گفتگو با مبینا رمضانی،یازدهم تجربی( قبولی تیزهوشان)

در کارنامه ابتدا به سراغ دیدن نمره کدام درس‌ها می‌روید؟ ایرادات هر درس را چگونه برطرف می‌کنید؟ اول سراغ درس زیست می‌روم وسوال‌های غلط را سعی می‌کنم حل کنم و بعد پاسخنامه را چک کنم ...

گفتگو با مبینا رمضانی،یازدهم تجربی( قبولی تیزهوشان)


نام و نام خانوادگی مبینا رمضانی

مقطع – رشته یازدهم تجربی

نام شهر – استان تربت حیدریه- خراسان رضوی

نام مدرسه:فرزانگان

میانگین تراز5648

سال های حضور در کانون: 7 سال

تعداد کل آزمون ها:178

شغل - تحصیلات مادر خانه دار- دیپلم

شغل - تحصیلات پدر کارآزاد- زیر دیپلم


مصاحبه گر: مهسا امیرحسینی

 

مبینا رمضانی : از کلکسیون روش‌های کانون برای درس‌هایی که روش موثری ندارم استفاده می‌کنم.


شما چگونه با کانون آشنا شدید؟ فرد خاصی توصیه کرد؟ آیا فردی در خانواده شما عضو کانون بوده یا هست؟ چه نتیجه ای کسب کردند؟

من از طریق یکی از دوستان خانودگی با کانون آشنا شدم البته دختر خاله و پسرخاله بزرگترم هم در کانون شرکت می‌کردند و دوست خانوادگی‌مان در کانون شرکت داشتند و در رشته ی پزشکی دانشگاه فردوسی مشهد قبول شدند.


دستاورد شما از شرکت در آزمون های کانون چه بود؟

مطابق برنامه کانون من درسال ششم دبستان آزمون تیزهوشان را با موفقیت پیش بردم و موفق شدم علاوه براین کانون به برنامه ی مطالعاتی نظم می‌دهد و به شما برای دوهفته ی پیش رویتان هدف می‌دهد.منظورم به هدف ،همان بودجه بندی کانون است.


چرا این تعداد آزمون شرکت کردید؟ خسته نشدید؟

 طی این سال‌ها آزمون کانون در روزهای جمعه دیگر برای من تبدیل به عادت شده است .همه ی آدم ها خسته می‌شوند از انجام کاری تکراری که نتیجه ی آن را در مدت کوتاه نمی‌گیرند من هم مثل باقی آدم ها خسته می شوم اما از آنجا که اهدافی برای خودم دارم این خستگی برای طولانی مدت برمن چیره نمی‌شود.


پشتیبان تحصیلی شما در منزل چه کسی است؟ چه کمکی به شما می کنند؟ 

پشتیبان من در منزل همیشه مادرم است مادرم همیشه بر نمرات و درصدهای کانون و البته عملکردم برای درس خواندن و گاهی تنبلی هایم نظارت دارد و همیشه به من امید می‌دهد و مرا برای تشویق بیشتر، تشویق می‌کند.

 

از کدام یک از کارنامه‌های جعبه ابزار کارنامه استفاده می‌کنید؟ دلیل استفاده از هر کارنامه را ذکر کنید.

من از کارنامه‌ی اصلی بعد از هر آزمون استفاده می‌کنم چون می‌توانم، اشتباهات ،درست ها، و نزده ها ،سوالات ساده،دشوار و دامدار را استفاده کنم.


مطابق برنامه‌ی راهبردی درس می خوانید؟ چگونه برنامه‌ریزی می کنید؟ 

بله درهفته اول را صرف یادگیری و هفته دوم را تست می‌زنم البته گاهی مثل نیم سال دوم به بعد کانون کمی پیشروی سریعتری داشت و من نتوانستم به طور کامل به آنها برسم در بعضی از درس‌ها مثل شیمی‌آزمون‌های‌ بعدی این عقب ماندگی‌ها را جبران می کنم.


