8000 دانش‌آموز در شهریور 1400 بورسیه شدند

طبق آخرین آمار اعلام شده از واحد بورسیه، تعداد 70,700 دانش‌آموز تا عصر امروز شنبه 3 مهر 1400، برای سال تحصیلی جدید تحت پوشش بورسیه بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی(وقف عام) قرار گرفتند.

8000 دانش‌آموز در شهریور 1400 بورسیه شدند

طبق آخرین آمار اعلام شده از واحد بورسیه، تعداد ۷۰,۷۰۰ دانش‌آموز تا عصر امروز شنبه ۳ مهر ۱۴۰۰، برای سال تحصیلی جدید تحت پوشش بورسیه بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی(وقف‌ عام) قرار گرفتند.


در حالی که دانش آموزان بورسیه سال تحصیلی جدید را آغاز کرده اند، آمار ثبت نام در این بخش از خدمات بنیاد قلم چی در کشور به ۷۰,۷۰۰ دانش آموز رسیده است، سال گذشته در چنین روزی ۴۱۸۶۶ دانش آموز تحت پوشش بنیاد قلم چی بودند؛ این آمار حکایت از افزایش حدود ۳۰ هزار نفری بورسیه نسبت به زمان مشابه سال ۹۹ دارد.

همچنین تابستان امسال ثبت نام ۱۴۰۰۰ بورسیه را در آمارها به ثبت رساند که بیشترین سهم این ۳ ماه مربوط به شهریور ماه بوده است.


تازه‌گل آقچه‌لی مسئول بورسیه عملکرد نمایندگی ها در بخش ثبت نام دانش‌آموزان برای بورسیه در روستاها و شهرهای کشور را طی یک هفته گذشته مورد اشاره قرار داد و اظهار داشت: استان‌های خراسان رضوی با ۳۷۸۲ دانش‌آموز (۴۳ ثبت نام)، کهگیلویه و بویراحمد ۲۹۸۲ (۱۰ ثبت نام)، تهران ۲۳۷۸ (۱۲ ثبت نام)، کرمان ۲۳۰۸ (۸۳ ثبت نام)، آذربایجان غربی ۲۲۶۱ (۲۰ ثبت‌نام)، اصفهان ۲۲۱۵ (۴۸ ثبت نام)، آذربایجان شرقی ۲۰۷۴ (۲۵ ثبت‌نام)، مازندران ۱۸۷۶ (۵۲ ثبت نام)، خراسان شمالی ۱۶۷۱ (۲۳ ثبت نام)، خوزستان ۱۲۴۵ (۵۹ ثبت نام)، فارس با ۱۱۴۲ (۴۲ ثبت نام) و خراسان جنوبی با ۱۰۲۴ دانش‌آموز بورسیه، بیشترین میزان بورسیه (بیش از ۱۰۰۰ دانش آموز) را در میان سایر استان‌ها داشته اند.


استان خراسان جنوبی در هفته گذشته به جمع استان های این گروه پیوست.

تحلیل آمارهای استانی بورسیه با وجود گذشت فقط ۷ روز، بازهم رشد در این بخش را نشان می دهد، نکته جالب این هفته افزایش دو برابری ثبت نام در برخی استان ها در مقایسه با ۱۵ روز پیش از آن است که در آمارهای کرمان، مازندران، فارس دیده می شود. حتی استان کرمان نیز این هفته از آذربایجان غربی پیشی گرفت.

در این هفته استان های کرمان، مازندران و خوزستان در جایگاه های اول تا سوم بیشترین ثبت نام ها هستند.

پس از آن ها، استان های اصفهان، خراسان رضوی و فارس با اختلاف اندکی از یکدیگر قرار دارند.

استان های آذربایجان شرقی، خراسان شمالی و آذربایجان غربی نیز با کاهش ثبت نام رو به رو شده و پس از آن ها قرار گرفته اند.

استان های تهران و کهگیلویه و بویراحمد نیز دارای کمترین میزان ثبت نام بوده اند.


در ادامه گزارش این دوره و در حوزه استانی ثبت نام الکترونیکی بورسیه، استان سیستان و بلوچستان با ۲۹۸۷ ثبت نام در جایگاه نخست قرار دارد.

استان خراسان‌رضوی با ۲۵۲۱ بورسیه در جایگاه دوم و تهران با ۲۴۷۲ بورسیه در جایگاه سوم قرار گرفته است.

در همین حال، استان فارس با ۲۳۸۷ ثبت نام، آذربایجان شرقی با ۲۲۲۱، آذربایجان غربی با ۱۹۹۳، خوزستان با ۱۸۹۲، کرمانشاه با ۱۴۴۱، اصفهان با ۱۴۳۲، کرمان با ۱۴۰۷، لرستان با ۱۳۹۵، گلستان با ۱۱۲۱، کردستان با ۱۰۸۴ و مازندران با ۱۰۵۶ ثبت نام الکترونیکی در ۷ روز گذشته در ردیف های چهارم تا چهاردهم این گروه (بالای ۱۰۰۰) جای گرفته اند.


در ادامه این گزارش، آقچه‌لی با اشاره به وضعیت ثبت نام و تعداد دانش آموزان بورسیه نمایندگی های شهرها طی ۷ روز گذشته نیز بیان کرد: یاسوج با ۱۵۹۷ دانش آموز، تهران(جنوب) با ۸۷۵ و اسفراین با ۷۷۷ بورسیه در جایگاه های اول تا سوم و تبریز با ۷۶۳ و گچساران با ۶۱۲ بورسیه در رتبه های چهارم و پنجم هستند.


همچنین بر اساس این گزارش در حوزه ثبت نام الکترونیکی بورسیه ها در شهرها، تهران با بیشترین میزان یعنی ۱۴۷۳ ثبت نام رتبه نخست، تبریز با ۱۲۴۴ و زابل با ۱۱۶۴ ثبت نام الکترونیکی بورسیه در جایگاه‌های دوم و سوم قرار دارند.

شهرهای شیراز با ۷۲۹، مشهد با ۷۱۸، قم با ۷۱۳، اصفهان با ۵۲۶، زاهدان با ۵۰۹، خرم‌آباد با ۴۹۵، کرمانشاه ۴۷۵، ارومیه با ۴۶۵، کرج با ۴۴۲، ایذه با ۴۱۴ و گنبد با ۴۱۱ ثبت نام الکترونیکی نیز، جایگاه های چهارم تا چهاردهم این گروه را کسب کردند. در این هفته شهرهای ایذه و گنبد به این گروه افزوده شده اند.


از ابتدای تابستان امسال تاکنون ۱۵,۷۷۷ درخواست برای ثبت نام آنلاین در سامانه الکترونیکی بورسیه به ثبت رسیده است که از این تعداد، ۱۱,۳۲۳ دانش‌آموز به عنوان بورسیه پذیرفته شده‌اند.


«به امید آن که هیچ دانش آموز باانگیزه و سخت‌کوشی به دلیل مشکل مالی از درس‌خواندن و پیشرفت بازنماند»


منبع :

برای آگاهی از شرایط ثبت نام در آزمون های برنامه ای کانون فرم موجود را تکمیل کنید. ( کلیک کنید )