آیلین دولتشاه:در عید از هر ساعت برای مطالعه و تست استفاده کردم

بعداز عید ، بیشتر بر روی آزمون‌های شبیه ساز تمرکز میکردم و این آزمون‌ها تاثیر بسیار مثبتی بر تست زنی و تثبیت مطالب داشتند.

آیلین دولتشاه:در عید از هر ساعت برای مطالعه و تست استفاده کردم

«آزمون های شبیه ساز خیلی استفاده می‌کردم که تاثیر فوق العاده ای بر سرعت تست زنی و افزایش دقت و کاهش استرس من داشت.»


نام و نام خانوادگی : آیلین دولتشاه 

پایه : دهم انسانی

نام شهر ، استان : خرم‌آباد ، لرستان

میانگین تراز : ۶۳۸۰

سال‌های حضور در کانون : 2 سال

تعداد کل آزمون‌ها : 59 آزمون

تحصیلات و شغل مادر : فوق لیسانس ادبیات ، بازنشسته فرهنگی 

تحصیلات و شغل پدر : فوق لیسانس حقوق ، بازنشسته ارتش

 

 مصاحبه‌گر : پردیس زمانی‌فرد


 • آیا در دوران طلایی نوروز برای قبولی در آزمون تیزهوشان برنامه‌ی مشخصی داشتید؟ 

بله ، برنامه بسیار دقیقی داشتم و از هر ساعت برای مطالعه و تست استفاده می‌کردم.

 

 • بعد از عید چه برنامه‌ای برای آمادگی آزمون تیزهوشان داشتید؟ 

بعد از عید ، بیشتر بر روی آزمون‌های شبیه‌ساز تمرکز می‌کردم و این آزمون ها تاثیر بسیار مثبتی بر تست زنی و تثبیت مطالب داشتند.


 • کدام درس ها نقطه قوت شماست؟ روش مطالعه این درس‌ها چگونه است؟ در مدرسه یا آزمون ها چه نمره ای برای این درس ها کسب می‌کنید؟

دروس علوم و فنون ادبی ، تاریخ ، جامعه شناسی ، عربی و جغرافیا و اقتصاد نقطه قوت‌های من هستند.

برای هر کدام از این درس ها روش خاص مطالعه ای وجود دارد و از آنجا که این درس ها جنبه ی ادراکی ، حفظی و نکته ای دارند ، تکرار و مرور زیاد آنها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. مخصوصا درس عربی که به تمرین بسیار زیادی برای تسلط بر آن نیاز است. در مدرسه و آزمون ها هم نمره و درصد بالایی از این دروس کسب می‌کنم.

 

 • در طول این سال ها درسی بوده که ضعیف باشید اما با تغییر روش، آن را به نقطه قوت تبدیل کرده باشید؟ کدام درس؟ چه کاری کردید؟ 

به طور کلی من در درس ریاضی مقداری مشکل داشته‌ام و در آزمون ها نتیجه ی خوبی از این درس دریافت نمی‌کردم ؛ ولی ابتدا با حل‌ تمرین‌های تشریحی زیاد و در مرحله دوم ، زدن تست های مختلف از سطح آسان به سخت ، فیلم های آموزشی و جزوه های تکمیلی ، درصد خود را در این درس بالاتر بردم و هنوز هم در تلاش هستم تا درصدم در این درس را بالاتر هم ببرم.

 

در کارنامه ابتدا به سراغ دیدن نمره کدام درس ها می‌روید؟ ایرادات هر درس را چگونه برطرف می‌کنید؟ 

در کارنامه ای که بعد از آزمون دریافت می‌کنم در ابتدا به سراغ دیدن نمره ی ریاضی ام می‌روم ، چون می‌خواهم ببینم که پیشرفتی داشته‌ام یا هنوز به استمرار بیشتری نیاز دارم. 

ایرادات هر درس را ابتدا با ریشه‌یابی مشکل و سپس یا با عوض کردن روش مطالعه و یا با بالا بردن زمان مطالعه و در اولویت قرار دادن درس مورد نظر حل می‌کنم.

