گفتگوی رامین غفرانی با قهرمان پیشرفت علی تازیکی

کانون به نظرم باید مانند کتاب و مداد برای یک کنکوری باشد منظورم این است که حتما باید در زندگی و برنامه اش باشد چون نظم و برنامه می‌دهد.

گفتگوی رامین غفرانی با قهرمان پیشرفت علی تازیکی

داستان یک تغییر...

علی تازیکی در یک نگاه

نام شهر ، استان : گرگان ، گلستان 

رشته و منطقه ی کنکور : علوم تجربی منطقه 2

رتبه سال 1400 : 8493 منطقه 2 و 19954 کشوری

رتبه سال 1401: 595 منطقه 2 و 1381 کشوری

سال های حضور در کانون : 5 سال

رشته‌ و دانشگاه قبولی : پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد

تحصیلات و شغل مادر : دیپلم ، خانه‌دار

تحصیلات و شغل پدر : لیسانس ، معلم 

 

درصدهای کنکور 1400

 ادبیات    ۲۴        عربی    ۸۰         دین و زندگی    ۷۵          زبان    ۴

 ریاضی    ۱۴         زیست شناسی     ۴۶          فیزیک    ۴۲          شیمی    ۳۵

 

درصدهای کنکور 1401

 ادبیات    ۶۴        عربی    ۶۴          دین و زندگی     ۷۵            زبان    ۳۰ 

ریاضی     ۸۴         زیست شناسی    ۶۰           فیزیک    ۷۸          شیمی    ۷۳

 

 


1- ساعت مطالعه شما در طول امسال به چه صورت بود؟ 

ویژگی که من داشتم اینجوری بود که نیاز نبود خیلی درس بخوانم و میانگین ۶ تا ۸ در پاییز ، ۷ ساعت در زمستان و از عید به بعد هم به علت مشکلات شخصی به زیر ۲ ساعت رسید ولی آزمون ها را در خانه انجام داده ، تحلیل و بررسی می کردم ، به نظر من ساعت مطالعه خیلی مهم نیست ، مهم میزان تسلط و مهارت آزمون دادن است ، که این ها جز با تست و تجربه آزمون بالا به دست نمی آید.

 

2- اولین ترازی که امسال گرفتید چند بود؟ روند ترازهای شما چگونه بود؟ زمانی که افت می کردید چه کار می کردید؟ 

اولین ترازم ۶۵۰۰ بود و در پاییز تا بهمن کاملا صعودی بود ، طوری که در آزمون جمع بندی دوازدهم تراز ۷۱۷۷ را کسب کردم. در آن آزمون من ایده آل و خیلی خوب عمل کردم ، زمانی هم که ترازم کمتر میشد می رفتم کارنامه ام را ابتدا با خودم سپس با بقیه نفرات کامل مقایسه می کردم و مشخص می کردم که کدام درس ها ترازم را کاهش دادند و با تست و تمرین و مرور بیشتر جبران می کردم.

 

3- به نظر شما چه عواملی باعث شدند که در کنکور سال قبل نتیجه نگیرید؟ 

سال اول من، یک سال با شرایط کاملا خاص بود و پر از اتفاقات ناگوار. از مهم ترین آن می توانم به افسردگی و حادثه ای که باعث شد مچ هر دو پایم به همراه دو مهره کمرم در اسفند همان سال بشکند اشاره کنم و می شود گفت عملا اولین روزی که من شروع به درس کردم اول خرداد در فاصله ۴۰ روز مانده به کنکور بود و دوران طلایی عید و جمع بندی را از دست دادم ، در کل به علت آماده نبودن و از آن مهم تر عدم تسلط روی آزمون و تکنیک هایش استرس شدیدی گرفتم و به کل کنکور ۱۴۰۰ از دست رفت.

 

4- در سال های گذشته چرا در آزمون ها غیبت می کردید؟

 نرسیدن به مباحث و ترس از نتیجه بد و نا امید کننده دلیل اصلی غیبت هایم بود.

