گفت‌و‌گو با آرین انصاری؛ از نهم تا قبولی در تیزهوشان

یک نکته ای هم که در برنامه ریزی من ارزشمند بود حفظ شدن تعادل در برنامه ریزی ام بین درس‌های اختصاصی مثل ریاضی و عمومی مثل عربی و تفریحم بود.

گفت‌و‌گو با آرین انصاری؛ از نهم تا قبولی در تیزهوشان


«یک نکته ای هم که در برنامه ریزی من ارزشمند بود حفظ شدن تعادل در برنامه ریزی ام بین درس های اختصاصی مثل ریاضی و عمومی مثل عربی و تفریحم بود.»


نام و نام خانوادگی : آرین انصاری

 مقطع تحصیلی : دهم تجربی

شهر ، استان : تهران ، تهران

سال های حضور در کانون : 2 سال

تعداد کل آزمون ها : 49 آزمون
 • از چه زمانی وارد کانون شدید و در چه پایه‌هایی در آزمون‌های کانون شرکت کردید و چند سال؟ 

من در ابتدای سال نهم و قبل از آن تصمیم جدی برای قبولی در تیزهوشان را نداشتم ولی از میانه سال نهم که ماه آبان می شد تصمیم خودم را گرفتم و همان ماه با آزمون های قلم چی همراه شدم.

 

 • سال ششم هم مشابه سال قبل (نهم) برای قبولی در تیزهوشان تلاش کردید؟ نتیجه چه شد؟

 حقیقتاً من در آزمون تیزهوشان سال ششم هم شرکت کردم ولی به علت این که بلوغ ذهنی در مورد خواسته هایم و تیزهوشان نداشتم خیلی برایش آنطور که باید و شاید تلاش نکردم ولی همزمان با من دوستانم در تیزهوشان قبول شدند و همین نکته یکی از انگیزه های من برای رسیدن به تیزهوشان در سال نهم به دهم بود. 

 

نحوه حضور شما در آزمون های کانون چگونه است؟ در سال نهم چند آزمون را غیبت کردید؟

رویه ی سال نهم به علت این که مدرسه ام زیاد سخت گیر نبود بر عهده خودم بود و خودم برنامه ریزی برای مطالعه درس ها و حل تست آن ها را انجام می دادم، در اواخر پایه نهم به علت فشار برنامه ریزی ام تصمیم بر این شد که دو آزمون آخر سال را غیبت کنم،‌ جز این همه آزمون های خودم را سر وقت شرکت کردم.

 

آیا پایه نهم در آزمون های هدیه یا هدف گذاری یا مشابه پارسال شرکت می کردید؟

بله، من هم آزمون های هدف گذاری و هم آزمون های مشابه پارسال را شرکت می کردم با این که شرکت در آنها اجباری نبود، زیرا مطالب این آزمون ها برای آزمون های اصلی بسیار مفید بودند، اما روشی که راجب این آزمون ها انجام دادم اینگونه بود که در زمان آزاد آن ها را حل می کردم و سپس از پاسخنامه استفاده می کردم و سمت تحلیل و تکمیل آموزشم می رفتم.

 

هماهنگی بین آزمون ها و برنامه های مدرسه و کانون در سال نهم برایتان سخت نبود؟

نه واقعاً، با این که دبیرستان پایه نهمم غیرانتفاعی بود، هم راستا با برنامه ی مدارس و در سطح کتاب های درسی پیش می رفتند، به همین علت پس از تصمیمم برنامه ریزی درسی ام با خودم بود.

 

 • آقا آرین اگه بخواهید سه عامل موفقیت تان را به دوستان کانونی خود بگویید چه عواملی هستند؟

خودم و اراده ام ، خانواده ام برای توضیح راه و انگیزه بخش بودنشان ، مشاور و پشتیبان سال نهم قلم چی برای آموزش نکات به من. 

چیزی که باعث شد موفق باشم جدی بودن در مورد اهدافم و متوجه بودن آن که برای راحت تر رسیدن به آن ها نیاز دارم تیزهوشان قبول شوم و همین گونه جدی شدن در مورد قبولی در تیزهوشان را از عوامل موفق شدنم می دانم که هر سه موردی که گفتم کمک کننده بودند.

 

 • آقا آرین آیا ترفند و تکنیکی داشتید که در مدیریت به شما کمک کند؟

خوب یکی از مباحث مدیریت ، مدیریت زمان یادگیری بود، من برای این که انرژی بیشتری برای خودم ذخیره کنم توجه ۱۰۰% و مشارکت حداکثری را سر کلاس هایم می کردم و می کنم. یک نکته ای هم که در برنامه ریزی من ارزشمند بود حفظ شدن تعادل در برنامه ریزی ام بین درس های اختصاصی مثل ریاضی و عمومی مثل عربی و تفریحم بود.

