گفت‌و‌گو با ثمینه هراتیان؛ از تراز 5593 تا تراز 6434

«در هیچ یک از آزمون­ هایم غیبت نداشته و به طور پیوسته در آزمون­‌ها شرکت می­ کردم. »

گفت‌و‌گو با ثمینه هراتیان؛ از تراز 5593 تا تراز 6434

«در هیچ یک از آزمون­ هایم غیبت نداشته و به طور پیوسته در آزمون­ ها شرکت می­ کردم. »

 

نام و نام خانوادگی : ثمینه هراتیان 

نام شهر ، استان : سمنان ، سمنان

رشته و منطقه کنکور : علوم ریاضی و فنی ، منطقه‌ ۲

رتبه سال 1401 : رتبه 909 منطقه 2 و  2888 کشوری کنکور ریاضی

رشته و دانشگاه قبولی : مهندسي برق دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي تهران

تعداد کل آزمون ها : 62 آزمون

میانگین تراز : 6190

شغل پدر : بازنشسته صدا و سیما

شغل مادر : خانه ­دار

درصدهای کنکور 1401 

ادبیات  48%    عربی  77%    دین و زندگی  86%    زبان  86%

ریاضیات  48.7%     فیزیک 54%     شیمی   37%از چه زمانی تصمیم جدی برای مطالعه کنکوری گرفتید؟

از تابستان دوازدهم مطالعه جدی برای کنکور را آغاز کردم و شروع به تست­ زنی کردم. در پایه دهم و یازدهم در حد مدرسه عالی کار کرده بودم و پایه تشریحی و مفهومی قوی داشتم ولی تست نزده بودم.


در طی این سال چگونه در آزمون‌ها شرکت می‌کردید؟

در هیچ یک از آزمون­ هایم غیبت نداشته و به طور پیوسته در آزمون­ ها شرکت می­ کردم.


برای سال آخر یعنی 1401 چه استراتژی در پیش گرفتید؟

مشاور از کانون گرفته بودم و فقط با برنامه کانون پیش می­ رفتم و فقط آزمون­ های مدرسه را شرکت می­ کردم. کاملاً پیرو برنامه مشاور و کانون بودم. درس ­ها را اغلب خودم می­ خواندم و گاهی هم در کلاس ­های تست با­ توجه به نیازم شرکت می ­کردم.


جو خانواده در سال کنکور شما چطور بود؟

خانواده به من اعتماد کامل داشته و هیچ فشاری وارد نمی­ کردند. حتی گاهاً ترازم را هم نمی­ پرسیدند که فشاری از جانب آن­ها به من وارد نشود. محیط خانه را کامل محیا کرده بودند و امکانات کامل برای پیشرفت من فراهم کرده­ بودند. 


درباره ­ی روش مطالعه دروس به ما و دوستانی که مصاحبه را می خوانند توضیح می­ دهید؟

بله حتماً؛ من زمانی­که 40 درصد مطالب را می ­فهمیدم و در واقع به یک درک نسبی رسیده بودم وارد تست می­ شدم و با توجه به ­نوع درس از ویدیو­ها و کتاب­ های آموزشی کمک می گرفتم. به نظرم با تست زدن می شود متوجه عمق مطلب شد.


یکی از درس­ هایی که چالش داشتید چی بود و آن را چگونه برطرف کردید؟

شیمی؛ بعد از مدتی متوجه شدم که این درس فوق­ العاده تکنیکی است و نیاز به اسکن کردن مطالب کتاب دارد و باید بدانی مثلاً سوال های چند موردی­ ریسک بالایی دارند و آن هایی که آ و ب هستند راحت می شود پاسخ داد. در بخش مسائل هم از کتاب کمک آموزشی استفاده کردم که خیلی به تسلطم کمک کرد.


هندسه یکی از درس ­های پر چالش رشته ریاضی هست؛ توصیه ای برای مطالعه این درس دارید؟

هندسه در کنکور ریاضی درس ریسک ­داری هست و ممکن است پایه قوی در هندسه داشته باشی ولی در کنکور نتوانی خوب عمل کنی، که این احتمال را می­ توانید با حلتعداد زیاد تست کاهش دهید. می­ توانم بگویم هندسه مهم­ ترین درسی هست که تست­ زدن در آن اهمیت بالایی دارد. من خودم اول یک دور کامل مطالعه می کردم تا مطلب را بفهمم و بعد فرمول­ ها را دسته­ بندی می­ کردم و بعد سراغ تست می­ رفتم.


هیچ وقت نگفتید ای­کاش زودتر شروع می ­کردم؟ یا .....