 

5- به چه دلیلی تصمیم گرفتید دوباره کنکور شرکت کنید؟ 

چون احساس می کردم به خودم یک سال درس خواندن برای کنکور را بدهکارم و یک مثالی همیشه برای خودم داشتم که این بود :« اگر داخل بنز هم بنزین نریزی ، نمی توانی با آن جایی بروی» ، برای همین قاطعانه تصمیم به کنکور مجدد گرفتم و همچنین به استعدادم همیشه باور داشتم هرچند جلوی هیچ کسی بیان نمی کردم.

 

6- نظر خانواده نسبت به تصمیم دوباره کنکور دادن شما چه بود؟ 

 کاملا موافق بودند و شرایط و امکانات را برایم کاملا فراهم کردند و همیشه حمایت و تشویقم می کردند.


7- نقش آموزشی خانواده، بالاخص پدر و مادر در این سال ها چگونه بود؟

من در سال کنکورم با بچه های زیادی برخورد داشتم و هرکدام که خانواده های سخت گیرتری داشتند بچه ها فشار بیشتری داشتند ، به نظرم خانواده باید حامی فرزندش باشد و مهم ترین دوست فرزندش باشد، به نظر من خانواده با مدارا کردن با فرزندش می تواند آرامش و اعتماد به نفس فرزندش را به حد ایده آل برساند.


8- اولین ترازتان و آخرین ترازتان در سال آخر چند بود؟ 

اولین تراز من در آزمون مهرماه بود که ترازم ۶۵۰۰ شد و آخرین آزمون هم ۲۰ خرداد ماه ، که در آزمون به علت اینکه دیر پرینت گرفتم عمومی ها را به کل خالی گذاشتم تا بتوانم پردازش اول شوم ، ۶۲۰۰ شدم و خیلی برایم امیدوارکننده بود چون ریاضی آن آزمون به اعتقاد همه از ۱۴۰۰ هم سخت تر بود اما من توانستم ۶۱ درصد پاسخ دهم.

 

9- در چه درس هایی در سال آخر تغییر رادیکال داشتید؟ روش مطالعه این درس ها را توضیح می دهید؟ 

 در تمامی دروس اختصاصی این تغییر را داشتم. 

در ریاضی ابتدا من درسنامه لازم را از کتاب آبی می خواندم سپس تست های پیمانه ای را حل می کردم ، سپس سراغ منبع دوم خود می رفتم ، من این درس را کاملا موقع خواندن درسنامه سعی می کردم درک کنم و اصلا حفظ نکنم ، همین باعث پیشرفت من شد و در مرحله بعد سراغ آزمون های معتبر می رفتم و یک آزمون کامل را سر وقت قانونی و در شرایط به قول خودم استاندارد انجام می دادم و اینگونه هم مهارت آزمون من بالا می رفت و هم در شرایط واقعی خود را محک می زدم.

  شیمی ۷۳  درصد که ۳۸ درصد پیشرفت محسوب می شود ، جا دارد بگویم آزمون های قلم چی در سال ۹۹ ، ۱۴۰۰ ، ۱۴۰۱ در این درس فوق العاده عمل کرده بود ، من ابتدا درسنامه مربوطه را از روی منبع خوانده و نکات را وارد کتاب کرده سپس با زدن تست ها نکات مربوط را به کتابم وارد کرده و سپس با زدن آزمون های کلی که در ریاضی هم بهش اشاره کردم خودم را به آمادگی کامل می رساندم ، برای حل مسائل هم توصیه من این است که حتما استوکیومتری را عالی و کامل یاد بگیرید و حتما اعداد و مضرب ها به همراه جرم مولی ها را به خاطر بسپارید و مطمئن باشید مسائل ساده اند و فقط برای خودتان آن را ساده مجسم کنید ، من تمام مسائل شیمی ۱۴۰۱ را درست پاسخ دادم و شیمی که درس واقعا سخت و پر ترازی محسوب میشد را عالی جواب دادم.

فیزیک ۷۸درصد که ۳۶ درصد پیشرفت محسوب می شود ، من ابتدا درسنامه مبحث را خوانده و همان موقع هم سراغ تست هایش می رفتم این باعث میشد فرمول ها هرگز فراموشم نشود سپس هم به سراغ حل تست ها می رفتم ،کتاب سه سطحی فیزیک در این درس عالی عمل کرده است و به شدت توصیه می شود.

