گفتگوی محبوبه احمدیه با قهرمان پیشرفت ثنا احمدی‌نیاز

ثنا احمدی‌نیاز سال 1400 که کنکور می‌دهد نتیجه مطلوبش را کسب نمی‌کند ولی به گفته خودش با پشتکار فراوان مجدد تلاش می‌کند و این بار موفق به قبولی در رشته پزشکی دانشگاه شهرشان می‌شود. داستاش را دنبال کنید

گفتگوی محبوبه احمدیه با قهرمان پیشرفت ثنا احمدی‌نیاز

نام و نام خانوادگی:  ثنا احمدی‌نیاز

رتبه سال 1400: ۴۷۲۴ منطقه ۲، 11116 کشوری

رتبه سال 1401: 1039 منطقه 2، 2339 کشوری

رشته و دانشگاه قبولی: تجربی، پزشکی دانشگاه علوم پزشکي کردستان- سنندج، روزانه

تعداد سال حضور در کانون: ۳ سال (یازدهم و دوازدهم و یک سال هم فارغ‌التحصيل)

تعداد کل آزمون ها: 121 آزمون

درصدهای کنکور تجربی 1400:

 ادبیات ۱۸                 عربی۳۲                      دینی۶۴                  زبان۷۰           

ریاضی ۳۲                 زیست ۶۵                 فیزیک ۴۵                 شیمی ۴۰

درصدهای کنکور تجربی 1401: 

ادبیات ۶۳                عربی ۸۰                      دینی ۸۰                   زبان ۶۳

ریاضی ۵۶               زیست ۶۵                     فیزیک ۸۰                 شیمی ۵۰

نام شهر، استان: سنندج، کردستان

تحصیلات و شغل مادر: دیپلم خانه دار

تحصیلات و شغل پدر: ليسانس فرهنگی

 

به نظر شما چه عواملی باعث شدند که در کنکور سال قبل نتیجه نگیرید؟ 

چند عامل باعث شدند که در کنکور ۱۴۰۰ نتیجه ی دلخواهم رو نگیرم، اول اینکه سال دوازدهم آموزش برای ما کلا مجازی بود و قطعا بازدهی آن به اندازه کلاس های حضوری نبود.

دوم اینکه کنکور ۱۴۰۰ چون مدرسه می رفتم قطعا ساعت مطالعه ام کمتر از سالی بود که فارغ‌التحصيل بودم و همین باعث می شد که تعداد تست هایم کمتر بشود. 

دلیل دیگه هم این بود که من اولین سالی که کنکور داشتم عمومی ها را خیلی جدی نگرفتم و وقت کمتری برای آن ها گذاشتم و همان هم یکی از اصلی ترین دلیل هایی بود که سال اول نتیجه نگرفتم و آخرین دلیل هم اینکه سال اول سر جلسه ی کنکور متأسفانه به دلیل استرسی که داشتم شکم درد خیلی بدی گرفتم که تمرکزم رو خیلی به هم ریخت.

  

به چه دلیلی تصمیم گرفتید دوباره کنکور شرکت کنید؟ 

من بعد از اعلام نتیجه کنکور ۴۰۰ حالم خیلی گرفته شد به نظر خیلی ها رتبم بد هم نشده بود ولی آنی نبود که خودم می خواستم و انتظارش را داشتم و مطمئن بودم که می توانم رتبه بهتری را کسب کنم. من پس از اعلام نتیجه نشستم و دلایلی را که باعث عدم موفقیت من در کنکور شده بود رو نوشتم و با خودم فکر کردم که آیا می توانم آن ها را تغییر بدهم یا نه و بعدش دیدم که به راحتی اگر یک سال دیگر تلاش کنم می توانم خیلی از آن ها را تغییر و بهبود بدهم. 

من همیشه گفتم که مشورت کردن با افراد آگاه توی این زمینه که پشت کنکور بمانیم یا نه میتواند خیلی مفید باشه ولی تصمیم نهایی را حتما باید خود دانش آموز بگیرد چون هیچ کس دیگری به اندازه خود دانش آموز از شرایطش آگاه نیست.

 

آیا در آزمون های کانون غیبت می کردید؟ 

من در آزمون های اصلی کانون غیبت نداشتم و همیشه سعی می کردم که در آزمون ها شرکت کنم حتی اگر آمادگی کافی هم نداشتم. 

