افزایش سرعت تست زنی (قسمت دوم) - یاسین محمد صالحی

((سرعت تست زدنتون پایینه؟)) در آزمون‌ها از زمان عقب می‌افتید؟ در این قسمت به عواملی که سرعت تست زدن شما را می‌کاهند می‌پردازیم و سعی می‌کنیم سرعت تست زدن شما را با نکاتی در خلال این متن افزایش دهیم.

افزایش سرعت تست زنی (قسمت دوم) - یاسین محمد صالحی

سلام !

یاسین محمد صالحی هستم دانشجوی پزشکی دانشگاه اصفهان

در قسمت قبلی (افزایش سرعت تست زنی 1 ) فهمیدیم که در روند پاسخ دادن به سوالات چه مراحلی را باید پشت سر بگذاریم.

در واقع این قسمت ادامه مطلب قبلی بوده و اگر قبلی را مطالعه نکرده اید ابتدا از لینک زیر آن را مشاهده نمایید.

افزایش سرعت تست زنی (قسمت اول )

از بین 4 مرحله گفته شده، دو مورد اول را مورد بررسی قرار دادیم. اینکه چه هنگام این مراحل وقت گیر خواهند شد و اگر با سوالات در این مراحل درگیر شدیم چه استراتژی مفیدی می تواند وجود داشته باشد؟! در این قسمت دو مرحله بعدی را موردبررسی قرار می دهیم.

مرحله سوم، ((حل کردن سواله))، بعد از این که فهمیدید سوال از کجاست و چه می خواهد ، راه درست را خواهید یافت ؛پس دست به قلم  شده و به راه بزنید. این مرحله برای ریاضی و فیزیک و مسائل شیمی خیلی مشهودتر و طولانی تر خواهد بود، باقی دروس عمدتا به این شکل هستند که با فهمیدن سوال و بررسی گزینه ها می توانید جواب را پیدا کنید .معمولا اگر در یافتن راه حل سوال مشکلی نداشته باشید ، در طی کردن آن راه حل هم مشکل نخواهید داشت ، اما چه چیزی باعث اتلاف زمان شما در این مرحله خواهد شد ؟ شک و فراموشی! بعضی مواقع وقتی دارید سوال را به جواب می رسانید ، یادآوری یا شک کردن روی راه حل، سرعت  شما را کم خواهد کرد. بنابراین شما باید آنقدر سوالات زیادی حل کرده باشید که راه حل آن تیپ سوال برایتان غریب نبوده و با تسلط آن را پیش ببرید.((پشتوانه هر سوالی که توی کنکورت حل می کنی هزارتا سواله که قبلا توی خونه زدی! این پشتوانه اصلا اجازه ورود شک و تردید به حل سوالو نمیده)) بعضی وقت ها هم هست که در حین حل سوال، داده های به دست آمده را از دست می دهید ((لابلای بقیه چیزایی که نوشتید توی دفترچه سوال))  یا فراموش می کنید و مجبور می شوید که دوباره راه حل را از ابتدا شروع کنید. برای حل چنین مشکلی معمولا پیشنهاد می دهم که اطلاعات مهم را بنویسید. کل راه حل لازم نیست که نوشته شود، علامت های مثبت و منفی،  تقسیم ها و ضرب ها و توان ها ، جهت بردارهای نیرو، ساده شده اعداد، صفرها و اعشارها، واحد ها و تمام چیزهایی که در حل سوال مورد نیاز هستند. حواستان باشد که مرتب بنویسید و سعی کنید که فقط اطلاعات مهم نوشته شوند. مراقب باشید که صفرها را مثل نقطه نگذارید . حروف واعداد شبیه به هم را متمایز بنویسید و در مجموع نوشته های سرجلسه آزمون ، باید هدایتگر باشند، نه گمراه کننده!

مرحله چهارم ، بررسی گزینه ها : وقتی فهمیدید دنبال چه چیزی می گردید،باید جواب را بین گزینه ها پیدا کنید ،در سوالات ریاضی و سایر حل کردنی ها ، بعد از حل سوال یک عدد یا عبارت به دست می آورید که بین گزینه ها پیدا می شود ((و تمام!!))

