کاظم قلم‌چی:برای موفقیت درامتحانات،این روش را چندبارتمرین کنید

بعضی از دانش آموزان عادت دارند قبل از هر امتحان، درس‌ها را می‌خوانند و در پایان یک یا دو نمونه سؤال امتحانی حل می‌کنند.

کاظم قلم‌چی:برای موفقیت درامتحانات،این روش را چندبارتمرین کنید

برای موفقیت در امتحانات، این روش را چند بار تمرین کنید!

 بعضی از دانش آموزان عادت دارند قبل از هر امتحان، درس‌ها را می‌خوانند و در پایان یک یا دو نمونه سؤال امتحانی حل می‌کنند.  

اما تحقیقات متعدد نشان داده این روش فایده‌ی کمتری دارد و بهتر است روش را معکوس کنید؛ یعنی به جای آن که در آخر کار نمونه سؤال حل کنید،   قبل از شروع به درس خواندن، ابتدا به یک برگه سؤال امتحانی، پاسخ بدهید، وقتی برگه را تصحیح کردید، متوجه می شوید در کدام قسمت ها نیاز به کار بیشتر دارید و کدام قسمت ها را بلد هستید وباید کمتر وقت بگذارید، سپس  قسمت هایی را که خودتان لازم می‌دانید، یکی دو ساعت  مطالعه کنید و دوباره یک  برگه سؤال امتحانی حل کنید، یعنی برای آماده شدن در هر امتحان چند بار امتحان بدهید و امتحان دادن را برای آخر کار نگذارید. 

 هر چقدر تعداد برگه هایی که حل می‌کنید، بیشتر باشد، بهتر می توانید ضعف هایتان را جبران کنید و برای امتحان آماده شوید. 

 

شباهت امتحانات و جام جهانی 

اگر مسابقات جام جهانی را دنبال کرده باشید، می‌دانید هر تیمی قبل از شرکت در مسابقات اصلی در چند مسابقه‌ی آزمایشی و دوستانه شرکت می‌کند تا خود را برای مسابقات اصلی آماده کند. 

 معمولا تیم ها سعی می‌کنند شرایط آب و هوایی اردوهای آمادگی و تیم هایی که برای مسابقه‌های دوستانه انتخاب می کنند، مشابه شرایط مسابقه های اصلی شان باشد.

  شما هم اگر قبل از شرکت در هر امتحان چندین بار برگه‌ی نمونه سؤال را حل کنید، نتیجه ی بهتری می‌گیرید.  

 

چرا دانش آموزان کانون در امتحانات موفق تر هستند؟

معمولا دانش آموزان کانونی در امتحانات غافلگیر نمی‌شوند، علت این است که دانش آموزان کانونی حداقل هر دو هفته یک بار در یک آزمون جامع از همه‌ی درس ها شرکت می‌کنند و حتی بعضی دانش آموزان فعال تر که در آزمون‌های هدف گذاری و مشابه پارسال هم شرکت می‌کنند، مانند بازیکنانی هستند که همیشه آمادگی هر مسابقه‌ای را دارند. تمرین های زیاد و مسابقه های زیاد، بازیکنان و قهرمانان ورزشی را همیشه سرحال و آماده نگه می دارد و دانش آموزان کانونی که هر دو هفته آزمون می دهند، برای شرکت در امتحانات مدرسه آماده تر هستند و نگران امتحانات نیستند. 

 

جمع بندی و نتیجه گیری: این روش را چند بار تمرین کنید و اگر برایتان نتیجه‌ی بهتری داشت، ادامه دهید تا در امتحانات موفق‌تر شوید:

 قبل از هر امتحان به جای آن که با درس خواندن شروع کنید، یک یا دو برگه امتحانی را حل کنید و سعی کنید، تا روز امتحان اصلی چندین بار برگه های امتحانی مختلف را جواب بدهید.  

هر چقدر تعداد امتحاناتی که می‌دهید، بیشتر باشد، ضعف ها و قوت ها را بهتر تشخیص می‌دهید و متوجه می‌شوید، روی کدام قسمت ها باید بیشتر کار کنید وکدام مطالب برای شما چموش تر هستند و یادگیری شان مشکل تر است و برعکس کدام قسمت ها را خوب یاد گرفته اید و باید  روی آن  قسمت ها کمتر وقت بگذارید.

 

نمونه سؤال های امتحانی را از کجا پیدا کنیم؟

 منبع  اول : دسترسی ساده و رایگان در سایت کانون  

در چند سال اخیر، کانون کمک مهمی را در این زمینه برای شما انجام داده است.  شما می توانید به صورت رایگان،  جدیدترین و بهترین سؤال های امتحانی را همراه با پاسخ تشریحی در سایت کانون پیدا کنید.  ضمنا تعداد زیادی برگه های سؤال امتحانی هر درس (مربوط به پارسال و سال های قبل ) نیز در همان قسمت وجود دارد و شما می‌توانید هر کدام را خواستید، انتخاب کنید و پاسخ دهید و سپس با پاسخنامه مقایسه و تصحیح کنید.

لینک نمونه سوال های امتحانی در سایت کانون

 

منبع  دوم : کتاب های مجموعه سؤال امتحانی 

کانون برای هر پایه، یک کتاب مجموعه سؤال های امتحانی آماده کرده است. می‌توانید کتاب مجموعه سؤال های امتحانی را برای پایه‌ی خودتان تهیه کنید و به طور منظم به برگه های سؤال های امتحانی پاسخ دهید. 


منبع  سوم : کتاب سؤال های پرتکرار امتحانی. 

 این کتاب ها شامل سؤال هایی هستند که بیشترین تکرار را در امتحان ها داشته اند.  با تمرین کردن این سؤال ها شما می‌توانید مطمئن شوید به مهم ترین و اصلی ترین سؤال ها که مورد توجه معلمان و طراحان سؤال است، دسترسی دارید.  

 

به این چهار  سؤال  پاسخ دهید و برای امتحانات آماده شوید: 

سؤال اول: آیا شما برای آماده شدن در امتحانات، می‌خواهید بیشتر درس بخوانید یا می‌خواهید بیشتر نمونه سؤال حل کنید؟ 

سؤال دوم: برای آماده شدن در هر امتحان چند برگه سؤال امتحانی حل خواهید کرد؟ 

سؤال سوم: آیا موافق هستید که درس خواندن را برای هر امتحان با حل یک یا دو برگه نمونه سؤال امتحانی شروع کنید؟ 

سؤال چهارم: شما از کدام منابع برای تمرین نمونه سؤال امتحانی استفاده خواهید کرد؟

 

سخن پایانی: 

اکنون که به این سؤال ها پاسخ دادید، تکلیفتان با خودتان روشن است و برنامه‌ی مشخصی برای آمادگی در امتحانات دارید. برنامه ی خودتان را با دقت اجرا کنید و اگر تشخیص دادید، بعدا بعضی قسمت ها را اصلاح کنید.  حتما با پدر و مادر و پشتیبان و دوستان خودتان هم در مورد چگونگی آماده شدن برای امتحانات گفت و گو کنید،  گفت و گو کردن با دیگران سبب می شود خودتان هم بهتر فکر کنید و برنامه‌ی بهتری داشته باشید. 

                                                                                     نویسنده: کاظم قلم‌چی

6/10/2023 3:17:41 AM
Menu