 

 • آیا در سال ششم دبستان هم برای قبولی در تیزهوشان تلاش کردید؟ 

بله ،‌ کتاب تست تهیه کرده بودم و کار می‌کردم ؛ اما متاسفانه به علت آگاهی نسبتا کمی که از تیزهوشان و سر جلسه و استرس آن داشتم ، باعث شد در آن سال تیزهوشان قبول نشوم.

 

 • واکنش شما زمانی که در سال ششم دبستان قبول نشدید چه بود؟ پدر و مادرتان چه واکنشی داشتند؟

زمانی که وارد سایت شدم و با جمله عدم پذیرش روبرو شدم ، بسیار ضربه بدی خوردم و حدودا یک هفته از شدت ناراحتی ، با کسی صحبت نمی‌کردم ، اما در عوض نمونه دولتی قبول شدم و این مقداری از دردم را تسکین داد. پدر و مادرم طبیعتا اوایل احساس ناراحتی می‌کردند اما کم‌کم وقتی متوجه شدند فرصت دیگری در پایه نهم دارم ، به من انگیزه می‌دادند و تمام تلاش‌شان را برای قبولی من در سال نهم کردند.


 • پدر و مادر در مسیر قبولی آزمون تیزهوشان چگونه به شما کمک می‌کردند؟

پدر و مادرم خیلی در این زمینه مرا همراهی کردند و از هیچ تلاشی برای تامین نیازهایم در آن زمان دریغ نکردند. با دادن انگیزه و پشتیبانی بسیار محکم و خوب ، انگیزه ام را هر روز برای قبولی در تیزهوشان بالاتر می‌بردند.

 • در سال نهم چه کارهایی کردید که باعث موفقیت شما در آزمون تیزهوشان شد؟

سال نهم ، سال بسیار سرنوشت ساز و مهمی است. اولین عاملی که باعث موفقیت من در تیزهوشان شد ، تصمیم و عزم جدی بود که برای قبولی در آن گرفته بودم ، بعد از شکست در آزمون پایه ششم ، انگیزه‌ام برای قبولی در این آزمون دو چندان شده بود. بعد از آن برنامه ریزی روزانه‌ای بود که انجام می‌دادم ، برای هر ساعتم برنامه داشتم و انواع تست ها و تمرینات را حل می‌کردم. همچنین از آزمون های شبیه ساز خیلی استفاده می‌کردم که تاثیر فوق العاده ای بر سرعت تست زنی و افزایش دقت و کاهش استرس من داشت.

 

 • هدف شما از اینکه دوست داشتید در مدارس تیزهوشان قبول شوید چه بود؟

مدارس تیزهوشان از منابع و مزایای بالایی برخوردار هستند. همچنین محیط آموزشی با کیفیت و رقابت دانش آموزان سطح بالا ، از دلایل اهمیت تیزهوشان برای من بود. من اصولا به دنبال مدرسه و محیط آموزشی بودم که بتوانم هر روز در آن پیشرفت کنم و استعدادهایم را شکوفا کنم ، تیزهوشان تنها راه حل من بود که خوشبختانه به آن رسیدم.

 

 • تلاش و سخت‌کوشی و تمرین مداوم چقدر در موفقیت شما نقش داشته است؟

خیلی زیاد و به جرات می‌توانم بگویم اگر استمرار و تمرین مداومی که برای قبولی در تیزهوشان داشتم نبود ، هرگز نمی‌توانستم به این موفقیت دست پیدا کنم ، زیرا آزمون تیزهوشان به زحمت و تلاش واقعا جدی نیاز دارد ، رقابت بسیار شدید و سوالات سخت است.

 

 • یک تجربه که در مسیر قبولی در آزمون تیزهوشان به شما کمک زیادی کرده، برای دوستان خود بگویید.

یکی از تجارب مهمی که در این مسیر بدست آوردم و در قبولی به من کمک کرد ، درک درستی بود که از سطح خود و سطح آزمون بدست آورده بودم ، هر چقدر بیشتر ایرادات خود و سختی تیزهوشان را درک و قبول کنید ، انگیزه شما برای رفع ایرادهای‌تان و جنگیدن برای قبولی در تیزهوشان بیشتر خواهد شد ، شما مدام با خود می‌گویید سطح آزمون بالاست، پس من باید سطح خودم را هر روز بالاتر ببرم.

