همه چیز در مورد دو آزمون تافل و آیلتس

امروزه آزمون های آیلتس و تافل به عنوان دو آزمون مهم و کلیدی برای دانشجویان مقاطع بالاتر بویژه مقطع دکتری و داوطلبان ادامه تحصیل در خارج از کشور می باشد . در این پست سعی شده تا اطلاعات کافی در مو...

همه چیز در مورد دو آزمون تافل و آیلتس
همه چيز در مورد دو آزمون تافل و آيلتس

امروزه آزمون هاي آيلتس و تافل به عنوان دو آزمون مهم و کليدي براي دانشجويان مقاطع بالاتر بويژه مقطع دکتري و داوطلبان ادامه تحصيل در خارج از کشور مي باشد . در اين پست سعي شده تا اطلاعات کافي در مورد اين دو آزمون و نحوه برگزاري داده شود .

همه چيز درباره تافل

 آزمون تافل TOEFL

تافل يک آزمون جـامع زبان انگليسي است که بـراي ورود به بيش از 4400 کالج و دانشگاه در ايالات متحده و کانادا، و ديـگر بخشهـاي جهان، مورد نيـاز مي‌باشد. همچنيـن خارجياني که داراي مشاغل حرفه‌اي مي‌باشند، بـراي ادامه فعاليتهاي حرفه‌ايشان در آمريکا و کانادا مرتباً به يک رتبه تافل نياز دارند.
 
تافل کتبي و کامپيوتري

از سال 1968 تا 1998، آزمون تافل فقط به صورت کتبي برگزار مي‌شد. شرکت کنندگان پاسخ‌هايشان را روي يک برگه با مداد علامت مي‌زدند. در سال 1998 ETC که آزمون تافل را تهيه مي‌کند و Sylvan Learning Systems که برگزاري نسخه کامپيوتري تافل را بر عهده دارد، براي اولين بار اين آزمون را به صورت کامپيوتري عرضه کردند.

علاوه بر اين دو نسخه (کتبي و کامپيوتري)، قرار است يک آزمون کاملاً جديد نيز در آينده نزديک ارائه شود. اين آزمون جديد تفاوتهاي زيادي با دو نسخه موجود خواهد داشت. از آن جمله مي‌توان به اضافه شدن بخش «Speaking» اشاره کرد. از آنجايي که اين بخش تاکنون در تافل مورد سنجش قرار نگرفته است، مي‌توانيم انتظار تغييرات بزرگي را در ساختار اين آزمون داشته باشيم.

 

آزمون کتبي تافل (PBT)

تافل کتبي يک آزمون زمانبندي شده است که از سه بخش اصلي تشکيل شده است:

1- بخش شنيداري:  50 پرسش  35 دقيقه
2- بخش ساختار و نگارش: 40 پرسش 25 دقيقه
3- درک مطلب:50 پرسش 55 دقيقه

 
بخش شنيداري. اين بخش از تافل توانايي شما را در درک مکالمه‌هاي انگليسي آمريکايي مورد سنجش قرار مي‌دهد. اين بخش خود به سه قسمت تقسيم مي‌شود. قسمت اول اين بخش(Part A) شامل مکالمه‌هايي کوتاه مي‌باشد که بين دو نفر صورت مي‌گيرد و پس از پايان هر مکالمه پرسشي مبني بر اينکه چه چيزي بين اين دو نفر رد و بدل شده است و يا پرسشي در مورد زمان يا مکان اين مکالمه، مطرح مي‌شود.

در قسمت دوم (Part B) مکالمه‌هاي گسترده‌تري بين دو يا چند نفر انجام مي‌شود و قسمت سوم(Part C) نيز دربرگيرنده نطق‌ها و سخنراني‌هايي است که بيشتر حول و حوش موضوعات دانشگاهي و آکادميک مي‌باشد.

بخش ساختار و نگارش. اين بخش دو دسته از سؤالات را در بر مي‌گيرد و هر دو دسته براي سنجش توانايي شما در تشخيص گرامر و ساختار صحيح در يک متن طراحي شده‌اند. در دسته اول سؤالات (ساختار يا Structure) شما بايد ساختار صحيح و ترتيب لغات را تشخيص دهيد. اين دسته از سؤالات از يک جمله با يک يا چند جاي خالي تشکيل شده است و شما بايد گزينه‌اي را که به بهترين نحو جمله را تکميل مي‌کند، انتخاب کنيد. در دسته دوم سؤالات (نگارش يا Written Expression) هم شما با جملات کاملي روبرو مي‌شويد که زير چهار تا از کلمات آنها خط کشيده شده است و شما بايد کلمه يا عبارت نادرست را شناسايي کنيد.

درک مطلب. مهارت کافي در درک متون انگليسي و نيز دايره لغات خوب، کليد موفقيت در همه بخشهاي تافل محسوب مي‌شود، اما در اين بخش اين مهارتها بطور خاص مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند. اين بخش از آزمون تافل معمولاً شامل پنج متن در زمينه‌هاي علمي و دانشگاهي مي‌باشد و به دنبال هر متن 10 پرسش مطرح مي‌شود. همه اطلاعاتي که براي پاسخ به پرسشها نياز داريد در داخل متنها گنجانده شده است و شما نياز به پيش‌زمينه علمي خاصي نداريد.

