تولید برق از قطرات باران توسط مبتکر 14 ساله!

یک نوجوان 14 ساله کانادایی دست به ساخت یک دستگاه جمع‌آوری‌کننده انرژی از آب‌وهوا زده که می‌تواند از قطرات باران، برق تولید کند.

تولید برق از قطرات باران توسط مبتکر 14 ساله!

يک نوجوان 14 ساله کانادايي دست به ساخت يک دستگاه جمع‌آوري‌کننده انرژي از
آب‌وهوا زده که مي‌تواند از قطرات باران، برق توليد کند.

به گزارش سرويس فناوري خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، ريموند ونگ، از مدرسه سنت جورج در يک شب باراني در حال تفکر در مورد پروژه کلاسي خود بود که نتيجه آن در نمايشگاه علمي گوگل 2012 به نمايش گذاشته شد.

اين نوجوان 14 ساله استدلال کرده بود که اگر فرود قطرات باران بتواند انرژي کافي از خود آزاد کرده، بتوان صداي آن را از يک فاصله شنيد، پس مي‌توان راهي براي جمع‌آوري اين انرژي بوجود آورد.

وي پاسخ سؤال خود را در ژانويه سال گذشته در گزارشي در يک مجله علمي در مورد موادي که انرژي جنبشي را به جريان الکتريکي تبديل مي‌کنند، يافت.

ونگ توضيح داد: پس از خواندن مطالبي در مورد مواد فيزيوالکتريک فکر کردم چرا آنرا در يک سقف براي جمع‌آوري مستقيم اين انرژي ضربه‌اي استفاده نکنم.

فيزوالکتريسيته با قرار دادن مواد خاص بلورين تحت تنش مکانيکي توليد مي‌شود .چنين موادي معمولاً در دستگاههاي الکترونيک ظريف و ابزارهاي علمي استفاده مي‌شوند.

ونگ از يک ورق فلورايد پلي‌وينيليدين پلاستيک فيزوالکتريک براي ساخت يک سقف کوچک به اندازه يک کاغذ نامه استفاده کرده و آن‌را به يک يکسوساز ساخته شده از چهار ديود براي تبديل انرژي توليد شده AC به انرژي DC که قابل ذخيره در يک مخزن است، متصل کرد.

به عبارت ديگر اين برق ذخيره شده نيروي مورد نياز براي يک چراغ ال‌اي‌دي را تأمين مي‌کند.

ونگ اظهار کرد: هنگام برخورد باران با سطح، تنش مکانيکي ايجاد مي‌شود که قابل تبديل به يک جريان جايگزين است. باد و تگرگ نيز از تاثير مشابه برخوردار هستند.

اين دانشجوي مبتکر طرح خود را در نمايشگاه علمي گوگل وارد کرده و يکي از چهار نامزد از ميان 90 فيناليست از سراسر جهان براي دستيابي به فرصت ارائه طرح خود در دفتر مرکزي اين سازمان شده است.

وي در مرحله بعدي بايد با داوران به مصاحبه تلفني بپردازد.

15 فيناليست اين نمايشگاه که قرار است در ماه جاري اعلام شوند، به دفتر مرکزي گوگل در کاليفرنيا براي دور نهايي داوري معرفي خواهند شد.

برنده اول از يک جايزه سفر 10 روزه به جزاير گالاپاگوس با گروه اعزامي نشنال جئوگرافيک به همراه يک بورسيه 50 هزار دلاري گوگل برخوردار خواهد شد. ديگر فيناليستها از بورسيه‌هاي 25 هزار دلاري و احتمالا يک تجربه براي بازديد از تاسيسات تحقيقاتي گوگل در زورزيخ سوئيس،‌ دفتر مرکزي لگو در دانمارک يا يک هفته بازديد از تاسيسات تحقيقات هسته‌اي سرن در ژنو برخوردار خواهند شد.

ونگ هم‌چنين در نمايشگاه گسترده علم کانادا موفق به کسب مدال طلا و جايزه 6000 دلاري و يک بورسيه براي يک ابداع ديگر که يک حائل زانوي مکانيکي تطبيقي ديناميکي موسوم به «کمک زانوي هوشمند(Smart Knee Assistantبود، شد که عملکرد حمايتي خود را بر اساس فعاليت کاربر سازگار مي‌کند.

ونگ بر اين باور است که از فناوري وي در آينده مي‌توان براي تامين انرژي لوازم الکترونيکي منازل و يا حتي يک فناوري همراه براي نيروي الکتريکي خورشيدي جهت توليد برق بدون توجه به آب‌وهوا استفاده کرد.
 
 
 
منبع :

6/7/2023 6:33:18 AM
Menu