 

 • شما چگونه با کانون آشنا شدید؟ فرد خاصی توصیه کرد؟ آیا فردی در خانواده شما عضو کانون بوده یا هست؟ چه نتیجه ای کسب کرده اند؟

من از سال قبل در آزمون‌های کانون شرکت می‌کنم ، یکی از آشنایان که خودشان هم آزمون می‌دادند کانون را به من معرفی کردند و ایشان اکنون در رشته پزشکی دانشگاه ملی قزوین مشغول به تحصیل هستند.


 • کدام یک از کتاب های کانون را استفاده می‌کنید؟ این کتاب ها چه ویژگی‌هایی دارند؟

من از کتاب‌های پر‌تکرار برای دروس عمومی و کتاب های سه سطحی برای دروس تخصصی استفاده می‌کنم. 

کتاب‌های پرتکرار کانون با درسنامه مختصر و مفید ، فهم نکات ریز را آسان‌تر می‌کند و همچنین با دارا بودن حجم زیادی از سوالات متنوع ، مرا برای امتحانات مدرسه و پرسش های کلاسی آماده می‌کند. 

کتاب‌های سه سطحی نیز با تست‌های متنوع و سطوح مختلف ، میزان آمادگی ام را برای هر درس می‌سنجد و به من نشان می‌دهد که هر درسی را در چه سطحی خوانده‌ام و بر آن تسلط دارم که این سبب آمادگی بیشتر برای آزمون‌هایم می‌شود.

 

 • فکر می‌کنید مهم‌ترین ویژگی که شما دارید و باعث می‌شود خوب درس بخوانید، چیست؟ 

یکی از ویژگی‌هایی که باعث شده از درس خواندن خسته نشوم و علاقه و استمرارم هر روز برای آن بیشتر شود ، ادراک و گیرایی بالایی است که از هر مطلب دارم. به عبارت دیگر ، مطالب درسی‌ام را در هر زمینه ای ( دروس مختلف ) خیلی زود متوجه می‌شوم و این فهم سریع ، سبب حفظ آسان‌تر و صرف انرژی کمتر برای هر مبحث و ذخیره انرژی و انگیزه برای دروس و مباحث دیگر نیز می‌شود.

 

 • قبل از دوران دبستان پدر و مادر برای شما کتاب می‌خواندند؟ چه کتاب‌هایی؟ الان مطالعه غیردرسی دارید؟

بله ، کتاب‌های شعر در حد سن و سالم زیاد می‌خواندند. در حال حاضر زمانی را حتما برای مطالعه غیردرسی ، به خصوص کتاب‌های اشعار و رمان های معروف دنیا می‌گذارم. بزرگ‌ترین علاقه من ، کتاب خواندن است و هر روز کتاب‌های بیشتری می‌خوانم.

 

 • دستاورد یا مهارت غیردرسی هم داشتید یا دارید؟ 

بله ، در زمینه ورزشی در رشته والیبال به صورت حرفه ای تمرین دارم و در سطح مسابقات استانی و کشوری شرکت داشته ام. خوشنویسی هم مدت زیادی است که کار می‌کنم و در آن مدرک دارم.

 چرا با اینکه در آزمون تیزهوشان قبول شدید و به مدرسه‌ی تیزهوشان رفتید، پیوستگی‌ خود را به آزمون‌ها حفظ کردید؟ 

مهم‌ترین دلیل من برای پیوستگی در آزمون ها ، برنامه ی منظم درسی بود که آزمون ها در اختیار من قرار می‌دادند، اصولا بعد از قبولی در تیزهوشان و ورود به دبیرستان ، با آزمون مهم‌تر کنکور روبرو هستم و در این برهه زمانی ، آزمون‌های کانون از اهمیت ویژه‌ای برخوردار می‌شوند. آزمون‌های برنامه ای کانون با بودجه بندی مناسب ، سوالات طبقه بندی شده و استاندارد ، آمادگی فرد را برای شرکت در آزمون‌های سرنوشت سازی مانند تیزهوشان و کنکور بسیار بالا می‌برد.

 

 • آیا علاوه بر آزمون اصلی، در آزمون‌های هدیه، هدف‌گذاری و مشابه پارسال هم شرکت کرده‌اید؟ 

بله ، آزمون های هدف‌گذاری و مشابه پارسال قبل از آزمون اصلی ، کمک شایانی به تثبیت مطالب درسی می‌کند و آشنا شدن با انواع تیپ سوال را برای فرد به ارمغان می‌آورند.


