گفتگوی اعظم معصومی با قهرمان پیوستگی اشکان عینی بهنق

وقتی یکی را می‌دیدم که در درسی قوی است به خودم می‌گفتم چرا من نتوانم در آن درس قوی باشم و برای قوی شدن در آن درس بسیار تلاش می‌کردم.

گفتگوی اعظم معصومی با قهرمان پیوستگی اشکان عینی بهنق

نام و نام خانوادگی : اشکان عینی بهنق

نام شهر، استان : مراغه ، آذربایجان شرقی

رشته و منطقه کنکور : ریاضی منطقه ۲

رتبه در منطقه و کشور : رتبه 123 منطقه ی 2 و 385 کشوری رشته ریاضی کنکور 1401 

رشته و دانشگاه قبولی : مهندسي مکانيک دانشگاه صنعتي شريف 

درصدهای کنکور 1401 :‌

ادبیات   ۵۸٪         عربی   ۷۸٪              دین وزندگی   ۹۰٪           زبان    ۵۴٪

ریاضیات    ۵۲٪          فیزیک    ۸۳٪           شیمی     ۴۲٪

 

سال های حضور در کانون : ۴ سال

تعداد کل آزمون ها :  132 آزمون

تحصیلات و شغل مادر:  دیپلم ،  خانه دار

تحصیلات و شغل پدر :  دیپلم ،  آزاد

 

 

 1. 1-نقاط قوت شما کدام درس ها بودند؟ روش مطالعه آن ها را توضیح می دهید؟

نقطه قوت من در درس هندسه و گسسته بود. برای هندسه ابتدا کتاب درسی را مطالعه می کردم و تمامی اثبات ها و قضایای کتاب را دوباره و دوباره برای خودم حل می کردم و بعد از اینکه مطلب کتاب برایم جا می افتاد، به سراغ درسنامه کتاب آبی قلم چی می رفتم و تمامی مثال ها را برای خودم حل می کردم و سپس تست ها را می زدم که برایم کافی بود و به طور کلی درس را یاد می گرفتم.


 1. 2-شرکت در این تعداد آزمون چه دستاوردی برایتان داشت؟

مهم ترین دستاورد شرکت در  آزمون ها رسیدن به هدف مورد نظر یعنی رشته مکانیک دانشگاه شریف بوده است و همچنین کمک به مدیریت زمان و کاهش درصد خطا در آزمون ها. شرکت در آزمون ها باعث شد که بتوانم نکات دروس را از دید چندین طراح بببینم و به نکات جدیدی دست پیدا کنم و به چیزهایی توجه کنم که شاید کمتر کسی به آن ها دقت کند.

 

 1. 3-تحلیل آزمون را چگونه انجام می دادید؟ 

مهم ترین بخش آزمون، تحلیل آزمون است که من همان روز جمعه بعد از هر آزمون این کار را می کردم. ابتدا به این صورت بود که برای تمامی سوالاتی که نتوانسته بودم حل کنم وقت دوباره می گذاشتم ، و بسیار مسرانه سعی بر حل آن ها داشتم  و بعد به سراغ پاسخنامه می رفتم و راه حل ها را نگاه می کردم و با راه حل خودم مقایسه می کردم. اگر راه حل ها یکسان بود که به سراغ سوال بعدی می رفتم اما اگر متفاوت بود، همچنان برای حل دوباره آن سوال تلاش می کردم و در انتها تمامی نکات را یادداشت می کردم تا بتوانم از آن ها بعدا در دوران مرور و جمع بندی استفاده کنم.


 1. 4-آیا پدر یا مادر نتایج آزمون را می دیدند؟ در صورت افت خودتان یا خانواده چه عکس العملی داشتند؟

بله، هر دوی آن ها نتایجم را بررسی می کردند. پدرم حتی اگر به علت نتیجه هایم به من تذکر جدی می داد  آن تذکر باعث انگیزه من میشد و سعی می کردم تا تلاشم را بیشتر کنم و بتوانم آن ها را خوشحال کنم.

 

 1. 5-شما از چه منابع کانون استفاده می کردید؟ این منابع چه ویژگی هایی داشتند؟

من برای کل درس ها کتاب آبی قلم چی را داشتم و از آن ها استفاده می کردم. دو ویژگی مهم کتاب های آبی داشتن درسنامه خیلی مناسب و همچنین سوالات با سطح مناسب و پر تکرار است که فرد را به طور کامل برای آزمون ها آماده می کرد.


