آزمون‌های تشریحی کانون در سال تحصیلی 1402-1401 + دانلود برنامه

امسال با توجه به افزایش تاثیر معدل در کنکور به میزان 40% قطعی آزمون‌های تشریحی کانون را با هدف کمک به وضعیت آموزشی دانش آموزان و بهبود نتایج در امتحانات مدرسه و در کنکور برکزار می‌کنیم

آزمون‌های تشریحی کانون در سال تحصیلی 1402-1401 + دانلود برنامه

برنامه فاز اول را می توانید در قسمت فایل های ضمیمه دانلود کنید

 

 
نكات مهم آزمون هاي تشريحي امسال (1401 ) 

مقدمه :

بعد از مشخص شدن تاثير قطعي 40 درصدي  معدل نهايي در كنكور 1402 كه تاثير بسيار زيادي در  رتبه هاي داوطلبان كنكور  خواهد داشت و این تاثیر تا سال 1404 به 60 % افزایش خواهد یافت و علاوه بر پایه دوازدهم پایه های یازدهم و دهم نیز تا آن زمان در این  60% موثر خواهد بود و نهایتا تاثیر معدل نهایی بیشتر از کنکور خواهد شد ( لطفا  فایل پيوست   كه در آن تاثير قطعي معدل به ميزان 25 درصد روي رتبه ها در كنكور 1393 مشخص شده است  را ملاحظه فرماييد.)  امسال آزمون هاي تشريحي كانون را برگزار مي كنيم تا با كمك اين آزمون ها ، دانش آموزان ضمن آشنا شدن با استانداردهاي موجود در طراحی  سوالات در امتحانات نهايي با اصول رايج در تصحيح و نحوه برگزاري اين امتحانات آشنا شوند و به كمك آن بتوانند مشكلات يادگيري خود را  در حيطه هاي دانش ، درك و فهم و كاربرد كه اصطلاحا به آن ها ادراك و تثبيت مي گويند برطرف نمايند و با شركت در اين آزمون ها و تحليل عملكرد خود و انجام تمرينات هدفمند بعداز آزمون ، به بالاترين سطح كيفي خود رسيده و در امتحانات نهايي موفق شوند و درنتيجه رتبه بهتري را براي انتخاب رشته در كنكور كسب كنند.


ويژگي هاي سوالات آزمون تشريحي:

طراحي سوال براي امتحانات نهايي ويژگي هاي خاصي مانند سطح دشواري مناسب ، قابليت غربالگري و بودجه بندي مشخصي دارد كه لازم است در توليد امتحانات تشريحي كانون ، رعايت شود تا دانش آموزان بتوانند با اين استانداردها آشنا شوند.

ضمنا هنگام طرح سوال ، طراحي به گونه اي صورت مي گيرد تا دانش آموز بتواند پاسخ را به صورت مرحله به مرحله نوشته و نمره هر بخش را به طور مجزا دریافت نماید یعنی  هنگام  تصحيح ، پاسخ ها كاملا به واحد هاي كوچك بیست و پنج صدم نمره قابل تقسيم باشد تا فرايند تصحيح به دقت صورت گيرد و ضمنا بعد از ارائه کارنامه  در هر سوال مشخص باشد که مشکل دانش آموز دقیقا مربوط به چه قسمتی است و ضمنا بشود توصیه مشاوره ای مناسب  در جهت رفع اشکال به  دانش آموز ارائه شود.

جهت نيل به اين هدف ما در طراحي سوالات آزمون تشريحي از تيمي كارآمد و آشنا با سبك اين امتحانات كه بعضا تجربه طراحي سوالات امتحان نهايي را دارند نيز بهره جسته ايم .

برخي از اعضاء دفتر تاليف كتاب هاي درسي و سرگروه هاي آموزشي در استا ن ها ، دبيران پرسابقه و با تجربه مدارس برتر، طراحي آزمون هاي تشريحي كانون را عهده دار هستند تا سوالات اين  امتحانات حداكثر مشابهت با امتحانات نهايي را داشته و از اثرگذاري قابل ملاحظه اي برخوردار باشند.


مراحل تصحيح:

فرايند تصحيح دشوار ترين و فني ترين بخش در آزمون هاي تشريحي است . این فرايند  به گونه اي طراحي شده كه با كمترين خطا صورت گيرد.