 • تحلیل آزمون را در چه روزی انجام می‌دادید؟

در همان روز جمعه بعد از دریافت کارنامه و تراز ، آزمونم را تحلیل می‌کردم.

 

 • روش شما برای تحلیل آزمون چگونه بود؟

به سوالاتی که درست پاسخ داده‌ام نگاهی کوتاه می‌اندازم تا دوباره مطالب و نکته ها برایم مرور شوند و اگر نکته ی خاصی در سوالات وجود داشته باشد حتما در دفترچه نکات آزمونم یادداشت می‌کنم ، سپس سراغ سوالاتی می‌روم که اشتباه زده‌ام و دوباره آن‌ها را از روی پاسخ صحیح حل می‌کنم تا ایرادم را پیدا کنم ، بعد به سراغ سوالات نزده می‌روم و قبل از چک‌کردن پاسخنامه ، دوباره سعی می‌کنم به آنها پاسخ دهم و اگر نتوانستم ، به کمک پاسخنامه علت عدم پاسخگویی خود را پیدا می‌کنم.

 

 • آیا برنامه‌ی مدرسه با برنامه‌ی آزمون هماهنگ بود؟ چگونه بین این دو برنامه هماهنگی ایجاد می‌کردید؟

تا مقدار زیادی بله. در برخی موارد در بعضی از دروس از بودجه بندی آزمون عقب می‌ماندم ولی با خواندن همان دروس در هر روز کنار سایر دروس ، خودم‌ را می‌رساندم.

 

از چه منابع و کتاب‌هایی برای آمادگی در آزمون تیزهوشان استفاده کردید؟ 

من در طول زمانی که برای تیزهوشان می‌خواندم ، از منابع بسیار متنوع و زیادی استفاده می‌کردم. در زمینه تست هوش ، کتاب‌های تست متنوعی تهیه کردم تا سطح خود را در این زمینه بالاتر ببرم ، به هر حال ، نیمی از سوالات آزمون تست هوش است که از اهمیت بالایی برخوردار است ، برای درس هایم هم کتاب‌های سه سطحی و آبی قلم‌چی کمک شایانی به من کردند.

 

 • در سؤالات استعداد تحلیلی (هوش) آزمون تیزهوشان چه نمره‌ای به‌دست آوردید؟ 

تیزهوشان به افرادی که قبول شده اند ، کارنامه ای از درصدهای‌شان نمی‌دهد و فقط قبولی‌شان را ثبت می‌کند ، ولی بعد از آزمون جواب‌هایم را با پاسخنامه‌هایی که توسط دبیران مختلف در فضای مجازی پخش شد چک کردم ،  ۸۰ % زده بودم.

 

 • درس استعداد تحلیلی را با چه روشی می‌خواندید؟ 

استعداد تحلیلی به علت حجم بسیار زیاد مطالب و تنوع فوق العاده تست ها ، به تکرار و تمرین بسیار زیادی نیاز دارد. همین استمرار سبب می‌شد با انواع تست آشنا شوم و به قول معروف در تست‌های استعداد تحلیلی دستم راه بیافتد.


 • هر روز معمولاً چقدر برای استعداد تحلیلی وقت می‌گذاشتید و‌ چقدر تست تمرین می‌کردید؟

به علت اینکه تیزهوشان نهم به دهم منابع درسی نیز دارد و حجم مطالب بالاست ، مجبور می‌شدم زمان کمتری را به استعداد تحلیلی اختصاص بدهم ؛ ولی چون تسلط کافی بر استعداد تحلیلی و سرعت بالایی در زدن تست‌های آن داشتم ، روزانه تست کار می‌کردم.

 

 • چگونه بین مطالعه‌ی درس‌های مدرسه و درس استعداد تحلیلی(هوش) تعادل را حفظ می‌کردید؟

بهترین راه، برنامه ریزی دقیق است. با مشخص کردن اینکه چه روزی و چه ساعتی تست هوش بزنید و درس بخوانید ، خیلی راحت می‌توانید تعادلی ایده آل بین تمام درس‌های‌تان برقرار کنید.


 

6/5/2023 10:20:46 AM
Menu