 در ضمن از اهداف و علایق من این است که از طراحان سوال و جزوه های درسی کانون قلم چی باشم. 

10- تحلیل آزمون را چگونه انجام می دادید؟ 

 ابتدا خودم می رفتم سوال ها را دوباره حل می کردم و روی سوال هایی که به خصوص نزده بودم یا غلط زدم را چندین برابر زمان می گذاشتم و سپس به پاسخنامه تشریحی مراجعه می کردم ، اگر سوال مناسبی بود آن را به دفتر مخصوص تحلیل وارد می کردم ، در درس هایی مانند زیست شناسی هم حتما تمامی پاسخنامه تشریحی آزمون ها را چندین بار بررسی و سپس نکات را به کتابم وارد می کردم.

 

11- شما از چه منابع کانون استفاده می کردید؟ این منابع چه ویژگی هایی داشتند؟ 

از تمامی کتاب های سه سطحی که مختص جمع بندی و بسیار کتاب مناسب و خلاصه و از همه مهم تر سطح بندی خوب دارد استفاده می کردم ، در درس ریاضی هم از کتاب آبی به علت تیپ بندی و درسنامه خوب آن استفاده می کردم.

این کتاب را به دانش آموزان مبتدی با تاکید زیاد توصیه می کنم.

 

12- چرا کانون را در این سال ها انتخاب کردید؟ به نظر شما مهم ترین ویژگی آزمون‌های کانون چیست؟ 

 کانون به نظرم باید مانند کتاب و مداد برای یک کنکوری باشد منظورم این است که حتما باید در زندگی و برنامه اش باشد چون هم نظم و برنامه می دهد به طوری که با برنامه راهبردی خود فرد می تواند برای خودش برنامه بنویسد، و هم نفرات برتر و مطالب سایت و مجله آن بسیار جذاب است و جمعیت آماری بالا هم ویژگی بسیار مثبت آن است ولی مهم ترین ویژگی آن شباهت بسیار زیاد دروس عمومی و همچنین زیست و شیمی آزمون ها با کنکور است.


13- در سال آخر خسته نشدید؟ چه چالش هایی در سال آخر داشتید؟ چه کاری برای رفع خستگی انجام می دادید؟ 

در سال آخر هم مشکلات و حاشیه های بسیار داشتم که خیلی از آن ها تقصیر خودم نبود اما مطمئنم همه آن ها تجربه و درسی بودند برا رشد دادن ذهن خودم، من اکثر اوقات که خسته می شدم با پیاده روی ، مجله و سایت کانون و گاهی وقت ها هم مهمانی و مسافرت های یک و نیم روزه با دوستانم سرگرم می شدم .به نظر من تفریح حق و قسمتی از زندگی یک کنکوری است و می توان آن را به اصطکاک تشبیه کرد که نبود آن فاجعه و زیاد آن هم دردسر ساز است.

 

14- مهم‌ترین چیزی که در این سال‌ها از کانون و آزمون‌ها یاد گرفته اید چیست؟ 

تکنیکی و حرفه ای شدن در آزمون و مدیریت آن ، درسنامه ها و نکات بسیار خوب و کاربردی طراحان به خصوص در زیست شناسی و شیمی ، سناریوها و هدف های طراح ها هم بسیار متنوع و زیرکانه است که ویژگی بسیار مهم کانون برای آماده سازی بچه ها می باشد.

 

15- مطابق برنامه‌ی راهبردی حرکت می کردید؟ چگونه برای دو هفته برنامه ریزی می کردید؟ 

 بله در اکثر اوقات ،  در هفته اول سعی می کردم مباحث را تمام کنم و در هفته دوم سه آزمون می دادم که شامل آزمون های معتبر از جمله آزمون سال قبل همان مبحث بود به همراه تحلیل آن ها.


16- از کدام یک از کارنامه های جعبه ابزار کانون استفاده می  کردید؟ به چه علت؟ 

کارنامه های روز آزمون ، پروژه ای و اشتباهات

هر کدام از این ها جدا از ویژگی های منحصر به فرد خود ، ویژگی مشترکی داشتند که آن نظم دادن به برنامه بود.