 1. 6-مهم‌ترین چیزی که در این سال‌ها از کانون و آزمون‌ها یاد گرفته اید چیست؟

منظم بودن آزمون ها بر نظم زندگی شخصی و نظم فکری من تاثیر داشته است و این نظم باعث شده برنامه ریزی خیلی دقیق برای کارهایم داشته باشم و وقتم را هدر ندهم.

 

7-دفتر برنامه ریزی داشتید؟ تکمیل دفتر چه کمکی به شما می کرد؟

بله، باعث نظم دهی به ساعت مطالعه ام میشد و همچنین یادداشت ساعت مطالعه باعث انگیزه و تلاش بیشتر برای افزایش ساعات مطالعه ام میشد.


 1. 8-تکنیک ها و روش‌های مدیریت زمان را،  تمرین و استفاده می کردید؟

بله، مثلا خیلی از تکنیک زمان های نقصانی توانستم نتیجه بگیرم به این صورت که مثلا سوالات ادبیات را اگر ۲۰ دقیقه وقت داشتم در مدت زمان ۱۵ دقیقه می زدم و این زمان های اضافی را جمع می کردم و دوباره در انتها برمی گشتم و سوالات را می دیدم.

 

 1. 9-نقش آموزشی خانواده، بالاخص پدر و مادر در این سال ها چگونه بود؟

بسیار نقش حمایتی داشتند و با روحیه ای که به من می دادند نقش بسزایی در این موفقیت داشتند. تشر و تشویق آن ها باعث انگیزه بیشتر من میشد و تلاشم با خوشحالی آن ها بیشتر میشد.

 

 1. 10-چرا کانون را در این سال ها انتخاب کردید؟ چگونه با کانون آشنا شدید؟ 

یکی از دوستانم معرف کانون بود و پیشنهاد داد که آزمون هایش را شرکت کنم و من وقتی  سوالات را دیدم متوجه شدم که سطح سوالات آن و همچنین تیپ سوالات آزمون های کانون به شدت شبیه کنکور سراسری است و این ها همگی باعث شد که از سال نهم در آزمون ها به طور منظم شرکت کنم و از سوالات و نکات بهره کامل را ببرم.


 1. 11-در طول این همه سال خسته نشدید؟ چه چالش هایی امسال داشتید؟ چه کاری برای رفع خستگی انجام می دادید؟

خستگی در سال کنکور طبیعی است اما داشتن هدف باعث میشد خستگی ها در نظرم کم اهمیت باشند. حتی داشتن هدف های کوتاه مدت هم باعث میشد از خستگی ها بشود فرار کرد. با خانواده حرف زدن و گهگاهی بیرون رفتن به شدت روی رفع خستگی ام تاثیر داشت. همچنین بعد از اینکه در آزمون ها نتیجه خوبی می گرفتم و خوشحالی پدر و مادرم را می دیدم هم خیلی برایم انگیزه میشد و خستگی از تنم درمیرفت.

 

 1. 12-از سایت کانون و مجله آزمون استفاده می کردی؟ کدام بخش ها برای تو جالب تر بود؟

بله از مجله ها استفاده می کردم و مصاحبه های رتبه برترهای کنکور سراسری را می خواندم تا از آن ها تجربه کسب کنم و از تجربیات آن ها استفاده کنم تا مجبور نباشم خیلی از موارد را خودم تجربه کنم.

 

 1. 13-فکر می کردی چنین رتبه ای کسب کنی؟ خاطره لحظه اعلام نتایج را برای ما تعریف می کنی.

حقیقتا فکر می کردم که زیر ۱۰۰ شوم به همین علت بیشتر در زمان اعلام نتایج شوکه بودم.

 

 1. 14-به نظرت مهم‌ترین خود ویژگی مثبت شما چه بود که باعث شد به اینجا برسید؟

مهم ترین ویژگی من به نظرم سمج بودن و با پشتکار بودن است. مثلا وقتی یکی را می دیدم که در درسی قوی است به خودم می گفتم چرا من نتوانم در آن درس قوی باشم و برای قوی شدن در آن درس بسیار تلاش می کردم.

 

 1. 15-توصیه ای برای دانش آموزان دارید؟

الان که دروس عمومی حذف شده بهترین زمان برای تمرکز روی دروس اختصاصی است. توصیه بعدی من، مطالعه پیوسته و مستمر از سال دهم است و همچنین تست زنی از همان دهم تا با تست آشنا باشید.

2/3/2023 5:28:47 PM