  برنامه مدرسه و برنامه راهبردی برای شما فرق دارد؟ چگونه برنامه مدرسه و برنامه آزمون‌ها را با هماهنگ می کنید

برنامه راهبردی با برنامه ی مدرسه اکثرا یکسان بوده است و مشکلی با این موضوع ندارم سعی می‌کنم در طول سال درسی را نخوانده نگذارم حداقل دوبار آن درس را حتما بخوانم چون پیش زمینه ای از آن درس دارم و در شب امتحان راحت تر هستم.من از کلکسیون روش‌های کانون برای درسهایی که روش موثری ندارم استفاده می کنم.


کدام درس‌ها نقطه قوت شماست؟ روش مطالعه این درس ها چگونه است؟ در مدرسه یا آزمون ها چه نمره ای برای این درس‌ها کسب می کنید؟

درس نقطه قوت من زیست شناسی است ، روش مطالعه ی من پیش خوانی قبل از تدریس معلم در حد فهمیدن موضوع است و بعد از تدریس، تست از آن مطلب می‌زنم نکات جدید را دردفترچه طبقه بندی شده مطابق با درس های زیست می‌نویسم دروقت استراحت آن را مرور می‌کنم معمولا این درس را بالای 50درصد می‌زنم.


در طول این سال ها درسی بوده که ضعیف باشید اما با تغییر روش، آن را به نقطه قوت تبدیل کرده باشید؟ کدام درس؟ چه کاری کردید؟

بله من درسال دهم  در درس ریاضی ضعیف بودم که برای رفع این مشکل ابتدا تمرین‌های کتاب و تست زیاد می‌زنم تا مشکلم حل شد.

 

روزی چند ساعت درس می خوانید؟ چند درصد زمان خودتان را به تست زدن اختصاص می دهید؟

 من به طور میانگین روزهایی که به مدرسه می روم روزی 5 الی 6 ساعت درس می‌خوانم و تقریبا بیشتر نصف این تایم را تست می‌زنم.


از چه سالی جدی تر درس خواندید و چه سالی برای قبولی در تیزهوشان برنامه ریزی کردید؟ 

 من امسال که با اهمیت کنکورآشنا شدم جدی تر درس می خواندم‌ و برای تیزهوشان از سال پنجم و ششم برنامه ریزی کردم.


در کارنامه ابتدا به سراغ دیدن نمره کدام درس‌ها می روید؟ ایرادات هر درس را چگونه برطرف می کنید؟ 

اول سراغ درس زیست می‌روم وسوال های غلط را سعی می‌کنم حل کنم و بعد پاسخنامه را چک کنم و اگر دوباره اشتباه حل کردم ،نکته ی آن را در حاشیه کتابم یادداشت کنم و در دفترچه تحلیل دلیل اشتباه زدن سوال را یادداشت می‌کنم.


آیا اعضای خانواده کارنامه‌ی شما را می بینند؟کدام یک بیشتر پشتوانه ی تحصیلی شما می باشد؟ اگر افت داشته باشید برخورد آن ها با این افت چگونه است؟ 

مادرم کارنامه ی من را می‌بیند و در صورت افت ،دلیل افت را جویا می‌شود و با هم سعی می‌کنیم مشکلمان را برای آزمون بعدی رفع کنیم.


دفتر برنامه ریزی دارید؟ در دفتر برنامه ریزی آیا در طول هفته به قسمت هدفگذاری  وتصمیمات کوتاه مدت وبلند مدت توجه کرده اید ؟ لطفا کاربرد آن رابرای دوستانتان بیان کنید

بله دفتر برنامه ریزی دارم ، و همه ی صفحات آن را پر می کنم ،خب اینکه اهدافی برای هفته ی مشخص داشته باشید باعث می‌شود تا برنامه ریزی هفته برای شما معنا پیدا کند.