اما سوالهای سایر دروس، استدلالی هستند و خیلی مواقع باید  از بین گزینه ها جواب را پیدا کنیم ((یعنی از مرحله2 بپریم روی مرحله4 ،مثلایه سوال زیستو تصور کنید که صورت سوال گفته کدام یک از  گزینه های زیر فلان...؟ بعد شما باید گزینه هارو بخونید برای خودتون ترجمه کنید که بفهمید  کدوم گزینه فلان...! )) این مرحله هم می تواند برای ما وقت گیر باشد. حتی بعضا ، گزینه ها طولانی بوده و خواندن آنها وقت ما را می گیرد. اولین راه کاربردی حذف گزینه هاست. حذف گزینه با دلایل منطقی، گزینه های احتمال را کم کرده و سردرگمی شما را می کاهد. این نکته رو یادت نره که بعضی سوالات گزینه های طولانی دارند اما لازم نیست همه گزینه ها را بخوانیم. مثلا سوالات ترجمه عربی! خیلی مواقع در این سوالات می توانید از راه مقایسه جمع و منفرد ها ، ماضی و مضارع ها و نکات قابل توجه دیگر حذف گزینه کنید و کل گزینه ها را نخوانید.

یکی دیگر از مواردی که در این مواقع برای داوطلبان وقت گیر است، حس پیروزی بعد از حل سوال است ، بعضی ها بعد از رسیدن به جواب ، حواسشان پرت افکار مزاحم و حاشیه ای می گردد که سرعتشان را کم می کند. یادتان باشد که خیلی از اتلاف زمان شما بین گزینه ها و مقایسه آنها رخ میدهد.

  • در بررسی گزینه اطلاعات زیادی را لازم داریم. اگر در مراحل قبلی دستاوردهای خود را ثبت نکرده باشید، دوباره مجبور خواهید شد از اول آن را محاسبه کنید.
  • اگر بین دو گزینه شک داشتید معمولا به گزینه ای توجه کنید که اول به ذهنتان رسید اما این را هم بدانید که تله های تستی و انحرافات شما را بیشتر به سمت گزینه اشتباه سوق می دهند (( پس حواست باشه نیفتی تو چاه!!))

اگر خیلی شک داشتید و زمان زیادی را هم روی سوال گذاشته بودید، برای اینکه این زمان را به ثمر برسانید ، یکبار دیگر سوال واطلاعاتش را بررسی کنید. خونسرد باشید و خودتان را از استرس دور نگاه دارید . احتمالا اگر خوب دقت کنید بتوانید آن نکته کوچکیرا که گم کرده اید بیابید ((و صحیح و غلط رو از هم مشخص کنید!)) 

چه کاری کنیم که کمتر با این پدیده مواجه شیم؟

دلیل اینکه بین دو گزینه می مانیم ، یعنی مشکوک می شویم که کدام گزینه درست تر است ((و این شک میشه قاتل زمان ما)) این است که اطلاعات لازم را نادیده گرفته ایم ، چه به دلیل بی دقتی چه به دلیل یاد نگرفتن!

برای رفع این مشکل باید این تیپ سوال را بیشتر تمرین کنید و دیدگاه طراح سوال را بیشتر بشناسید .در اولویت بعدی سعی کنید سوالات خلاقانه کار کنید! چرا که اگر بتوانید دامنه سوال و جواب خود را گستر دهید، دست طراحان سوال کنکور را خواهید بست!

به عنوان جمع بندی:

وقتی سوالی رو بلد نیستی، از گزینه ها کمک بگیر یا سوال رو بذار بعدا حل کن!

قبل اینکه بیای سر جلسه آزمون، همه مطالب رو خوب یاد گرفته باش و خوب هم جمعبندی بکن. مرور زیاد سرعتت رو بیشتر میکنه.

سر آزمون اطلاعات مهم رو پررنگ تر کنتا بتونی بهتر راه حل رو پیدا کنی. مرتب بنویس، ذهنتم باید مثل نوشته هات مرتب   باشه، به ذهنت انعطاف بده، همه چیزهای مهم رو خیلی کوتاه ثبت کن.

به گزینه ها و جزئیاتشون کامل دقت کن. به افعال مثبت و منفی ، به اعداد مثبت و منفی، به ضمیر ها و قیدها و تمام نکات ریزی که سوال رو تحت تاثیر قرار میدن!

در آخر یادت نره که هیچ چیز مثل تسلط و تمرین زیاد سرعتت رو زیاد نمیکنه!

من یاسین محمد صالحی هستم دانشجوی پزشکی دانشگاه اصفهان

پادکست های مطالب گفته شده در پیج رتبه های برتر که لینکش رو این پایین گذاشتم قابل رویته!

پیج اینستاگرامی کانون برترها

برای آگاهی از شرایط ثبت نام در آزمون های برنامه ای کانون فرم موجود را تکمیل کنید. ( کلیک کنید )