 

اولین و آخرین ترازتان در سال آخر چند بود؟ 

اولین ترازم ۶۳۰۰

اخرین تراز ۷۰۰۰

 

در چه درس هایی در سال آخر تغییر رادیکال داشتید؟ روش مطالعه این درس ها را توضیح می دهید؟ 

من در عمومی ها توی درس ادبیات روش مطالعه ام را عوض کردم و آن را به طور موضوعی در طول سال و تدریجی مطالعه کردم که نتیجه بخش بود و درصدم خیلی نسبت به سال قبل پیشرفت کرد.

در اختصاصی ها هم در کل سعی کردم که آزمون ها و تست های خیلی بیشتری از سال قبل حل کنم و تست های زمان دار بیشتری بزنم.

 

نظر خانواده نسبت به تصمیم دوباره کنکور دادن شما چه بود؟ 

خانوادم با شناختی که از من و شرایطم داشتند موافق بودند که دوباره کنکور بدهم چون میدانستند که میتوانم  رتبه بهتری کسب کنم و همین طور با شناختی که از روحیات من داشتند میدانستند که از نظر روحی هم می توانم با این شرایط کنار بیایم به همین دلیل خیلی پشتیبان من بودند و به من دلگرمی میدادند و حمایتم می کردند.

 

در سال آخر خسته نشدید؟ چه چالش هایی در سال آخر داشتید؟ چه کاری برای رفع خستگی انجام می دادید؟ 

خب قطعا بعضی وقت ها بود که خسته می شدم بعضی وقت ها نا امید می شدم ولی وقتي به هدفی که داشتم فکر می کردم و با خودم تکرارش می کردم خودش باعث ایجاد انگیزه می شد برایم ولی خب بعضی وقت ها هم بود که واقعا دیگه خیلی خسته می شدم و این کارها هم فایده نداشت دوست داشتم که فیلم ببینم من فیلم دیدن یکی از علایقم هست و این کار را خیلی دوست دارم و باعث رفع خستگی ام می شود.

یکی از چالش ها هم دوران بهار بود که هوای بهار برای بیرون رفتن خیلی خوب بود و من هم بیرون رفتن و وقت گذراندن با خانواده را خیلی دوس داشتم و برای مقابله با این چالش هم سعی می کردم که جمعه های بعد آزمون با خانواده بیرون برویم و هوایی عوض کنیم.

 

چرا کانون را در این سال ها انتخاب کردید؟ به نظر شما مهم ترین ویژگی آزمون‌های کانون چیست؟ 

من سطح آزمون های کانون را برای خودم مناسب می‌دیدم و جامعه آماری آن هم برایم خیلی مهم بود یک نکته مهم دیگری که آزمون های کانون دارد پاسخنامه خیلی خوب و کامل آزمون های آن هست.

نکته مهم دیگر برنامه راهبردی کانون هست که ایستگاه های جبرانی و مرور خیلی خوبی داشت و باعث تثبیت مفاهیم می شد.

 

مطابق برنامه‌ی راهبردی حرکت می کردید؟ چگونه برای دو هفته برنامه ریزی می کردید؟ 

بله من سال اول طبق برنامه کانون پیشرفتم ولی سال دوم چون فارغ‌التحصيل بودم و وقت بیشتری داشتم قبل نوروز مباحث را تموم کرده بودم.

شنبه های بعد آزمون برای دو هفته پیش رو برنامه‌ريزی می کردم و برنامه راهبردی را برای خودم شخصی سازی می کردم و در طول آن دو هفته برای هر درس سعی می کردم که آن را هم به طور تشریحی بخوانم هم تست بزنم و هم برای آن از خودم آزمون بگیرم.

 

نقش آموزشی خانواده، بالاخص پدر و مادر در این سال ها چگونه بود؟ 

والدین من بیشتر از لحاظ روحی پشتیبان من بودن و به من دلگرمی می دادند. 

از لحاظ آموزشی هم تا جایی که می توانستند به من کمک می کردند مثلا همیشه جمعه های آزمون کارنامه را که از سایت می گرفتم با پدرم آن را تحلیل می کردیم و سعی می کردیم که عوامل پیشرفت و پسرفت در درس ها رو تشخیص بدهیم و همیشه جویای احوال درسی من می شدند و اگر کتاب و یا هر چیز دیگری هم نیاز داشتم تا حد امکان سعی می کردند حتما برایم تهیه کنند و خلاصه هر کمکی که از دستشان برمی آمد دریغ نمی کردند.