کدام یک از کتاب های کانون را استفاده می کنید؟ این کتاب ها چه ویژگی‌هایی دارند؟ 

کتاب های آبی،این کتاب هم سوالاتی مطابق به تمرین های کتاب و سوالات کنکور و آزمون کانون دارد و این برای من جالب است و همچنین سوالات باکس بندی هستند و این برای تست زمان دار نکته ویژه و عالی از نظر من به شمار می رود.


دلیل این که در آزمون‌های تابستان شرکت کرده اید چه بود؟ 

به طور کلی باعث شد که در تابستان فقط استراحت نباشد و من بتوانم عقب افتادگی‌های سال قبل را رفع کنم و نگاهی هم به درس های سال آینده، بیاندازم این موضوع برای من یکی از ویژگی‌های عالی بود که من متعهد باشم که تابستان هم درس بخوانم.


چه تصمیماتی برای بهتر شدن در نیم سال دوم گرفته اید؟

 تست بیشتری را به صورت پیش روی بزنم تا درمطالب کلاس درس اگر مشکلی داشتم همان جا مشکل را برطرف کنم.


فکر می کنید مهم ترین ویژگی که شما دارید و باعث می شود خوب درس بخوانید، چیست؟ 

هدف دار بودن ،اینکه آدم دلیلی برای انجام کاری داشته باشد برایش خوشایند تر است تا کاری را بکند بدون هیچ دلیل و سرانجامی.


آیا در برنامه ریزی زمانی را به استراحت و تفریح اختصاص می دهید؟ چه کارهایی می کنید؟

سلام بله ،من همانطور که درس می خوانم تفریح هم می‌کنم ، معمولا کتاب ، فیلم ،کلاس زبان و موزیک و نقاشی کردن از سرگرمی‌های من است.


آیا خواندن و نوشتن را قبل از دوران مدرسه یاد گرفتید؟ چه کسی به شما یاد داد؟ 

بله من از قبل دوران مدرسه با پدر و مادرم تمرین حروف الفبا می‌کردیم .


آیا استفاده از دوران طلایی نوروز را به دوستان خود نیز پیشنهاد می کنید؟ آیا شما امسال از دوران نوروز استفاده کردید ؟چگونه؟ 

بله پیشنهاد می‌کنم از این دوران به نحو احسنت استفاده کنندمن در این دوران در جهت رفع مشکلات دروسی که در نیم سال اول داشتم استفاده ی خوبی کردم.


چرا کانون را در این سال ها انتخاب کردید؟ به نظر شما مهم ترین ویژگی آزمون‌های کانون چیست؟

 برنامه راهبردی و برنامه ریزی طی دوهفته مهمترین ویژگی کانون می‌باشد.


تحلیل آزمون را چگونه انجام می دادید؟

 برای تحلیل من همیشه سوالات را از اول حل می‌کنم و بعد از آن پاسخ نامه راچک می کنم و در دفترچه تحلیل دلیل سوال های غلطم را می نویسم و از سوالات نزده اگر نکته ای بود یادداشت می‌کنم .


سوالی که برای همه ی دوستان شما ایجاد می شود ، آیا برای قبولی در تیزهوشان اینکه فقط فرد باهوشی باشی کافی است ؟ مهمترین کاری که در این مسیر باید انجام داد ،چیست  ، توصیه ای برای دوستان خود دارید لطفا بیان کنید: 

در حقیقت من با آزمون تست هوش وارد مدارس تیزهوشان شدم اما وقتی وارد این مدرسه شدم فهمیدم که درکنار هوش ، تلاش زیاد خیلی مهم است حتی با تلاش زیاد می توانید امتیاز هوش را هم بدست بیاورید؛ تلاش زیاد به نظرم حتی از هوش هم مهمتر است پس فقط به هوش بسنده نکنید.


فکر می کردید با شما یک روز به عنوان یکی از دانش آموزان برترکانون مصاحبه صورت گیرد؟ 

نه ولی برای من  خیلی خوشایند بود .


دوست دارید در این مسیر ازچه کسی بیشتر قدردانی کنید: مادرم که همیشه از ایشان سپاسگزارم

6/8/2023 7:40:09 PM
Menu