افزایش سرعت تست زنی (قسمت اول) - یاسین محمد صالحی

((سرعت تست زدنتون پایینه؟)) در آزمون‌ها از زمان عقب می‌افتید؟در این قسمت به عواملی که سرعت تست زدن شمارا می‌کاهند می‌پردازیم و سعی می‌کنیم سرعت تست زدن شمارا با نکاتی در خلال این متن افزایش دهیم.

افزایش سرعت تست زنی (قسمت اول) - یاسین محمد صالحی

سلام! یاسین محمدصالحی هستم دانشجوی پزشکی دانشگاه اصفهان.

در قسمت های قبلی با مزایا و برنامه ریزی تست زنی آشنا شدیم.در این قسمت ( قسمت سوم ) به یکی از نیاز های اصلی شما دانش آموزان یعنی "افزیش سرعت تست زنی" میپردازیم

لینک قسمت اول -  لینک قسمت دوم

((سرعت تست زدنتون پایینه؟)) در آزمون ها از زمان عقب می افتید؟در این قسمت به عواملی که سرعت تست زدن شمارا می کاهند می پردازیم و سعی می کنیم سرعت تست زدن شمارا با نکاتی در خلال این متن افزایش دهیم.

بیایید مثل همیشه ذهنیت واضح خودرابسازیم. فکر میکنید زمانی که برای یک سوال تستی هزینه می کنید صرف چه کارهایی می شود؟ من به شما میگویم! زمان یک تست صرف 4 مرحله میگردد:

1-موقعیت یابی سوال     2-درک سوال      3-حل سوال     4-بررسی گزینه ها

وقتی سر جلسه کنکور یا آزمون های جامع ، سوال پیش روی خود را می خوانید، به شما نمی گویند که این سوال مربوط به کدام قسمت کتاب است ((پس شما باید زحمت بکشید یه توک پا به حافظتون سر بزنید ببینید این سوالو با اطلاعات کدوم فصل میشه جوب داد!)) شاید فکر کنید اینکه سوال از کجا آمده است نکته واضحی باشد اما اینطور نیست ! ((زهی خیال باطل))  خیلی از مواقع کلماتی که در سوال استفاده شده است از واژگان تخصصی آن قسمت انتخاب نگردیده یا حتی امکان دارد که از واژگان چند موضوع استفاده شده باشد و این مسئله باعث سردرگمی شما گردد. این مرحله از پاسخدهی سوالات، در زیست شناسی و دین وزندگی حائز اهمیت می باشد.فرضا سوال زیست به جای استفاده از نام یک جاندار، ویژگیهای آن را  بازگو می کند وشما ازشواهد موجود باید به منظور سوال پی ببرید. ممکن است ویژگی های نام برده شده مربوط به دو جاندار متفاوت باشد و ذهن شما آن موردی را که بهتر میشناسد در نظر بگیرد و از مورد دوم غافل ب ماند. در ریاضی هم به وفور با سوال هایی مواجه می شوید که به شما چند عدد و عبارت داده شده که باید محاسبه گردند. اینکه این سوال مربوط به چه موضوعی می باشد نشان می دهد چه راه حلی را باید انتخاب کنید. یعنی در این دسته از سوالات فهم موضوع سوال قسمت عمده پاسخ به آن می باشد. 

((حالا این مرحله چطور میتونه وقتمونو بگیره؟))

برای کسانی که مبحثی را حذف کرده اند یا برای آزمون های مقطعی، به بودجه بندی آزمون نرسیده اند، برای کسانی که خوب نخوانده اند و نمی توانند تشخیص بدهند که واژگان سوال مربوط به چه موضوعی است معمولا این مرحله وقت گیر واقع می گردد.((شده به یه سوال زل بزنی وحتی ندونی باید به چی فکر کن که به جواب برسی؟!بله دقیقا در چنین مواقعی شما توی این مرحله گیر کردید.)) وقتی که به یک سوال پاسخ ندهید و حتی نتوانید تشخیص بدهید که آن را نخوانده اید یا خوانده اید اما بلد نیستید، بهتر است سوال را بعد از بررسی اولیه کنار بگذارید و بعدا دوباره به سراغش بیایید چون تنها شانسی که در برابر این سوال دارید این است که آن را بلد باشید و در تلاش دوم بتوانید آن را حل نمایید پس اولین راهکار، شانس دوباره است! 

