان سنجش يا روشهايي که در اطلاعيه اعلام شده همچنين دريافت دفترچه راهنماي شرکت در آزمون برابر ضوابط اعلام شده در اطلاعيه و دفترچه راهنما اول نسبت به تکميل فرم پيش نويس تقاضانامه اقدام و بعد از اطمينان از صحت اطلاعات تکميل شده در مهلت مقرر به سايت سازمان سنجش مراجعه و نسبت به ثبت اطلاعات مذکور در فرم الکترونيکي تقاضانامه ثبت نام اقدام کنند.

ضرايب مواد درسي در آزمون دکتري

مشاور عالي سازمان سنجش در ادامه به مواد آزمون دکتري اشاره کرد و گفت: در اين آزمون علاوه بر مواد آزمون عمومي شامل زبان انگليسي و استعداد تحصيلي مجموعه اي از دروس تخصصي از دو مقطع کارشناسي و کارشناسي ارشد لحاظ شده است.

وي ادامه داد: ضرايب دروس در هر يک از کد رشته هاي امتحاني شامل زبان انگليسي با ضريب 2، استعداد تحصيلي با ضريب يک و مجموعه دروس تخصصي به عنوان يک ماده امتحاني با ضريب 4 تعيين شده است. همچنين ضرايب هر يک از دروس اختصاصي گروه آموزشي علوم پزشکي در مقابل هر درس در جدول مربوط در دفترچه راهنما مشخص شده است.

سطح سوالات کنکور

توکلي در خصوص سطح سوالات امتحانات اختصاصي گفت: اين سطح حسب مورد در حد دانش و تجربيات دانش آموختگان دوره کارشناسي و کارشناسي ارشد و در هر رشته مطابق فهرست برنامه هاي مصوب شوراي عالي برنامه ريزي آموزش عالي است.

زمان برگزاري آزمون و توزيع کارت

اين مقام مسئول در سازمان سنجش با اشاره به زمان برگزاري آزمون دکتري سال 92 اعلام کرد که کارت شرکت در جلسه آزمون داوطلبان و برگ راهنماي آن از 13 اسفند روي سايت سازمان قرار مي گيرد تا هر داوطلب بر اساس اطلاعيه اين سازمان در فرصت تعيين شده نسبت به پرينت کارت و برگ راهنما اقدام کند. به گفته توکلي آزمون اختصاصي و عمومي دکتري نيمه متمرکز سال 92 به ترتيب در صبح و بعد از ظهر روز جمعه 18 اسفندماه در حوزه هاي امتحاني برگزار مي شود و نتايج اوليه آزمون به صورت کارنامه تنظيم خواهد شد که بر اساس برنامه زماني مربوط در فروردين سال آينده در اختيار شرکت کنندگان قرار مي گيرد.

اعلام زمان انتخاب رشته کنکور نيمه متمرکز دکتري

مشاور عالي سازمان سنجش ادامه داد: داوطلباني که مجاز به انتخاب رشته مي شوند ضرورت دارد بر اساس برنامه زماني پيش بيني شده طي روزهاي 20 تا 24 فروردين ماه سال آينده پس از دريافت دفترچه راهنماي انتخاب رشته از طريق سايت سازمان سنجش نسبت به انتخاب کد رشته محلهاي تحصيلي مورد علاقه خود اقدام کنند.وي گفت: با توجه به ظرفيت پذيرش دانشجو در هر يک از کد رشته هاي تحصيلي دانشگاهها بر اساس نمره کل حاصل از 80 درصد نمره آزمون کتبي و 20 درصد معدلهاي تراز شده دوره هاي کارشناسي و کارشناسي ارشد، اولويت کد رشته محلهاي تحصيلي انتخابي و رعايت تمام ضوابط گزينش علمي انجام و فهرست اسامي معرفي شدگان تا چند برابر ظرفيت استخراج و براي شرکت در مصاحبه به موسسات آموزش عالي معرفي خواهند شد. توکلي ادامه داد: بر اساس برنامه زماني يپش بيني شده، فهرست اسامي پذيرفته شدگان نهايي بر اساس نمره کل حاصل از 80 درصد نمره آزمون و 20 درصد معدلهاي تراز شده دروس کارشناسي و کارشناسي ارشد، نمره مصاحبه و هر يک يعني آزمون کتبي و مصاحبه با وزن برابر ( به عبارت ديگر ميزان تاثير نمره آزمون کتبي ومصاحبه دکتري در پذيرش داوطلبان يکسان و به ميزان 50 درصد است) و سهميه داوطلبان همچنين نتيجه صلاحيتهاي عمومي استخراج و در نيمه دوم شهريورماه اعلام خواهد شد.

کاهش سهميه مربيان

مشاور عالي سازمان سنجش در خصوص سهميه مربيان در آزمون دکتري سال 92 اظهار داشت: سهميه مربيان براي مربيان رسمي و رسمي-آزمايشي که پذيرش براي موسسات تحت استخدام آنان توسط سازمان صورت مي گيرد در آزمون ورودي دکتري نيمه متمرکز سال 92 بر اساس مصوبه مجلس شوراي اسلامي از 30 درصد به 10 درصد ظرفيت و مازاد بر بر ظرفيت و حداقل يک نفر در هر کد رشته محل ( به جز کدرشته محلهاي بورسيه يا رشته هاي داراي شرايط خاص) کاهش يافته است.

منبع :