 

تحلیل آزمون را چگونه انجام می دادید؟  

من شنبه بعد از آزمون حتما حتما آزمون را تحلیل می کردم و تک تک سوالات آن را به کمک پاسخنامه بررسی می کردم ولی تمرکز بیشتری روی سوالات غلط و نزده ام داشتم و اگر نکته جدیدی بود آن را در کتاب درسیم یادداشت می کردم. 

 

ساعت مطالعه شما در طول امسال به چه صورت بود؟ 

من اوایل ساعت مطالعم ۱۰ ساعت بود. چون مدرسه نمی رفتم و به راحتی می توانستم ۱۰ ساعت را مطالعه کنم و بعد از نوروز هم آن را به ۱۲ ساعت رساندم.

 

اولین ترازی که امسال گرفتید چند بود؟ روند ترازهای شما چگونه بود؟ زمانی که افت می کردید چه کار می کردید؟ 

اولین تراز من ۶۳۰۰ بود و طی امسال خب تراز هایم افت و خیز داشت و در کل میانگین تراز نیم سال اولم ۶۵۰۰ بود ولی در اواخر و بعد از نوروز بیشتر ترازهایم سیر صعودی داشت و در آخرین آزمون هم که خیلی از بچه ها ترازشان افت کرد  تراز من ۷۰۰۰ شد و پیشرفت کردم و این خودش به من خیلی انگیزه داد. 

 

شما از چه منابع کانون استفاده می کردید؟ این منابع چه ویژگی هایی داشتند؟ 

من از کتاب های سه سطحی کانون استفاده می کردم و کتاب سه سطحی فیزیک کتاب مورد علاقه من بود. فیزیک نقطه قوت من بود و سوال های سخت این کتاب باعث می شد که خودم را به چالش بکشم. 

 

از کدام یک از کارنامه های جعبه ابزار کانون استفاده می  کردید؟ به چه علت؟ 

من از کارنامه اصلی برای دیدن تراز و درصد هایم استفاده می کردم. 

از کارنامه ۵ درس هم برای شناخت نقاط قوت و ضعفم استفاده می کردم. 

از کارنامه مبحثی هم استفاده می کردم. 

 

از سایت کانون و مجله آزمون استفاده می کردید؟ کدام بخش ها برای شما جالب تر بود؟ 

بله استفاده می کردم. 

من قسمت مصاحبه با بچه ها را همیشه از مجله های آزمون و سایت می خواندم و باعث ایجاد انگیزه در من می شد. 

 

تکنیک ها و روش‌های مدیریت زمان را، تمرین و استفاده می کردید؟ 

بله من در تمام آزمون ها و تست های زمان داری که کار می کردم تکنیک ضربدر و منها را استفاده می کردم.

 

فکر می کردید چنین رتبه ای کسب کنید؟ خاطره لحظه اعلام نتایج را برای ما تعریف می کنید؟ 

خب راستش را بگویم بله انتظارش را داشتم حتی انتظار رتبه بهتری را داشتم.

قطعا لحظه بسیار بسیار خوشایندی بود و امیدوارم که تمام دانش آموزان این لحظه را تجربه کنند، تقریبا حدودای ساعت یک شب بود که نتایج روی سایت قرار گرفت من و خانوادم بی صبرانه منتظر نتیجه کنکور بودیم و هر دقیقه بیست بار سایت سنجش رو رفرش می کردیم که بالاخره نتایج را قرار دادند و جالب این جا بود که پدرم شماره داوطلبی من را از حفظ بود، آنجا بود که فهمیدم که چقدر برایشان آینده من اهمیت دارد و خوشحالم و خدا رو شکر می کنم که نا امیدشان نکردم.

 

به نظرتان مهمترین ویژگی مثبت شما چه بود که باعث شد به اینجا برسید؟ 

به نظر من مهم ترین ویژگی که باعث موفقیت من شد پشتکار من بود و این که به هیچ وجه راضی به این نبودم که پشیمان بشوم و یا عقب بکشم و ادامه ندهم. تا به هدفم نمی رسیدم پا پس نمی کشیدم این اراده ی محکم و پشتکار به نظر من می تواند رمز موفقیت هر فردی باشد.

 

توصیه ای برای دانش آموزان دارید؟

توصیه من  این است که هدفی برای خودشان انتخاب کنند که دوستش دارند و حتما حتما برای خودشان برنامه ریزی کنند. داشتن هدف باعث می شود که انگیزه شان را از دست ندهند و داشتن برنامه باعث می شود که زمانشان را از دست ندهند و مدیریت کنند.

برای همه ی دانش آموزانی که تلاش می کنند آرزوی موفقیت دارم.

11/29/2022 4:03:54 AM