در این فرایند  لازم است   از پاسخ های  تشريحي که توسط دانش آموزان نوشته  شده عكس گرفته شده  يا  پاسخ برگ ها اسكن  شوند سپس هریک از پاسخ ها به صورت تک به تک برش خورده و برای تصحیح آماده ارسال  می گردد. بعد از ارسال هر پاسخ برای تصحیح هر سوال توسط دو مصحح به صورت مجزا تصحيح مي شود و نتيجه اين دو تصحيح با هم مقايسه مي گردد . درصورت يكسان بودن نتايج هر دو تصحيح   ، نمره حاصل شده در كارنامه دانش آموز درج مي شود و اگر تفاوتي در نمره و فرايند تصحيح وجود داشت ، سوال مجددا برای  داوری كه از نظر تجربه از مصححان قبلي خبره تر است ارسال می گردد تا پس از تصحیح برای سومین بار   نتیجه نهایی جهت درج در کارنامه اعلام گردد.

جهت افزايش تمركز و كاهش سليقه مصححان در تصحيح به هر مصحح فقط يك سوال از برگه داده مي شود تا مصحح بر روي سوال و پاسخ هاي نوشته شده تمركز داشته باشد يعني اگربرای مثال امتحان رياضي شامل 10 سوال است به يك گروه از مصححان فقط سوال هاي 1 داده مي شود و گروه ديگري از مصححان  مسئول تصحيح سوال 2 خواهند بود و الي آخر.

كار تصحيح توسط دانشجويان نخبه در بهترين دانشگاه هاي كشور مانند شريف ، تهران ، علم و صنعت ، شهيد بهشتي ، خواجه نصير و دانشگاه فرهنگيان و همچنين دبيران حرفه اي و با تجربه در سراسر كشور صورت مي پذيرد.


ويژگي هاي دفترچه سوالات و آزمون ها :

دفترچه آزمون هاي تشريحي در هر پايه شامل تمام دروس اصلي آن پايه اعم از دروس عمومي و اختصاصي مي باشد و مثلا در مقطع  متوسط دوم  به طور متوسط 10 درس در هر پايه را شامل مي شود.

تعداد سوالات در هركدام از اين درس ها حدود 10 سوال و زمان مناسب براي پاسخ گويي به هر درس حدود 1 ساعت مي باشد.

هر دانش آموز بعد از ثبت نام در نمايندگي خود در روز آزمون طبق برنامه ، دفتر چه سوال را دريافت مي كند . 

در فاز اول آزمون ها ي تشريحي فعلا اين آزمون ها فقط در پايه دوازدهم و در سه رشته رياضي ، تجربي و انساني برگزار خواهد شد

تاريخ برگزاري اين آزمون ها 4  و 18  آذر ماه همزمان با آزمون هاي تستي كانون خواهد بود

و برنامه اين آزمون در هردو آزمون مطابق برنامه آزمون تستي  كانون ، منتها از اول كتاب درسي تا صفحه مشخص شده در برنامه مي باشد

دانش آموزان مي توانند در جلسه آزمون با هماهنگي با مسئولان اجراي آزمون و طي 1 ساعت به سوالات يكي از درس هاي منتخب در دفترچه كه قبلا هنگام ثبت نام به نمايندگي اعلام كرده اند ، پاسخ دهند.

و در روز يا زمان ديگري در منزل به سوالات يك درس ديگر هم پاسخ دهند.

بنابر اين هر دانش آموز بعد از ثبت نام مي تواند به  سوالات دو درس از بين تمام دروس پاسخ دهد كه  و مي بايست هنگام ثبت نام اين دو درس را انتخاب و به نمايندگي اعلام نمايد تا هم پاسخ برگ اين درس ها براي ايشان چاپ شده و هم براي اين دو درس كارنامه صادر گردد.

در صورتي كه دانش آموز مايل بود علاوه بر دو درسي كه قبلا انتخاب كرده ، درس ديگري را نيز امتحان دهد ، لازم است به صورت آنلاين براي درس ثبت نام كند و  پاسخ سوالات  مربوطه را روي كاغذ نوشته  و در پايان آزمون ، عكس پاسخ نامه خود را از طريق اپليكيشني كه متعاقبا معرفي خواهد شد ، ارسال نموده و تقريبا 72 ساعت بعد كارنامه آن درس را دريافت كند.

سوالات مندرج در دفترچه آزمون منبع بسيار مناسبي براي تمرين و بهبود وضعيت درسي دانش آموز و نهايتا ارتقاء معدل ايشان در امتحانات نهايي مدرسه خواهد بود.


2/4/2023 2:06:26 AM