 

17-  دفتر برنامه ریزی داشتید؟ تکمیل دفتر چه کمکی به شما می کرد؟ 

 بله ، خودم برای خودم می نوشتم ، و نوشتن آن باعث نظم و تعادل در برنامه و دروس میشد.

 

18- تکنیک ها و روش‌های مدیریت زمان را، تمرین و استفاده می کردید؟ 

بله تمامی آن ها را تا جایی که بلد بودم ، از جمله ضربدر منها ، زمان های نقصانی و کلی مهارت ها که با آزمون های بالایی که در خانه می دادم به دست آوردم.


19- از سایت کانون و مجله آزمون استفاده می کردی؟ کدام بخش ها برای تو جالب تر بود؟ 

 بله ، قسمت نفرات برتر ، تخمین رتبه ، رتبه های برتر کنکور هر شهر ، درسنامه و فیلم آزمون ها ، و در مجله کانون هم قسمت قهرمان پیشرفت ها را می دیدم ، همیشه دوست داشتم که نام من در این قسمت مجله قرار بگیرم.

 

20- فکر می کردی چنین رتبه ای کسب کنی؟ خاطره لحظه اعلام نتایج را برای ما تعریف می کنی. 

 من خیلی انتظار رتبه بهتری را داشتم ، در آن وقت نتایج ساعت ۱ بامداد روی سایت قرار گرفت اما من تا ساعت پنج و نیم سایت برایم بالا نمی آمد ، من هم در این زمان به خواندن نظرات بچه ها در تخمین رتبه می گذراندم که متاسفانه مشاهده می کردم همه نا امیدن و خیلی احساس بدی دارند  خلاصه با هر استرسی که بود ، نتیجه  را دیدم و به خانواده زنگ زدم و اعلام کردم ، خلاصه انتظار رتبه زیر ۳۰۰ داشتم ولی باز هم خدا را شکر دانشگاهم را خیلی دوست دارم.

 

21- توصیه ای برای دانش آموزان دارید؟ 

می دانم که خیلی ها چالش فکری دارند ، اما می خواهم بگویم مطمئن باشید لازم نیست به خودتان آسیب بزنید یا هر چیزی ، این چالش ها بخشی از زندگی هر آدم هستند و این ها را از زمان درسی تان جدا کنید و در یک زمان مشخص به آن بژردازید ، من از همان سال کنکورم همیشه سعی می کردم روی ذهن خودم کار کنم ، مطمئن باشید خدا حواسش به شما هست فقط می خواهد شما را به آن رشد و درجه برساند، یک صحبتی که فارغ التحصیل ها با آن روبرو هستند مسئله تلاش برای یک سال یا چند ساله است ، برای مثال خودم احساس میک ردم که در کلاس درس از تمام همکلاسی هایم بزرگترم در حالی که در کلاس تقریباً از تمامی سنین دانشجو داریم ، و تعداد دوازدهمی شاید از نصف هم کمتر است و بدانید که این اصلا مسئله ای به حساب نمیاد، پس خودتان را درگیر این حاشیه نکنید ، چون همین که شما به شخصیت و آینده خودتان احترام گذاشتید و دارید تلاش می کنید یعنی خیلی جلو هستید.

در مورد شرایط کنکور امسال،فکر می کنم کنکور بسیار مناسبی برای دوازدهمی ها است که باعث می شود فضای آزمون را کاملا درک کنند. من به تمامی دانش آموزان توصیه می کنم در هر دو کنکور شرکت کنند و البته کنکوری بسیار مناسب تر برای فارغ التحصیلانی است که می توانند تا دی ماه یک جمع بندی فوق العاده و تسلط عالی داشته باشند و چه بسا که در همان دی ماه کار را تمام کنند.

همچنین تشریحی خواندن نیز نوعی مهارت است که تقریبا در طول مدرسه و دانشگاه هم همیشه همراه دانش آموز است ، و با توجه به اینکه امسال قرار است در کنکور تاثیر داشته باشد ، نگرانش نباشند چون من معتقدم دانش آموزی که بتواند درس ها را با آن جزئیات برای کنکور بخواند مطمئنم امتحان تشریحی برای او کار آسانی است و خیلی خوب از پس آن بر می آید.

2/3/2023 4:22:43 PM