خیر؛ چون برای دهم و یازدهم تا حد توانم مطالعه مفید خودم را داشتم و دوازدهم را هم خیلی قوی شروع کردم. زمانی­که شروع کردم توقع خیلی زیادی از خودم نداشتم و کم کم دیدم پیش­رفت کردم و انگیزه ام بیش­تر شد.


در دوران کنکور خسته می­ شدید؟ در این زمان­ ها چطور مسیر را ادامه می ­دادید؟

اینکه بگوییم خستگی وجود ندارد واقعیت ندارد. بله من هم گاهی خسته می ­شدم ، دوست داشتم بیش­تر بخوابم و... و یا حتی بعضاً گریه می­ کردم و عصبانی می­ شدم اما همچنان با همان حال درس­ خواندن را ادامه می­ دادم و هیچ ­وقت نشد که یک هفته باشد که من درس نخوانده باشم. 

 

چرا کانون را در این سال ها انتخاب کردید؟ به نظر شما مهم ترین ویژگی آزمون‌های کانون چیست؟

کانون قدیمی ترین و حرفه­ ای ترین در زمینه کنکور است. برنامه ­ریزی خیلی دقیقی دارد و می­ داند دقیقاً دارد چه روندی را پیش می­ برد و بهترین کار اعتماد به برنامه راهبردی کانون هست که یک پکیج کامل از مرور و جمع بندی و مطالعه و... را در بر می­ گیرد. من حتی روز کنکورم هم حس می­ کردم از آزمون قلمچی بیرون آمده ام چرا که همه چیز متناسب با کنکور است.


تحلیل آزمون را چگونه انجام می دادید؟ 

اوایل که زمان بیش­تری داشتم روز جمعه بعد از آزمون استراحت کرده و تحلیل آزمون را شنبه ­ها انجام می­ دادم. ولی بعداً عصر روز جمعه آزمون را تحلیل می ­کردم با روشی که مشاورم بهم آموزش داده بود تست­ ها را تحلیل و رنگ ­بندی می­ کردم (سوالاتی که هیچ ایده ­ای ندارم- بی­ دقتی- نخوانده بودم). رنگ­ بندی تست ­ها زمان جمع­ بندی برای مرور خیلی کمکم کرد. همیشه از پایین ­ترین درصدم تحلیل را شروع می­ کردم که انرژی بیش­تری داشتم.


روند مطالعاتی شما چگونه بود؟

با 7 ساعت در تیرماه شروع کردم و تا اسفند و فروردین به 12 ساعت رساندم. نوسان مطالعاتی نداشتم و بازه 12-8 ساعت را حفظ کرده بودم. 


شما از کدام منابع کانون استفاده می کردید؟ این منابع چه ویژگی هایی داشتند؟

از کتاب ­های آبی و کتاب زرد آزمون ­های عمومی استفاده می­ کردم. کتاب آبی دقیقاً عین کنکور هست و دقیقاً سطح و تیپ­ بندی کنکور را دارد و همه سطح سوال از آسان تا سخت در آن وجود دارد.


از سایت کانون و مجله آزمون استفاده می کردید؟ 

مجله ­ها و نظراتی که در سایت گذاشته می­شد را می خواندم و همچنین از اطلاعاتی که از آزمون­ های آینده می گذاشتند هم استفاده می­ کردم.


نحوه استفاده شما از گوشی سال کنکور چطور بود؟

اول کار کامل کنار نگذاشتم و تدریجی کم رنگش کردم مثلاً اپلیکیشن ­هایی مثل اینستاگرام که خیلی وقتم را می­ گرفت حذف کردم و در اواخر مسیر به قدری غرق درس می­ شدم که فرصتی برای گوشی پیدا نمی­شد. توصیه می­ کنم هیچ وقت یکباره گوشی را کنار نگذارید چون دوباره این عادت برمی گردد. همیشه تدریجی اینکار را انجام بدهید.


به نظرتان مهم ترین ویژگی مثبت شما چه بود که باعث شد به اینجا برسید؟

استمرار زیاد، مشاور خوب که با ایشان دوست بودم و به او اعتماد کردم (وجود کسی که یک بار این مسیر را رفته خیلی کمک­ کننده هست چون فرصت نیست خود آدم همه را­ه­ ها را امتحان کند!) ، تحت تاثیر دیگران قرار نمی­ گرفتم و کار خودم را انجام می­ دادم.


توصیه ای برای دانش آموزان دارید؟

کنکور آن قدری که بزرگ و پررنگ شده وحشتناک نیست، اگر مسیر درستی را انتخاب کنید می­ توانید خیلی روان پیش بروید و هر کسی با انگیزه و تلاش و استمرار و آگاهی در این مسیر می ­تواند موفق شود.مصاحبه گر :‌ مریم جلیلی

2/4/2023 3:06:25 AM