گفت‌و‌گو با سینا شاه محمدی؛ از تراز 5144 تا تراز 6265

با جدیت و پیوستگی همراه با یک برنامه مناسب به بهترین نتیجه ممکن می‌توانید برسید.

گفت‌و‌گو با سینا شاه محمدی؛ از تراز 5144 تا تراز 6265

«با جدیت و پیوستگی همراه با یک برنامه مناسب به بهترین نتیجه ممکن می‌توانید برسید.»


 نام و نام خانوادگی : سینا شاه محمدی 

نام شهر ، استان : ديواندره ، کردستان

رشته و منطقه کنکور : علوم انسانی منطقه ۳

رتبه سال 1401 : رتبه 1866 منطقه 3 و 4981 کشوری کنکور انسانی

رشته و دانشگاه قبولی : آموزش ابتدايي دانشگاه فرهنگيان (پرديس شهيدمدرس سنندج)

تحصیلات و شغل مادر : ابتدایی ، خانه دار 

تحصیلات و شغل پدر : ابتدایی ، راننده 

درصدهای کنکور 1401

ادبیات عمومی ۵۶%    عربی ۵۵%     دینی ۸۰%     زبان انگلیسی 4%

ریاضی  0%     اقتصاد ۹۲ %   علوم و فنون ۲۷%   عربی اختصاصی ۵۷%   جامعه شناسی ۸۸%   تاریخ و جغرافیا ۲۷%   فلسفه و منطق ۲۱%    روانشناسی 80%

 

 

  1. اولین ترازتان و آخرین ترازتان در سال آخر چند بود؟

اولین ترازم  ۵۱۰۰ و آخرین ترازم 6300 بود.

 

در چه درس هایی در سال آخر تغییر رادیکال داشتید؟ روش مطالعه این درس ها را توضیح می دهید؟

در درس های فنون و عربی ؛ راه حل من برای این دروس این بود که متن را اول به صورت تشریحی تسلط پیدا می کردم مثلاً قواعد درس عربی را در متن پیدا می کردم، بعد نمونه سوال تشریحی حل می کردم و بعد تست می زدم یا برای فنون اول آرایه ها را در متن درس پیدا می کردم و به صورت تشریحی مسلط می شدم بعد تست می زدم.

 

در سال آخر خسته نشدید؟چه چالش هایی در سال آخر داشتید؟ چه کاری برای رفع خستگی انجام می دادید؟

کنکور 1۴۰۱ اولین تجربه کنکور من بود و در اوایل کمی برایم سخت بود که درس بخوانم اما با فکر کردن به هدف هایم توانستم آن سختی ها را پشت سر بگذارم.

 

چرا کانون را انتخاب کردید؟ به نظر شما مهم ترین ویژگی آزمون‌های کانون چیست؟

به نظر من سوالات کانون و برنامه راهبردی آن بسیار مناسب هستند و فرد را برای کنکور آماده می‌کنند و سوالات آن مانند کنکور هستند.

 

مهم‌ترین چیزی که در این سال‌ها از کانون و آزمون‌ها یاد گرفته اید چیست؟

مهم ترین چیزهایی که یاد گرفتم این بود که با جدیت و پیوستگی همراه با یک برنامه مناسب به بهترین نتیجه ممکن می‌توانید برسید.

 

مطابق برنامه‌ی راهبردی حرکت می کردید؟ چگونه برای دو هفته برنامه ریزی می کردید؟

بله مطابق برنامه راهبردی حرکت می‌کردم و طبق برنامه برای آزمون ها آماده می‌شدم و هیچگونه فشاری را احساس نمی‌کردم و سعی می‌کردم تا ۴روز قبل از آزمون مطالب را تمام کنم و ۴ روز بعد را برای مرور استفاده می‌کردم.

 

نقش آموزشی خانواده، بالاخص پدر و مادر در این سال ها چگونه بود؟

نقش آن ها بسیار پر رنگ بود و در طی مدت تحصیل همواره پشتیبان مناسبی برای من بودند و در این مسیر تا رسیدن به موفقیت همواره به من دلگرمی می‌دادند.

 

تحلیل آزمون را چگونه انجام می دادید؟ 

تحلیل آزمون را ۲روز بعد از هر آزمون  انجام می دادم. از سوالاتی که اشتباه جواب داده بودم شروع می کردم و سعی می‌کردم که آن اشکالات را برطرف کنم و نقاط قوت خودم را نیز با مطالعه بیشتر قوی تر می کردم.

 

ساعت مطالعه شما در طول امسال به چه صورت بود؟

ساعت مطالعه در اوایل ۵ تا ۶ساعت بود اما در طول سال آن را به صورت صعودی افزایش می‌دادم تا جایی که اواخر به ۱۲ تا ۱۴ساعت در روز می‌رسید. روند افزایش ساعتم را سعی می کردم پلکانی باشد که باعث خستگی نشود. مثلاً یک هفته اگر ۴ ساعت بود هفته بعدی ۴:۳۰ می کردم و به مرور زمان را زیاد می کردم.