 

 • خوب حالا که به برنامه ریزی اشاره کردید، برنامه ریزی شما چه ویژگی هایی داشت و چگونه تعهدتان به برنامه تان شکل می گرفت؟

همینطور که گفتم تعادل را همیشه در برنامه ریزی هایم رعایت می کردم، به این معنی که نمی گذاشتم درس های ضعیفم از چشم دور باشند. یعنی می خواستم از نظر حجمی رسیدگی به این درس هایم با درس هایی که نقطه قوتم بودند برابر باشند، نکته بعدی هم که به آن رسیدم این بود که برنامه ریزی نیاز دارد که بر اساس شرایط روحی روزانه هم قابل تنظیم باشد که خسته کننده نباشد.

گفتید تعهد، بنظرم کلیدش شناخت است، وقتی من می دانستم که باید کاری یا تعداد تستی که تعیین کردم تا زمان مشخصی تمام کنم و اگر نکنم باید فردا انرژی بیشتری بگذارم که این عقب افتادگی جبران شود و این که زمانم محدود است، هر جور که می شد برنامه یک روزم را انجام می دادم.

 

 • طی این مسیری که رفتید چه تجربه نویی کسب کردید؟

خوب بعد از سال ششم بهم برخورد که چرا نتوانستم مثل بقیه دوستانم در این مدارس قبول شوم، این یک هیجان انگیزه بخش شد برای سال نهمم. و خوب در سال نهمم طی این مسیر حس جدیدی پیدا کردم که فکر می کنم بخاطر با برنامه بودنم بود. اما لذت بخش ترینش برایم لحظه قبولی بود.

 

 • از چه منابعی برای تیزهوشان استفاده کردید؟  چگونه از آنها استفاده می کردید؟

من میانگین ساعت مطالعاتی ام روزی ۵ ساعت بود و اکثر آن فقط اختصاص پیدا می کرد به تمرین تست برای همین منابع تستی زیادی در سال نهم داشتم مثل: کتاب های آبی قلم چی

 

 • استعداد تحلیلی برای تان چطور بود؟

 واقعیتش همیشه برایم ساده بود ، فقط تنها کاری که می کردم این بود که از دفترچه مختلف آزمونم یک بار این مبحث را مرور کردم.

 

 • می توانید به من درس های پایه نهم را از قوی به ضعیف بگویید و این که آیا درسی داشتید که اوایل ضعیف بوده ولی با تمرین جزو درس های قوی تان شده باشد؟ چه کاری برای آن کردید؟

 من درس هایم از قوی به ضعیف می شد فارسی، علوم و ریاضی درس هایی که تحقیق کرده بودم در آزمون تیزهوشان بالاترین ضریب ها را دارند، و این که گفتید کدام درس هایم نقاط قوتم شدند باید بگویم درس فارسی، اوایل آبان ماه،‌ که شروع کردم ضعیف بود ولی با تمرین مداوم ، دیدن تست های زیاد بلاخره یاد گرفتم و هنوز هم بابت فارسی مشکلی ندارم.

 

 • می توانید در مورد همراهی خانواده و کمک هایی که به شما کردند بگویید؟

از اهداف من پزشکی است و وقتی با پدرم راجبش صحبت کردم، ایشان خیلی به من راهنمایی دادند و مسیر این که باید در مدرسه برتری قبول بشم را جلوی من گذاشتند و چون خودشان زمانی مشاوره انجام می دادند شناخت خیلی بالایی به مسیرم داشتند و حمایتم می کردند. البته پیش می آمد که در مسائل ریاضی و علوم کمک کنند و برایم مطلبی که درک نمی کردم را جا می انداختند.

 

 • شده بود که انگیزه خودتان را ببازید، چه چیزهایی برایتان انگیزه بخش بود و آیا دلیلش را قیاس شدن می دانستید؟

بله، پیش می اومد بعد آزمون جوری که می خواستم نتیجه نگرفته باشم ولی در آن شرایط خانواده ام و ذهنیت اولیه ای که داشتم خیلی سریع برمی گرداندنم به خطی که باید می بودم، و قیاس خارجی نه خیلی دلیلش نبود، چون شاگرد اول مدرسه هم بودم همیشه مقایسه ام خودم با خودم بود و نگاهم به رشد بود.

 

 • آقا آرین می توانید کمی از خودتان و علاقه مندی هایتان بگویید که مخاطبین ما با شما ارتباط بهتری برقرار کنند؟

والا من عاشق بازی کردنم خصوصاً بازی های آنلاین مثل کالاف دیوتی و فورتنایت از مهارت هایی هم که براش سرمایه گذاری کردم می توانم ورزش و زبان را بگم که فوتبال تا سطح حرفه ای هم دنبال می کنم ، هم تمرین می کنم و زبان هم یکم فاصله دارد تا به سطح ایلتس برسد.

 

 • در آخر دوست دارید از چه کسانی تشکر کنید؟

اول از همه دوست دارم به خودم افتخار کنم و از تمام کسانی که در این راه کنارم بودند خصوصاً خانواده ام و پشتیبانم آقای رحمانی تشکر کنم.

 

 


 مصاحبه گر :‌علیرضا رفاهی فرد

2/4/2023 2:56:53 AM