 

آزمون کامپيوتري تافل (CBT)

نسخه کامپيوتري آزمون تافل از بخشهاي زير تشکيل شده است:

 

1- بخش شنيداري:    50-30 پرسش         60-40 دقيقه

2- ساختار:    25-20 پرسش       20-15 دقيقه

3- درک مطلب:    60-44 پرسش     90-70 دقيقه

4- بخش نوشتاري:   1 انشاء    30 دقيقه

 بخش شنيداري. بر خلاف آزمون کتبي، شما براي شنيدن از گوشي (headphone) استفاده مي‌کنيد. همچنيـن در آزمـون کامپيوتري علاوه بر صـدايي که مي‌شنويد، يک تصويــر هم به نمـايش در مي‌آيد. به همراه هر پرسش گزينه‌هايي در صفحه نمايش داده مي‌شوند که بجاي حروف (C) ،(B) ،(A) و (D)، کنار هر گزينه يک بيضي [] ديده مي‌شود و شما بايد روي پاسخ(هاي) صحيح کليک کنيد.

در آزمون کامپيوتري تافل گاهي بيش از يک پاسخ صحيح وجود دارد. در چنين حالتي به شما گفته مي‌شود که چند پاسخ صحيح را بايد انتخاب کنيد.

اين بخش به دو قسمت تقسيم مي‌شود. قسمت اول شامل مکالمات کوتاهي است که البته کمي از تافل کتبي طولاني‌تر است. در قسمت دوم هم شما با مکالمه‌ها و سخنرانيهاي طولاني‌تري روبرو مي‌شويد.

ساختار. اين بخش آزمون تافل کامپيوتري، درست مانند تافل کتبي است، با اين تفاوت که شما بجاي علامت زدن با مداد روي کاغذ، با ماوس روي گزينه صحيح کليک مي‌کنيد.

درک مطلب. در اين بخش شما ابتدا متني را مي‌خوانيد که معمولاً طولاني‌تر از آن است که همه آن در يک صفحه نمايش ديده شود. بنابراين شما مجبور خواهيد بود از «نوار مرور» براي ديدن (يا مرور) بقيه متن استفاده کنيد (تا زمانيکه «مرور» متن را تمام نکرده باشيد، کامپيوتر پرسشها را در اختيار شما نمي‌گذارد). در اين مرحله بايد روي گزينه Proceed کليک کنيد. حال شما متن را در سمت چپ و پرسش را در سمت راست صفحه نمايش خواهيد ديد. در اين مرحله شما مي‌توانيد با کليک روي گزينه Prev به پرسش قبلي برگرديد.

بخش نوشتاري. اين بخش جدا از رتبه کلي شما گزارش مي‌شود. بخش نوشتاري در حال حاضر در آزمون کامپيوتري تافل گنجانده شده است. اين انشاء را هم مي‌توان با قلم روي يک پاسخ‌نامه نوشت و هم مي‌توان مستقيماً در کامپيوتر تايپ نمود. در اين حالت مي‌توانيد از گزينه‌هايي مثل delete، paste، cut و... استفاده کنيد.

 آيلتس چيست؟


آزمون آيلتس (IELTS= International English Language Testing System) جهت سنجش ميزان آمادگي داوطلبان براي ادامه تحصيل، فراگيـري مهارتهـاي تخصصـي و يـا کار و اقامـت در کشـورهـاي انگليسي زبان طراحي شـده است. ايـن آزمون مشترکاً تـوسط دانشگاه کمبريج، کنسول بريتانيـا(British Council) و مرکز آيلتس استراليا در بيش از 500 مرکز در 120 کشور جهان برگزار مي‌شود و سالانه چيزي حدود يک و نيم ميليون نفر در آن شرکت مي‌کنند.

اين آزمون در دو نوع مختلف موجود مي‌باشد: آکادميک (Academic) و عمومي (General Training).افرادي که قصد تکميل تحصيلات خود در دانشگاههاي انگليسي زبان را دارند (کارشناسي به بالا) بايد از نوع آکادميک اين آزمون، و افرادي که به منظور گذراندن دوره‌هاي کوتاه‌مدت فني و حرفه‌اي، اخذ ديپلم، کار و يا اقامت قصد سفـر به کشورهـاي انگليسي زبان را دارند، مي‌توانند از نوع عمومي اين آزمون استفاده کنند.
 
آشنايي با بخشهاي مختلف آزمون
در آزمون آيلتس کليه مهارت‌هاي اصلي آموزش زبان، يعني مهارت‌هاي شنيدن، صحبت کردن (مصاحبه)، خواندن و نوشتن (Listening, Speaking, Reading, Writing) مورد ارزيابي قرار مي‌گيرند. اگر چه دو بخش شنيدن و صحبت کردن در هر دو نوع آکادميک و عمومي کاملاً يکسان است، ولي دو بخش ديگر (خواندن و نوشتن) بصورت جداگانه و متفاوت برگزار مي‌شود.

جدول زير مدت زمان تخصيص يافته به بخش‌هاي مختلف اين آزمون را نشان مي‌دهد:
 


نمره قبولي

در آزمون آيلتس هيچ حد نصابي براي قبولي وجود ندارد، بلکه مؤسسات و دانشگاههاي مختلف حد نصاب مورد قبول خود را دارند. اما بطور کلي 9 نمره يا band در نظر گرفته شده است که در آن نمره 9 عالي، نمره 7 خوب، نمره 5 متوسط و نمره 3 به پايين ضعيف محسوب مي‌شود. در زيرband هاي مختلف اين آزمون بيان شده است:
 
 9  Expert user

 8  Very good user

 7  Good user

 6  Competent user

 5  Modest user


 4  Limited user

 3  Extremely limited user

 2  Intermittent user

 1  Non user

 0  Did not attempt the test

منبع :