 

اولین ترازی که امسال گرفتید چند بود؟ روند ترازهای شما چگونه بود؟

اولین ترازم ۵۱۰۰ بود و روند آن خوشبختانه در طول سال به صورت صعودی بود و بسیار کم پیش می‌آمد که در آزمون ها نسبت به آزمون قبلی افت داشته باشم.

 

شما از چه منابع کانون استفاده می کردید؟ این منابع چه ویژگی هایی داشتند؟

در جمع بندی ها برای سوالات جامع از منابع کانون و کتاب های سه سطحی کانون استفاده می‌کردم که برای من بسیار مفید بودند و بیشتر با طرز فکر طراح کنکور آشنا می‌شدم.

 

دفتر برنامه ریزی داشتید؟ تکمیل دفتر چه کمکی به شما می کرد؟

  1. بله دفتر برنامه ریزی داشتم و هر روز تمامی مطالبی که می‌خواندم را در آن یادداشت می کردم و برای هر هفته‌ی خودم در آن مطالبی که باید می‌خواندم را می‌نوشتم. قسمت هدفگذاری کوتاه مدت خیلی کمکم می کرد که ذهنم نظم پیدا کند و به تمامی درس هایم برسم و قسمت نکات مثبت و منفی باعث انگیزه من میشد و تلاش می کردم که نکات منفی خودم کمتر شود و نکات مثبتم بیشتر شوند و نکاتی که پشتیبانم برای هر آزمون در دفتر یادداشت می کردند خیلی کمکم می کرد.

 

از سایت کانون و مجله آزمون استفاده می کردید؟ کدام بخش ها برای شما جالب تر بود؟

بله از سایت و مجله ها برای بالا بردن انگیزه خودم استفاده می‌کردم، چرا که خواندن مجله ها و مصاحبه رتبه برترهای سال های قبل باعت افزایش انگیزه من می‌شد و از قسمت هایی که مربوط به مشاوره بود استفاده می کردم مثلاً نحوه تحلیل آزمون یا موارد دیگر.

 

تکنیک ها و روش‌های مدیریت زمان را، تمرین و استفاده می کردید؟

بله در روز قبل از آزمون برای خودم برنامه ریزی می کردم که چه درسی را در چه زمانی پاسخ بدهم که آن را طبق مطالب خوانده شده تنظیم می کردم. سر جلسه آزمون از روش ضربدر منها استفاده می کردم که باعث میشد تعداد سوالات غلطم کمتر شود و زمانم مدیریت شود. به این صورت که هر سوال را در حد ۲۰ ثانیه می خواندم اگر بلد بودم جواب می دادم و اگر سوالات شک دار بود ضربدر می زدم که بعداً سراغ آن ها بروم و سوالاتی که اصلاً بلد نبودم علامت منها می زدم که به سراغ آنها نروم و زمانم مدیریت شود و در تحلیل روی سوالات شک دار و سوالاتی که جواب ندادم تمرکز می کردم و مطالعه بیشتر انجام می دادم.

 

فکر می کردید چنین رتبه ای کسب کنید؟ خاطره لحظه اعلام نتایج را برای ما تعریف می کنید.

انتظاری که از خودم داشتم برآورده نشد و برای رتبه های بهتری تلاش می کردم اما هزاران بار خدا را شاکرم که توانستم چنین رتبه‌ ای را در اولین سال و با توجه به اتفاقاتی که باعث تعطیلی مدارس شد، کسب کنم.

روز اعلام نتایج بسیار منتظر ماندم تا اینکه در ساعت ۳نیمه شب دوستم توانست وارد سایت شود و رتبه ها را ببیند. واقعیتش تا اینکه رتبه را دیدم احساس غم و اندوه عجیبی داشتم چون منتظر رتبه بهتری بودم و اتفاقاً آن شب تا صبح اصلا نتوانستم بخوابم.

 

به نظرت مهم ترین خود ویژگی مثبت شما چه بود که باعث شد به اینجا برسید؟

مهم ترین ویژگی من به نظر خودم این بود که اصلاً خسته نشدم و توانستم تا آخرین لحظه دوام بیاورم و طبق برنامه راهبردی کار می کردم و همچنین با برنامه مناسب و دقیقاً طبق آن کار کردن یکی دیگر از ویژگی ها در طول این یک سال بود.

 

توصیه ای برای دانش آموزان دارید؟

توصیه من این است که هر دانش آموزی به هر هدفی که دارد می‌تواند برسد و این مهم با تلاش و پشتکار همچنین با برنامه و اصول راهبردی بسیار راحت تر خواهد بود. 

بعد از هر آزمون حتماً تحلیل آزمون داشته باشند ، زمان خودشان را مدیریت کنند، با برنامه ریزی درست جلو بروند و حتماً تمامی آزمون ها را شرکت کنند.

با مقایسه کردن خودشان با بقیه ذهن شان را درگیر نکنند و فقط روی درس خودشان تمرکز داشته باشند.مصاحبه گر : محمدحسین مصباحی

2/4/2023 3:36:56 AM