بهره‌مندی 62,000 هموطن سیستان‌وبلوچستانی از خدمات بنیاد قلم‌چی

بنیاد قلم‌چی از 16 سال گذشته تاکنون، در راستای کمک به برقراری عدالت آموزشی، خدماتی را در استان سیستان‌وبلوچستان همچون سایر استان‌ها ارائه داده که موجب انتفاع بیش از 62,000 هموطن شده است.

بهره‌مندی 62,000 هموطن سیستان‌وبلوچستانی از خدمات بنیاد قلم‌چی

بنیاد قلم‌چی از ۱۶ سال گذشته تاکنون، در راستای کمک به برقراری عدالت آموزشی، خدماتی را در استان سیستان‌وبلوچستان همچون سایر استان‌ها ارائه داده که موجب انتفاع بیش از ۶۲,۰۰۰ هموطن شده است.بر اساس این گزارش، خدمات ارائه شده منطبق بر اهداف سه‌گانه شامل بورسیه، ساخت مدرسه و کتابخانه و هر اقدام فرهنگی که به توسعه دانش و آموزش کمک کند، بوده است؛ در این مطلب به اقدامات بنیاد قلم‌چی در استان سیستان‌وبلوچستان پرداخته‌ایم:

بنیاد قلم‌چی از سال ۸۴ تاکنون، تعداد ۱۸,۲۵۳ دانش‌آموز روستایی و شهری را در این استان تحت پوشش بورسیه قرار داده و به ۲۳۰ دانش‌آموز واجد شرایط که دارای مشکلات مالی نیز بوده‌اند، ماهانه کمک هزینه تحصیلی اعطا کرده است.

در همین حال در حوزه مدرسه‌سازی، بنیاد قلم‌چی به احداث ۴۲ مدرسه با ۸۲ کلاس درس در روستاها و شهرهای این استان مبادرت ورزیده است که ۴۰ مورد از این مدارس در روستاهای دورافتاده و صعب‌العبور و ۲ مدرسه در شهرهای زاهدان و سراوان ساخته شده‌اند.

بر این اساس، ۲۳ مورد از این مدارس یک کلاسه، ۱۰ مدرسه دو کلاسه، هفت مدرسه ۳ کلاسه، یک مدرسه ۶ کلاسه و یک مدرسه ۱۲ کلاسه هستند؛ گفتنی است ۱۰ مدرسه یک ‌کلاسه روستایی که در سال ۹۸ در نقاط صفرمرزی این استان به بهره‌برداری رسید، از مدارس توپی کلاسی هستند که با استفاده از مصالح مقاوم و سبُک با رویکرد متناسب‌سازی مدرسه با بافت سکونتی بومی و اقلیمی منطقه ساخته شده است.

مدارس یادشده، ۱۱ مدرسه در شهرستان سراوان، ۱۰ مدرسه در شهرستان نیکشهر، ۸ مدرسه در شهرستان سیب‌و‌سوران، ۴ مدرسه در شهرستان مهرستان، ۳ مدرسه در شهرستان سرباز، ۲ مدرسه در هر یک از شهرستان‌های راسک و خاش و یک مدرسه در هریک از شهرستان‌های زاهدان و قصرقند را شامل است؛ با احتساب میانگین سهم هر مدرسه به طور سالانه در بهره‌مندی دانش‌آموزان از این فضاهای آموزشی، طی سال های گذشته، بیش از ۱۳۰۰۰ دانش‌آموز در مدارس اهدایی بنیاد قلم‌چی مشغول به تحصیل بوده‌اند.

اما در خصوص هوشمندسازی کلاس‌های درس و تجهیز کتابخانه ها، تعداد ۱۰۲ کلاس درس در ۷۷ مدرسه این استان به ابزار فناورانه و ۲۲ کتابخانه شامل ۱۸ کتابخانه مدرسه و ۴ کتابخانه ‌تحت‌پوشش ارتش به امکانات لازم تجهیز شده است که از سال‌ ۹۲ تاکنون، در مجموع حدود ۲۰,۰۰۰ دانش‌آموز از این تجهیزات بهره‌مند شده‌اند.

گفتنی است به میزان دانش‌آموزان بورسیه‌شده، مدارس ساخته، هوشمندسازی و تجهیزشده و همچنین دانش‌آموزان عضو کتابخانه‌های عمومی این استان نیز از سوی بنیاد قلم‌چی کتاب‌های آموزشی طی این سال‌ها اهدا شده است.

علاوه بر خدمات یادشده، بنیاد قلم‌چی در سال جاری، به بازسازی یک خوابگاه‌ دانشگاه فنی‌وحرفه‌ای در شهرستان زابل با هدف ایجاد رفاه برای دانشجویان در مسیر تحصیل‌ و موفقیت‌شان مبادرت ورزیده است که سالانه بیش از ۲۰۰ دانشجو از آن بهره‌مند می‌شوند. پانزدهم شهریور سال ۱۳۸۴ بنیاد علمی آموزشی قلم‌چی بر گسترش دانش و آموزش وقف عام شد.

منبع :

برای آگاهی از شرایط ثبت نام در آزمون های برنامه ای کانون فرم موجود را تکمیل کنید. ( کلیک کنید )