((حالا چیکار کنیم تا کمتربا این سوالا روبرو شیم؟))

جدا از این که باید تک تک موضوعات را عمیق و کامل یاد بگیرید ، باید جمعبندی مناسب داشته باشید. ((مرور و جمعبندیو براتون تو اطلس مشاورمون آوردیم)) اما برای کسانی که نمی دانند، هدف جمعبندی این است که شما هر اطلاعاتی که دارید را در جای مناسبی در ذهن خود حک کنید. معمولا وقتی که درسی را میخوانید، باید از دور به مباحث نگاهی بیندازید و اطلاعات را اولویت بندی کنید؛ اسم این کار جمعبندی می باشد ، دوباره مطالب مهم تر و کلی تر را مرور کنید و آن ها را به زیر مجموعه ها تقسیم کنید. اگر این کار را انجام ندهید، شاید همه چیز را آموخته باشید اما نمی دانید این اطلاعات مربوط به کدام بخش هستند! هر نکته ای یک جغرافیای مخصوص دارد. شما با جمعبندی کردن، ارتباط اطلاعات و فصل ها را تثبیت می کنید.((اینم ازدومین نکته)) پس اول خوب وکامل یاد بگیرید و بعد خوب جمعبندی و مرور کنید و اگر با این سوالات مواجه شدید، خیلی روی این سوالات گیر نکنید و از آنها بگذرید و بعدا به خود فرصتی دوباره بدهید.

مرحله دوم، درک کردن سوال است.

در این مرحله باید فهمید سوال از شما چه چیزی می خواهد و نکات انحرافی سوال چیست.

باید کلمات را بشناسید و بفهمید هر کدام چه ارزی دارند، هر کدام از این واژگان چه تاثیری بر روند حل سوال دارند برای مثال خیلی مواقع در سوالات فیزیک ، سوالاتی طولانی را مطرح می کنند که پر از اطلاعات است. خیلی مواقع حتی اطلاعات اضافه و بلا استفاده به شما می دهند تا شما را سر در گم کنند! سعی کنید کلمات و اطلاعات مهم را در صورت سوال مشخص کنید مثلا زیر اطلاعات خط بکشید، در حین گرفتن این اطلاعات راه حل را حدس بزنید اما از سرعت خواندن سوال کم نکنید و خیلی از حدس خود مطمئن نباشید.((انسان جایز الخطاست بالاخره)).

((حدس راه حل سوال چه کمکی میکنه؟))

می توانید تشخیص دهید که کدام نکات اضافی یا انحرافی هستند. دام های تستی هم در این مرحله هستن. ((سعی کنید کلمه ها سرتون کلاه نذارن)).تشخیص معنی عبارات سوالات و تشکیل یک رابطه منطقی بین این کلمات، می تواند برای شما زمانبر باشد  و سریع شدن در این مرحله هیچ راهی ندارد جز تسلط بر مطالب. بعضی مواقع میتوانید از گزینه ها هم استفاده کنید مثلا وقتی در سوالات ریاضی و فیزیک بین گزینه ها با تعداد صفرها بازی شده یا بین گزینه ها صفر، بینهایت یا تعریف نشده داریم، قطعا باید حواستان را جمع تر کنید ((که گول طراح سوالو نخورید چون بین این گزینه ها یه مو فاصله ست)) اگر به این سوالات برخورد کردید از گزینه ها کمک بگیرید، شاید بین آنها نکاتی باشد که شما فراموش کرده اید. اگر هنوز هم نفهمیدید سوال از شما چه می خواهد و چطور باید سوال را حل کنید مثل مورد قبلی، به خودتان یک شانس دوباره بدهید. اگر در انتهای آزمون زمان اضافه پیدا کردید دوباره به سوال برگردید اما حواستان باشد که خودتان را مجبور به جواب دادن نکنید؛ معمولا این جواب دادن های اجباری به سمت گزینه غلط کشیده میشوند.

((حالا چیکار کنیم با این سوالا کمتر روبرو شیم؟))

اکثرا یادگیری ناقص باعث به وجود آمدن این دسته از سوالات می شود یعنی شما می دانید این سوال از کجاست، ((می فهمید چی میگه ها ولی نمیتونید بفهمید چی میخواد!! یا حتی میفهمید چی می خوادا اما اون نکته لازم برا حل سوالو یادتون رفته... میفهمیدها ولی متوجه نمیشید=)))

پس می توان گفت درس را یادگرفته اید اما نه کامل! پس اگر در خانه با چنین سوالاتی مواجه شدید ((دفع بلا کنید)) ویادگیری خود را کامل کنید!

درباره دو قسمت بعدی یعنی مرحله حل سوال و بررسی گزینه ها در قسمت بعدی صحبت خواهیم کرد. در واقع قسمت بعدی ادامه این متن بوده و برای تکمیل این موضوع باید متن های بعدی را هم مطالعه کنید!

من یاسین محمد صالحی هستم دانشجوی پزشکی دانشگاه اصفهان و مشاور کنکور تجربی.

پی نوشت: راستی یادت نره ما کلی مطلب تو پیجمون داریم یکیش پادکست همین مقاله ها!

پیج  اینستاگرام کانون برترها

برای آگاهی از شرایط ثبت نام در آزمون های برنامه ای کانون فرم موجود را تکمیل کنید. ( کلیک کنید )